Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 08.09.2018
  • 910 kez okundu

Altınözü yolunda ucuz atlatılan kaza
Freni Patlayan Kamyon Duvara Tosladı
Antakya-Altınözü yolunun Kuruyer alt kısımlarında önceki gün çok ucuz atlatılan bir kaza yaşandı.
Edinilen bilgiye göre, Beton Santrali bünyesindeki bir iş makinası, Antakya yönüne doğru seyir halinde iken freni patladı.
Olayda, sürücünün soğukkanlı şekilde aracı duvara, demirliğe tosladığı ve ölüm ya da yaralanma olmadan kazayı atlattığı kaydedildi.

Dolar yükseldi, TL eridi:
Zamlar Peşpeşe
Dövizde önlemeyen anormal yükselişler ve TL’nin değer kaybı sonrası piyasada çok sayıda emtiaya zam geldi. Henüz yeni ürünler gelmeden, işletmelerin ve marketlerin satışa sundukları mallarda % 50’lere varan zamları uygulamaya soktukları gözleniyor.
Gıdadan giyime, okul malzemelerinden kağıda kadar çok sayıda ürün zamlandı.
Bundan 1 ay önce 12-13 TL’ye satılan A-4 kağıdı topu 22 liraya yükselirken, ekmek-pasta imal edilen torba un fiyatı 90 TL’den 150 TL’ye çıktı. Zamlar, piyasadaki çok sayıda ürünü kapsarken, vatandaş zorda kalıyor.

TEOG Nakil Sonuçları Bugün
Liselere yerleştirme sınav sonuçlarının ardından, öğrencilerin beğendikleri okullara gidebilmelerine olanak tanıyan nakil uygulamasında 4.süreç de geride kalmak üzere. Bakanlık uygulaması kapsamında, 3 ile 6 Eylül tarihleri arasında öğrenci velileri 4.kez nakil isteminde bulunmuştu. Bu nakil istekleriyle ilgili sonuçlar ise bugün açıklanıyor.

M.Seyfettin Ruhuna Hatm-i Şerif
YARIN…
Antakyalı genç işadamı Mecdi Seyfettin, vefatının 40.gününde yarın mezarı başında anılıyor. Merhum Mecdi Seyfettin ruhuna yarın sabah 09.00’a mezarı başında Hatm-i Şerif okutulacak.
Seyfettin Ailesi, değerli varlıklarının yarınki dini etkinliğine tüm seven dost ve akrabalarının davetli olduğunu duyurdu.

Yayladağı ABA Güreşleri
YARIN
Yayladağı’nda, MHP eski lideri merhum Alparslan Türkeş anısına Aba Güreşleri düzenledi. Yarışmalar, ilçedeki Devrent Piknik Alanı’nda yapılacak. Aba Güreşleri, yarın Yayladağı ilçesinde saat 15.00’te yapılacak.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini amacıyla şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Atayurdu, Mayadalı, Kıyıgören, Ziyaret, Boynuyoğun, Yarseli, Keskincik, Kansu, Hacıpa-şa, Oymaklı, Babatorun, Yolağzı, Türkmenmezrası, Tokdemir, Avuttepe, Alakent, Toprakhisar, Büyükburç ve Kurtmezrası Mahallelerine 8:30-16:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Bozhöyük, Tanışma, Açıkdere, Bitiren, Akcurun, Gökçegöz, Üzümdalı, Madenboyu, Demirköprü, Melekli, Apaydın, Bohşin, Avsuyu ve Mansurlu Mah. 8:30-16:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Anayazı Mahallesi İskenderun Yolu üzeri mevkisi, Zülüflühan Özel Sulama ve Kızılay Deposuna 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Sokakta Satranç İle…
Ülke genelinde ve ilimizde, yer yer sokaklar bugün satranç ile dolup taşacak! Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından her yıl geleneksel olarak hayata geçirilen “Sokakta Satranç Var” Projesi 8 Eylül Cumartesi günü başlıyor.
Türkiye’nin dört bir yanında satranç rüzgarı estirecek Proje 8-15 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek.
Türkiye’nin her noktasından ve engel tanımadan herkesin katılabileceği etkinlik, güneyden kuzeye ve doğudan batıya satranç severleri ortak hedefte buluşturacak.
-Gökay Gökdemir-

Okullara Yardımcı Ve Güvenlik
80.000 kişi alınacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında Milli eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okulların güvenliği ve temizliği alanlarında görev yapmak üzere 80 bin kişi alınacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “100 Günlük İcraat Programı”nda ilan ettiği önemli projelerden biri olan “Güvenli Okul, Güvenli Gelecek” Projesi’ni hayata geçirmek için Milli Eğitim Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın bir işbirliği protokolü imzalayacağı öğrenildi.
Buna göre, Toplum Yararına Programı kapsamında; 60.00’i yardımcı hizmetler, 20 bini de güvenlik alanında istihdam edilmek üzere 80 bin kişi geçici süreli olarak işe alınacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, üç Bakanlık arasında imzalanacak işbirliği protokolüyle; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İŞKUR kanalıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 60 bin kişilik ödeneği İl Müdürlükleri’ne aktaracak.
Ayrıca, okullarda yine TYP üzerinden görevlendirilecek yaklaşık 20 bin güvenli eğitim koordinasyon görevlisi, Okul Yönetimleri ve Okul Aile Birlikleri aracılığıyla gelişmeleri takip ederek, olası sorunlar karşısında gereken tedbirlerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacak. Böylece toplamda 80 bin kişi TYP’den faydalanmış olacak.

Bebek ölümleri % 0,3 azaltıldı
Türkiye’de son yıllarda uygulanan sağlık politikaları ve alınan önlemlerle, anne ölümlerinde % 0,3 oranında bir gerileme kaydedildi. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nden konuyla ilgili verilen bilgide şöyle denildi:
“Ülkemizde, binde 10,1 olan bebek ölüm hızı, Aile Hekimliği uygulaması süreci olan 2010-2017 yılları arasında binde 7,3, yüz binde 16,4 olan anne ölüm oranı ise yüz binde 14,7 düşürülmüştür.” -Adil Yeşildağ-

Sokakta Satranç İle…
Ülke genelinde ve ilimizde, yer yer sokaklar bugün satranç ile dolup taşacak! Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından her yıl geleneksel olarak hayata geçirilen “Sokakta Satranç Var” Projesi 8 Eylül Cumartesi günü başlıyor.
Türkiye’nin dört bir yanında satranç rüzgarı estirecek Proje 8-15 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek.
Türkiye’nin her noktasından ve engel tanımadan herkesin katılabileceği etkinlik, güneyden kuzeye ve doğudan batıya satranç severleri ortak hedefte buluşturacak.

Antakya’da cezaevi firarisi yakalandı
Polis kovaladı, sanık kaçtı, sonunda kıstırıldı, yakalandı…
Antakya’da Ü.K. adlı cezaevi firarisi sanık, polisin uzun kovalaması sonunda kullandığı aracın tekeri patlatılarak ancak durdurulabildi ve yakalandı.
Alınan bilgiye göre, Antakya-Reyhanlı yolu zerindeki Narlıca Mahallesi’nde yol kontrolünden kaçmak istediği sırada fark edilen Ü.K.’nin kullandığı araç polisten kaçmak istedi. ,
Ü.K., Antakya’ya kadar ara sokaklardan geçerek izini kaybettirmek istediyse de başaramadı ve polis, çareyi sanığın kullandığı aracın tekerini patlatmakta buldu ve sanık Ü.K. ele geçirildi, adliyeye teslim edildi.
Araçta, sanığın aile bireylerinin de olduğu öğrenildi.

21 kaçak ele geçirildi…
Altınözü ilçesinde, Suriye’den Türkiye’ye kaçak yollarla geçmeye çalışan 21 düzensiz göçmen yakalandı. Suriye sınırında devriye görevi yapan 2. Hudut Alay Komutanlığına bağlı birlikler, Altınözü kırsalında sınırı yasa dışı yollarla geçmeye çalışan kişileri tespit etti. Yakalanan ve Suriyeli oldukları belirlenen 21 kişi, güvenlik soruşturması için jandarmaya teslim edildi.

Serinyol-Antakya arası konforlu taşımacılık
Hatay Büyükşehir Belediyesinin girişimleri sonucunda, Serinyol Minibüs ve Otobüs Taşıyıcılar Kooperatifi ile Anadolu Isuzu firması arasında yapılan anlaşmayla 23 toplu taşıma aracı törenle hizmete girdi.
Anadolu Isuzu Satış Direktörü Yusuf Teoman, düzenlenen törendeki konuşmasında “Bugün 23 adet Isuzu Novociti Life alçak tabanlı otobüslerimiz, Serinyol-Antakya hattında hizmet vermeye başladı. Önümüzdeki aylarda durmuyoruz, bunların teslimatına devam ediyoruz ve Hatay halkının kullanımına sunuyoruz. Bundan da büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz. Kendi mühendis-lerimizin dizayn ettiği, işçilerimizin yaptığı ve Hatay halkının hizmetine sunulan araçlarımız, toplu taşıma konusunda uzun yıllar bu şehrin insanlarını bir noktadan bir noktaya konforlu ve güvenli şekilde taşıyacak olmasından dolayı da ayrıca mutluluk duyuyoruz” dedi.

CHP İl Başkanı’ndan Başsağlığı Mesajı
CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, önceki gün vefat eden ve dün toprağa verilen Samandağlı Sami Boğusoğlu’nin Partileri üyesi olduğunu bildirdi ve başsağlığı dileğinde bulundu. CHP İl Başkanı Özgün’ün mesajı şöyle:
“Kıdemli ve emektar Partilimiz, değerli abimiz Sami Boğusoğlu ebediyete intikal etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet, Ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.”

DGS tercihleri başladı
Meslek Yüksekokulları ve Açık Öğretim ön lisans programlarından mezun olarak lisans öğretimine geçmek isteyen adaylar için DGS tercih dönemi başladı. Bu dönemin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, adayların istedikleri bölüm ve üniversiteye yerleşebilmeleri için mutlaka rehber öğretmen ve eğitim uzmanlarından destek almaları gerektiği konusunda uyarıyor.
Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih işlemlerinin 7-14 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleşeceğini ifade eden uzmanlar, adayların tercihlerini bireysel olarak elektronik ortamda yapacağını belirtirken, verilen mesaj şöyle:
“Dikey Geçiş Sınavı’yla tercih yapacak adayların süreci, sınav sonuçlarının açıklanmasıyla kısmen başlamış oldu. DGS, adaylar için bir ön lisans programını lisans programına tamamlama imkânıdır. Bu nedenle, DGS bir avantajdır ve adayların bu avantajları iyi değerlendirmeleri gerekir.”

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ