Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,47 / Satış: 5,49
€ EURO → Alış: 6,20 / Satış: 6,23

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 16.05.2018
  • Kısa Kısa Haberler için yorumlar kapalı
  • 816 kez okundu

CHP’de Mülakat Dönemi
Liste, Pazar günü PM’de son şeklini alıyor
CHP’de 9 gün önce Milletvekili aday adaylığı başvuruları tamamlanırken, üç gün önce başlayan mülakat işlemleri de sürüyor. CHP’de, ülke genelinde toplam 2319 aday adayı başvururken, Hatay’dan ise 68 kişi başvurdu. CHP’de aday adayı isimleri, 20 Mayıs Pazar günkü Parti Meclisi toplantısında son kez masaya yatırılacak ve son şekli verilerek, 21 Mayıs Pazartesi günü Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilecek. Bu arada mülakat işlemleri ve aday adayı başvuruları ise Genel Başkan Yardımcıları Çetin Osman Budak, Muharrem Erkek, Fait Öztrak, Seyit Torun ve Tekin Bingöl tarafından değerlendiriliyor. Her bir aday adayı ile tek tek mülakat yapan Genel Başkan Yardımcıları, adaylara ilişkin hazırladıkları raporları bugün bir araya gelecekleri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sunacak.
CHP’de başvuruda bulunan 2319 aday adayının 1706’sını erkek, 613’ünü ise kadınlar oluşturuyor.

Yaman’dan, hayatını kaybeden
Filistinliler için başsağlığı mesajı:
Tüm insanlığın ortak acısı
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Gazze sınırında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Filistinliler için basağlığı mesajı yayınladı. Başkan Yaman, mesajında şunlara yer verdi:
“Filistin’de yapılan soykırımda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, acıları derinden hissediyor, terörün her türlüsünü esefle kınıyoruz. İnsanların dini inançları yüzünden katledilmediği; barış içinde, özgürce, kardeşçe yaşadıkları bir dünya ümit ediyor, yaşanan bu vahşette hayatını kaybeden onlarca Filistinli kardeşimize Allah’tan rahmet, 2700’i aşkın yaralıya acil şifalar diliyoruz.
Filistin Katliamı, tüm insanlığın ortak acısıdır. Bu zulmün son bulmasını, sevginin, hoşgörünün ve barışın kazanmasını temenni ediyor, terörü lanetliyoruz.”

Yaman: Ramazan ayı barış, huzur ve mutluluk getirsin
Defne Belediye Başkanı Op.Dr. İbrahim Yaman, Ramazan Ayı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Yaman, mesajında Ramazan’ın tüm insanlığa barış getirmesi temennisinde bulundu, şunlara yer verdi:
“İyiliğin, yardımlaşmanın ve dayanışmanın ayı olan Ramazan Ayının barış, huzur, hoşgörü ve mutluluk getirmesini diliyorum. İnsanların katledilmediği; din, dil, ırk ve mezhep ayrımcılığının sona erdiği bir dünya düzeni temenni ederek; barışın egemen olduğu ve eski bayramların tadını alabildiğimiz bir Ramazan Ayı diliyorum.”

‘Konutların yüzde 50’si…
Araçların yüzde 80’i…
Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emek-lilik Şirketleri Birliği (Türkiye Sigorta Birliği) Başkan Yardımcısı ve Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, Türkiye’deki 22 milyon aracın yüzde 80’inin zorunlu trafik sigortasına, 15-16 milyon civarındaki konutların ise yüzde 50’sinin zorunlu deprem sigortasına sahip olduğunu söyledi.

Polis aracına silahı saldırıda 1 tutuklama
İskenderun ilçesinde polis aracına yapılan silahlı saldırıyla ilgili savcının itirazı üzerine ikinci kez gözaltına alınan iki zanlıdan biri tutukladı. Motosiklet hırsızlığı ihbarı üzerine 7 Mayıs’ta Kocatepe Mahallesi’ne giden polis ekibinin aracına pompalı tüfekle ateş açılmasıyla ilgili soruşturmada gözaltına alınan 3 şüphelinin sulh ceza hakimliğince adli kontrol kararıyla serbest bırakılmasına İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. İtiraz sonrası yapılan değerlendirme sonucu şüpheliler M.T, M.A. ve O.G. hakkında yakalama kararı çıkartıldı.
Gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen iki zanlıdan M.A. tutuklandı, M.T. ise adli kontrol şartıyla üzere serbest bırakıldı. Adresinde bulunamayan O.G’nin serbest bırakılmasının ardından Dörtyol ilçesinde başka bir motosiklet hırsızlığı olayına karıştığı öne sürüldü. Zanlının yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Defne Hastanesi’nden sanatsal-kültürel hizmet
Resim Yarışması
Defne Hastanesi, her yıl düzenlediği geleneksel Resim Yarışması’nı bu yıl da düzenliyor. Katılım için son başvuru tarihi 21 Mayıs olarak belirlendi.
Defne Hastanesi ‘nin bu yıl 10.su düzenlenecek olan geleneksel ödüllü resim yarışmasında son başvuru tarihi 21 Mayıs olduğu belirtilirken, ‘Hayalimdeki Ben’ teması ile gerçekleştirilecek olan resim yarışmasına ilginin yoğun olacağı tahmin ediliyor. Özel Defne Hastanesi yöneticileri, katılan tüm yarışmacılara başarılar dileğinde bulunarak, 35X50 ebadındaki eserlerin arka tarafında soyadı, sınıf ve okul adı yazıldıktan sonra elden veya posta yolu ile Defne Hastanesi’ne gönderilmesi gerektiğinin altını çizdiler. Resimlerde çalışma stilinin serbest teknik olduğunu ifade eden İşletme Müdür Yardımcısı İbrahim Ünal, Defne Hastanesi Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında gerçekleştirdikleri resim yarışmasına şu ana kadar gösterilen ilginin kendilerini mutlu ettiğini belirtti ve 8 Haziran’da HBB Hatmek Konferans Salonu’nda hazırlayacakları programla ödüllerin sahiplerine teslim edileceğini vurguladı.
İlkokul ve ortaokul olmak üzere iki bölümde yapılacak olan Defne Hastanesi 10.Geleneksel Ödüllü Resim Yarışması’nda; İlkokul bölümü birincisi, 800 TL, ikincisi 550 TL ve üçüncüsü 350 TL, ortaokul bölümü birincisi 850 TL, ikincisi 650 TL ve üçüncüsü 450 TL kazanacak olup, yarışmaya katılan tüm katılımcılara mansiyon ödülü verileceği duyuruldu.

DOĞAKA’dan dolandırıcılık uyarısı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), kurum adına dolandırıcılık girişiminde bulunanlara karşı uyardı. DOĞAKA uyarı duyurusunda şöyle denildi:
“Son günlerde bazı kötü niyetli kişilerin veya firmaların; kendilerini kamu görevlisi, danışman, proje danışmanı, müşavir ve iş geliştirme uzmanı gibi unvanlarla tanıtıp, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve diğer kamu kurumlarıyla irtibatta olduklarını iddia ederek, hibe desteklerinin sağlanması konusunda yardımcı olacakları vaadi ile vatandaşlarımızdan ve firmalarımızdan maddi taleplerde bulunduklarına ilişkin duyumlar tarafımıza ulaşmaktadır. Bu gibi girişimlere karşı uyanık olunması gerekmektedir.”

Savaş’tan Ramazan Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ramazan ayı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Rahmet ve marifet ayı olan Ramazan ayı; kırgınlık ve dargınlıkların ortadan kalktığı, manevi değerlerimizin güçlendiği, özümüzde var olan iyilik ve insanlık duygularının hayata geçirildiği önemli aydır. Bu müstesna ay, millet olarak asırlardır değişmeyen birlik ve beraberliğimize güç katmaktadır. Manevi duyguların en üst seviyeye çıktığı, insanlar arasında kardeşliğin ve yardımseverliğin pekiştiği, rahmet ve bereket kapılarının sonuna kadar açıldığı on bir ayın sultanı Ramazan’ı Şerif’e bir kez daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mübarek Ramazan ayı, Müslümanlar için el ele vermek, kaynaşmak ve birlikte olmak için bir vesiledir. Nefsimizle baş başa kaldığımız, yoksul kardeşlerimizin yaralarını sardığımız, zengin-fakir, genç-yaşlı demeden aynı sofraya oturduğumuz, aynı safta namaz kıldığımız 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’i her yıl olduğu gibi bu yılda tüm güzellikleriyle yaşamayı temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam âleminin mübarek Ramazan-ı Şerifleri’nin hayırlara vesile olmasını diler, tutulan oruçların, yapılan ibadetlerin kabul olmasını yüce Allah’tan niyaz ederim.”

Savaş’tan Kınama Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Filistin’de yaşanan insanlık dramı ve katliam için bir kınama mesajı yayımladı.
Başkan Savaş’ın İsrail terörünü kınayan mesajı şöyle:
“İsrail güvenlik kuvvetlerinin Gazze’de gerçekleştirdiği katliamı şiddetle kınıyorum. İnsanlığa ve evrensel hukuka sığmayan bu zulüm bir an önce sona erdirilmelidir. Ortadoğu’da barışı sağlamak için atılan adımlar samimi ve kalıcı olmalıdır. Vicdan sahibi olan herkes Filistin’de yaşanan bu katliama ‘Dur!’ demelidir. Bu katliamı gerçekleştirenler ve buna ayna tutanlar er ya da geç insanlığın karşısında hesap vereceklerdir. Mübarek Ramazan ayı öncesi bu acıyı yaşayan Filistin halkının her zaman yanında olacağız. İsrail’in haksız saldırıları sonucu hayatını kaybeden 50’den fazla kardeşime Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum.”

Bu kart ‘Esnaf Kart’
“PTT Esnaf Kart hayata geçirildi” diyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kodnfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımız, PTTBank’tan özel faiz oranlarıyla kredi alabilecek. Esnafımıza; Pttcell özel tarifelerinden, önemli indirimlerle PTTsigorta güvencesinden ve PTT Kargo indirimlerinden faydalanacak” derdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

Savaş, rakibi AKP Adayı İbrahim Güler’i eleştirdi:
Arsuz, Samandağ ve Dörtyol’un altyapısına, asfaltına, hibe kredisine ‘HAYIR’ diyen kişi Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı ve CHP Adayı Lütfü...
Atay, Defne seçimleri için devrede
Güzelyurt’a destek Hatay’dan HDP Milletvekili olarak parlamentoya giren Barış Atay’ın, Partisinin aday çıkartmadığı Defne ilçesinde DSP Adayı Mehmet Güzelyurt’tan yana...
Hataylı işçi genç S.Arabistan’da öldü
İlimiz Arsuz ilçesinde oturan Kadir Kıyılı adlı 30 yaşlarındaki genç, işçi olarak gittiği Suudi Arabistan’da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını...
İskenderun caddelerinde 2 aday karşılaştı:
Şahutoğlu ve Aslan el ele, kol kola… İskenderun Belediye Başkanı olmak isteyen CHP ile DP Adayları, önceki gün caddede karşılaştı,...
Beşiktaş aşkı…
19.03’te evlendiler… Dilek Mansuroğlu-Salih Çetin çifti, Beşiktaş Kulübü’nün kuruluş yıldönümü gününde ve kuruluş yılı saati olan 19.03’te nikah kıyarak, mutlu...
Yayladağı Kaymakamına Beşiktaş Forması
Beşiktaş Spor Kulübü, Yayladağı İlçe Kaymakamı Ömer Faruk Yüce’ye, üzerinde adının yer aldığı özel bir forma yaptırıp hediye etti. Beşiktaş...
CHP, Narlıca gövde gösterisi
Savaş: İmar planınız bitti, anayolunuza asfalt hemen Hatunoğlu: Sizi, başımın tacı yapmaya hazırım CHP’nin Hatay Büyükşehir (BŞB) ve Antakya Belediye...
Mimarlar da omuz verdi
O Zaman Sıra Antakya’da Mimarlar Odası Hatay Şubesi tarafından önceki gün paylaşılan “2019 Yerel Seçimleri Öncesi Kente Dair Değerlendirmeler, Öneriler”...
Önce Haluk Levent
Ardından ‘Hatay Ahbap’ Haberimiz 5 Mart’ta yayınlandı ve çok kısa bir süre içerisinde de ses buldu. Henüz 19 aylık Elçin...
Kısa kısa haberler
Kamu Avukatları bildiri yayınladı: Özlük Haklarımız… Hatay Barosu dahil, ülke genelinde çok sayıda Baro Başkanlığı’nın altına imza attığı Kamu Avukatları...
“Çanakkale Geçilmedi”
MKÜ’de Çanakkale Şehitlerini Anma Konseri … Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Devlet Konservatuvarı, Şef Dr. Öğr. Üyesi Erhan Tekin yönetiminde 18...
Eryılmaz, “Önce huzur ve güven, sonra hizmet”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samandağ Belediye Başkan Adayı Av. Refik Eryılmaz, Atatürk ve Değirmenbaşı Mahalleleri sakinleriyle buluşmasında, önceliğin huzur ve...
BŞB-ATSO karşı karşıya değil!
Savaş, ATSO Üyesi tüccar, ihracatçı, işadamlarıyla bir araya geldi… Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya Ticaret...
Güler, sanayi sitesi esnafıyla…
Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkan Adayı İbrahim Güler, seçim çalışmaları kapsamında Küçük Sanayi Sitesi esnafını ziyaret etti. Cumhur İttifakı Hatay...
CHP’liye AKP heyeti ziyareti:
Siyaset, bizi ayrıştıramaz AK Parti’den Antakya Belediye Başkan Adayı olan İzzettin Yılmaz, önceki gün sürpriz şekilde, bir dönem CHP Antakya...