Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,26 / Satış: 5,28
€ EURO → Alış: 5,93 / Satış: 5,95

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 11.07.2018
  • 645 kez okundu

Valilik koordinesinde:
15 Temmuz Demokrasi Zaferi Ve Şehitleri Programı
Hatay Valiliği, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Programı düzenliyor. Etkinlikler Cuma günü başlıyor.
Etkinlikler kapsamında; 15 Temmuz Kadın Kahramanları Konferansı, Antakya Şehitliği (Şehitlik Ziyareti), Habib-i Neccar Camisinde Mevlid-i Şerif Programı, Anıt Alanı’nda halkla toplanma ve Milli Birlik Yürüyüşü (Köprübaşından DSİ Parkı), tüm camilerden selalar okunması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sinevizyon konuşması yer alıyor.

Baro Başkanı uygulamayı eleştirdi
İdari Yargı İçin Herhangi Fakülte Mezuniyeti Yanlış…
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, yeni sistemde, yeni düzenleme ile idari yargıç olabilmek için herhangi bir fakülte mezunu olmanın yeterli olmasının doğru olmadığını bildirdi. Baro Başkanı Ekrem Dönmez’in bu konudaki eleştiri mesajı şöyle:
“İdari Yargı Hakimliği için herhangi bir fakülte mezunu olmak artık yeterli. Rektör olmak için de profesör olmak gerekmiyor. Bir zamanlar Adalet Bakanlığı şoför alırken hukuk mezunlarının tercih edileceğini yazmıştı. Bir garabetten diğerine ne kadar yol varsa, işte oradayız.”

Erzin’de kaza
1 Ölü…
Erzin ilçe merkezinde gece iki otomobilin kafa kafaya çarpışması sonucunda
1 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı.
Kaza, dün sabaha doğru Erzin- Değirmenler Caddesi’nde yaşandı. Erhan Aksay’ın kullandığı otomobil, Ömer Ali Altuğ’un kullandığı otomobil ile çarpıştı. Kazada, 31.YG.165 plakalı otomobilin sürücüsü 24 yaşındaki Erhan Aksay olay yerinde can verirken, karşı otomobilin sürücüsü Ömer Ali Altuğ da yaralı halde hastaneye kaldırıldı.

Hatay’da 7 günde 132 kaza
2 Ölü, 130 Yaralı…
İlimiz genelinde 2-8 Temmuz tarihleri arasındaki trafik kazalarında ölümlerde ve yaralanmalarda artış dikkati çekiyor. Resmi bilgilere göre, ilimizde son bir haftalık dönemde toplam 132 trafik kazası yaşandı, bu kazalarda 2 kişi öldü,130 kişi de yaralandı. Trafik kazalarının 85’i yaralamalı, geriye kalan 47’si ise yaralamalı şekilde oluştu.

Arsuz Briç Turnuvası
5 Ağustos’ta
Antakya Briç Kulübü’nün geleneksel hale getirdiği, Hatay’ın Kurtuluşu Bayramı etkinlikleri kapsamındaki Arsuz Briç Turnuvası bu yıl da 5 Ağustos’ta düzenliyor. Briç Kulübü açıklamasında, “5 Ağustos Pazar günü Hatay’ın Kurtuluşu Turnuvası’nın 2.sini Arsuz’da düzenliyoruz. Katılımlarınızı ve desteklerinizi bekliyoruz” denildi.

Güzelmansur, TBMM iletişim telefonlarını duyurdu
Hatay Milletvekillerinden Mehmet Güzelmansur, yemin edip TBMM’deki odasına yerleştikten sonraki ilk açıklamasında iletişim kurulabilecek telefonlarını verdi. Mehmet Güzelmansur, seçmenlere şu mesajı verdi:
“Kapımız da, telefonlarımız da 7/24 tüm yurttaşlarımıza açık. Meclis’teki sesiniz olabilmemiz, sorunlarınıza çözüm bulabilmemiz için bana ulaşabileceğiniz bilgiler:
Adres: TBMM Oda F218
Telefon: 0312 420 56 32-33
Faks: 0312 420 21 24”

Türkiye Aba Güreşi Hatay’da
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay’ın anavatana katılışının 79. yıldönümü kutlamaları münasebetiyle düzenlenen Türkiye Aba Güreşi Şampiyonası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 22 Temmuz Pazar günü saat 15.00’te Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi Mersah Alanı’nda gerçekleştirilecek olan ve Türkiye’nin dört bir yanından ata sporu aba güreşine gönül veren sporseverlerin bir araya geleceği Şampiyona’ya tüm Hatay halkının davetli olduğunu belirtti.

Yayladağı HEM’in oranı % 25
5104 Kişi Kurs Gördü…
İlimiz Yayladağı ilçesi Halk Eğitim Merkezi, geride kalan eğitim öğretim yılında 5104 kişinin değişik mesleki kurslara katıldığını bildirdi. Yayladağı Halk Eğitim Merkezi duyurusunda şöyle denildi:
“2017-2018 Eğitim-Öğretim yılındaki sene sonu tablomuz; Türkiye ortalaması % 5.2 iken, ilçemizde nüfusun % 25’ine ulaştık. Toplamda 238 kursta 5104 kursiyerimize hizmet verdik. Bu başarı hepimizin. Yayladağı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü… Geleceğinize bizimle yön verin.”

MKÜ’de Bilkay’ın acılı günü
Annesi Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nda görev yapan Ayşegül Bilkay, Anne acısı yaşadı. Ayşe Bilkay’ın annesi vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Meclis’te son durum
Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri için düzenlenen 24 Haziran seçimlerinin ardından açıklanan yeni kabinede dört milletvekilinin yer almasıyla AK Parti’nin sandalye sayısı 290’a indi.

Esnafa çağrı:
31 Temmuz’dan önce
Birikmiş prim borcunu ödeyerek emekli olmak isteyen çok sayıda esnaf ve sanatkar olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederas-yonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Esnaf ve sanatkarın prim borcunu ödeyip emekli olabilmesi için kredi imkanı sunan işbirliği protokolü SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalandı. Borcunu yapılandırmak isteyenler için başvuru süresi 31 Temmuzda sona eriyor. Emekli olmak isteyen esnafımız bu tarihten önce Sosyal Güvenlik İl / Merkez Müdürlüklerine başvurusunu yapsın’ diye konuştu.

Vatandaş borçlu!
Bankalararası Kart Merkezi, Bankalararası Risk Merkezi, BDDK ve Bankalar Birliği verileri, vatandaşın durumunu gözler önüne serdi. Kredi kartlarıyla borçlanan kişi sayısı 32 milyona, takipteki borcun tamamı ise 72.5 milyar TL’ye yükseldi.

Radarlar İşbaşında
Hatay’da 7 günde 3581 araca ceza
İlimizde, trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 2-8 Temmuz tarihleri arasında yapılan denetim ve kontroller yanı sıra, sabit konuşlanan radarlar kanalıyla kurallara uyumsuzluğu görülen araç sahipleri cezalandırıldı.
Trafik ekiplerinin verdiği bilgilere göre, ilimiz genelinde 2-9 Temmuz tarihleri arasında 17.332 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 3.581 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı, 106 motosiklet trafikten men edildi. Ayrıca 15 okul servis aracı kontrol edilir-ken, hatası görülen 1 servise de para cezası uygulandı.

52 Alkollü Sürücüye Direksiyon Yasağı
Hatay’da, geçtiğimize hafta içerisinde alkollü şekilde direksiyon başına geçtiği saptanan 52 sürücünün ehliyetlerine el konuldu.
Resmi bilgilere göre, ilimizde trafik akışının sağlanması kapsamındaki yol kontrolleri sırasında alkollü araç kullandığı tespit edilen 52 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu.
Bu kişilere yüksek para cezası tatbik edildi ve ehliyetlerine 6’şar ay süreyle el konuldu.
Bu arada, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 11 sürücü hakkında da adli işlem uygulandı.

Eğitimi Terk Etme Oranında Birinciyiz
Türkiye, 18 ila 24 yaş arasındaki insanlar arasında lise eğitimini tamamlamadan eğitimi terk eden en yüksek ülke olurken, eğitimden erken ayrılma oranının Avrupa Birliği (AB) ülkeleri oranına göre çok yüksek olduğu anlaşıldı.
Avrupa İstatistik Ofisi 2016 Raporu’ndan ve medya yansımalarından derlenen bilgilere göre, Türkiye, lise eğitimini tamamlamadan eğitim hayatını terk etmiş olanların oranının en yüksek olduğu ülke olarak belirlendi. Böylelikle, Türkiye’de,18 ila 24 yaş grubundaki gençlerin yüzde 34,3’ü eğitimini tamamlamadan sonlandırırken, eğitimden erken ayrılma oranıyla da Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkelerinin çok üstünde olduğu anlaşıldı. Listenin birinci sırasında yer alan Türkiye’nin en yakınında yer alan ülke ise yüzde 19,8 ile İzlanda oldu. Malta ise yüzde 19,6 oran ile onları üçüncü sıradan takip etti. Buna karşın, eğitimi terk etme oranın en düşük olduğu ülke yüzde 2,8 ile Hırvatistan olurken, İsviçre ve Litvanya 4,8 oranıyla listenin ikinci sırasında yer aldı. Liseyi bitirmeden eğitimden ayrılma oranında AB ortalaması ise 10,6 olarak tespit edildi.
-Kadınlar Daha Fazla-
Gerçekleştirilen medya incelemesinde, eğitim hayatıyla ilgili olarak 2018 yılında 659 bin 102 haber yansımasının olduğu belirlendi. Medyaya yansıyan haber başlıkları incelendiğinde, eğitimin en çok sistem tartışmalarıyla konuşulduğu görüldü. Raporda, Türkiye’nin coğrafi bölgeler arasındaki eğitimi terk etme oranları da yer alırken, lise mezuniyeti olmadan eğitimini bırakmış öğrencilerin en yüksek olduğu yerin yüzde 51,6 ile Güneydoğu olarak belirlendi. Güneydoğu Anadolu’yu yüzde 46,6 ile Doğu Anadolu takip etti. Eğitimini terk edenlerin en düşük olduğu coğrafi bölge ise Doğu Karadeniz olarak kayıtlara geçti. Eğitimi bırakma oranları cinsiyet bakımından incelendiğinde de, 18 ile 24 yaş arasındaki erkeklerin lise mezuniyeti öncesi eğitimi terk etme oranının yüzde 32,3 olduğu görüldü. Kadınlarda ise bu oranın yüzde 35,8 oranla erkeklerden daha yüksek olduğu anlaşıldı.

Antakya Birinci Oldu
Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’nde (2017-2018) Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışması bölge birincisi oldu.
Eğitim ve öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve ödüllendirilerek teşvik edilmesi amacı ile 2017-2018 eğitim öğretim yılında 6.sı düzenlenen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” kapsamında, 4841 başvuru içinde, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışması bölge birincisi seçildi.
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko ile İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, çalışmada emeği geçen tüm personeli tebrik etti. Bakanlık’tan bu konuda verilen bilgiye göre, Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’nde (2017-2018) kategori bazında bölgesel ödüle layık görülen çalışmalar “Çalışma Bölge Ödülü” almaya hak kazandı. Bunlar içerisinde yer alan ilimiz Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, kurumsal olarak “Bir Şehir Bir Nehir” konusunda bölge birinciliğini kazandı.

Hatay’da Nüfus Müdürlüklerine
20 Personel Alınacak
Hatay ilimizdeki il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin ihtiyacı olan personel alımı yapılıyor. İçişleri Bakanlığı, Bakanlık bünyesinde, ülke genelinde 1117 sözleşmeli personel alınacağını, bunların 20 tanesinin Hatay’daki İl Müdürlüğü ile İlçe Müdürlüklerinde görevlendirileceğini duyurdu.
Bakanlıkça; Valilik, Kaymakamlık, İl ve İlçe Nüfus birimlerinde istihdam edilmek üzere, 20’si Hatay ilimizde olmak üzere toplam 1117 adet sözleşmeli “Büro Personeli” pozisyonlarına personel alımı yapılacak. Adaylar; Bakanlığın www.icisleri.gov.tr adresli internet sitesinde yer alan 2018 yılı 4/B Sözleşmeli Büro Personeli Lisans Giriş (Sözlü) Sınavı İş Talep Formu’na ya da 2018 yılı 4/B Sözleşmeli Büro Personeli Ön Lisans Giriş (Sözlü) Sınavı İş Talep Formu’na, KPSS (B) Grubu puan türünden kendisine uygun olanı seçerek, 16-20 Temmuz 2018 tarihleri arasında ilgili sınav duyurusu bölümünde yayımlanacak olan başvuru linki aracılığıyla e-Devlet şifresi ile erişip elektronik ortamda müracaat edecek. Müracaatların, başvurular elektronik ortamda alınacağından, posta yolu ile veya bizzat müracaatların kabul edilmeyeceği duyuruldu.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde bugünkü enerji kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Saraykent Mahallesi Şükrü Balcı Sokağa 8:30-14:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Karlısu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi Bülent Harbiyeci, Müsellim Gülmen, Fatih ve Menderes Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Çetillik Mahallesine 10:00-18:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Konacık Mahallesi Karaçay Sokağa 9:00-16:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Orhanlı Mahallesi Merkez Sokağa 9:00-15:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Başlamış Mahallesi Başlamış Sokağa 9:30-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Karayılan Mahallesi 117, 118, 119, Şehit Yusuf Akın ve Utku Acun Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Mustafa Kemal Mahallesine 9:00-12:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Davutpaşa, Mehmetbeyli, Akyayla ve Bükülmez Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Mağaracık Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Şenköy Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Şenköy Mahallesi Park Sokağa 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

Hatay’ı spor kenti yapacağız
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, dün geldiği ilimizde, AK Parti hükümetleri döneminde Hatay’da yapılan spor yatırımlarını ve hedefi anlattı:...
Atatürk ve Cumhuriyet
Babüroğlu’nun Antakya Konferansı Bugün Halen İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta olan Emekli Tuğg. Naim Babüroğlu, bugün Hatay’da....
Gül, “gül” dağıttı!
Belen’de, Cumhur İttifakı Başkan Adayı İbrahim Gül, soyadı gibi ‘gül’ dağıttı. İbrahim Gül, 14 Şubat Sevgililer Günü, ilçedeki Nüfus, Kaymakamlık,...
Musiki Derneği TSM Konseri 5 Mart’ta
Ayfer Er katılıyor… Antakya Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde, 5 Mart Salı...
Aşağı Oba’da evleri yine su bastı
Mezarlık sulara gömüldü İlimizdeki sağanak yağışlar, yaklaşık 25 gün önce felaketin eşiğinden dönen Aşağı Oba Mahallesi’nde evlerin yeniden suların tehdidinde...
Defne Koleji’nden etkinlik…
“Kendi Yiyeceğimi Hazırlıyorum” Eğitime yönelik çalışmalarını ‘sosyal projelerle’ zenginleştirme hedefinde ilerleyen Defne Koleji, bünyesinde eğitim gören öğrencilerle beraber gerçekleştirdiği son...
Kısa kısa haberler
Hatay’da bomba yüklü kamyon yakalandı Geçtiğimiz hafta içinde ilimizde, Polisin, bomba yüklü bir kamyon ele geçirdiği bildirildi. Açıklamayı İçişleri Bakanı...
3,6 milyon mülteci var!
310 bini geri döndü! Soçi’de düzenlenen Suriye konulu zirve, 2011’den bu yana süren Suriye iç savaşının sonuçlanması adına çözüm önerilerini...
Hatay Eğitim İş iyi sınav verdi
Hatay Eğitim İş Sendikası, geçtiğimiz hafta sonunda “İşyeri Temsilciliği Eğitimi” temalı bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Organizasyona; Sendikanın Genel Başkanı,...
3 hukuk mezunu avukat oldu
Yemin, cübbe ve ruhsatname Hatay Barosu’nda stajyerliği başarıyla tamamlayan 3 genç hukukçu, Avukatlığa adım attı. Hatay Barosu’nda staj dönemlerini başarıyla...
Köprübaşında kaza!
Halk Otobüsü otomobile çarptı, ölü-yaralı yok, hafif hasar var. Antakya’da dün öğleden sonra, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem...
Avukatların da hakları var
Hatay Barosu, kendi bünyesinde “Avukat Hakları Komisyonu” kurdu. Komisyon Başkanlığı’na da Av. Bedia Öztürk getirildi. Hatay Barosu’ndan gelişme ile ilgili...
ESBP’ye eğitim semineri
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki, kısa adı ESBP olan Evde Sağlık Birimi’nin personeli, hizmet içi eğitimden geçirildi. Evde Sağlık Hizmetleri...
THK 94 yaşında
Türk Hava Kurumu (THK), 94. kuruluş yıldönümünü kutluyor. THK Antakya Şube Başkanı Ahmet Şenkule, 94. yıl dolayısıyla yayınladığı mesajında, Mustafa...
Gül, korucularla buluştu…
Cumhur İttifakı’nın Belen Belediye Başkan Adayı İbrahim Gül, önceki gün korucularla bir araya geldi. Belen yaylasında üst kesimlere çıkan İbrahim...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ