Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,43 / Satış: 7,46
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 16.07.2018
  • 1.103 kez okundu

Hatay’dan Haziran’da en çok Çelik ihraç edildi
137 Milyon 329 Bin Dolar
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, ilimiz Hatay’da geçtiğimiz Haziran ayında ihracatta en yüksek payı çelik aldı. Çelik ihracatı Haziran ayında 137 milyon 329 bin doları buldu. Geride kalan Haziran ayında Hatay’dan dış ülkelere gerçekleşen ihracatta ağırlıklı veriler şunlar:
ÇELİK : 137 milyon 329 bin dolar
YAŞ MEYVE-SEBZE :24 milyon 89 bin dolar
DEMİR :1 milyon 49 bin dolar
DERİ :459 bin dolar
SANAYİ ÜR. :11 bin dolar
ELEKTRONİK :734 bin dolar
FINDIK :1 milyon 726 bin dolar
HALI :324 bin dolar
KONFEKSİYON :4 milyon 605 bin dolar
HUBUBAT :4 milyon 314 bin dolar
İklimlendirme :1 milyon 613 bin dolar
KİMYEVİ MAD. :8 Milyon 796 bin dolar
KURU MEYVE :428 bin dolar
MADENCİLİK :5 milyon 514 bin dolar
MAKİNE AKSAMI : 5 milyon 514 bin dolar
MEYVEve SEBZE :1 milyon 118 bin dolar
MOBİLYA : 4 milyon 217 bin dolar
OTOMOTİV : 4 milyon 217 bin dolar
SU ÜRÜNLERİ :4 milyon 624 bin dolar
TEKSTİL :1 milyon 743 bin dolar
ZEYTİN-Z.YAĞI: 1 milyon 078 bin dolar

Savaş’tan 15 Temmuz mesajı …
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Savaş, mesajında şunlara yer verdi:
“Türkiye Cumhuriyeti’nin milli birlik ve bütünlüğüne kast etme niyetiyle 15 Temmuz 2016’da hain darbe planlarını devreye sokmaya çalışan hainlere karşı canı pahasına mücadele veren Türk halkı, her zaman devletin birlik ve bütünlüğüne sahip çıkacaktır. Köklü tarihi ile yıkılmaz bir kale olan devletimize uzanan bu ellerin çabaları her zaman beyhude olacaktır. Ülkemizi hainlere karşı koruyan ve hain darbe planlarına karşı koyan halkımızı bir kez daha kutluyorum. Bu duygu ve düşüncelerle vatan uğruna canını feda eden kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyor ve şehitlerimizi saygıyla anıyorum.”

Antakya’da “Eşler Yarışıyor, Mutfak Güzelleşiyor” Yarışı:
Başvuru Bugün Son…
Hatay Büyükşehir Belediyesi, UNESCO tarafından “Gastronomi Kenti” seçilmesiyle bir yeniliğe hayat vermek üzere “Hatay’da Eşler Yarışıyor” yemek yarışması düzenleyecek. Tüm malzemelerin Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacağı yarışmada vatandaşlar hünerlerini aşur ve bamya yaparak sergileyecek.
Yarışmaya başvurmak isteyen ekipler ;1 kadın ve 1 erkek olmak üzere iki kişiden oluşacak. 21 Temmuz Cumartesi günü Antakya HBB taş binasının önünde gerçekleşecek yarışma saat 10.00’da başlayacak. Yarışmaya katılmak isteyenlerin başvurularını en geç bugün mesai saati bitimine kadar Hatay Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’ne yapabilecekleri duyuruldu.

NEHİR’den “15 Temmuz Mesajı”
15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Mesajı Yayınladı
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir,15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.
Başkan Nehir’in mesajı şöyle:
“Ülkemizin en kara günlerinden biri olan 15 temmuz darbe girişiminin ardından 2 yıl geçti. Her zaman her platformda ifade ettiğimiz gibi bizler Tam demokrasiden, hak, hukuk, adalet’ten, özgürlüklerden yanayız. Ülkemizin aydınlık yarınlara kavuşması için demokrasinin bütün unsurlarıyla işletilmesi gerektiğini savunduk. Bugünde aynı noktadayız. Darbelere, antidemokratik bütün uygulamalara karşıyız. Çağdaş, laik ,hukuka dayalı, tam demokratik bir ülkenin tesis edilmesinin önündeki en büyük engel darbeci zihniyettir. Bu zihniyetin ülkemize büyük zararlar verdiğini tarihsel süreç içerisinde görmekteyiz. Tek çıkış yolumuz demokrasidir. Tam demokrasi koşullarının oluşması için hepimize görevler düşmektedir.15 temmuz şehitlerimizi rahmetle anıyor, darbelere karşı canı pahasına mücadele eden halkımıza, meclisimize, gazilerimize şükran ve minnet duygularımı sunuyorum.”

Dikkate değer bir görüş;
HATSU ve makine ikmal şehir dışına
Antakya ve Defne ilçelerinde şehir içi trafiğin zaman zaman saç-baş yoldururcasına karmaşık hale gelmesinde iş makinelerinin şehir içinde seyrinin önemli rolü olduğu öne sürüldü.
Bir okurumuz, bu anlamda HATSU ile Makine İkmal Müdürlüğü-nün şehir dışına çıkartılmasının çok isabetli olacağını kaydetti. Okurumuzun dikkate değer görüşü şöyle:
“Antakya”da iş makinalarından ötürü trafik sorunu ayrı bir dert olmuş gidiyor HATSU ve Makina İkmal Müdürlügüne ait şantiye alanları şehir dışına taşınması lazım resmi kurum-lara ait iş makinalarının mesai saati dışında şehir merkezine girişleri yasak-lanmalı ki, o zaman trafik sorunu biraz daha mini-mize olur. Aksi halde sıkıntı artarak devam eder.”

Kaymakam Uygur ve Başkan Sarı’dan esnaf ziyaretleri …
Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ve Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, ilçede çeşitli sektörlerde çalışan esnafla bir araya geldi. Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, ilçede bir restoranda gerçekleşen toplantıda Altınözü i̇lçesinin büyük bir aile olduğunu söyledi. İlçedeki sorunların çözümü için Belediye Başkanı Sarı ile çalıştıklarını ifade eden Uygur, şöyle devam etti: “İlçemize baktığımız zaman ihtiyaçlar çok. İl merkezimize çok yakınız. Yakın olmanın avantajı ve dezavantajı var. Altınözü ilçemiz merkez ilçe konumunda. Altınözün’de yapılan yatırımlarla ve kazandığı değerle insanlar burada kalabilir. İnşallah yakın bir zamanda TOKİ’miz biterse ve kaliteli konut sayımız artarsa bizim de memurlarımızın bir kısmının da burada kalacağına inanıyoruz. Altınözü ilçemizle ilgili hedeflerimiz var.”

Hassa’da “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinliği …
Hassa ilçesinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında program düzenlendi. Program kapsamında, protokol üyeleri ile vatandaşlar ilçe merkezindeki şehitliği ziyaret etti. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İlçe Müftüsü Abdulhalık Ocakhanoğlu, şehitliğin öneminden bahsederek şehitler için dua ettirdi. Programa, Hassa Kaymakamı Yusuf Turan, Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel, 1’nci Hudut Bölük Komutanı Piyade Yüzbaşı Hakkı Ölmez, İlçe Jandarma Komutan Vekili Kı-demli Başçavuş Salman Doğan, İlçe Emniyet Amiri Serkan Beyoğlu, diğer kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.
Etkinlikler çerçevesinde, ayrıca Merkez Ulu Camisi’nde şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu.

Esnaf’ın ‘askerlik’ talebi
İşyeri sahiplerinin kalifiye eleman bulmakta sıkıntı çektiğini, bu yüzden gençlerin mesleki eğitime yönlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Meslek Yüksekokulu mezunlarına da tıpkı dört yıllık lisans mezunları gibi kısa dönem askerlik ve yedek subaylık hakkı tanınırsa mesleki eğitime olan talep artar. Gençlerin askerliği bir an önce bitirip iş hayatına atılması için mesleki eğitim alanlara da askerlikte avantaj sağlanmalıdır’ diye konuştu.

Üreticiye destek
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kanatlı sektöründe büyümenin devam ettiğini, hedefin daha fazla ihracat olması gerektiğini bildirerek, “Üreticilere sürdürülebilir gelir sağlanır, ülke bazlı ihracat stratejileri belirlenir ve gerekli destekler verilirse sektör büyümeye, daha fazla katma değer sağlamaya, istihdam yaratmaya devam eder” dedi.

Araçlara kontrol
Gıda enflasyonuyla mücadele amacıyla, meyve ve sebzeleri taşıyan araçların, yıl başına kadar belirli iç sıcaklık ve nem şartına sahip belgeli frigorifik araçlar olması gerekecek. Bu araçların, belirlenen kriterlere uygunluğunu test ederek belgelendirmesini yapacak TSE, muayene işlemlerine başladı.

Milyonlar devretti
Milli Piyango idaresince düzenlenen Sayısal Loto oyununun bin 131’inci hafta çekilişi yapıldı. Milli Piyango İdaresinden yapılan açıklamaya göre, bu haftaki çekilişte kazandıran numaralar 1, 5, 13, 20, 25 ve 39 olarak belirlendi. Sayısal Loto’nun bu haftaki çekilişinde 6 bilen çıkmayınca 3 milyon 580 bin 816 lira 53 kuruş devretti.

Yarım milyar toplandı
“İmar Barışı” düzenlemesi kapsamında 474 milyon lira toplanırken, bugüne kadar bedeli ödenen 97 bin 693 yapı için Yapı Kayıt Belgesi verildi. İmar Barışı başvuruları, 31 Ekim 2018’de sona ererken, Yapı Kayıt Belgesi bedeli ise en geç 31 Aralık 2018’e kadar ödenebilecek.

Haziran ihracatı
2018 yılı Haziran ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre %1,21 azalarak, 12 milyar 970 milyon dolar oldu. 2018 yılı Ocak-Haziran döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatımız %6,33 artarak 82 milyar 280 milyon dolar oldu.

Eski kayıtlar
Dijitale aktarılıyor
İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan projeyle, Osmanlı döneminden kalma nüfus kayıtları dijital ortama aktarılıyor. İçişleri Bakanlığı projesiyle, miras ve nüfus tespit davaları artık daha kısa sürede sonuçlanacak.

Rütbe terfilerine yeni düzenleme
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Asteğmen-Albay arasındaki rütbe terfileri ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarında astsubaylığa ve subaylığa terfiler ilgili bakanlarca yapılacak.

Kamuda istihdam edildi
Hükümetin yaptığı yasal düzenlemeler ve iyileştirmeler kapsamında, son 4 yıllık dönemde 23 bin 58 şehit yakını, gazi ve gazi yakını kamuda istihdam edildi.

Vakıflar Bakanlığa bağlandı
Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkındaki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; Vakıflar Genel Müdürlüğü, bundan böyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösterecek.

838 bin mudi
15 Haziran 2018 itibarıyla, zaman aşımına uğrayan ve bankalar tarafından TMSF’ye ön bildirimi yapılan muhtelif döviz cinsinden (TL, dolar ve avro) hesapların TL karşılığı tutarı yaklaşık 98 milyon lira oldu.

Esnafa TL tavsiyesi
icaret savaşlarının olduğu bir dönemde döviz kurlarındaki dalgalanmaların tüm kesimleri etkilediğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Döviz kurlarında bu kadar hızlı iniş çıkışların yaşandığı bir dönemde vatandaşlarımız dövizle alışveriş yapmaktan kaçınmalı. Vatandaşlarımız, yatırımlarını dövizle değil TL ile yapmalı’ dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ