Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 23.02.2017
  • 1.381 kez okundu

Bürokratlar Bugün Hatay’da
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı üst bürokrat heyeti, bugün ilimizde işçi, işveren, odalar, esnaf temsilcileriyle bir araya gelecek, “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” konusunu masaya yatıracak.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan başkanlığındaki Bakanlık bürokratları, Bakan Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun kamuoyuna duyurduğu “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” programı kapsamında bugün ilimizde olacak.
Bugün ilimizde olması beklenen Bakanlık bürokratları; işçiler, işverenler, Ticaret ve Sanayi Odaları ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları ile bir araya gelecek.
Bugünkü heyetin gündem ve ziyaretiyle ilgili diğer bilgiler şöyle:
-Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, emekliler, engelli vatandaşlar da ziyaret kapsamında yer alacak.
-Ziyaret kapsamında gerek çalışanların gerekse yatırımcı ile işverenin çalışma hayatı ile ilgili sorunları dinlenecek, görüş ve önerileri alınacak.
-Özellikle işveren ile sanayicilere yeni istihdam hedefleri aktarılacak, ilave istihdam destekleri konusunda bilgilendirme yapılacak.
Ziyaretler kapsamında ev ziyaretleri de gerçekleştirilecek.
Hatay Programı şöyle:
09.00-11.00 SGK/İŞKUR İl Müdürlüğü ziyaret
11.00-11.30 Basın Toplantısı (SGK İl Müdürlüğü Binası)
11.45-13.00 İşçilerle yemek (Toplum yararına program ve iş başı eğitim programı ile işe yerleştirilen, açık işe yerleştirilen ve engelli işçilerden oluşan toplam işçi grubu ile gerçekleştirilecek.)
14.00-16.00 Toplantı (Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ticaret Borsası Başkan ve Yardımcıları, İşçi Sendikalarının İl Yöneticilerinden Başkan ve Yardımcısı)

Dörtyol’da kaza: 2 ölü
Dörtyol’da otomobil ile TIR’ın çarpışması sonucu, her iki araç sürücüsü olmak üzere, 2 kişi hayatını kaybetti. İlçe otogarı kavşağındaki kazada, Kerim Başol ile Adnan Hasgüven adlı sürücüler can verdi

CHP’li genç kaza kurbanı
CHP’in Dörtyol Gençlik Kolları üyesi bir genç, trafik kazasında hayatını kaybetti. Geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybeden, CHP Dörtyol İlçe Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Kerim BAŞOL, ilçede toprağa verildi. CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, yayınladığı mesajında, Kerim Başol’un ölümünden üzüntü duyduğunu bildirdi ve “Evladımıza Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dilerim” dedi.

HAS’ın yeni seferleri:
KAYSERİ, KONYA, İZMİR’E…
İlimizin Türkiye ve uluslararası karayolu taşımacılığında marka kuruluşu olan Hatay Has Turizm Seyahat, yurt içi seferlerine 3 yeni ekleme yaptı. HAS otobüsleri, Hatay’dan Kayseri, Konya ile İzmir’e yeni seferler koydu. Yeni düzenleme şöyle:
08:00-Hatay-Kayseri
09:30-Hatay-Konya
17:00-Hatay-İzmir
İşletme sahibi genç İşadamı Ayhan Kara, gelişmeyi sosyal medyadan duyururken, “Yeni hatlarımız hizmetinize hazır. 26 Şubat Pazar gününden itibaren sizleri 2+1 otobüslerimizde misafir etmekten onur duyacağız” dedi.

HALKEVLERİ 85 YAŞINDA
HALKEVİ, kuruluşunun 85. yılını kutluyor. Hatay Halkevi, 85.kuruluş yıldönümünü düzenleyeceği bir kokteyl ile kutluyor.
Kutlama, 26 Şubat Pazar günü, Kurtuluş Caddesi-Hatay Tabipler Odası’nda saat 15.00’te düzenlenecek.

Çocuklar için Çizgi Film
PAMUK PRENSES25 Şubat’ta
Antakya ve Defneli çocuklara yönelik “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” oyunu yarın sahneleniyor.
Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, 25 Şubat günü, 911.30- 13.00-14.30 ile 16.00 olmak üzere 4 kez sahneleniyor. İnteraktif müzik oyunu, çocuklara yönelik. Ekranda yayınlanan çizgi filmin konusuna ve karakterlerine sadık kalınarak hazırlanan gösteri, Antakya ve Defneli seyircilerini bekliyor.

Antakya Belediyesi Eğitim Hizmeti:
ÜCRETSİZ MATEMATİK KURSU Antakya Belediyesi eğitim ve okuma salonunda 9., 10., 11. ve 12. Sınıflara yönelik ücretsiz matematik kursu kayıtları başladı.
Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada; 9., 10., 11. ve 12. Sınıflar için 4 aylık periyotlar halinde haftada 3 saat ücretsiz matematik kurs kayıtlarının başladığı belirtildi. Açıklamada, konusunda uzman eğitmenlerle, matematiğin, temelinden başlayarak anlatıldığı ve öğrencilere bu dersin sevdirildiği belirtildi.
Antakya Belediyesi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kursa başvurmak ve bilgi almak isteyenlerin Antakya Belediyesi Eğitim ve Okuma Salonu’na şahsen başvurabileceği gibi, 0326 212 17 86 numaralı telefondan da bilgi alabileceği belirtildi.

Komedi oyunda evlilik anlatılıyor
NE SENİNLE NE SENSİZ
Yarın Antakya’da…
Tiyatro “Ak-la kara”, yarın “Ne Seninle Ne Sensiz” adlı oyunu, çıktığı yurt turnesi çerçevesinde ilimizde de sahneliyor. Tiyatro “Ak-la kara”, İstanbul’dan başlayan yurt turnesini 26 Şubat günü Gaziantep ile sonlandırırken, ilimizdeki sahnelemesi ise 25 Şubat günü Antakya Meclis Kültür Merkezi’nde olacak.
Komedi türü oyun 120 dakika olup, oyuncuları şunlar:
Buket Dereoğlu, Zeynep Gülmez, Yosi Mizrahi, Fatih Gülnar…
Oyunun Yazarı Hilal Çelenk, yönetmeni ise Savaş Özdural.
Antakya Meclis Kültür Merkezi’nde yarın sahnelenecek olan oyun, kadın-erkek ilişkilerini ve evliliği komik bir biçimde ele alan bir oyun olmakla beraber, seyirciyi güldürme odaklı olarak tasarlandı.

AÖF KAYIT YENİLEMEDE SON GÜN
Bahar dönemi kayıt yenileme işlemi tarihi 13 Şubat itibariyle başlayan Açık Öğretim Fakültelerinde kayıt yenileme işlemi bugün tamamlanıyor. Kayıt yenileme; Ders ekle-sil işlemi ve kayıt yenileme bedelinin ödenmesiyle gerçekleşecek.

ANADİL GÜNÜ KUTLAMASI BUGÜN
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, yerel kültürün ve anadilin yaşatılması ile geliştirilmesine yönelik çalışmaları desteklediğini duyurdu. Bu kapsamda, Samandağ Belediyesi’nin Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği Samandağ Şubesi ( Övder) işbirliğiyle, Dünya Anadil Günü (Yom il luga l-umm il ğalemi) etkinliğinin 24 şubat Cuma günü saat 19.00’da Yeni Çarşı Salonu’nda gerçekleştirileceği bildirildi.
Nihat Çay’ın sunumuyla gerçekleştirilecek etkinliğin programı şöyle:
Mesreh (tiyatro), hkeyi (hikaye), Ğinni (Şarkı Türkü), Fettuqa(Tekerleme), Mettüli (Atasözü), Hazzura (bilmece), Reddi (Atışma), Müvvel (Uzun Hava), Mhahay (Mani), Musabaqet (yarışma)…
Bugünkü etkinliğin ücretsiz olduğu belirtildi.

BAĞ-KUR’LULARDA AHİLİK SİGORTASI
TBMM’de görüşülmekte olan Torba Yasa’da, Bağkur’lu vatandaşların, iflas ettiklerinde veya işyerlerini kapattıklarında işsizlik maaşı alabilmeleri amacıyla bir düzenleme yapıldı.
Adına “Ahilik Sigortası” denilen bu düzenlemeden, Bağkur kapsamında sigortalı olanlardan,
1) Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar,
2) Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar,
3) Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları yararlanabilecekler.
Bağkur kapsamında sigortalı sayılan isteğe bağlı sigortalılar, jokey ve antrenörler, köy ve mahalle muhtarları ile tarımsal faaliyette bulunanlar ise Ahilik Sigortası kapsamına alınmadıklarından işsizlik maaşından da yararlanmayacaklar.

MKÜ’NÜN YABANCI ÖĞRENCİLERİ
REKTÖR’LE GÖRÜŞTÜ

Hatay MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, yabancı uyruklu öğrencilerle bir araya geldi. Yabancı uyruklu öğrencilerle gerçekleşen buluşmada öğrencilerin talepleri dinlendi.
Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, üniversitede eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerle Atatürk Konferans Salonu’nda bir araya geldi. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kılınç ve Prof. Dr. Veysel Eren’in de katıldığı programda, Rektör Kaya, yabancı uyruklu öğrencilerle ilgili istatistiki bilgiler içeren kısa bir sunum yaptı.
Yabancı uyruklu öğrencilerin talep, şikayet ve önerilerini dinleyen Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya, kapılarının bütün öğrencilere açık olduğunu belirterek, öğrencilerin; yatay geçiş kontenjanları, Tömer’de öğrenim gören öğrenciler, ders geçme sistemi, derslerin işlenişi, barınma ve burs imkanlarıyla ilgili sorularını cevaplandırdı.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin çalışmaları dolayısıyla, yarın ilimizde 3 ilçede kısmi kesintiye gidilecek. Yarın ilimizdeki kesinti programı şöyle:
Yayladağı İlçesi Kurtuluş, Çamaltı, Tutlubahçe, Güzelyurt, Leylekli, Yeşiltepe, Karacurun, Karaköse, Çakı, Sebenoba, Aydınbahçe, Dağdüzü ve Gözlüce Mahallelerine 9:00-15:00 saatleri arasıi
Reyhanlı İlçesi Bağlar Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Dumlupınar Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Sokağa 8:30-17:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

HAC İÇİN KURA BUGÜN
1 Milyon 892 bin başvuru var…
Kutsal topraklara gidecek hacı adaylarını belirlemek için gerçekleştirilecek kura çekimi bugün yapılıyor. Kura çekimi, bugün Ankara’da, Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu’nda yapılacak. Bilgisayar ortamındaki kura çekiminde, hacı adayları, başvuru yapan 1 milyon 892 bin 724 kişi arasından belirlenecek. Vatandaşlar, bugün saat 15.00’te başlayacak kura çekiminin sonuçlarına, aynı gün saat 23.00’ten itibaren, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “http://hac.diyanet.gov.tr” internet adresinden ulaşabilecek.
-Kesin kayıtlar 10 Mart’a kadar yapılacak-
Kurada “Kesin Kayıt Hakkı” elde edenler, 27 Şubat-10 Mart tarihlerinde “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgesini internet ortamından veya Müftülüklerden alarak kayıtlarını yaptırabilecek. Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, kura sırası gözetilerek, 16-24 Mart arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.
– Şehit yakını ve Gazilerin kayıtları-
Hacca gitmek için müracaat eden şehit yakını, anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazilerin kendisi ve eşlerinin kayıtları ise 16-24 Mart’ta, konaklama türüne ait hac ücretini yatırmaları şartıyla İl Müftülüklerinde yapılacak.
Hacı adayları, 31 Temmuz-26 Ağustos tarihlerinde hac yolculuğuna başlayacak ve 5 Eylül’den itibaren de dönüşe geçecek. Son hac kafilesi ise 30 Eylül’de yurda dönecek.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ