Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,26 / Satış: 5,28
€ EURO → Alış: 5,93 / Satış: 5,95

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 25.04.2018
  • 713 kez okundu

Konferans Bugün
Antakyalı Gazeteci Mehmet Ali Solak’ın sahibi olduğu aylık Güney Rüzgarı Dergisi’nin geçtiğimiz günlerde aldığı “Türkçeyi En İyi Kullanma Ödülü” kapsamında bugün bir konferans veriliyor. Devam eden Kitap Fuarı’ndaki sunumda, Gazeteci Mehmet Ali Solak, aldığı ödülle ilgili serüveni anlatırken, Yazar Selman Büyükaşık ise “Edebiyatımızda Dil Yanlışları” konusunu işleyecek, Öykü Yazarı Muhsin Boz da “Anı ve Öykülerden Bir Demet” konulu sunumda bulunacak. Etkinlik, bugün saat 16.00’da Kitap Fuarı’nda düzenlenirken, 28 Nisan Cumartesi günü saat 11.00’de de bir başka etkinlik düzenlenecek.

Antakya’da Kadına Cadde Ortasında Şiddet
Antakya’da, 8 aylık hamile bir kadına, cadde ortasında ve herkesin gözü önünde şiddet uygulandığı bildirildi.
Edinilen bilgiye göre, Pazartesi günü akşam saatlerinde, kentin işlek merkezinde, cadde ortasında kendisine çarpan motosikletli gence tepki gösteren kadının dayak yediği ve üzerine köpek sürüldüğü öne sürüldü.
Saldırıya uğrayan G.K. adlı kadının şikayeti üzerine saldırgan Faruk İ. adlı şüphelinin yakalanıp tutuklandığı öğrenildi.

Hatay Fetö’de Son Bilgiler
Hatay’da FETÖ-PDY soruşturmasında geçtiğimiz hafta içinde 9 kişi tutuklanırken, halen gözaltında 8 kişi bulunduğu bildirildi. Dün sabah itibariyle ilimizde FETÖ-PDY son bilgileri şöyle:
Açığa Alınan : 325 Memur
İdari Soruşturulan : 233 Memur
İhraç Edilen : 1760 Memur
Halen Gözaltında : 8 Kişi
Halen Tutuklu : 1337 Kişi
Adli Kontrolle Serbest :1282 Kişi
Tutuksuz Yargılanan : 1094 Kişi
İl Dışı Sevk : 260 Kişi
Firari : 256 Kişi
Adli soruşturulan : 4237 kişi
Bu arada, halen gözaltındaki 8 kişinin 5 sivil, 1 Öğretmen, 1 Vergi personeli ile Osmaniye ilinde 1 kamu çalışanı olduğu bildirilirken, geçtiğimiz hafta içinde tutuklanan 9 kişinin 8’i ise sivil kökenli.

MKÜ’de “Kadın Konferansı” Yarın
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde “Kadını Anlamak” adlı bir konferans düzenleniyor.
Mustafa Kemal Üniversitesi’nde, ilgili Daire Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini devam ettiren İdealist Kadınlar Topluluğu tarafından düzenleneceği duyurulan “Kadını Anlamak” konulu konferans, yarın saat 14.00’te Atatürk Konferans Salonu Amfi II’de yapılacak.

DOĞAKA-Milli Eğitim işbirliğiyle Hatay’da “Arapça Dil” Kursu
408 Memur Başvurdu
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği neticesinde Hatay ilinde düzenlenen “Temel Arapça Eğitimleri” eğitim serisinin bir yenisi, geçtiğimiz günlerde, Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi eğitim salonları ile DOĞAKA Seminer Salonu’nda eş zamanlı olarak hayata geçti. Kurs, üç sınıf planlaması doğrultusunda, toplamda 36 kişiye yönelik olarak eğitim faaliyetlerine başladı.
Bu konuda yapılan açıklamada; Suriyelilerin, iş hayatına ve toplumsal hayata entegrasyonlarının sağlanmasına yönelik imzalanan işbirliği protokolü dahilinde, bölgemizde faaliyetlerini sürdürmekte olan kurum ve kuruluşların personeline yönelik düzenlenen eğitim planlaması kapsamında, Hatay ili genelinde toplamda 408 kamu personelinin başvurusu üzerine planlamalar yapıldığı, Defne Halk Eğitim Merkezleri koordinasyonundaki eğitim planlamalarına da yine geçen ay içerisinde başlandığı, halihazırda ise İskenderun ve Arsuz ilçelerinden ilgili eğitimlere katılacak kamu personelinin planlama çalışmalarının ise sürdüğü kaydedildi.
Katılımcı kamu çalışanı kursiyerlere ücretsiz olarak temel Arapça eğitimi almasına imkan sağlayacak eğitim planlaması ile beraber “okuma, yazma, konuşma, dinleme ve anlamaya” yönelik yabancı dil eğitimi verileceği bildirilirken, eğitim programını devamlı takip eden kursiyerlerin gerçekleştirilen eğitimlerin sonunda “A1 Seviye Temel Arapça Eğitimi Katılımcı Belgesi” almaya hak kazanabilecekleri duyuruldu.

Esnaf vatandaşın yanında
Günümüzde zincir marketlerin ve AVM’lerin vatandaşlar için yapamadığı fedakârlığı esnaf ve sanatkârın yaptığını dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Başı dara düşen her vatandaşımız ülkenin dört bir yanındaki esnaf ve sanatkârımızdan veresiye alışveriş yapıyor. Esnafımızın yıllardır süregelen veresiye defteri sayesinde büyük bir sosyal dayanışma örneği sergileniyor. Oysa hiçbir zincir market ve AVM, hiçbir müşterisine bir sakızı dahi ücretini almadan satış yapmaz. Esnaf ve sanatkârımız, daralan ekonomide veresiye defteri ile adeta vatandaşın faizsiz bankasıdır’ dedi.

5 Şirkete daha izin!
Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesi’nden (Rosselkhoznadzor) yapılan açıklamada, 24 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere, 5 Türk şirketine daha domates ithalatı için izin verildiği belirtildi. Rusya, 29 Mart itibarıyla toplam 15 şirketten domates ithalatına izin vermişti.

Kaçak yapılara ‘AF’
Kaçak yapıların durumuyla ilgili Meclis’e önemli bir düzenleme geliyor. İmara aykırı binasını bildiren ve Bakan Mehmet Özhaseki’nin ifadesiyle, cüzi bir miktar ödeyenlerin devletle anlaşmazlığı bitecek. Devletle ihtilaflı 13 milyon yapı “imar barışı”ndan faydalanacak.

Bu yolla, 10 bin bebek!
Kısırlık (infertilite) tedavisi için geliştirilen “mikroçip” teknolojisi ile çok sayıda bebeğin dünyaya geldiğini belirten Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Utkan Demirci,, “Santrifüj denilen koskoca makinelerde yapılan sperm seçimi sistemini, ufacık bir çiple değiştirdik. Türkiye’de bu teknolojiyle doğmuş 10 bine yakın bebek var” dedi.

Yoğun bakım sorunu
Ülkemizde yaklaşık 3400 yoğun bakım ünitesi, 42 bin yoğun bakım yatağı bulunduğunu ve 100 bin kişiye 42 yatak düştüğünü söyleyen Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Mehmet Uyar, Türkiye’nin yoğun bakım ünite sayısı açısından birçok ülkeden önde olduğunu aktardı, pratikte yaşanan sorunların ise bu ünitelerin akılcı kullanılmamasından kaynaklandığına vurgu yaptı.

Önemli veriler
25 Nisan Çarşamba:
14:00/TCMB Gösterge Repo Faizi/25 Nisan/Beklenti: % 8.00/Önceki: % 8.00

Seçime girecek Partiler
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekilliği genel seçimine; Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) , Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Saadet Partisi ve Vatan Partisi’nin girebileceğine karar verdi.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. Bugün ilimizdeki enerji kesintisi programı şöyle:
Altınözü İlçesi Tepehan Mahallesine 9:00-16:30 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Enek Mahallesine 9:00-16:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Kuzeytepe ve Oğlakören Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Karlısu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akevler Mahallesi Rüstem Tümer Paşa Caddesi 418.Sokağa 9:00-14:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akevler Mahallesi Rüstem Tümer Paşa Caddesi 418.Sokak ve10. Sokağa 9:00-15:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi 49, TMO, 79, 82, 90, Fatih, Uğur Mumcu (Konarlı) ve Hacıbektaş-ı Veli Sokaklarına 8:30-17:15 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gülcihan Mahallesi ile Üçgüllük Mahallesi Akdeniz Sokağa 10:00-18:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Çetillik Mahallesi 14 Nisan (Çetillik) Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Yıldırımlar Sokağa 8:30-17:30 saatleri arası,
Hassa İlçesi Ardıçlı Mahallesi Şehit Abdurrahman Polat, Cumhuriyet ve Gürsel Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Yolluklar Mahallesine 9:30-16:30 saatleri arası,
Payas İlçesi Karacami ve Yenişehir Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Karacurun, Karaköse, Çakı ve Sebenoba Mahallelerine 8:00-17:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. Yarın ilimizdeki enerji kesintisi programı şöyle:
Altınözü İlçesi Hacıpaşa Mahallesi Hürriyet Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Hacıpaşa Mahallesi Cumhuriyet Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Karlısu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Çetillik Mahallesi 14 Nisan (Çetillik) Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gülcihan Mahallesi ile Üçgüllük Mahallesi Akdeniz Sokağa 10:00-18:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karahüseyinli Mahallesi Cennetkent Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Hürriyet Mahallesi Köprülü Mehmet Paşa Sokağa 8:30-17:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Gözlüce Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

Hatay’ı spor kenti yapacağız
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, dün geldiği ilimizde, AK Parti hükümetleri döneminde Hatay’da yapılan spor yatırımlarını ve hedefi anlattı:...
Atatürk ve Cumhuriyet
Babüroğlu’nun Antakya Konferansı Bugün Halen İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta olan Emekli Tuğg. Naim Babüroğlu, bugün Hatay’da....
Gül, “gül” dağıttı!
Belen’de, Cumhur İttifakı Başkan Adayı İbrahim Gül, soyadı gibi ‘gül’ dağıttı. İbrahim Gül, 14 Şubat Sevgililer Günü, ilçedeki Nüfus, Kaymakamlık,...
Musiki Derneği TSM Konseri 5 Mart’ta
Ayfer Er katılıyor… Antakya Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde, 5 Mart Salı...
Aşağı Oba’da evleri yine su bastı
Mezarlık sulara gömüldü İlimizdeki sağanak yağışlar, yaklaşık 25 gün önce felaketin eşiğinden dönen Aşağı Oba Mahallesi’nde evlerin yeniden suların tehdidinde...
Defne Koleji’nden etkinlik…
“Kendi Yiyeceğimi Hazırlıyorum” Eğitime yönelik çalışmalarını ‘sosyal projelerle’ zenginleştirme hedefinde ilerleyen Defne Koleji, bünyesinde eğitim gören öğrencilerle beraber gerçekleştirdiği son...
Kısa kısa haberler
Hatay’da bomba yüklü kamyon yakalandı Geçtiğimiz hafta içinde ilimizde, Polisin, bomba yüklü bir kamyon ele geçirdiği bildirildi. Açıklamayı İçişleri Bakanı...
3,6 milyon mülteci var!
310 bini geri döndü! Soçi’de düzenlenen Suriye konulu zirve, 2011’den bu yana süren Suriye iç savaşının sonuçlanması adına çözüm önerilerini...
Hatay Eğitim İş iyi sınav verdi
Hatay Eğitim İş Sendikası, geçtiğimiz hafta sonunda “İşyeri Temsilciliği Eğitimi” temalı bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Organizasyona; Sendikanın Genel Başkanı,...
3 hukuk mezunu avukat oldu
Yemin, cübbe ve ruhsatname Hatay Barosu’nda stajyerliği başarıyla tamamlayan 3 genç hukukçu, Avukatlığa adım attı. Hatay Barosu’nda staj dönemlerini başarıyla...
Köprübaşında kaza!
Halk Otobüsü otomobile çarptı, ölü-yaralı yok, hafif hasar var. Antakya’da dün öğleden sonra, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem...
Avukatların da hakları var
Hatay Barosu, kendi bünyesinde “Avukat Hakları Komisyonu” kurdu. Komisyon Başkanlığı’na da Av. Bedia Öztürk getirildi. Hatay Barosu’ndan gelişme ile ilgili...
ESBP’ye eğitim semineri
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki, kısa adı ESBP olan Evde Sağlık Birimi’nin personeli, hizmet içi eğitimden geçirildi. Evde Sağlık Hizmetleri...
THK 94 yaşında
Türk Hava Kurumu (THK), 94. kuruluş yıldönümünü kutluyor. THK Antakya Şube Başkanı Ahmet Şenkule, 94. yıl dolayısıyla yayınladığı mesajında, Mustafa...
Gül, korucularla buluştu…
Cumhur İttifakı’nın Belen Belediye Başkan Adayı İbrahim Gül, önceki gün korucularla bir araya geldi. Belen yaylasında üst kesimlere çıkan İbrahim...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ