Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 10.09.2018
  • 1.693 kez okundu

Sözleşmeli Öğretmenlerde
Eş Tayini…
Başvuruda bugün son gün
Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli Öğretmenlerde eş durumu tayinleriyle ilgili başvuruların 10 Eylül tarihine kadar yapılabileceğini bildirdi Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konudaki bilgilendirmesi şöyle:
“Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü Maddesi’nin (B) fıkrası kapsamında her ikisi de sözleşmeli Öğretmen olarak görev yapanların, 30 Eylül 2018 tarihi itibarıyla görev yaptıkları ilde 1 yıllık çalışma süresini doldurmaları şartıyla, sözleşmeli diğer eşin görev yaptığı İl’de birleştirilmek istediklerine ilişkin dilekçelerini 10 Eylül 2018 tarihine kadar görev yaptıkları İl Millî Eğitim Müdürlüklerine verebileceklerdir.”

MKÜ’de İngilizce Muafiyet Sınavı
24 Eylül’de…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi 2018-2019 öğretim yılı yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Öğretmenliği Bölümü hazırlık sınıfı İngilizce Yazılım Muafiyet Sınavı 24 Eylül’de yapılıyor.
MKÜ duyurusunda, “Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2018-2019 Öğretim Yılı Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Öğretmenliği Bölümü hazırlık sınıfı İngilizce Yazılı Muafiyet Sınavı 24 Eylül Pazartesi saat 10:00 da Eğitim Fakültesi 122-123-124 nolu dersliklerde yapılacaktır. Sınavda başarılı olan öğrenciler, 26 Eylül Çarşamba günü saat 09:00 da aynı dersliklerde sözlü sınava alınacaktır. Sınavda başarılı olan adaylar, 28 Eylül Cuma günü ilan edilecektir” denildi.

Spor Lisesi’ne 2 Beden Eğitimi Öğretmeni
Antakya’daki 15 Temmuz Şehitleri Spor Lisesi’ne kurum bünyesinden iki Beden Eğitimi Öğretmeni ataması yapılıyor.
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Müdürlüklerine bir yazı yazarak, 15 Temmuz Şehitler Spor Lisesi’nde ihtiyaç olan 2 Beden Eğitimi Öğretmeni aktarılması işlemi için başvuruların 13-14 Eylül tarihleri arasında yapılabileceğini duyurdu.

Velilere ‘kırtasiye’ uyarısı
Yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasına az bir süre kala, uzmanlar, standartlara uymayan kırtasiye ürünlerinin, kanser dahil birçok ciddi sağlık sorununa yol açabildiğini belirterek, aileleri ürün seçimi konusunda uyardı bulunuyor.

Engelli kadınlardan ‘engelsiz haber ağı’
Türkiye’nin farklı yerlerinden 60 engelli kadının muhabirlik yaptığı (https://www.ekha.org) “Engelsiz Kadın Haber Ağı”, okuyucuların sorunlara engellilerin gözünden bakmasına imkan sağlıyor. Projenin eğitim danışmanı ve gazeteci Selen Doğan, engelli kadınların medyadaki temsilini güçlendirmek amacıyla yola çıktıklarını söyledi.

MKÜ-GSF’YE kesin kayıt
Bugün ve Yarın
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik, Heykel ve Resim Bölümlerine kesin kayıt hakkı elde eden öğrenciler kayıtlarını bugün ve yarın yaptırabile-cekler. MKÜ-GSF’ye Özel Yetenek Sınavı Sis-temi ile toplam 60 öğrenci alınacak. Alınacak öğrencilerin kontenjan dağılımı şöyle oldu:
Grafik Bölümü: 30 Öğrenci
Heykel Bölümü: 10 Öğrenci
Resim Bölümü: 20 Öğrenci
Kesin kayıtlar bugün ve yarın yapılırken, takvim ise şöyle:
Grafik, Heykel ve Resim: 10-11 Eylül
Grafik, Heykel ve Resim (Yedek): 13 Eylül
Grafik, Heykel ve Resim (2.Yedek): 17 Eylül
MKÜ-GSF’ye Özel Yetenek Sınavı ile kesin kayıt hakkı kazanan isimler şunlar:
Anzılha Elmas, Asya Turan, Ayfer Çiftçi, Betül Yasemin, Betül Şafak, Büşra Örs, Celal Arıkan, Çağrı Yahşi, Ebrar Almas, Egemen Berk Yıldız, Elif Nur Kutsal, Emre Efetürk, Enes Dirlik, Enise Erva Sayık, Erkan Düzen, Esma Bacı, Fatma Azik, Fatma Zan, Fatma Nur Bilger, Gizem Özçelik, Gülsüm Özer, İslim Atmaca, Mahmut Sami Tufan, Mahsun Çiçekçi, Merve Baydilli, Merve Dağcı, Müşerref Aksoy, Neşe İbiş, Pınar Haskioğlu, Pınar Balıkçı, Rojbin Aslan, Rojbin Özleme, Rojdit Tarakçı, Sena Kılıçaslan, Sultan Güleç, Sümeyye Zehra Kayış, Şaziye Aytekin Ceyran, Şerife Beyza Akça, Tayfun Özmen, Verda Çetin, Vildan Karasu, Yağmur Yurdakul, Yasemin Dağ, Zehra Özkaya, Zehra Sultan Eren.

MKÜ-Besyo’da
Kesin Kayıtlar Yarın
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’na Yetenek Sınavı ile alınacak öğrenciler başvurularını yarından itibaren yapabilecekler. Kazananların kayıtları 11-19 Eylül’de yapılacak. Alınan bilgiye göre, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Yetenek Sınavı’ndan başarıyla ayrılan adaylar belli oldu. MKÜ-BESYO yetenek sınavları geçtiğimiz günlerde yapıldı ve sonuçları da 4 Eylül Salı günü açıklandı. MKÜ-BESYO Yönetimi, kesin kayıt hakkı kazanan adayları isimlerini kategorilerine göre kurum internet sayfasından duyurdu. MKÜ-BESYO’ya kesin kayıt işlemleri 17 Eylül’e kadar sürecek.
MKÜ-BESYO Yönetimi yarınki kesin kayıt öncesi çok önemli şu açıklamayı yaptı:
“17.09.2018 Pazartesi günü saat 15:00’da Yüksekokulumuz programlarında boş kalan kontenjanlar ilan edilecektir. Boş kalan kontenjanlarımız için 18.09.2018 Salı günü saat 14:00 da Yüksekokulumuzun 1 nolu derslikte dilekçe ile başvurular alınacaktır. Boş kalan kontenjanlara kayıt, adayların yerleştirme puanları ve ön kayıt sırasında yapmış oldukları tercihleri esas alınarak yapılacaktır. Tüm adayların duyurularımızı takip etmeleri gerekmektedir.”

Sağlığa 5298 kişi alınacak
Hatay’a 53 kişi…
Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı hizmet birimlerinde, 4857 sayılı İş Kanunu ve ilgili Yönetmelik hükümleri kapsamında, İş-Kur üzerinden kura usulü ile en az ilköğretim düzeyinde 3.591 sürekli işçi, 431 engelli işçi ve 1.276 eski hükümlü işçi olmak üzere toplam 5.298 sürekli işçi alınacak. Sürekli işçi kadrolarının İş-Kur internet sitesi üzerinden yayımlanacağı duyuruldu. Şartları uyan adayların, başvurularını, 13 Eylül 2018’e kadar İş-Kur www.iskur.gov.tr adresinden yapmaları gerektiği hatırlatıldı.
Bu arada Hatay ilinde görevlendirilecek sağlık personeli alımı kadroları arasında 42 temizlik, 3 marangoz, 2 kaynakçı, 4 inşaat boyacısı ile 2 ısıtma tesisatçısı bulunuyor.

Sağlık Müdürlüğü nargile içicilerini uyardı
Ucunda Ölüm Var…
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, nargile içicileri için beğenmeyecekleri bir mesaj verdi. Kurum, nargilenin sigaradan çok daha tehlikeli olduğunu ve ‘ucunda ölüm’ olduğunu duyurdu. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün nargile içicilerine yönelik mesajı şöyle:
“Taşıdığı kanserojen maddeler diğer tütün ürünlerine kıyasla daha yoğun olan nargile, tütünün şekil değiştirmiş en tehlikeli hallerinden biridir. Şekline aldanıp sağlığınızdan olmayın. Unutmayınız, ucunda ölüm var.”

AÖ İktisat Yatay Geçişi
Sonuç Yarın…
2018-2019 Öğretim Yılı Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine Yatay Geçiş için başvuru sonuçları yarın açıklanıyor. Yatay geçiş başvurusu kabul edilen adayların listesi 11 Eylül 2018 tarihinde, www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresinde duyurulacağı kaydedildi. Yatay geçiş başvurusu kabul edilen adayların kayıtları 19-21 Eylül 2018 tarihleri arasında AÖF bürolarından yapılacak.

Kentsel Dönüşüm, ama!
“Gönül esasına dayalı”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Kentsel dönüşüm bizim için önemli ” derken, Antakya’da bazı tartışmalara neden olan ‘dönüşüm’ başlığına şu çarpıcı ifadeyi ekledi: “Yerinde dönüşümle, vatandaşımızın gönül esasına dayalı dönüşümle yapmak istiyoruz. Bu, çok önemli, yaptığımız dönüşümler tartışılır değil, gerçekten, herkesin, şehrin memnun olduğu projeler olmalı.”
Suriyeliler gönderilsin!
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Ülkemizdeki Suriyelilerin güvenli ve süratli şekilde asıl yurtlarına sevki acilen planlanıp hayata geçirilmelidir” açıklamasında bulundu.

Aşçı Yardımcılığı Kursu Başvuru başladı
Antakya’da Aşçı Yardımcılığı Kursu açıldı. Başvurular da başladı. 17 Eylül de başlayacak olan Hatay Mutfak Sanatları ve Hatay Gastronomi Kursu; Pazartesi, Salı, Çarşamba günleri saat 17:00 ile 19:00 arasında Hatay Mutfak Uzmanı Chef Celil Erkan tarafından verilecek. Kurs’un, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği sonrası verileceği kaydedildi. Kayıt yaptırmak isteyenler, diploma ve kimlik fotokopisi ile Nedime Keser Antakya Halk Eğitim Merkezi’ne başvuru yapabilecekler.

Defne’de “Usta Öğretici” eğiticisi alınacak
Başvurular Bugün Başlıyor
Defne ilçesinde Halk Eğitim Merkezi’ne usta kurs öğreticisi alınacak. 2018 -2019 Eğitim-Öğretim yılında açılması planlanan kurslarla ilgili usta öğretici başvuruları bugün başlayacak ve 28 Eylül tarihine kadar sürecek.
Usta öğreticilik başvurularının İlçe Halk Eğitim Merkezi’ne şahsen yapılması gerektiği hatırlatıldı.
Başvuru sırasında gereken belgeler; Kimlik fotokopisi, başvuracağı alanla ilgili diploma fotokopisi ve alanıyla ilgili diğer belgeler olarak ifade edilirken, Defne Halk Eğitim Merkezi ve ASO 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Usta Öğreticilik kursları şöyle sıralandı:
Tekstil, Arapça, Hijyen, Bilgisayar, Resim, İlk Yardım, Diksiyon, Taş İşleme.

Bakanlıktan açıklama
Ticaret Bakanlığı, “Arazi taşıtları için ekspertiz raporu düzenletme yükümlülüğü getirilmiştir ve bu taşıtlar garanti kapsamına alınmıştır. Bu sayede tüketicilerin yaşadığı mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedeflenmiştir” açıklamasında bulundu.

İşsizlik maaşına düzenleme
İşsizlik maaşı alabilmek için gereken son üç yılda en az 600 gün sigortalı olmak ve son 120 gün sürekli çalışıyor olmak şartı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planı kapsamında esnetilecek. Böylece sayıları 12 bin 500 kişiyi bulan mağdurlara aylık bağlanabilecek.

Esnaf destek bekliyor
Son dönemde enflasyonda yaşanan yükselişin en büyük sebeplerinden birisinin akaryakıta ve ulaştırma sektörüne yapılan zamlar olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Enflasyonun aşağı gelmesi ve yükselişinin önlenmesi için ulaştırma sektörüne özel önem verilmeli. Bunun için ticari akaryakıt mutlaka ulaştırma sektöründeki esnafımıza verilmeli. Aksi halde enflasyonda yaşanan yükselişin aşağı gelmesi zor olacak gibi görünüyor’ dedi.

MEB’den açıklama
Milli Eğitim bakanlığı (MEB), eğitim öğretim istatistiklerini açıkladı. Buna göre, geçen eğitim öğretim yılında örgün eğitimden 17 milyon 885 bin 248 öğrenci yararlandı. Bu öğrencilerden, 14 milyon 946 bin 713’ü resmi, 1 milyon 351 bin 712’si özel, 1 milyon 586 bin 823’ü ise açık öğretim kurumlarında eğitim gördü.

OSB’ler Antalya’da buluşuyor
Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) koordinasyonu ve Akdeniz Tanıtım’ın organizasyonu ile bu yıl ilki düzenlenecek OSBÜK 1. Organize Sanayi Bölgeleri Fuarı ve Zirvesi (OSBEXPO),
14-17 Kasım tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek.

Otopark zorunluluğu
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan ve her daireye bir otopark yapılması zorunluluğunu getiren Otopark Yönetmeliği 15 Eylül’de yürürlüğe girecek.

İtalya örnek olsun!
Yaşanan kent içi kirliliğe önlem olarak, Floransa’da 4 Eylül’de yürürlüğe giren uygulama çerçevesinde, şehrin tarihi bölümünde kaldırımlar, taşıt yolları, dükkan ve evlerin kapılarında durup ayakta atıştırmaya izin verilmeyecek.

Arsuz’da Festival
Hatay’ın Arsuz ilçesinde 2. Uluslararası Doğa ve Su Sporları Festivali düzenlendi. Arsuz Kaymakamlığı ve Arsuz Belediyesi iş birliğiyle Gözcüler sahilinde gerçekleştirilen festivale Türkiye’nin birçok ilinden sporcular katıldı. Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Festival’e Türkiye’nin her bölgesinden 70 kulübün katıldığını söyledi.

Sınıra takviye
Suriye sınırındaki birliklere takviye olarak gönderilen askeri araçlar Hatay üzerinden Kilis’e ulaştı. Çeşitli birliklerden gönderilen obüs ve tank yüklü tırların da bulunduğu askeri araçlardan oluşan konvoy, sınır birliklerine sevk edildi. Güvenlik önlemleri altında ilerleyen askeri araçların, sınırda konuşlu birliklere takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi.

Esnaf sayısı arttı
Ağustos sonu itibariyle Esnaf ve Sanatkar Siciline kayıtlı 1 milyon 733 bin 215 esnaf ve sanatkar olduğunu söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Esnaf ve sanatkar sayısında son bir ayda 2 bin 519, yılın ilk 8 ayında 48 bin 790 ve geçen 2017 yılının Ağustos ayından bu yılın Ağustos sonuna kadar ise 43 bin 367 artış meydana geldi’ dedi.

Adana Demirspor-Hatay maçı bilet fiyatları
Hatayspor’un hafta sonunda oynayacağı Adana Demirspor maçında bilet fiyatları belli oldu. Mavi-Lacivertli Kulüp duyurusuna göre, Hatayspor maçına giriş bilet ücretleri şöyle olacak:
Konuk seyirci: 15 TL
Kale arkası: 15 TL
Maraton: 25 TL
Kapalı: 50 TL

Adana Demirspor’un 5500 seyircisi maça geliyor
Hatayspor’un hafta sonunda karşılaşacağı rakibi Adana Demirspor’un maçlarda tribüne gelen seyirci sayısı 5000 ile 6000 arasında. Edinilen bilgiye göre, Demirspor’un son iç saha İstanbulspor maçında tribünlerde toplam 5225 seyirci biletli olarak maçı izledi. Bu seyircinin 3429’u kombine bilet alarak, 1796’sı da satış yöntemiyle bilet almak suretiyle stada girdi.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ