Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 03.09.2018
  • 1.308 kez okundu

TEOG’da 3.nakil sonuçları
Bugün Açıklanıyor
Liselere Yerleştirme Sınavı sonuçlarına göre tercihlerle ilgili 3.sürecin sonuçları bugün belli oluyor.
Bugünkü TEOG 3.nakil sonuçlarıyla birlikte 4.nakil süreci de bugün başlamış olacak. Sonuçlar 8 Eylül’de belli olurken, yeni öğretim yılı 17 Eylül’de başlayacak.

MKÜ’de PFE kayıtları bugün başlıyor
550 kişi alınacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı açılacak ve bunun için
3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında ön kayıt alınacak. Kayıtlar bugün başlıyor.
Ön kayıt, geçmiş yıllarda mezun olan öğrencilerde dahil olmak üzere, lisans düzeyinde öğrenim görmekte olan son sınıf veya mezuniyet aşamasına gelen, ön kayıta örgün öğretim programlarına devam eden öğrencilerin yanında açık ve uzaktan öğretim programlarına devam eden öğrencileri kapsıyor. Ön kayıt başvurularında herhangi bir önkoşul (ALES vb…) ve taban puan aranmamakla birlikte, 365’i MKÜ mezunu, 185’i de diğer üniversiteler mezunu olmak üzere toplam 550 kişi alınacağı duyuruldu.
Süreç takvimi de şöyle:
Ön Kayıt : 3-7 Eylül
Kesin Kayıt : 17-19 Eylül
1.Yedek İlanı : 20 Eylül
1.Yedek Kesin Kaydı : 21 Eylül
2.Yedek Ve Kayıt : 22-24 Eylül
Ders Başlangıcı : 8 Ekim

MKÜ-GSF’de kesin kayıtta bugün son
2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik, Heykel ve Resim Bölümlerine TYT Ön Kayıt Özel Yetenek Sınavı Sistemi ile kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin ön kayıt işlemleri bugün tamamlanıyor. Grafik Bölümü 30 öğrenci, Heykel Bölümü 10 öğrenci, Resim Bölümü 20 öğrenci olmak üzere toplam 60 öğrenci alımı için ön kayıtlar 27 Ağustos tarihinde başlamıştı. Bugün mesai saati bitimine kadara ön kayıtta bulunulabilecek
MKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bugünkü ön kayıtların ardından adaylarla ilgili sınav takvimi de şöyle oluşturuldu:
Desen Sınavı:
Yarın saat 10.00’da
Sınav Sonuçları İlanı: 5 Eylül
İmgesel Tasarım Sınavı:
6 Eylül saat 10.00
Sonuçların İlanı: 7 Eylül
KESİN KAYIT TARİHLERİ
Grafik, Heykel ve Resim Bölümleri Asil Kesin Kayıtlar: 10-11 Eylül 2018
Grafik, Heykel ve Resim Bölümleri I. Yedek Kayıtlar:
13 Eylül 2018
Grafik, Heykel ve Resim Bölümleri II. Yedek Kayıtlar: 17 Eylül 2018

A.Ü.’de kayıt
Bugün Başlıyor
Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi kayıtları bugün başlıyor Açık Öğretim Fakültesi kayıtları 10 Eylül’e kadar devam edecek. Bu duyuru; 2018 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) ile yerleştirilip kayıt yaptıracak adayların, Anadolu Üniversitesi Yabancı Uyruklular İçin Yükseköğretime Geçiş ve Yerleştirme Sınavı kapsamında kayıt hakkı kazananların İnternet başvuru ve kayıt işlemlerini kapsıyor. İnternet başvuru işlemleri bugün saat 09.00’da başlayıp,10 Eylül 2018 Pazartesi günü saat 17.00’de sona erecek.
Bu konudaki duyuruda şu uyarılar yapıldı:
“İnternetten başvuru yapmayan adaylar kayıt yaptıramaz. İnternetten başvuru yapmak kayıt için yeterli değildir10 Eylül 2018 tarihinden sonra İnternetten veya başka bir yöntemle başvuru yapılması mümkün değildir. Elektrik kesintisi, teknik arızalar veya İnternet hattınızın kesik olması vb. nedenlerle başvuru yapamama durumunda kalmamanız için başvurunuzu son günleri beklemeden yapınız. İnternetten başvuru süresi kesinlikle uzatılmayacaktır. Adaylar, İnternet Başvuru ve Kayıt Kılavuzunda açıklanan kayıt belgelerini hazırlayarak illerdeki AÖF bürolarına bizzat başvu-rarak kayıt yaptırabilir.”

Okuma Seferberliğinde 2. Dönem
İleri yaşlardakilere yönelik Okuma Seferberliği Kampanyası’nın ikinci etabı bu ay başlatılıyor. Uygulama, ülke genelinde başlatılmış idi. Okuryazarlık seferberliğinin 1. dönemi 15 Mayıs 2018 tarihinde tamamlanmış olup, seferberliğin 2. dönemi 8 Eylül 2018 tarihinde yani Cumartesi günü başlıyor. İlimiz Milli Eğitim Müdürlüğü, tüm İlçe Müdürlüklerine bir yazı göndererek, Bakanlığın bu konudaki etkinliğini hatırlattı ve, “8 Eylül 2018 tarihinden itibaren Dünya Okuma Gü-nü’nde ‘Okuma Seferber-liği’ başlayacak ve 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılın-da devam edecek” dedi.

BESYO Sonuçları Yarın
MKÜ-BESYO’ya alınacak 113 Erkek ile 62 Kadın aday için geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleşen sınava katılanlarla ilgili sonuçlar yarın belli olacak.
BESYO’ya girebilmek üzere, 565’i erkek ve 184’ü kız olmak üzere 749 aday başvurdu. Sonuçlar yarın açıklanıyor.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’na girmek isteyen lise mezunu adaylar Cuma günü 30 m koşuya katıldı. Sonuçlar 4 Eylül Salı günü açıklanıyor.
MKÜ-BESYO’ya alınacak toplam 175 kişinin bölümler itibariyle dağılımı şöyle:
Beden Eğ.Öğrt.: 22 kız-43 erkek-toplam 65 kişi
Antrenörlük: 15 kız-25 erkek-toplam 40 kişi
Spor Yöneticiliği: 15 kız-25 erkek-toplam 40 kişi
Rekreasyon: 10 kız-20 erkek-toplam 30 kişi.
Geçtiğimiz haftaki yarışmalara 565 erkek ile 184 kadın öğrenci katıldı.

Konservatuvar’da 2.sınav Yarın ve Çarşamba
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü Türk Müziği Anasanat Dalı Programı 2018 -2019 Eğitim – Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınavı birinci aşama sınav sonuçlarına göre ilk etabı kazananların ikinci etap sınavları yarın ve Çarşamba günleri yapılıyor.
Yarın Sınava Girecekler:
Muhammet Güney, Ruken Ak, Gülistan Alkan, Umut Sünnüoğlu, İzettin Falcı, Mert Sert, Seda Gül Gündüz, Berk Gürşen, İlker Turan, Nihat Özdemir, İlknur Ağcadağ, Bekir Burak Canbolat, Nebi Güzel, Mustafa Bozgeyik, Sıdıka Çalış, Adar Özel, Benay Bayram, Esra Tonel, Helin Gençdal, Emre Bişkin, Birkan Şencan, Ahmet Sezgin, Süleyman Fırıncıoğulları, Ceylan Gülen, Tuba Özoğlu, Naciye Karğı, Tolga Bozdemir, Esen Samsum, Betül Kısa, Pınar Yatkındağ.
5 EYLÜL’DE SINAVA KATILACAKLAR:
Şeyma Kozlu, Ezel Bayburt, Umut Parmaksız, Sinan Sevik, Çetin Özdemir, Yakup Şaşmaz, Erdem Leyla, Furkan İşler, Meral Çiçek, Mehmet Güzel, Habib Çetik, Ülkü Çimi, Fatma Tunç, Ertuğrul Demir, Ümüt Alp, Leyla Yekbun Köroğlu, Çiğdem Çakan, Sabit Nevşioğulları, Emine Bozkaya, Melisa Altınkılıç, Cansu Cehiz, Raşit Akkuş, Gizem Zahiroğlu, İbrahim Halil İz, Mertcan Estelik, İlkim Buse Doğan, Mehmet Ali Yener, Rabia Adıyaman, Fırat Çetin.

MKÜ-Resim İş Öğretmenliğini kazanan 40 aday
Kesin Kayıtlar Bugün…
Hatay MKU Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği 2018-2019 öğretim yılı Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre kazanan 40 adayın kesin kayıt işlemleri bugün başlıyor. Sınava 98 aday katıldı ve sınavı kazanan ilk 40 itibariyle asil listedeki isimler açıklandı. Bu arada asil 40 kişi yanı sıra yedeklerin bir bölümü de yayınlandı.
MKÜ Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü’nü kazanan ve bugünden itibaren hafta sonuna kadar kesin kayıt yaptırma hakkı elde eden adayların isimleri şöyle sıralanıyor:
Ali Duman, Hatice Ezer, Hatice Şaik, Seda Nur Kaplan, Edanur Ozan, Zehra Ataş, Ece Kart, Aybüke Cemile Aracı, Yunus Okçu, Büşra Tokyaz, Sevim Gül Aldıç, Mehmet Öncel, Ahmet Kurt, Seda Serhat, Fatma Barukcu, Ela Kantarcı, Büşra Gök, Özge Erbaş, Hatice Atamış, Muhammet Murat Yanaray, Selin Nur Er, Mehmet Ekici, Huriye Selin Alkan, Kerem Usta, Biset Çiçek, Mehmet Akkan, Emine Erdahan, Elif Bademci, Aziz Kanlı, Selenay Mansur, Yağmur Çoban, Mikail Doğan, Kader Barlak, Esra Kurt, İrem Nur Güven, Bınevş Gez, Nazmiye Melek Cansız, Merve Kılıç, Simla Alara Savan, Melike Rana Şimşek.
MKÜ Eğitim Fakültesi Resim İş Öğret-menliği Bölümü’ne kesin kayıt işlemleri bugün başlayacak ve 3 gün sürecek.

Milletvekili Özel, ofisini açtı …
AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel’in kentte çalışmalarını yürüteceği ve vatandaşlarla bir arada olacağı iletişim ofisi açıldı. Milletvekili Özel, İskenderun ilçesi Çay Mahallesi’ndeki açılışta yaptığı konuşmada, siyasetin ancak halkın duası ve rızasını almak amacıyla yapılması gerektiğini söyledi.
“Bizler Hatay ve İskenderun’a hizmet söz konusu olduğunda hayatın siyasetten ibaret olmadığını yegane ülkümüzün de Hatay’a hizmet olduğunu vurgulamak için buradayız.” diyen Özel, şunları kaydetti:
“Burası milletvekili iletişim ofisi değil milletin evidir. Bu ofis vesilesiyle inşallah sizleri Ankara’ya kadar yormamak, bürokraside çözülebilecek problemleri sahada tespit edip burada çözmek ve sizlerle sağlıklı bir iletişim kurmak amacıyla Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bu ofisi açmış bulunuyoruz.”

Zeytin ağaçları yandı …
Samandağ ilçesinde, zeytin ağaçlarının bulunduğu bahçede çıkan yangın, 15 dönüm alanda zarara yol açtı. Alınan bilgiye göre, Batıayaz Mahallesi’nde zeytin ağaçların bulunduğu alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Samandağ Orman İşletme Şefliğine bağlı bir tim ve helikopterle yangına müdahale edildi.
Yangın, yakınlardaki ormanlık alana yayılmadan kontrol altına alındı. İlk belirlemelere göre, içinde çok sayıda zeytin ağacının olduğu 15 dönümlük alan zarar gördü.

Hibe program başlıyor
Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı kapsamında girişimci adaylarına verilecek 200 bin lira hibe için 2018 yılı ikinci çağrısı bugün açılacak.

Enflasyon belli oluyor
Ağustos ayı enflasyonu bugün saat 10:00’da belli olacak. Piyasada beklenti, TÜFE’de yüzde 2’nin üzerinde artış olacağı yönünde.

Yoğun talep
3 Ağustos’ta başlayan bedelli askerlik başvurularında son rakamın 450 bine yaklaştığı duyuruldu. 15 Eylül’de bedelli başvurusunu tamamlayan 12 bin kişilik ilk grup askere alınacak. Başvurular ise 3 Kasım tarihinde sona erecek.

İhbar edin!
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, stokçuluğun önlenmesine yönelik tedbirleri desteklediklerini belirtti ve “Stokçuluk yapanlara tanık olanlar da bu kişileri yetkililere mutlaka bildirmeli” dedi.

Spekülatörlere sahada denetim
Ticaret Bakanlığı, finansal piyasalardaki geçici dalgalanmaları fırsat bilen bazı spekülatörlerin çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışları yaptığı yönündeki duyumlar üzerine saha denetimlerini artırdı.

Önemli veri
4 Eylül Salı: 14:30/Efektif Döviz Kuru/Ağustos/Önceki: 76.01

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ