Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 31.08.2018
  • 1.833 kez okundu

Çalışmalar Başladı
Özel Hastanelerde Ücretsiz doğum
olabilir mi?
Türkiye’de, kamu hastanelerinin iş yükünün hafifletilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Özel hastanelerde fark ücreti ödemeden kanser cerrahisine ilişkin tedavi yolunun açılmasının ardından, şimdi de özel hastanelerde ücretsiz doğum için hazırlık başlatıldı.
Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri tarafından yürütülen çalışma olgunlaştıktan sonra özel hastane temsilcileriyle görüşmeler başlatılacak. Gerekli altyapının tamamlanmasının ardından, özel hastanelerde doğum yapmak isteyenler ek ücret ödemeyecek.
Son yıllarda anne ve bebek sağlığı konusunda ciddi gelişmeler yaşanırken, hastane ortamında gerçekleşen doğumların sayısı da ciddi artış gösterdi. Bir yandan hastanelerin doğum birimlerindeki kapasite artırılırken, özel hastanelerde gerçekleşecek doğumlar konusunda da Sağlık Bakanlığı devreye girdi.
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, canlı doğan bebek sayısı revize edilen 2016 yılı verisine göre 1 milyon 311 bin 895’ken, 2017 yılında 1 milyon 291 bin 55 oldu. Canlı doğan bebeklerin yüzde 51.3’ü erkek, yüzde 48.7’si kız oldu. Toplam doğurganlık hızı, 2017 yılında 2.07 çocuk olarak gerçekleşti. Toplam doğurganlık hızının en yüksek olduğu il 2017’de 4.29 çocukla Şanlıurfa oldu. Toplam doğurganlık hızının en düşük olduğu il ise 1.31 çocukla Gümüşhane olarak kayıtlara geçti.

24 yaşındaki genç odasında ölü bulundu
intihar mı vurulma mı?
İskenderun’da Meydan Mahallesi’ndeki apart dairede yalnız yaşayan bir genç odada tüfekle boğazından vurularak ölmüş halde bulundu. İskenderun Meydan Mahallesi 510. Sokak’ta bir apart dairede tek başına yaşayan 24 yaşlarındaki Emre Asım Özyurt’un, odasında boğazından vurulmuş şekilde ölü bulunduğu kaydedildi. Oğlundan uzun zamandır haber alamadığı için evine giden ve kapıyı açtığında korkunç manzara ile karşılaşan anne, oğlu Emre Asım Özyurt’un boğazından tüfekle vurularak öldüğünü gördü. Adli Tıp Morgu’na kaldırılan ceset hakkında İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından çok yönlü soruşturma başlatıldı.

Öğretmenlerde Seminer Çalışmaları
Kadrolu Okulda…
Öğretmenler, yeni öğretim yılı öncesi seminer çalışmalarını kadrolu olarak görev yaptıkları okullarında yapacak. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü, 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne resmi yazı gönderdi. Gönderilen resmi yazıya göre, 2018 yılında mesleki çalışmalar (seminer çalışmaları), öğretmenlerin kadrolarının bulunduğu okulda yapılacak. Öte yandan, 10 ila 14 Eylül arasında da okullarda uyum eğitimi düzenlenecek.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım onarım ile yenileme çalışmaları kapsamında kesinti uyguluyor. İlimizde bugünkü enerji kesintisi programı şöyle:
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi 3, 28, 141, 147, 152, 154, Konarlı, Hacı Bektaş-ı Veli, Atatürk (Konarlı) ve Namık Kemal Sokaklara 8:30-16:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Üçgüllük Mahallesi 8, 9, İsmet İnönü, Kurtuluş ve Atatürk Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesi Avcılarsuyu Sokak ile Hüyük ve Arpagedik Mahallelerine 10:00-18:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Çetillik Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Gümüşgöze ve Çardaklı Mahallelerine 9:00-13:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi Ulaş, Şehit Jandarma Er Ercan Edik, Cumhuriyet, Dedetoksoy, Ekici, Hataylı ve 6 Nolu Çıkmaz sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Yeni ve Gündüz Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Gökçeoğlu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Beşaslan Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Yaylıca Mahallesi 5. Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Eriklikuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Olgunlar Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Uluslararası Satranç Turnuvası
Hafta Sonu Antakya’da
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu işbirliği ile gerçekleştirilen 10. Uluslararası Satranç Turnuvası heyecanı hafta sonunda yaşanacak. Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen, İsviçre Sistemi 9 turdan oluşan Şampiyona’da, bu yıl Türkiye’nin 15 ilinden katılım gösterecek 250 sporcu ter dökecek. Turnuva’nın ilk hamlesi, 2 Eylül Pazar günü saat 16.45’te HATMEK Konferans Salonu’nda başlayacak ve 8 Eylül Cumartesi günü son bulacak. Şampiyona’da dereceye giren sporculara, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından kupa ve madalyaların yanı sıra toplamda 31 bin Türk Lirası ödül dağıtılacak.

Aba, Pazar Günü
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Dünya Aba Güreşleri Şampiyonası bu hafta sonunda yapılıyor.
Hatay’da 9’uncusu düzenlenecek ve 45 ülkeden yüzlerce sporcunun katılacağı Aba Güreşi Dünya Kupası müsabakaları, 2 Eylül Pazar günü saat 15.00’te Büyükşehir’e ait Spor Kompleksi fersah alanında yapılacak.

İskenderun Dağcılık Kulübü etkinliği
145.doğa Yürüyüşü…
İskenderun Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, 145. etkinliğini düzenliyor. Kulüp Yönetimi, 145. yürüyüşe katılmak isteyenlerin isimlerini en geç bugün yazdırmaları gerektiğini bildirdi. İskenderun Dağcılık ve Spor Kulübü duyurusunda, “145. Doğa yürüyüşü ve fotoğraf çekimi etkinliğine katılacak arkadaşlar, 31 Ağustos 2018 Cuma gün kadar kaydınızı yaptırınız. O günden sonra kesinlikle kayıt kabul edilmeyecektir” denildi.

Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi alınacak
Başvurular Başladı
Hatay İl Müftülüğü, ihtiyaç duyulan yerlere geçici Kur’an Kursu Öğreticisi alımı yapıyor. 2018-2019 Eğitim öğretim yılında Kur’an kurslarında görev almak isteyen Bayan ve Erkek adaylara yönelik mülakat başvuruları da başladı.
2017-2018 eğitim-öğretim yılında görev almış olan geçici öğreticiler, yeni bir sınava ihtiyaç duyulmaksızın 2018-2019 eğitim-öğretim yılında da, İlçe Müftülüğü’nün uygun görmesi halinde Kur’an kurslarında görevlendirilebilecekler. Bunun dışında ihtiyaç olan ilçelerde, 2016 yılında yapılmış olan DHBT Sınavı’na girilmiş olunması şartıyla, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yeni açılan mülakat sınavı ile geçici öğretici de görevlendirilebileceği kaydedildi. Mülakata girmek isteyen adayların ve geçen yıl görev yapmış olanlardan bu yıl görev yapmak isteyenlerin dilekçe ve gerekli evraklarla İlçe Müftülüklerine başvurması gerektiği hatırlatıldı.
Geçici Kur’an kursu öğreticiliği için ön kayıt başvuruları 11 Eylül tarihine kadar yapılabilecek. Sınavlar ise ertesi gün, yani 12 Eylül tarihinde il merkezi ile bazı ilçe merkezlerinde yapılacak.

Vira Bismillah!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Hatay’dan İstanbul ve Trabzon’a, denizlerde av yasağının bu gece (1 Eylül) itibarıyla sona ereceğini bildirerek, “Balıkçılarımız ‘vira bismillah’ diyerek denize açılacaklar. Bütün balıkçılarımıza ürünü bol, bereketli bir sezon diliyorum” dedi.

Yaşlılık aylığı 3 Aydan 1 Aya…
Üç ayda bir yaşlılık aylığı alan kişilere bundan böyle ödemeler aylık yapılacak. Daha önce 3’er aylık dönemler halinde ödenen bu maaşta aylık sisteme geçildi. 65 yaş aylığı Eylül’den itibaren aylık olarak ödenmeye başlayacak. Yeni sistemle birlikte her ay hesaplara 543,25 lira yatırılacak.

AB Hibe Fonu’ndan 40 Milyon AVRO hibe ile:
Dörtyol’a Dijital Hastane…
Kısa adı AFD olan Fransa Kalkınma Ajansı desteğiyle ilimiz Dörtyol ilçesine dijital hastane kazandırılıyor. AFD Türkiye Direktörü Serge Snrech, Dörtyol ilçesine yaptırılacak 250 yataklı hastanenin, Türkiye’nin teknoloji donanımı yüksek ve sayılı dijital hastanelerinden biri olacağı bilgisini verdi.
AFD Sağlık Sektörü Uzmanı ve Proje Yöneticisi Nicolas Le Guen, ile Türkiye Direktörü Serge Snrech, Çarşamba günü birlikte Hatay’a geldi ve Dörtyol’da yaptırılacak hastane yerinde incelemelerde bulundu. İncelemeye, Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’ne vekalet eden Dr. Ümit Mutlu Tiryaki de katıldı. Dörtyol ilçesine Fransa Kalkınma Ajansı desteğiyle yaptırılacağı belirtilen hastane 40 milyon AVRO finansla yaptırılırken, hastanenin, yoğun bakım ile diyaliz ünitesinin içereceği ve 250 yataklı olacağı ifade edildi. 250 yataklı hastanenin yapımı Avrupa Birliği Hibe Fonu’ndan karşılanacak ve Fransa Kalkınma Ajansı aracılığıyla Sağlık Bakanlığı’na kullandırılacak
A2 tipi hastanenin Mart 2021’de anahtar teslimi yapılması planlanırken, Türkiye’nin, teknoloji donanımı yüksek ve sayılı dijital hastanelerinden biri olacağı kaydedildi.

MKÜ’de PFE Kayıtları
3-7 Eylül’de 550 kişi alınacak…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı açılacak ve bunun için 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında ön kayıt alınacak. Ön kayıt, geçmiş yıllarda mezun olan öğrencilerde dahil olmak üzere, lisans düzeyinde öğrenim görmekte olan son sınıf veya mezuniyet aşamasına gelen, ön kayıta örgün öğretim programlarına devam eden öğrencilerin yanında açık ve uzaktan öğretim programlarına devam eden öğrencileri kapsıyor.
Ön kayıt başvurularında herhangi bir önkoşul (ALES vb.) ve taban puan aranmamakla birlikte, 365’i MKÜ mezunu ve 185’i de diğer üniversiteler mezunu olmak üzere toplam 550 kişi alınacağı duyuruldu.
Süreç takvimi de şöyle:
Ön Kayıt: 3-7 Eylül
Kesin Kayıt: 17-19 Eylül
1.Yedek İlanı: 20 Eylül
1.Yedek Kesin Kaydı: 21 Eylül
2.Yedek ve Kayıt: 22-24 Eylül
Ders Başlangıcı: 8 Ekim

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ