Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,07
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,58

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 09.06.2018
  • 1.024 kez okundu

Yarın “Kadir Gecesi”
Yarın gece, İslam Alemi için Ramazan ayını anlamlı kılan özel bir gün. Ramazan ayını zirveye taşıyan kutsal gece yarın kutlanacak. İslami bilim ve inanca göre, Ramazan ayı, sevgi ve kardeşliğin pekiştiği bir ay. Kadir Gecesi de bin aydan daha hayırlı bir gece olup, aynı zamanda müminler için de bir fırsattır. Kadir Gecesi; küslerin barıştığı, dostların kavuştuğu, dünyanın rahmet iklimi ve bereketi ile dolduğu sonsuz bir huzur ve mutluluğu temsil ediyor.

Savaş, Hatay’da 11 Milletvekilinin 2 İttifak arasında paylaşılacağı görüşünde:
Millet’e 6, Cumhur’a 5…
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 24 Haziran seçimlerinde Hatay’da 11 Milletvekilliğinden 6’sını Millet İttifakı, 5’ini de Cumhur İttifakı’nın kazanacağı görüşünde. 24 Haziran’da ülke ve millet için kim hayırlı olacaksa onun başarılı olması dileğinde bulunan Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, şunları söyledi:
“Bizim birinci tercihimiz Muharrem İnce. Hatay’da CHP olarak 1. Partiyiz. CHP’nin Hatay’da 5 Milletvekili çıkartacağını düşünüyorum. Millet İttifakı 6, Cumhur İttifakı ise şehrimizde toplam 5 Milletvekili çıkartır düşüncesindeyiz.”

Ramazan İmsakiyesi
BUGÜN YARIN
İmsak : 03.29 03.28
Güneş : 05.11 05.11
Öğle : 12.41 12.41
İkindi : 16.29 16.29
Akşam : 19.58 19:59
Yatsı : 21.33 21.34

Savaş’tan “kadir Gecesi” Mesajı
Hatay BŞB Taksi İşletmeciliği İhalesi
12 Haziran’da
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından “Taksi İşletmeciliği” ihalesi yapılacağı duyuruldu. Taksi işletmeciliği ihalesi duyurusu şöyle:
“Taksi işlemeciliği ihalesine katılım sağlamak isteyen vatandaşların 12 Haziran 2018 tarihine kadar Vakıfbank TR 5001 5800 7283 2292 92 nolu İBAN numarasına 150 TL yatırarak, bedelin yatırıldığına ilişkin banka dekontunu Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na teslim etmeleri gerekmektedir. Kamuoyunun bilgisine duyurulur.”

Kimyeci’den “Kadir Gecesi” Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, yarın gece idrak edeceğimiz mübarek ‘Kadir Gecesi’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Kimyeci’nin mesajı şöyle:
“Mübarek Ramazan ayını özel kılan, Kadir Gecesi’dir. Tutulan oruçlarla, yapılan ibadet ve yardımlarla bir manevi iklimden geçerek idrak ettiğimiz Ramazan ayı, Kadir Gecesi ile zirveye ulaşmakta ve bayram sevinci ile taçlanmaktadır.
Kadir Gecesi’nin en önemli özelliği, insanlara iki cihan saadeti bahşeden, kâinat kitabımız, ezeli bir tercümesi olan Kur’an-ı Kerim’in bu gecede ilk olarak dünya semasına indirilmesidir. Bu önemli gecede ellerimizi; insanlığa akıl, izan ve rahmet getirmesi için Yüce Allah’a açıp dua edecek ve mağfiret dileyeceğiz. Güzel şehrimizde yaşayan bütün vatandaşlarımızın, analarımızın, babalarımızın, yavrularımızın kandillerini kutluyor ve her biri için ayrı ayrı huzur ve mutluluk diliyorum. Rabbim bu mübarek gecede edilen tüm duaları kabul etsin inşallah. Ayrıca bu gecenin milletimize, İslam Âlemine ve bütün insanlara hayırlı olmasını, dünyaya barış getirmesini diliyorum. Kadir gecemiz mübarek olsun.”

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Defne İlçesi Tavla ve Hancağız Mahallelerine 8:30-15:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi Fatih ve Atatürk Sokaklara 9:00-15:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi Akdeniz ve 337 Sokaklara 9:00-11:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi Akkoyunlu, Kanal, Şahbazlar Çııkmazı, Öğülbek ve Çay Sokaklara 9:00-16:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Başlamış Mahallesi Başlamıış Sokağa 9:00-16:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Esentepe Mahallesi Şehit İbrahim Kılıç, 659/1, 368/2 ve 662 Sokaklara 11:30-16:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Ceylandere, Büyükoba, Seldiren, Yeniköy ve Çamlıyayla Mahallelerine 9:00-15:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kışlak, Hisarcık, Aslanyazı ve Ayışığı Mahallelerine 9:00-11:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kışlak Mahallesi Kızılgöl mevkisine 9:00-15:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Suriyelilere bin 250 TL!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, her yoksul ailede kadının banka hesabına 1000 TL yatıracaklarını belirterek, “Yoksulluktan kurtuluncaya kadar, nasıl ödersin, öderiz kardeşim, Suriyeli göçmen vatandaşa ayda bin 250 TL. Ben kendi yoksul vatandaşıma niye 1000 TL ödemeyeyim, neden ödeyemeyeyim?” dedi.

Memurlara “fazla” mesai ücreti ödenmeli
Saadet Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Temel Karamollaoğlu, “Normalde bir memur, aylık 160 saat çalışması gerekirken, 240 saat mesai yapıyorlar. Bu fark onlara ödenmiyor. Bunların düzeltilmesi gerekiyor” dedi.

Oy ve Ötesi Derneği
Eğitim Semineri
24 Nisan 2014 tarihinde kurulan, tamamen gönüllü ve siyasi partilerden bağımsız bireyler olarak yola koyulan, o günden bugüne gerçekleşen tüm seçimler sırasında da sandıklarda gönüllü gözlemcilik yapan ve sayım tutanaklarını toplayan ‘Oy ve Ötesi’, 24 Haziran’da da görev başında. Seçimlerde gönüllü ‘müşahitlik görevi’ için Hatay’da bir eğitim çalışması gerçekleştirecek olan ‘Oy ve Ötesi’, 10-06-2018 Pazar günü, Akdeniz Mahallesi’nde bulunan Defne Evi’nde saat 13 ile 17 arası bir eğitim semineri verecek. İsteyen herkesin bu eğitim
seminerine katılabileceği açıklandı.

Bayram kredisi yarışı
Yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla çeşitli kredi kampanyaları düzenleyen bankalar, yüzde 1,35’ten başlayan faiz oranı, 48 aya varan vade ve farklı ödeme seçenekleri sunuyor.

22 Haziran’a kadar
Çarşı ve mahalle bekçisi olarak valiliklerde istihdam edilmek üzere 7 bin bekçi alımı için ön başvuru işlemleri başladı. Adaylar, 22 Haziran’a kadar ön başvuruda bulunabilecek.

Kızılay Ödül Dağıttı
İskenderun’da 20 kişiye ALTIN, 56 kişiye
GÜMÜŞ, 8 Kişiye Plaket
Türk Kızılayı İskenderun Şubesi, kan bağışında bulunanları ödüllendirdi. Kızılay İskenderun Şube Başkanı Ümit Günay, Türk Kızılayı’nın sadece afetlerde değil, ihtiyacın olduğu her alanda faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydederek, Türkiye’nin kan ihtiyacını karşılamak için bugün 18 Bölge Kan Merkezi, 65 Kan Bağış Merkezi ve Mobil Kan Bağış Birimleri aracılığı ile ülkenin kan ihtiyacının büyük bir bölümünün karşılandığını söyledi.
Her bir kan bağışında üç kişiye can verildiğini söyleyen Kızılay İskenderun Şube Başkanı Ümit Günay, “Bağışçılar olmasaydı biz bunu gerçekleştiremezdik” dedi.
Törende, Hatay’daki Kan Bağışı Merkezleri’ne 45 kez kan bağışında bulunan 8 kişiye plaket, 35 kez kan bağışında bulunan 20 kişiye altın madalya, 25 kez kan bağışında bulunan 56 kişiye gümüş madalyaları protokol tarafından verildi.

Yurt dışında oy verme işlemi başladı
24 Haziran seçimleri için yurt dışında konsolosluklarda ve gümrük kapılarında oy verme işlemi başladı. Gurbetçiler, dünden itibaren oy vermeye başladı YSK verilerine göre, yurt dışında 3 milyon 59 bin seçmen bulunuyor. Bu seçmenlerin yarıya yakını, yani 1 milyon 500 bini Almanya’da, 350 bini Fransa’da ve 260 bini Hollanda’da bulunuyor. Dünya üzerindeki diğer tüm ülkelerdeki gurbetçi oy toplamı ise 3 milyon 59 bin kişi.

Atatürk Caddesi de kazılıyor!
Dün başladı, 30 Haziran’a kadar sürecek…
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin altyapı çalışmaları kapsamında kentin dört bir yanında ana ve ara yolları kazma çalışmasına, kentin en merkezi yerleşim yeri olan Vali Ürgen Alanı ile Cumhuriyet Alanı arasındaki Atatürk Caddesi de eklendi. Ekipler, dünden itibaren Atatürk Caddesi’nde kazıya başladı. Büyükşehir Belediyesi de çalışma ile ilgili şu duyuruyu yayınladı:
“Hatay Büyükşehir Belediyesi Altyapı ve Koordinasyon Merkezi (AYKOME) tarafından Atatürk Caddesi, Vali Göbeği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi arasında kalan caddede, 8 Haziran ile 30 Haziran tarihleri arasında İçme Suyu Şebeke Hattı kazısı yapılacaktır. Kamuoyunun bilgisine duyurulur.”

En çok plastik Türkiye’den
WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından plastik atıklar konusunda hazırlanan bir raporda Akdeniz’in bir “plastik denizi” olma riski ile karşı karşıya kaldığı vurgulandı. Rapora göre en çok plastik sırasıyla Türkiye, İspanya ve İtalya’dan atılıyor.

Karneleri aldık
18 Eylül 2017 Pazartesi başlayan 2017-2018 eğitim öğretim yılı dün sona erdi. 18 Milyon öğrenci, yaklaşık 8 ay süren eğitim-öğretim yılının yorgunluğunu, 3 ay sürecek yaz tatilinde atacak.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ