Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 27.07.2018
  • 1.140 kez okundu

Güzelmansur, aynı bölgede bu yıl 4.yangın!
Üzerinde Durulmalı…
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Çarşamba günü öğleden sonra Arsuz-Işıklı’daki Amanos eteklerinde çıkan orman yangınının bu yıl aynı bölgede yaşanan 4.yangın olduğuna dikkat çekti. Dün orman yangını devam ettiği saatlerde bir açıklama yapan Milletvekili Mehmet Güzelmansur, şunları söyledi:
“Arsuz Işıklı’da çıkan yangının bir an önce kontrol altına alınmasını diliyor, hemşehrilerimize geçmiş olsun diyorum. Bu bölgede aynı yıl içinde 4. kez yangın çıkmasının nedenlerinin tüm yönleriyle sorgulanmasını sağlayacağım.”

Ay Tutulması Bugün 21.30’da…
27 Temmuz Cuma akşamı, yani bugün, 1 saat 43 dakika sürmesi beklenen Ay Tutulması izlenebilecek.
Türkiye’den önümüzdeki 3 yıl içinde gözlenebilecek 6 tutulmadan ikincisi bugün saat 21.30’da gerçekleşiyor.
Bugünkü, yüzyılın en uzun süreli Ay Tutulması, 1 saat 43 dakika devam edecek. Tam Ay Tutulması ile birlikte, uydumuz mükemmel bakır kızılı renginde olacak. Ayrıca bugün, Dünya ile Mars da birbirine en yakın konumda olacak. Bu da Mars’ın gökyüzünde oldukça parlak görünmesini sağlayacak. Güneş sisteminin en büyük iki gezegeni Jüpiter ve Satürn de astronomi meraklıları için bir gökyüzü şöleni sunacak. Ay ve Mars, doğu ufkuna yakın olsalar da, gözlenebilecek.
Tutulma sırasında, Ay, 22.30 ile 00.13 saatleri arasında Dünya’nın gölgesinde kalacak ve bu süre boyunca ışığı azalacak ve tutulma ortasında ise kızılımsı bir görünüm sunacak. Meraklı Antakyalılar için, bugünkü Ay tutulması, Antakya’da çevre yolu üzerinde açılışı geçtiğimiz hafta gerçekleşen Sınav Koleji Okulları’ndaki özel teleskop ile izleme şansı olabilecek. Akdeniz bölgesinin tek teleskopunun Antakya Sınav Koleji’nde olduğu, bu özel anı paylaşmak isteyenlerin okula gidebileceği duyuruldu.

CHP İl Başkanı’ndan IŞİD Terörüne Kınama
CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, IŞİD terör örgütünün Suriye’nin güney kentinde gerçekleştirdiği bombalı saldırıyı kınadıklarını bildirdi.
CHP İl Başkanı Özgün’ün kınama mesajı şöyle:
“Suriye’nin güneyindeki Süveyda kenti ve kırsalında IŞİD terör örgütü tarafından gerçekleştirilen intihar saldırısında çok sayıda insanımızın öldürüldüğü haberi bizleri kahretmiştir. Suriye’ye başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Terörizmle savaşında Suriye halklarının her zaman yanında olacağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz. Tüm dünyayı, IŞİD terörüne karşı hem Suriye’de hem de tüm dünyada güçlü şekilde karşı durmaya çağırıyoruz.”

Karataş, Defne Esnaf Odası Başkanı oldu
Defne Esnaf Odası’nda boşalan başkanlığa Murat Karataş getirildi.
Harbiye Esnaf Kefale Kooperatifi eski Başkanı Yunus Öztürk’ün vefatı üzerine bu göreve Yusuf Ceylan getirilirken, ondan boşalan Defne Odası başkanlığına da Murat Karataş
getirildi.

Tokat GOP Üniversitesi ‘AKILLI PROJE’ arayışında
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ar-Ge Proje Pazarı, bir duyuru ile akıllı projeler arayışında olduğunu bildirdi.
Tokat Gaziosmanpaşa AR-GE duyurusu şöyle:
“Akademisyenler, küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler, Ar-Ge ve inovasyon çalışması olan proje sahipleri, yatırımcılar, girişimciler ve öğrencilerin başvuracağı geleceğe yön verecek akıllı projeler arıyoruz.”

Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Hatay’a atanan öğretmen adaylarına yönelik duyurusu:
Göreve Başlama 10 Ağustos’a Kadar
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, ilimize Sözleşmeli Öğretmen olarak ataması yapılanlara yönelik duyurusunda, göreve başlama işlemlerinin dün itibariyle başlatıldığı kaydedildi ve bunun 10 Ağustos tarihine kadar süreceği hatırlatıldı. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nün duyurusunda, “2018/1 Sözleşmeli öğretmen atamaları 24/07/2018 tarihinde sonuçlandırılmıştır. Sözleşmeli Öğretmenliğe Atama Duyurusu çerçevesinde İlimize (Tüm ilçelerimize) ataması yapılan öğretmen adayları 26 Temmuz 2018 – 10 Ağustos 2018 tarihleri arasında Ürgen Paşa Mah. Şehit İsmail Yıldırım Sokak Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No: 2/ Antakya/HATAY adresinde hizmet veren İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze yapılacaktır” denildi ve başvuru sırasında istenen belgeler ayrı ayrı sıralandı.
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü duyurusunda, istenen belge sayısının 14 olduğu kaydedildi ve belgelerin şahsen, elden teslim edilmesi gerektiği hatırlatıldı. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü duyurusunda ayrıca, “Belgeleri teslim eden adayların güvenlik soruşturmaları tamamlanmasından sonra, görevlerine başlamaları için elektronik başvuru formunda belirtilen telefon numaralarına SMS yolu ile bilgi verilecektir” mesajı verildi.

MKÜ’den, İsrail Parlamentosuna Kınama
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Senatosu, İsrail Parlamentosu’nun Yahudi Devlet Yasası’nı kınayan bir mesaj yayınladı. Hatay MKÜ Senatosu kınama mesajı şöyle:
“İsrail Meclisi’nde kabul edilen Yahudi Ulus Devlet Yasası, İsrail’in, uluslararası kararları hiçe sayması anlamına gelmektedir. Bu karar, yaklaşık 9 milyon olan İsrail nüfusunun yüzde 20’den fazlasını oluşturan Arapları ikinci sınıf vatandaş konumuna düşürecektir. Bu adımla, İsrail’in, uluslararası meşru kararları hiçe sayması ve Filistinlilerin başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devlet kurma yönündeki tarihi haklarını reddettiği görüşünü güçlendirmektedir.
Yasada, ‘İsrail, tüm dünyadaki Yahudilerin tarihi ana vatanıdır’ denilerek, Filistinlilerin bu topraklar üzerindeki tarihi varlığı ve hakları da görmezden gelinmiştir. İsrail, dünyanın değişik bölgelerindeki Yahudileri İsrail’e gelip yerleşmeye teşvik ederken, 1948’de vatanlarından sürdüğü Filistinlilere geri dönme hakkını tamamen reddetmektedir.
İsrail, ırkçı ve ayrılıkçı adımlar atmaktan vazgeçmelidir. Uluslararası toplumun da, Filistinlilerin haklarının ve işgal edilmiş topraklarının korunması için sorumluluklarını üstlenmelidir. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi olarak, İsrail Parlamentosu tarafından kabul edilen, fiili olarak Filistin’de sürdürülen işgale ve hukuk dışı uygulamalara yasal zemin hazırlayan ve iki devletli çözüm vizyonunun ortadan kaldırılmasını amaçlayan söz konusu yasayı kınıyoruz. İsrail’i; temel insan haklarına, uluslararası hu-kuka ve Birleşmiş Milletler ilkelerine uymaya davet ediyoruz.”

Okul Md. Vurgun’un acılı günü
Babası Vefat Etti
Antakya’daki orta öğretim kurumlarından Ali Sayar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hamza Vurgun, baba acısı yaşadı. Hamza Vurgun’un babası vefat etti.
Baba Vurgun’un cenazesi dün öğle namazına müteakip Yayladağı Merkez Camii´nden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Bugünkü Cuma Hutbesi:
İman- Amel İlişkisi
Bugün camilerde okunacak Cuma Hutbesi konusu “İman-Amel İlişkisi” olarak duyuruldu. Hatay İl Müftülüğü’nün bugünkü hutbe ile ilgili olarak yayınladığı kısa mesajı şöyle:
“Yüce Rabbimizin bizlere bahşettiği nimetlerin en başında iman gelmektedir. İman, Allah’ın varlığına ve birliğine, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kaza ve kaderin Allah’tan olduğuna gönülden inanmaktır. Rahmet Peygamberinin bize tebliğ ettiği tüm hakikatleri kalp ile tasdik, dil ile ikrar etmektir. Allah’a sadakat ve teslimiyetle bağlanmaktır.”

HAYAD: Dondurmada tarih problemi yok
Kısa adı HAYAD olan Hatay Yardımlaşma Derneği, Gazetemizde dün yayınlanan “20 bin dondurma sağlıksız mı?” başlıklı haberimizde iddia edildiği gibi ‘tarih problemi’ olmadığını bildirdi.
HAYAD Başkanı Rahmi Vardı’nın açıklaması şöyle:
“Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında Fazla Gıda A.Ş. tarafından sağlanan ülkenin çeşitli bölgelerinde uygulanan proje kapsamında birçok ürün dağıtılmaktadır.
Her yıl 30 bin alabalık, 100 ton tavuk, peynir, gıda ürünleri, sebze, meyve bu proje kapsamında dağıtılmaktadır.
Tamamen ücretsizdir. Bu kapsamda ilimizde, Fazla Gıda A.Ş.’nin temin ettiği dondurmalar tüm festivallerde, ilimizin kurtuluş törenlerinde, 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Programı kapsamında yaklaşık 200 Bin adet dondurma dağıtılmıştır.
Dağıtımlar, – 28 derecelik depolarda saklanan ve – 18 derecede dağıtım aracıyla dağıtıldığı ve tamamen şeffaf olduğu için, Fazla Gıda A.Ş., Hatay’ı ödüllendirerek, ikinci bir TIR dondurmayı Hatay’a tahsis etmiştir.
Halen depomuzda 100 bin adet dondurma bulunmaktadır, bir tanesinde dahi tarih problemi yoktur. İnsanlığı ve hayrı engellemekten başka bir işe yaramayan bu provokasyonu kınıyoruz.”

Altınözü Kaymakamlığı, Dondurma Haberi’ne düzeltme istedi
Altınözü Kaymakamlığı, Gazetemizin dünkü sayısında yer alan “20 Bin Dondurma Sağlıksız mı?” başlıklı haberimizin gerçeği yansıtmadığını savundu.
Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur’un Gazetemize gönderdiği habere ilişkin düzeltme açıklaması özetle şöyle:
“Gazetenizin 26.07.2018 tarihinde yayınlanan ve ‘20.000 dondurma sağlıksız mı?’ başlığı ile verilen haber, asılsız ve dayanaksız ifadeler içermektedir.
Hatay Yardımlaşma Derneği (HAYAD), Fazla Gıda A.Ş, Tuzla Belediyesi, Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi’nin işbirliği ve koordinesinde dağıtılan 20 bin adet dondurmanın üzerinde görüldüğü gibi son kullanım tarihi 30.10.2018 tarihi yazmaktadır. Bahse konu haber tamamen asılsızdır.
Günümüzde sosyal sorunların çözümü için kurumların, Dernek veya Vakıfların tek başına yeterli olamadığı, tüm sorunlar ile başa çıkmasının mümkün olmadığı bilinmektedir. Kar amacı güden işletmelerin de en az dernek ve vakıflar kadar sorumluluk üstlenerek sosyal sorumluluk almaları gerekmektedir.
Ülkemiz genelinde birçok tanınmış gıda işletmesinin satılmayan ürün stoklarını etkin yönetmek suretiyle talep fazlası ürünlerden ekonomik ve sosyal bir değer yaratması, bu ürünleri denetleyerek kaliteli ve şeffaf bir dağıtımla ihtiyaç sahiplerine ulaştırması takdire şayandır.
Bu noktada Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi işbirliği ve HAYAD Derneği’nin söz konusu firma koordinesinde hem Türk vatandaşlarımıza hem de Suriyeli misafirlerimize dondurma dağıtımı gerçekleştirilmiştir.
Bugüne kadar 300 bine yakın dondurma, söz konusu dernek ve Fazla Gıda A.Ş ortaklığı ile 1 TL dahi verilmeden dağıtımları gerçekleştirilmiştir. Dağıtım sırasında soğutmalı araçlar ile ulaştırıldığı noktada Dernek elemanlarınca dağıtımı yapılmıştır.
Öte yandan, haber yayınlanmadan önce içerikte yer verilen iddialar ile ilgili olarak Altınözü Kaymakamlığı veya Altınözü Belediyesi aranarak doğrular kolayca teyit edilebilecekken, gazeteniz tarafından bu yola başvurulmamıştır. Zira bu haberle amaçlananın kamuoyuna bilgi vermek olmadığı aşikârdır.
Bu bilgiler ışığında, herhangi bir somut bilgiye ve belgeye dayanmaksızın, kamuoyunu yanlış bilgilendirmek suretiyle yayıncılık etiğiyle bağdaşmayacak şekilde yapılan haberde yer alan ifade ve ithamların doğru olmadığı, hukuki tüm haklarımızı saklı tutmak kaydı ile kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin ilimizde sürdürülebilir enerji temini amacıyla, şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları kapsamında kesinti de uygulanıyor. İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Yaylacık Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaçiftlik Mahallesi Siteler ve Umut Sitesi Sokaklar ile Uluçınar Mahallesi Sağlık, Çınar, Deniz ve Akdeniz Sokaklara 9:00-15:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Çetillik Mahallesine 10:00-17:30 saatleri arası,
Belen İlçesi Cumhuriyet Mahallesine 9:00-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Koçören Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Toygarlı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi Değirmenci, Zühtü Çelebi (Yeni), Hataylı, Zühtü Çelebi Sokaklara 9:30-17:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeşilköy Mahallesi Deniz, Çaykara, İlhanlar, Sahil Yolu 2, Sahil Yolu 1, Şehit Muhsin Ataç ve Hoca Ahmet Yesevi Sokaklarına 7:00-15:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi 3 Nolu Deniz Yolu, Deniz 1, 3 Nou Çiftçi Yolu ve 1 Nolu Çiftçi Yolu Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Başlamış Mahallesi Başlamış Sokağa 8:30-16:30 saatleri arası,
Hassa İlçesi Demrek Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi İsmet İnönü Mahallesi Şahintepesi Mevki Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Düğünyurdu Mahallesi ile Buluttepe Mahallesi Otoban Üstü Kümeevler Sokağa 10:30-18:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Kaledibi Mahallesi Esenbek Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Yeni ve Gündüz Mahallelerine 8:30-16:30 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Yalangoz, İncirli ve Demirkonak Mahallelerine 9:00-15:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Yaylıca Mahallesine 10:00-18:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Tekebaşı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çaksına Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Bozlu Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Hisarcık, Arslanyazı, Ayışığı ve Kışlak Mahallelerine 9:30-17:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çamaltı Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çatbaşı Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arasında AG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ