Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 30.07.2018
  • 1.225 kez okundu

Hatay’da 9 ASM’ye Doktor Ataması
7 Ağustos’ta
Hatay ili genelinde farkı ilçelerde toplam 9 Aile Sağlık Merkezine doktor ataması yapılıyor. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü kurum içi yöntemiyle yapacağı atama için 7 Ağustos tarihini işaret etti. Hatay’da 9 aile hekiminin atamasının yapılacağı boş Aile Sağlık Merkezleri şunlar:
Antakya 11 Nolu ASM
Antakya Bohşin ASM
Belen-Halilbey ASM
Dörtyol Yeniyurt ASM
Erzin 2 Nolu Asm
İskenderun 16 Nolu ASM
İsk. Denizciler ASM
Reyhanıl 1 Nolu ASM
Reyhanlı Hatice Murat ASM
Kura yöntemiyle atamaların 7 Ağustos Salı günü saat 15.00’te gerçekleştirebileceği duyuruldu.

Hatay’da Kayıtlı 56.825 İşsiz
Resmi verilere göre ilimizde 28.638’i kadın 25.324’ü erkek olmak üzere toplam 56.825 resmi kayıtlı işsiz var. Gerçek işsiz sayısının ise 150 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.
Hatay’da yılın ilk 6 ayında 2337 işsiz işe yerleştirildi. İş bulan resmi işsiz oranı % 5 civarında, % 95 ise hala işsiz.

Müftülük kurum içinden lise mezunu
Bekçi-Hizmetli Arıyor
Hatay İl Müftülüğü, kurumu bünyesinden istihdam edilmek üzere, lise mezunu bekçi ile yardımcı hizmetli arayışında. Hatay İl Müftülüğü duyurusunda, lise mezunu olması koşuluyla yardımcı hizmetli ile bekçi ihtiyacı olduğu belirtildi ve isteyenlerin, kurum içinden olmak koşulu ile asaleten memuriyetlerinin tasdikli olması durumunda sınava katılabilecekleri kaydedildi.
Müftülük duyurusuna göre, kurum içinden sınavla alımı yapılacak bekçi ile hizmetli kadrolarının boş olduğu birimler şunlar:
İl Müftülüğü’ne 3 Hizmetli
Antakya Müftülüğü’ne 1 Hizmetli
Yayladağı Müftülüğü’ne 1 Hizmetli
Müftülük, bekçi ve yardımcı hizmetli kurum içi atamaları için başvuruların 13 Ağustos tarihine kadar yapılabileceğini, başvuranlar içinden ise 14 Ağustos’taki sınavla atama yapılacağı bilgisini verdi.

Samandağ Belediyesi’nde çevre dostu çalışmalar sürüyor
Samandağ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından geri dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Geri dönüşüm çalışmaları kapsamında son olarak Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan eczane, market işletmecileri ve çalışanlarına ambalaj atıkları ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapıldı. Ayrıca işletmelerde biriken atık yağlar Samandağ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri ve yetkili firma görevlileri tarafından toplandı.
Samandağ Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Suat Berber tarafından yapılan açıklamada; “Belediye Başkanımız sayın Mithat Nehir’in öncülüğünde geri dönüşüm çalışmalarımız sürdürüyoruz. İlçemiz Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan işletmeciler ve çalışanları ambalaj atıkları ile ilgili bilgilendirildi. Ayrıca, atık yağların geri dönüşümü için de çalışmalarımız devam ediyor. Son olarak ilçemiz sınırları içerisindeki mahallelerde bulunan işletmelerde birikmiş 1000 litre atık yağ, birimimiz çalışanları tarafından teslim alındı. Daha temiz bir çevre ve daha yaşanabilir bir dünya için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” denildi.

Vergi Affında Son 2 Gün: Bugün ve Yarın…
Hatay Vergi Dairesi Başkanlığı, vergi barışı ile ilgili uygulamadan yararlanmak isteyenler için son iki güne gelindiğini duyurdu. Hatay Vergi Dairesi Başkanlığı, en geç yarına kadar başvuru yapılması gerekli olan uygulama ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Bilindiği gibi, 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun 18.05.2018 tarihi itibariyle yayımlanmıştır.
Söz konusu kanunun;
*Kesinleşmiş vergi ve özel usulsüzlük, usulsüzlük, vergi ziyaı cezaları, ayrıca çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar, öğrenim kredisi alan öğrencilerin, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile çiftçilerimizin, işletmelerimizin ecrimisil borçları gibi diğer borçlara ödeme kolaylıkları,
* İhtilafların sulh yoluyla sonlandırılması,
* İnceleme ve tarhiyat safha-sındaki borçların yapılandırılması,
* Beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesine ilişkin hükümlerine göre;
Kamu borçlarını yeniden yapılandırmak suretiyle taksitler halinde ödeme imkânı sunan 7143 sayılı Kanundan yararlanmak isteyen borçluların 31 Temmuz 2018 tarihi Salı günü akşamına kadar başvurularını yapmaları önem arz etmektedir.
Başvurular,
● Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden,
● Bağlı olduğunuz vergi dairenize şahsen veya posta yoluyla,
● e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden yapılabilecektir.
Ödemeler,
– www.gib.gov.tr internet sayfamızdan (02:00 – 22:00 saatleri arasında),
– İnteraktif Vergi Dairesi uygulamamızdan (IOS ve Android) (02:00 – 22:00 saatleri arasında),
– GİB Mobil uygulamamızdan (IOS ve Android)(02:00 – 22:00 saatleri arasında),
– Anlaşmalı bankalardan,
– Vergi dairelerinden yapılabilecektir.
Mükellefler tarafından 7143 sayılı Kanuna ilişkin yapılacak başvurular ile 2017 yılında elde edilen gelir unsurlarına ilişkin Gelir Vergisinin ikinci, 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında yapılandırılan borçların dokuzuncu, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında yapılandırılan borçların yedinci ve 2018 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi ikinci taksitinin ödeme sürelerinin 31 Temmuz 2018 Salı günü sona erecek olması nedeniyle vergi dairelerinde meydana gelmesi muhtemel sıkışıklığın önlenmesi ve mükelleflere kolaylık sağlanması amacıyla da vergi dairelerimiz dün ve öneki gün olmak üzere geçtiğimiz hafta sonunda açık bulundurulmuştur. Bugün ve yarın da vergi dairelerimiz hizmetlerini aralıksız sürdürecektir.”

9 Milyon TL devretti
Milli Piyango İdaresi’nce düzenlenen Sayısal Loto oyununun 1135’inci hafta çekilişi yapıldı.
Bu haftaki çekilişte kazandıran numaralar 7, 9, 10, 11, 38 ve 46 olarak belirlenirken, çekilişte 5’inci kez 6 bilen çıkmayınca 9 milyon 375 bin 372 lira 66 kuruş devretti. 5 bilen 155 kişi 5 bin 606 lira 80’er kuruş kazandı.

Kalp kurbanı Polis Memuru Yayladağı’nda toprağa verildi
Adana’nın Ceyhan ilçesinde görev yapan ve geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru Murat Usanmaz, memleketi Yayladağı’nda toprağa verildi. Yıllık iznini geçirmek üzere geldiği Kaleboğazı çiftliğinde aniden rahatsızlanan ve ambulansla hastaneye gittiği sırada hayatını kaybeden Usanmaz’ın kalp krizi sonucu öldüğü belirlendi. Evli ve 3 çocuk babası Usanmaz, çiftlik mezarlığında düzenlenen cenaze töreninin ardından mahalle mezarlığına defnedildi.
Cenaze törenine, Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Yüce, Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, Yayladağı Emniyet Amiri Mehmet Özçelik ve Samandağ İlçe Emniyet Amiri Mustafa Ateş’in yanı sıra mesai arkadaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hızlı okuma kursu ile eğitime destek …
Antakya Belediyesi’nin sosyal belediyecilik çatısı altında kurulan Gençlik Merkezi’nde gençlere yönelik ücretsiz hızlı okuma kursunun eğitime destek vermeye devam ettiği bildirildi.
Konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “Antakya Belediyesi olarak geleceğimizin teminatı gençlerimize verdiğimiz önem doğrultusunda kurduğumuz Gençlik Merkezi’miz her geçen gün büyümeye devam ediyor. Hızlı okuma kursu ile amacımız gençlerimize öncelikle sınavlarda okuma sürelerine harcanan zamandan tasarruf etmelerine destek olmak, bunun yanı sıra hızlı okuma becerisi ile zihinlerinin daha çok çalışmasını sağlayarak derslerindeki başarılarını arttırmaktır.”

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ