Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 07.07.2018
  • 1.034 kez okundu

Akdeniz Mahallesinde
ÇED toplantısı 17 Temmuz’da
Atıksu Arıtma Tesisi Yapımı…
Defne İlçesi Akdeniz Mahallesi Turunçlu civarındaki Arıtma Tesisini modernize etme amacına yönelik çalışma öncesi bölge halkının görüşlerine başvuruluyor. İşin sahibi Hatay Büyükşehir Belediyesine bağlı HATSU ile işi üstlenen firma organizesinde Atıksu Arıtma Tesisi yapımı için halka açık toplantı düzenleniyor. Toplantı 17 Temmuz Salı günü Defne ilçesi Bedircan Düğün Salonunda saat 10.30’da yapılıyor.
Toplantıda ilgili şirketin “Membran biyoreaktör projeli atıksu arıtma tesisi yapma” işi ile ilgili yöre sakinlerini bilgilendireceği, sakinlerin de sorularının yanıtlanacağı duyuruldu.

Çiftçiye Kredi Borç
Ödeme Kolaylığı Başvurular 13 Temmuz’a kadar…
Çiftçilerin ve tarım işletmelerinin bu yıl maruz kaldıkları afetlerden dolayı Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarında ertelemeye gidildi. Borç ertelemelerinde, Hasar Tespit Komisyonu kararı aranacağı duyuruldu.
Bakanlar Kurulu Kararı ile 01 Ocak 2017 tarihinden 24 Haziran 2018 tarihine kadar Türkiye genelinde meydana gelen deprem, şiddetli rüzgar, yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi, güneş yanıklığı ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Bakanlık)diğer kayıt sistemlerine göre kayıtlı gerçek veya tüzel kişi üreticilerin, 24/4/1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamında olup bakanlığın görev alanı içerisinde yer alan tarımsal amaçlı kooperatiflerin ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (diğer kamu kurum ve kuruluşları hariç) T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Koopera-tiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesinin yapılacağı kaydedildi.
Resmi açıklamada şöyle denildi:
“Tarım Kredi Kooperatifleri ile T.C.Ziraat Bankasına kredi borcu olan, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının diğer kayıt sistemlerine göre kayıtlı çiftçilerden, 24 Haziran 2018 tarihinden önce meydana gelen afetten zarar görmüş olanlar 13 Temmuz 2018 tarihine kadar, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze dilekçe ile müracaat etmeleri gerekmektedir”.

Valilikten Bayrak Teşekkürü
Hatay Valiliği, Afrin Zeytindalı Operasyonu sürecinde evleri ile işyerlerine Türk Bayrağı asarak Mehmetçiğe destek olan tutumundan ötürü Hatay halkına teşekkür etti. Valiliğin teşekkür ve özenli davranılması ile ilgili mesajı ve konuyla ilgili uyarısı şöyle:
“Vatandaşlarımızın gerek Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başarı ile yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtına verdiği desteği göstermesi gerekse Türk Bayrağı’na duyduğu sevginin bir yansıması olarak ev ve işyerlerine Türk Bayrağı asmalarından dolayı tüm halkımıza teşekkür ederiz.
Ancak ülkemizin bağımsızlık sembolü olan şanlı Türk Bayrağımızın layık olduğu manevi değer, saygı, özen ve öneme uymayacak biçimde bazı ev ve iş yerlerinde kirli, yırtık, sökük, solgun veya buruşuk olarak asılı bulunduğu üzüntü ile görülmüştür.
Kamu kurum ve kuruluşlarımız bu hususta konunun önemine binaen talimatla uyarılmıştır. Aynı konuda tüm vatandaşlarımıza Türk Bayrağına hissettiği sevgi ve gösterdiği saygıya uygun olacak şekilde Bayrağımızı özenli, temiz veya yenilenmiş bir şekilde asılması hususunu saygı ile hatırlatır, tüm hemşerilerimize bu hususta gösterecekleri hassasiyet için şimdiden teşekkür ederiz.

Baba ve iki kızı defnedildi
Altınözü ilçesinde baraj göletinde boğulan baba ile iki üvey kızının cenazeleri defnedildi. Yarseli Barajı’nda kaybolan Mustafa Korkmaz (49) ile onu kurtarmaya çalışırken boğulan üvey kızları Safiye (15) ve Emine Aslan’ın (12) Hatay Devlet Hastanesindeki otopsi işlemleri tamamlandı. Baba Korkmaz’ın cenazesi Yarseli Mahallesi, iki kardeşin cenazeleri ise Boynuyoğun Mahallesi mezarlıklarında kılınan cenaze namazları sonrası toprağa verildi. Defin sırasında anne Aysel Korkmaz ve yakınları, sağlık ekiplerinin yardımıyla güçlükle ayakta durabildi. Safiye ve Emine Aslan’ın öz babalarının 5 yıl önce geçirdiği rahat-sızlık nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ