Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,34 / Satış: 7,37
€ EURO → Alış: 8,67 / Satış: 8,70

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 26.07.2018
  • 1.251 kez okundu

CHP’li Vekilden Telekom Sorusu
SAHİBİ KİM?
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önerge ile Telekom’un sahibini sordu. Milletvekili Topal, sorusuna, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın cevap vermesini de istedi.
Bakan Albayrak’ın yanıtlaması istemi ile yazılı soru önergesi veren Topal, “Kamuya ve ülke ekonomisine kaynak yaratmak amacıyla özelleştirilen Türk Telekom, ne yazık ki Türkiye ekonomisine yük olmuş-tur ve Hazine büyük bir borç batağına so-kulmuştur. Bankacılık tarihinin en büyük batak kredisi ile karşı karşıyayız” dedi.
Serkan Topal’ın dün TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesi şöyle:
“AKP iktidarı tarafından 2005 yılında özelleştirilen Türk Telekom’un %55’lik hissesi 6.614 milyar dolar karşılığında Lübnanlı Öger Telekom’a satıldı. Kamuya ve ülke ekonomisine kaynak yaratmak amacıyla özelleştirildiği açıklanan Telekom’un özelleştirme bedeli, ÖGER Telekom’a Türkiye bankalarınca verilen krediler ile karşılanmıştır. Hazine garantisi altında alınan kredilerin bugüne kadar ödenmemiş olması, Türk Bankacılığının en büyük batak kredisi olarak tarihe geçmiştir.
Bu bilgiler ışığında:
Türk Telekom A.Ş.’nin ortaklık yapısı nasıldır? Bu ortaklar kimlerdir? Hangi ülke uyruğundadırlar?
ÖGER Telekom, Türk Telekom’dan doğan özelleştirme bedelini hazineye öde-miş midir? Ödemenin kaynağı nedir? Yurt içinden kredi kullanarak mı yapmıştır?
ÖGER yerli bankalardan ne kadar kredi kullanmıştır? Hazine bu kredilere ödeme garantisi vermiş midir? Vermiş ise bunun gerekçesi nedir? ÖGER in ödemediği krediyi Hazine mi ödeyecektir. ?
% 30 kamuya % 15 halka ait olan Türk Telekom’un içinin boşaltılarak büyük borç yükü ile tekrar kamuya iade edileceği iddiaları var, bu konuda hükümetin herhangi bir girişimi var mıdır? ÖGER Telekom’un bugüne kadar yurtdışına aktardığı kaynağın miktarı ne kadardır?”

MKÜ’lü Öğr. Üyesi Sarıgöz kaza yaptı
Oğlu öldü, eşi ve 2 çocuğu yaralı…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapan Okan Sarıgöz ve Ailesi, geçtiğimiz hafta sonunda Konya-Ankara yolu üzerinde kaza yaptı. Kazada, Dr. Sarıgöz’ün büyük oğlu öldü, eşi ile 2 oğlu ise yaralandı.
Kaza, 20 Temmuz Cuma günü yaşandı. Elim kaza sonucunda, Sarıgöz’ün büyük oğlu hayatını kaybederken, eşi ve iki çocuğu ise yaralı olarak kaldırıldıkları hastanede tedavi altına alındı. MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, yaşanan kazaya dair yayınladığı mesajda, “Derin üzüntüsünü duyduğumuz kazada hayatını kaybeden evladımıza Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı, tedavisi devam eden kendisi, eşi ve çocuklarına da acil şifalar diliyoruz” dedi.

Hatay’a 4 Seçim Müdürü Alınacak
Başvurular bugün başlıyor
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) taşra teşkilatına, ‘Memur Sınav, Atama, Yer Değiştirme ve Nakil Yönetmeliği’ kapsamında sınıfı, unvanı, sayı ve yeri belirtilen yerlere olmak üzere toplam 175 Seçim Müdürü alınacak. Seçim Müdürlerinden 4’ü ilimiz Hatay’da görevlendirilecek. İlimize ayrılan 4 kontenjan kadro; Yayladağı, Reyhanlı, Altınözü ve Hassa İlçe Seçim Müdürlüklerine ayrıldı.
175 Seçim Müdürü kadrosu için ÖSYM tarafından 2 Eylül 2018 Pazar günü Ankara’da sınav yapılacak. Başvuranların ‘Seçim Müdürü’ olarak atanabilmeleri için; 35 yaş altı, Hukuk Fakültesi veya Siyasal Bilgiler, İdari Bilimler, İktisat ve Maliye alanlarında en az dört yıllık yükseköğretim yapmış ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak gerekiyor.
Başvurular bugün başlayacak ve 2 Ağustos 2018’e kadar elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri (tüm il/ilçe ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri) aracılığıyla alınacak.

Samandağ Belediyesinden basın kuruluşlarına ziyaret
Basın Bayramı Kutlaması
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir adına, Yardımcısı ile Basın Müdürü, ilçedeki basın kuruluşlarını ziyaretle 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutladı.
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, ilçe genelinde günlük yayın yapan gazetelere de çiçek ve bir kutlama mesajı gönderdi. Gazeteler, Başkan Mithat Nehir adına, Basından Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Kenan Kahlıoğulları tarafından ziyaret edildi.
Samandağ ilçesinde yayınlanan; Cemre Gazetesi, Ayna Gazetesi ve Samandağ Gazetesi yönetim evlerine gerçekleştirilen ziyarette, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir adına, ilçeye yönelik haber ve katkılardan ötürü gazete kuruluşlarının yönetici ve muhabirlerine teşekkür edildi.
Başkan Mithat Nehir adına, Yardımcısı Mehmet Yıldız ile Basın Müdürü Kenan Kahlıoğulları;
Cemre Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nezahet Fırıncığulları, Mehmet Doğru, Neslihan Sağaltıcı, Samandağ Gazetesi İmtiyaz Sahibi Şahiye Say, Hikmet Say, Münip Çınar, Serkan Mirioğlu, Ayna Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ümit Sağaltıcı’ya ziyarette
bulundu.

Sandık Görevlileri Ücretleri
Pazartesi Günü Ödeniyor
Geride kalan 24 Haziran seçimlerinde Sandık Kurulu Başkanlığı ve asil üye olarak görev yapanlara ücretleri önümüzdeki hafta başında ödeniyor.
Edinilen bilgilere göre, ücretler, 30-31 Temmuz tarihlerinde (Pazartesi-Salı) ödenecek.

Yayladağı Festivali 3-5 Ağustos’ta
Yayladağı Belediyesi öncülüğündeki Festival, önümüzdeki hafta sonunda yapılıyor.
Bu yıl 18.si düzenlenecek olan Yayladağı Kültür ve Aba Güreşi Festivali, 3-4-5 Ağustos tarihlerinde yapılıyor.

Nehir: Yunanistan Halkının Acısını Paylaşıyoruz
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, bir mesajla, Yunanistan’da yaşanan orman yangınları sonrası ölümler ve zayiatlar dolayısıyla başsağlığı ve geçmiş olsun mesajında bulundu. ,
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Atina’nın yaklaşık 20 kilometre kuzeydoğusundaki Penteli ve Rafina bölgelerinde başlayan ve kısa sürede ormanlık araziden meskun mahallere sıçrayan yangınların, Yunanistan tarihinin en büyük yangın felaketlerinden birine yol açtığını hatırlatarak şöyle devam etti:
“İtfaiye teşkilatından alınan bilgiye göre, yangınlarda 77 kişi yaşamını yitirdi. Yangınlarda ayrıca 180’i aşkın kişinin yaralandığı açıklandı. Yaralılardan 11’nin durumunun ağır olduğu belirtildi. Yunan halkının acısını paylaşıyoruz.
Gözyaşının, acının dini, dili, ırkı, mezhebi, ulusu olmaz. Yunan halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.”

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin çalışmaları dolayısıyla, bugün ilimizde enerji kesintisi uygulanacak yerleşim birimleri şunlar:
Antakya İlçesi Karlısu Mahallesine 10:30-17:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Büyükdalyan Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Saraykent Mahallesi Şükrü Balcı Sokağa 9:00-13:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi 4, 28, 147, Namık Kemal ve Hacı Bektaş-ı Veli Sokaklarına 8:30-16:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpagedik Mah. 10:00-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Konacık Mahallesi Kışlaçayı ve Fakılı Sokaklarına 9:00-16:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Cumhuriyet Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Toygarlı Mahallesi 10 ve Güler Sokaklara 8:45-16:45 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi 743 Nolu, 3 Nolu Deniz Yolu, Öğme İş, Selvi, Deniz, 4. Deniz Yolu ve Öğme İş Site Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi 5 Nolu Çıkmaz, 7 Nolu, 4 Nolu, Kurbanyurdu, Edikli, Doktor Bahadır Amaç, Şehit Uzman Jandarma Çavuş Ali Delice, Erzurumlu, Cumhuriyet ve Çelebi Sokaklarına 9:30-17:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi Başlamış Mahallesi Başlamış Sokağa 8:30-16:30 saatleri arası,
Hassa İlçesi Demrek Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Akbez Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Düğünyurdu Mahallesi ile Buluttepe Mahallesi Otoban Üstü Kümeevler Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Yeni ve Gündüz Mahallelerine 8:30-16:30 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Beşaslan Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Mehmetbeyli, Davutpaşa ve Bükülmez Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Şenköy Mahallesi 1. Sokağa 8:30-16:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Şenköy Mahallesi Park Sokağa 8:30-16:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Bozlu Mah. 8:30-16:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çakı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Sebenoba Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Ayışığı, Hisarcık, Arslanyazı ve Kışlak Mahallelerine 9:30-17:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmalarını sürdürürken kesinti de uyguluyor. İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Bohşin ve Apaydın Mahallelerine 9:00-11:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Bozhöyük Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Narlıca Mahallesi Fatih Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Çetillik Mah. 10:00-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi 4, 28, 147, Namık Kemal ve Hacı Bektaş-ı Veli Sokaklarına 8:30-16:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi Kenan Evren, Kıssa, Çelik, Güzel, Karaçay, Zeytin, Cabir ve Fatih Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Issume Mahallesi 38, 39, 40 ve 43 Sokaklara 9:00-16:30 saatleri arası,
Belen İlçesi Kömürçukuru ve Benlideresi Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Toygarlı Mahallesi 1 ve 7 Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mah. 8:30-16:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi 1 Nolu, 6 Nolu Çıkmaz, 5 Nolu Çıkmaz, 7 Nolu, 4 Nolu, Türkmen, 22 Nolu, 21 Nolu, Kurban Yurdu, Fevzi Çakmak, Çardak(Yeni), Öğrencik Yolu 1, Santral, Edikli, Çardak, Ak, Şehit Osman Temur, Çelebi (Şen Mahmut), Doktor Bahadır Amaç, Ongun, Menekşe, Şehit Uzman Jandarma Çavuş Ali Delice, Hataylı, Gökler, Fatih, Keçeli Yolu, Erzurumlu, Ekici, Dokuz, Değirmen, Dede Toksoy, Cumhuriyet, Şehit Jandarma Er Ercan Edik, Çelebi, Yüksel ve Ulaş Sokaklara 9:30-17:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi Başlamış Mahallesi Başlamış Sokağa 8:30-16:30 saatleri arası,
Hassa İlçesi Demrek Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Bintaş Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Menderes, Gazi, 408 Evler ve Alparslan Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Şenköy Mahallesi Park Sokağa 8:30-16:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Şenköy Mahallesi 1. Sokağa 8:30-16:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Ayışığı Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ