Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 26.05.2018
  • 1.442 kez okundu

Ramazan İmsakiyesi
               BUGÜN YARIN
İmsak : 03.37 03.36
Güneş : 05.15 05.15
Öğle : 12.38 12.39
İkindi : 16.26 16.26
Akşam : 19.50 19:50
Yatsı : 21.21 21.22

HDP’den halk buluşmalarına devam
Geçtiğimiz gün seçim startını Milletvekili Adayı Barış Atay’la Armutlu’dan başlatan HDP, halk buluşmalarına dün de devam etti. Partililer, adaylar Hülya Kavuk ve Dilek Yeral Daplan’la birlikte Sümerler Mahallesinde esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi, seçim programlarını anlattı. Ziyaretlerde, AKP’yi durduracak tek gūcūn HDP olduğu belirtilirken, Hatay’dan iki Vekilin Meclise gönderileceği vurgulandı.

İskenderun’da uyuşturucu operasyonu
İskenderun ilçesinde düzenlenen 6 uyuşturucu operasyonunda yüklü miktarda uyuşturucu ele geçirilirken, 12 kişi gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre, İskenderun Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele (NSM) Grup Amirliği ekipleri, ‘Narkotik Suçlar’ kapsamında 11 – 18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdikleri 6 operasyonda toplamda 10 bin 950 gram esrar maddesi ve 4 kök kenevir bitkisi ele geçirdi.
Gerçekleştirilen 6 ayrı operasyonda 12 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Zamlı emlak vergisinde
“son hafta uyarısı”
Emlak vergisi ilk taksitinin son ödeme tarihinde son hafta. Yapılan düzenleme ile beraber, 2018 yılı için takdir edilen değerlerin 2017 yılında uygulanan değerin yüzde 50’sini aşmayacağı belirlendi. Bu oran bazı belediyeler tarafından üst sınır kabul edilince emlak vergilerindeki artış yüzde 50’ye yaklaştı.

TESK’ten ‘başvuru’ çağrısı
Aidat borçlarını yeniden yapılandırılması için yeni imkan getirildiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Odalarımıza bağlı üyelerimiz geçmiş dönemlere ait ve munzam aidat borçlarına gecikme cezası olmaksızın 31 Temmuz’a kadar üyelerimizin bağlı oldukları odalarına başvurarak yeniden yapılandırabilecekler” dedi.

Emniyet’e personel
2018’de lisans ve ön lisans mezunlarından Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüklerine (POMEM) 22. dönem için 10 bin, 23. dönem için 10 bin, lisans mezunlarından Polis Amirleri Eğitim Merkezi Müdürlüğüne (PAEM) 3 bin ve lise mezunlarından Polis Meslek Yüksek Okullarına (PMYO) 2 bin 500 polis adayı alınacak.

Ordu’nun zirvesi sınırda
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, kuvvet komutanları ile çeşitli karakol ve birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Hatay’a geldi.
Akar, birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunuyor.

İnce’den ‘ince’ eleştiri
CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, “Ben Cumhurbaşkanı seçilince çocuk sayısına karışmam, ama çocuk bezine karışırım. Benim ülkemin nüfusu genç olsun isterim, ama takdir size ait. Çocuğun donundan yüzde 18 vergi alan devletten adam olmaz. Benim görevim çocuk sayısını belirlemek değil, bezdeki KDV’yi indirmek” dedi.

Esnafın ÖTV beklentisi
Evlilikler için verilen devlet desteklerinin her zaman piyasayı hareketlendirdiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Ramazan Bayramı ve seçimlerin ardından ülke genelindeki düğünlerde büyük bir artış olacak. Genç çiftlerimizin evlilik arifesinde sıkıntı yaşamamaları için daha önce verilen devlet destekli krediler ile ÖTV ve KDV indirimleri yeniden uygulamaya konulmalı’ dedi.
yumak önemli!
“Journal of Sleep Research” dergisinde yayımlanan çalışmada, araştırmacılar, hafta içi geceleyin 5 saat ya da daha az uyuyan 65 yaş ve altındaki kişilerde uyku eksikliği hafta sonu telafi edilmediği sürece ölüm riskinin, günde 6 ya da 7 saat uyuyan kişilerden yüzde 65 daha fazla olduğunu ortaya koydu.

CHP Seçim Broşürü
Alınan bilgiye göre; “Hak, hukuk, adalet” başlığında hazırlanacak olan broşürde; “OHAL gidecek, keyfiyet bitecek, hak, hukuk ve adalet gelecek.”, “Yargı tarafsız ve bağımsız olacak, adil kararlar alacak, mağduriyetler giderilecek.”, “Tek adam rejimi bitecek, kuvvetler ayrılığı sağlanacak, TBMM güçlenecek.”, “Gazeteciler serbest kalacak, Medya özgür olacak, halk gerçek bilgiye ulaşacak” ve “Uzlaşı kültürü hakim olacak, yeni anayasa yazılacak, ülkemiz demokrasiye kavuşacak.” ifadeleri yer alacak.

Önemli veriler
4 Haziran Pazartesi: 10:00/TÜFE (aylık)/Mayıs/Önceki: + % 1.87… 10:00/TÜFE (yıllık)/Mayıs/Önceki: + % 10.85… 10:00/ÜFE (aylık)/Mayıs/Önceki: + % 2.60… 10:00/ÜFE (yıllık)/Mayıs/Önceki: + % 16.37… 10:00/Çekirdek TÜFE (yıllık)/Mayıs/Önceki: + % 12.24

Çalışana ‘seçim’ sürprizi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim beyannamesinin açıklandığı toplantıda; öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin emekli maaşını artıracak 3600 ek gösterge müjdesi verdi. Erdoğan, bu kesimin, emekliliklerinde hizmetlerinin karşılığını alacağını da söyledi.

16 yılda 21 kat arttı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca, 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz durumdaki yaşlılara sağlanan destek kapsamında verilen yaşlılık aylığı, son 16 yılda yaklaşık 21 kat artarak 500 lirayı buldu.
.
Diyabet hastalarına
‘oruç reçetesi’
Oruç tutan diyabet hastalarının sahuru atlamaması gerektiğine işaret eden uzmanlar, bu kişilerin Ramazan’da da normal dönemdeki gibi dengeli şekilde beslenmesinin önemini vurguluyor.

Tapuda beklemeye son
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, vatandaşların tapuda randevu alırken ve işlem sırasında uzun süren beklemelerinin önüne geçecek “Türkiye Tapu” adlı yeni bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Reklamlar mercek altında
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Reklam Kurulu’nun “aldatıcı ve yanıltıcı reklamlara” yönelik denetimlerinin Ramazan’da da devam ettiğini belirterek “Yılın 5 aylık döneminde firmalara 8,1 milyon TL idari para cezası uygulanmasına karar verildi” dedi.

İhracatçıya kredi imkanı
Türk Eximbank, ihracatçılara, işletme sermayesi finansmanı için altı aylık dönemlerde, Avro cinsinden ve 10 taksitte geri ödenmek üzere toplam 5 yıl vadeli bir seçenek sunuyor.

Başvurular seçimden önce
İmar barışı başvuruları 24 Haziran’dan önce başlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde oluşturulacak bölüme vatandaşlardan soru, görüş ve önerilerini yazmaları istenecek. Seçimlerden önce yayınlanması planlanan yönetmeliğin ardından başvurular başlayacak

Kantinlere denetim
Türkiye’de neredeyse her 4 çocuktan 1’i fazla kilolu ya da obez. Bunun önüne geçmek amacıyla, okul kantinlerine düzenleme geliyor! Artık okullara giren tost ve poğaçalar küçülecek. Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı da, bu kapsamda, okul kantinlerindeki yiyecek ve içecek standardını koruma çalışmaları yapıyor.

Çiftçinin elektrik borcu
Anında tahsil edilecek!
“7144 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunla, tarımsal desteklemelerden yararlanan çiftçilerin tarımsal sulamada kullandıkları elektrik borçlarının yasal takibe gerek kalmaksızın tahsili sağlanacak.
Bu çiftçilerin ödenmeyen sulama işletme, bakım ücreti, su kullanım hizmet bedeli borcunun yanı sıra tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerji borcu bulunması halinde; Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, işletme ve bakım sorumluluğu devredilen gerçek veya tüzel kişi, elektrik dağıtım şirketi veya elektrik perakende satış şirketi, tarımsal destekleme ödemesi yapacak bankaya borç miktarını bildirecek.
Borç tutarı, çiftçilerin destekleme ödemelerinden mahsup edilerek, DSİ veya işletme ve bakım sorumluluğu devredilen gerçek veya tüzel kişiye, elektrik dağıtım şirketine veya elektrik perakende satış şirketine ödenecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ