Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 20.07.2018
  • 1.032 kez okundu

Ertürk, imza veren CHP’li 12 Kurultay Delegesini kutladı
Halk TV’de program yapımcısı ve sunucusu Gazeteci-Yazar Fatih Ertürk, CHP’de değişimden yana olanlardan.
Gazetemiz Yazarı da olan Antakyalı Gazeteci Fatih Ertürk, CHP’de devam eden imza toplama sürecine Hatay’dan imza verenlere teşekkür ettiği kısa mesajında şöyle dedi:
“Aklın yolu bir… Ülkesini ve Partisinin geleceğini düşünebilmek, kısa dönem siyasi çıkarların önünde gelmelidir. Bu cesareti gösteren herkesi ve Kurultay’a yüreğiyle destek veren sevgili he

Bugünkü Cuma Hutbesi:
Düğün AdabI
Bugünkü Cuma Namazı hutbesinde, camilerimizde, “Düğün Adabı” konusu işlenecek. Hatay İl Müftülüğü, bugünkü Cuma namazı sırasındaki “Düğün Adabı” konusunda şu mesajı verdi:
“Her aşamada gereğinden fazla yapılan düğün harcamaları, günümüzde aileleri de sıkıntıya sokmaktadır. Evlenmek isteyen gençler, düğün masraflarının makul ölçüleri aşması sebebiyle zorlanmakta, hatta evlilikten uzak durmaktadır. Düğünden sonra uzun süre borç ödemek, ailenin ilk yıllarını maddi sıkıntı ve huzursuzlukla geçirmesine sebep olmaktadır. Sıklıkla düğün yaptığımız, yavrularımızı evlendirdiğimiz bu aylarda mutluluğumuza gölge düşürecek davranışlardan kaçınalım. Maddi tutkulara kapılmadan, zevk ve sefahate dalmadan, lüks ve israfın esiri olmadan düğün yapmaya dikkat edelim. Hayatın, oyun ve eğlenceden ibaret olmadığını hatırlayalım.”

Haziran’da 119.413 Konut Satıldı
Hatay’da 1 ayda 2195 konut el değiştirdi
Türkiye genelinde konut satışları 2018 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %22,4 oranında artarak 119 413 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 20 547 konut satışı ve %17,2 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 12 078 konut satışı ve %10,1 pay ile Ankara, 6 888 konut satışı ve %5,8 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 13 konut ile Hakkari ve Ardahan, 39 konut ile Bayburt oldu
İlimiz Hatay’da, geride kalan Haziran ayında toplam 2195 konut satışı gerçekleşti. Hatay’da, Haziran ayında gerçekleşen 2195 konutun 11786’sı ilk el, 1019’u ise ikinci el şeklinde gerçekleşti. Bu arada, Türkiye İstatistik Enstitüsü verilerine göre, ilimizde 2018 yılı ilk 6 aylık diliminde satılan konut sayısı toplamı 10.896 oldu. Bu satışların 5697’si ilk el, 5199’u ise ikinci el satışı şeklinde gerçekleşti.
Türkiye genelinde ise ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %19,6 artış göstererek 62.349 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 10.624 konut satışı ve %17 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %51,7 oldu. Ankara, 7.799 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı, 3.951 konut satışı ile İzmir izledi.

Defne-Arıtma’da yer değişikliği…
Mümkün mü?
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından HATSU aracılığı ile Defne ilçesi Turunçlu Mahallesi’ndeki arıtma tesisi inşaatının bir başka yerde yapılabileceği öne sürüldü. Konuyu gündeme taşıyan bir okurumuz, Milletvekili Serkan Topal’ın, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’la görüştüğünü ve Defne ilçesindeki arıtma tesisi yerinin değiştirilmesini istediğini kaydederek şu bilgileri verdi:
“Az önce (saat 00:15’te) CHP Hatay Milletvekilimiz Serkan Topal tarafından arandım. Sayın Vekilimiz, Defne’de yapılması planlanan arıtma tesisiyle ilgili Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Lütfü Savaş’la görüştüğünü, bu görüşme neticesinde, Sayın Savaş’ın ‘Bizler hizmet için varız, Defne halkına herhangi bir kötülüğe asla razı olmayız. Arıtma tesisi kesinlikle Turunçlu’da yapılmayacaktır, buna izin vermeyeceğim” dediğini tarafıma bizzat aktarmıştır. Sayın Vekilimiz, aynı zamanda kendisinin de bu konunun takipçisi olacağını, söz konusu alanın Defne halkına kazandırılması için her türlü çabayı sarf edeceği de ifade etmiştir.
Arıtma tesisinin gün-deme geldiği andan beri sürekli olarak telefonla irtibat halinde olduğumuz Sayın Vekilimize duyarlı-lığı ve gayretleri için Def-ne halkı adına teşekkürü bir borç bilirim.”

En uzun süreli Ay Tutulması
27 Temmuz’da…
Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde, Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ve Amatör Astronomlar Kulübü’nün desteğiyle 2017 yılının başından beri halka açık olarak her ay düzenlenen “Gözlem Geceleri” kapsamında, 27 Temmuz Cuma akşamı 1 saat 43 dakika sürmesi beklenen Ay tutulmasının izlenebileceği kaydedildi.
İstanbul Üniversitesi’nden konuyla ilgili şu bilgiler verildi:
” Ay tutulması, Türkiye’den 2018-2020 yılları arasında gözlenebilecek 6 tutulmadan ikincisinin gözlenebileceği tarih olan 27 Temmuz akşamı gerçekleşecek. Bu yüzyılın en uzun süreli Ay tutulması 1 saat 43 dakika devam edecek. Tam Ay tutulması ile beraber, uydumuz mükemmel bakır kızılı renginde olacak. Ayrıca 27 Temmuz ‘da Dünya ile Mars da birbirine en yakın konumda olacak. Bu da, Mars’ın gökyüzünde oldukça parlak görünmesini sağlayacak. Güneş sisteminin en büyük iki gezegeni Jüpiter ve Satürn de astronomi meraklıları için bir gökyüzü şöleni sunacak. Ay ve Mars, doğu ufkuna yakın olsalar da gözlenebilecek.
Tutulma sırasında, Ay, 22.30 ile 00.13 saatleri arasında Dünya’nın gölgesinde kalacak ve bu süre boyunca ışığı azalacak ve tutulma ortasında ise kızılımsı bir görünüm sunacak. İstanbul’da havanın açık olması durumunda, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü kompleksindeki teleskopların yanı sıra çeşitli portatif teleskoplarla da Ay, Mars, Jüpiter ve Satürn gözlenebilecek”.

’28 gün’ açıklaması
AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, gündeme gelen bedelli askerliğin öncekilerden farkının, bu durumdan faydalanacak olanların 28 gün askerlik eğitimi alacak olmaları olduğunu belirterek, “28 günlük eğitim sürecinde; askeri değil, teorik eğitim konusunda yetkin hocalar dersler verecek” dedi.

OHAL sona erdi
FETÖ’nün 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişiminin ardından 21 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen ve 3 ay aralıklarla 7 kez uzatılan Olağanüstü Hal, saat 01.00 itibariyle sona erdi.

Esnaf’a ‘kamu’ zararı!
2 milyon esnaf ve sanatkarın kamunun yanlış uygulamalarından zarar gördüğünü belirten, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Esnafın ekmeği ile oynanıyor. Yerel yönetimler ve kamu asli görevini yapsın. Yerel yönetim ve kamu tarafından satılan ekmeğin maliyetini bilen yok. Fırınlarda yanan yakıt aynı, elektrik aynı ama nasıl ucuza ekmek veriliyor bilen yok. Bu işi yapan fırıncılar milyonlarca ekmeği satamadığı için çöpe atmak zorunda. Günde 12 milyon ekmeğin çöpe gitmesinde, esnafın zarar etmesinde en büyük sorumluluk yerel yönetimlerin ve kamunun fırıncılık yapmasından kaynaklanıyor. Acilen devlet esnafın işinden el çekmeli’ dedi.

Çağrı merkezi ‘yoğun’
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM), uyguladığı sınavlara yönelik soruları olan adaylara hizmet vermek üzere kurulan ÖSYM Çağrı Merkezi’nden, yılın ilk altı ayında toplam 519 bin 563 çağrı yanıtlandı.

Bedelli’ye eleştiri
Bedelli askerlik hakkından yararlanacak önemli bir kesimin de aile hekimleri olacağını belirten Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) yaptığı açıklamada, bedelli askerlik uygulamasının, aile hekimliği açısından sorun yaşatacağını, aile hekimlerinin çalışma barışını ve huzurunu olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ