Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 25.07.2018
  • 1.741 kez okundu

ASM’lere Sağlık Görevlisi Alımı
Başvurular Dün Sona Erdi
Hatay’da kamu görevlisi olmayan; Ebe, hemşire, sağlık memuru ve acil tıp teknisyeni gibi aile sağlığı elemanı alımı yapılıyor. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı’nın resmi yazısıyla; 2 (iki) adet kamu görevlisi olmayan Ebe, Hemşire, Sağlık Memuru (Toplum Sağlığı Teknisyeni) ve Acil Tıp Teknisyenleri sözleşmeli aile sağlığı elemanının istihdam edileceği belirtildi.
Başvurular, sözleşme yapılacak kişi tarafından, 23-24 Temmuz 2018 tarihlerinde (Pazartesi ve Salı günleri) İl Sağlı Müdürlüğü Personel Birimi’ne direk yapılabilecek.
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün konuyla ilgili açıklamasında, her başvuru dosyasına İl Müdürlüğü tarafından resmi evrak numarası verileceğini, pozisyon sayısından fazla başvuru bulunduğu takdirde, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı’nın 03/12/2012 tarihli ve 1238 sayılı yazılarına istinaden işlem yapılacağı hatırlatıldı.
Başvuru dosyasının eksik olması veya gerçeğe aykırı beyanda bulunulduğunun tespiti halinde ise başvurunun yapılmamış sayılacağı ve sözleşme yapılmışsa da feshedileceği hatırlatıldı.

Hassa’da kaza
1 Ölü, 2 Yaralı
Hassa’daki trafik kazasında 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Mesut Kara yönetimindeki 79 EV 756 plakalı hafif ticari araç, Hassa- Kırıkhan karayolunun Demrek Mahallesi Deliçay mevkisinde yol kenarındaki zeytin bahçesine savruldu. Kazada, Hüseyin Gökoğlu can verirken, sürücü Mesut Kara ile Mehmet Yörükoğlu yaralandı.

Kudret Eczanesi Hizmeti Bugün Ücretsiz
Saç Bakım Analizi
Antakya’daki eczanelerden “Kudret Eczanesi”, bugün ücretsiz “Saç Bakım Analizi” hizmeti veriyor. Antakya Belediye Meclis üyesi Ecz. Kudret Özbakış’ın sahibi olduğu, Antakya Cebrail Mahallesi-Cumhuriyet Caddesi 80 nolu adresindeki “Kudret Eczanesi” duyurusu şöyle.
“Bugün saat 09.00-18.00 saatleri arasında, Kudret Eczanesi’nde ‘Hair Pharma’ Firması’nın Saç Bakım Uzmanı tarafından ücretsiz saç analizi yapılacaktır. Sağlık ve güzellik dolu günler dileriz.”

Öğretmenlerde Mazeret Atamaları
Başvuru 1-7 Ağustos’ta
Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılı yaz tatili kadrolu öğretmenlerin; aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu yanı sıra diğer nedenlere bağlı olarak yer değiştirme başvuruları yeni ayın ilk haftasında alınıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre, Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında görevli kadrolu öğretmenlerin il içi ve iller arasında aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişiklikleri, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda 17 Ağustos tarihinde yapılacak. Başvurular ise 1-7 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek.
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, tüm Öğretmenlere tebliğen, bu konudaki duyuruları kendi internet sitesinde yayınladı. Süreçle ilgili bilgiler şöyle:
Başvuru: 1- 7 Ağustos 2018
Tercih Süreci: 10-15 Ağustos 2018
Atamalar: 17 Ağustos 2018
İlişik Kesme: 28 Ağustos 2018’den sonra

TESK’ten indirim çağrısı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Konut kredi faizlerinin düşürülmesi ve konut fiyatlarındaki indirim satışlara çok olumlu yansıdı. Yılın ikinci yarısında da bu indirimlerin devam etmesi gerekiyor” dedi.

Atama yapıldı
Milli Eğitim Bakanlığı’nca 20 bin öğretmen ataması yapıldı. Atama sonuçları Bakanlığın resmi web sitesinden duyuruldu.

CHP’de imzalar
CHP kurultay delegelerinin geçtiğimiz hafta Pazartesi günü “Değişim ve Umut Kurultayı” adı altında olağanüstü kurultay talebiyle noter kanalıyla başlattıkları imza süreci devam ediyor. CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, kurultay için noter kanalıyla 8 günde imza veren delege sayısını 618 olarak açıkladı.

Ales başvuruları
ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2018-ALES/2, 30 Eylül’de 81 il merkezinde uygulanacak. Sınav, saat 10.15’te başlayacak ve adaylara 150 dakika cevaplama süresi verilecek. Bu kapsamda sınava başvurular bugünden itibaren, 2 Ağustos’a kadar yapılabilecek. Adaylara başvuru sürecinde ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan 2018-ALES/2 kılavuzunu dikkatle incelemeleri tavsiyesinde bulunuldu..

Emekli sayısı
Ülke nüfusu kadar!
Türkiye’de 12 milyon 324 bin 186 kişi devletten emeklilik, malullük, ölüm aylığı ile dul ve yetim maaşı alırken, 22 milyon 407 bin 415 sigortalı çalışan bulunuyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) verilerine göre, mevcut emekli sayısı ise, aralarında Bulgaristan, Danimarka ve Norveç’in de olduğu birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan daha fazla.

Önemli veri
29 Haziran Cuma: 10:00/Dış Ticaret Dengesi/Mayıs/Beklenti: – 7.70 milyar dolar/Gerçekleşen: – 7.76 milyar dolar/Önceki: – 6.69 milyar dolar/Revize: – 6.70 milyar dolar

Hatay’da yargılandı
Zeytin Dalı Harekatı sırasında Afrin’de yaralı yakalanan terör örgütü YPG/PKK mensubuna, Hatay’daki yargılama sonucu 24 yıl hapis cezası verildi. Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, “devletin birliği ve bütünlüğünü bozma” suçundan yargılanan 17 yaşındaki M.V.İ. ile avukatı katıldı. Mahkeme heyeti, sanığın üzerine atılı suçu işlediği gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını, ancak 15-18 yaş aralığında olduğundan cezasının 24 yıla düşürülmesi ve tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Teklif yetersiz!
Sağlık personeline yıpranma hakkı sağlayan yasa teklifi Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nun gündeminde. Türk Tabipleri Birliği, bugün o teklife ilişkin görüş ve önerilerini kamuoyu ile paylaştı. Birliğe göre, teklif yerinde ama “eksik ve yetersiz”…

Antakya’da imza süreci
Antakya Belediyesi, Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde hak sahipleriyle ıslak imzalı resmi sözleşme süreci hızlı bir şekilde devam ediyor.
.
Simit ve Peynir mi?
Mide ekşimesi, deri döküntüleri, baş dönmesi, yorgunluk gibi sorunların “maya alerjisi” ile bağlantılı olabileceğini belirten Medical Park Pendik Hastanesi’nden Diyetisyen Merve Saruhan, “Birçok kişi mayaya alerjisi olduğunu bilmez. Kahvaltıda yediğiniz simit-peynir, poğaça, ekmek veya öğle yemeğinde tabağınızdaki ketçap bütün gününüzü mahvedebilir” dedi.

Kalp krizine çözüm mü?
Obezite ameliyatlarının doğru zamanda yapıldığında uygun kişilerde diyabeti ve yüksek tansiyonu engellediğini belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Fatih Çiftçi, obezite ameliyatıyla kalp krizi geçirme riskinin yüzde 70 ile 75 oranın azaldığını söyledi.

Esnaf’tan çağrı:
Stopaj kalksın!
Stopaj uygulamasının, bir tahsilat yöntemi olmaktan çıkıp vergi yükünün bir başkasına devredilmesi şekline dönüştüğünü belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘İşyeri kiralarında kira gelirinden doğan vergiyi, kira gelirini elde eden mülk sahibi mükellef değil, kiracı konumundaki ticaret erbabı ödüyor. Yani mal sahibinin vergisini de esnafımız ödüyor. Haksız olarak esnafa ödettirilen kira stopaj yükü esnafın sırtından kaldırılmalı’ dedi.

Meclis tatile giriyor
Terörle Mücadele ve Torba Yasa Teklifi’nin yasalaşmasının ardından, Meclis 28 Temmuz’da tatile girecek.
Yeni yasama yılı 1 Ekim’de açılacak. Ancak bazı komisyonlar tatile girmeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ