Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

kısa kısa haberler

kısa kısa haberler
  • 12.09.2018
  • 1.265 kez okundu

2 avcı 11 kuş avladı
103.526 tl ceza aldı
İlimizde yasak olmasına rağmen 11 tür yabani kuşu avlayan 2 avcıya toplam 103 bin 526 TL’lik para cezası verildi. Cezanın, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekiplerince, yasak olmasına rağmen iki avcıya avlanmaları üzerine verildiği kaydedildi. Olay, Defne ilçesinde yaşandı ve ceza alan 2 avcının ismi açıklanmadı.

Polis ihbar aldı, yol tuttu:
Araçta 41.000 Uyuşturucu Hap
Hatay Emniyeti KOM Polisi, aldığı bir ihbarı değerlendirdi ve İstanbul’dan Hatay’a özel araçla getirilen 41.000 uyuşturucu hapı ele geçirildi. Olayla ilgili F.D. adlı kişi gözaltına alınırken, uyuşturucunun 4 ayrı valiz içine zula edilerek saklandığı, sanığın adli mercilere teslim edildiği bildirildi.

BŞB Meclisi’nin yeni üyesi
Abdulhamit Ölmez
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerinden Yusuf Bulanık’ın yerine Abdulhamit Ölmez getirildi. Meclis’ini dünkü toplantısında, daha önce istifa eden Yusuf Bulanık yerine Altınözü Belediyesi Meclis üyesi Abdulhamit Ölmez’in getirildiği bildirildi.

Kimyeci’den “Muharrem Ayı” Mesajı

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hicri Yılbaşı ve Muharrem ayı münasebeti ile bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Kimyeci’nin mesajı şöyle:
“Peygamber efendimizin (S.A.V.) Mekke’den Medine’ye hicreti esas alınarak, Hz Ömer (R.A.) tarafından hicri takvim uygulaması başlatılmıştır. Peygamber efendimizin Mekke’den Medine’ye hicreti sıradan bir göç değildir.
Bu hicret, karanlık bir çağa güneş gibi doğmuş ve aydınlık bir çağın başlamasına vesile olmuştur. Peygamber Efendimizin bu hicreti Kur’an-ı Kerim’de övülmüştür. Bu yüzden de Peygamber Efendimizin bu kutlu yolculuğu, aydınlık çağın takvimi olarak Hz Ömer tarafından ilan edilmiştir.
Hicri yılbaşımız ile başlayan Muharrem ayının İslam tarihinde önemli bir yeri vardır. Muharrem ayı, ilahi bereket ve feyzin, ihsan ve keremin coştuğu, bollaştığı bir aydır.
Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (S.A.V.), Muharrem ayına büyük önem vermiş, bu ayın aşure günü olarak bilinen onuncu gününün, bir öncesi ve bir sonrası ile oruçlu geçirilmesini tavsiye etmiştir. Bu ayda Hz. Âdem’in (A.S.) Cennet’ten yeryüzüne indirilmesi, Hz. Nuh’un (A.S.) tufandan kurtulması, Hz. Musa (A.S.) ve ona iman edenlerin Firavun’un zulmünden kurtulmaları gibi insanlık tarihinde dönüm noktası sayılabilecek önemli olayların vuku bulduğu rivayet edilmektedir.
Diğer taraftan, bütün Müslümanları üzen, Peygamberimizin torunu Cennet’in Serdarı Hazreti Hüseyin’in Kerbelâ’da şehit edilmesi olayı da bu ayda meydana gelmiştir. Bu vesileyle, Ehl-i Beytin güzide fertlerini bir kez daha rahmet ve hürmetle anıyorum.
Rahmeti ve bereketi bol olan böylesine güzel bir aya girmenin sevinci ve mutluluğu ile tüm hemşerilerimizin ve İslam âleminin Hicri Yılbaşı’nı mübarek Muharrem ayını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim.”

Konservatuvar kazanan
40 kişi belli oldu
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Devlet Konservatuvarı’na girişte Özel Yetenek Sınavı sonucu başarılı olan adayların isimleri açıklandı. Yapılan duyuruda, kesin kayıtların önceki gün başladığı ve başvuruların BESYO binasındaki Antakya Devlet Konservatuvarı Öğrenci İşleri birimine yapıldığı kaydedildi. MKÜ duyurusunda, kesin kayıtların 10 – 13 Eylül tarihleri arasında, mesai saatleri içerisinde yapılacağı, kesin kayıt yaptırmayan adaylardan dolayı boş kalan kontenjanlara, yedek aday listesindeki sıralamaya göre 14 Eylül 2018 tarihinde mesai bitimine kadar kayıt yapılacağı hatırlatıldı.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Anasanat Dalı Programı 2018 – 2019 Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre kesin kayıt hakkı elde eden 40 öğrencinin isimleri şöyle sıralanıyor:
Seda Gül Gündüz, Süleyman Fırıncıoğulları, Ahmet Sezgin, Ruken Ak, Esra Tonel, Cansu Cehiz, Mertcan Estelik, Esen Samsum, Pınar Yatkın Dağ, Mehmet Güzel, Berk Gürşen, Çetin Özdemir, Furkan İşler, Benay Bayram, Erdem Leyla, Meral Çiçek, İlker Turan, Çiğdem Çakan, Ceylan Gülen, Ümüt Alp, Mehmet Ali Yener, Naciye Karğı, Tuba Özoğul, Rabia Adıyaman, Nihat Özdemır, Adar Özel, Raşit Akkuş, Fırat Çetin, Muhammet Güney, Fatma Tunc.

TEV Burs başvuruları
30 Eylül’e Kadar
Kısa adı TEV olan Türk Eğitim Vakfı’nın 2018-2019 öğretim yılı eğitim bursu başvuruları 1-30 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılıyor. Burs başvurularının www.tev.org.tr internet sayfasından başvuru formları doldurularak yapılacağı duyuruldu.

MKÜ Zeytin İhalesi
18 Eylül’de
Tarlada, Dalında…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tarım-sal Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü, kurum mülkiyetindeki zeytinleri ihale ile satışa çıkardı. Zeytinlerin dalında satışı ihalesi 18 Eylül’de yapılacak. MKÜ’den konuyla ilgili duyuruda şöyle denildi:
“Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ne bağlı Tarla-200 arazisinde bulunan zeytinlerin dalında satışı 18.09.2018 tarihinde yapılacak olup, ihale dokümanı Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nden temin edilebilir.”

Rusya’ya vizesiz
Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm), Rusya’ya turizm akışını artıracağı için, Türk vatan-daşlarının bazı kategorileri için vize rejiminin kolaylaştırılmasının onayladığını açıkladı.

BM’den İdlib uyarısı
Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, “İdlib için hepimiz alarma geçtik. İdlib halkı için bu anın ne kadar tehlikeli olduğunun altını çizmek istiyorum” dedi.

Kayıtlar başlıyor
Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi, ücretsiz olarak verdiği kurs hizmetlerinde yeni döneme giriyor. Pek çok alanda gençlerin ilgi odağı olan Gençlik Merkezi güz dönemi kursları için kayıtların 17 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirileceği belirtildi.

Milyoner sayışımız artıyor
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, yurt içinde ve dışında yerleşik milyonerlerin toplam sayısı Temmuz sonu itibarıyla 166 bin 25’e ulaştı.

Uyuşturucu operasyonları
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Emniyet ve Jandarma narkotimleri, yurt genelinde zehir satıcılarına yönelik operasyonlarını aralıksız sürdürüyor. Uyuşturucuyla mücadele kapsamında güvenlik güçlerince bu yılın 8 ayında 94 bin 853 operasyon düzenlendi. Operasyonlar sonucu, yılın 8 ayında ele geçirilen eroin miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 53 artarak 11 ton 983 kilogram oldu.

FETÖ Operasyonu
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, 2011’deki Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı sorularını Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerine sızdırdıkları belirlenen ve haklarında gözaltı kararı verilen 40 şüpheliden 27’si gözaltına alındı.
Bu arada, Kayseri merkezli 9 ilde ise 27’si muvazzaf 33 şüphelinin yakalanması için eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Erişime açıldı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 9 Eylül’de yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2018-YDS) sonbahar döneminin temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarları erişime açıldı.

Personel alımı
Rekabet Kurumu 14’ü genel, 4’ü hukuk ve 2’si bilişim kadrosunda olmak üzere 20 uzman yardımcısı istihdam edecek.
Sınava katılabilmek için gerekli şartları taşıyan adaylar 14-28 Eylül tarihlerinde www.rekabet.gov.tr internet adresindeki başvuru formunu eksiksiz dolduracak.

Borç takibindeyiz
TBB Risk Merkezi verilerine göre, kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı Ocak-Temmuz döneminde 2017’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 14 azalarak 484 bin kişi oldu.

Kredi kartınız mı çalındı?
Yargıtay; bankamatik, kredi kartı çalınır ya da zorla, tehditle alınır da kart sahibi 24 saat içinde bankaya bu durumu iletirse çekilen paranın bankaca sahibine iade edilmesi gerektiğine hükmetti.
Yüksek Mahkeme, bu tür vakalarda, kart sahibinin haksız çekilen miktarın sadece 150 lirasından sorumlu olduğuna dikkat çekti.

Halk Eğitim Kursları
Halk Eğitim Merkezlerinde destekleme ve yetiştirme kursları süreci başlıyor. Kurs merkezleri başvuruları 7 günden beri yapılıyor. Başvuruların bugün sona ereceği duyuruldu.
Edinilen bilgiye göre, kurs merkezi başvuruları ile Öğretmen başvuru alımları bugün sona ererken, ücretli Öğretmenlik ile ilgili onay işlemlerinin de 16 Eylül tarihinde tamamlanacağı duyuruldu. Halk Eğitim Merkezi duyurusunda, öğrenci başvurularının 17-23 Eylül tarihlerinde yapılacağı kaydedilirken, kurs sınıfları oluşumu da 24 ile 30 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.
Bu arada Halk Eğitim Merkezlerine kursların başlatılması takvimi ise 1 Ekim itibariyle start alırken, kurslar, yeni yılın 13 Ocak gününe kadar devam edecek ve ilk etap kapanış da 13 Ocak 2019’ta tamamlanacak.

N.Özkan İ.O. Kantini kiralanıyor
İhale Bugün
Antakya’daki ilköğretim kurumlarından Nizamettin Özkan İ.O.’daki kantin ihalesinin bugün yapılacağı duyuruldu. Bugün saat 14.00’teki ihale için başvurular, ihaleden 1 dakika öncesine, yani 13.59’a kadar yapılabilecek. Bu arada 1453 öğrencinin öğrenim görmekte olduğu okul kantini için yılda 55.000 TL kiralama ücreti isteniyor.

MKÜ-BESYO’ya yatay geçiş hakkı kazananlar
İsimler Açıklandı…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’na yatay geçiş yapmak isteyen başka üniversitelerde okuyan öğrencilerle ilgili başvurular sonuçlandı. MKÜ-BESYO Yönetimi, yatay geçiş hakkı elde eden adayların isimlerini açıkladı.
MKÜ-BESYO’ya yatay geçiş hakkı elde edenler için kayıt işlemleri de dün ve önceki gün itibariyle tamamlandı. Bu arada, kontenjan dolmaması durumunda, bugün bir duyuru ile bu boşluğun bildirileceği ve alınacak öğrencilerin isimlerinin açıklanacağı belirtildi.
MKÜ-BESYO’ya yatay geçiş hakkı kazanan ve kayıtları Pazartesi ile dün gerçekleşen öğrencilerin isimleri ve bölümleri şöyle:
BEDEN EĞİTİMİ: Fırat Kahraman, Volkan Gülen, M.Akif Eroğlu, Furkan Aysu, Neval Nurseda Yeşil, Aziz Enes Şahin.
ANTRENÖRLÜK: İsmail Nur, Ömer Faruk Demir, Ali Ekrem Işık, Simaner Emek.
SPOR YÖNETİCİLİĞİ: Müslüm Sevinç, Vedat Çaylan.
REKREASYON: Hatice Büşra Tok.

İlter Eryılmaz’ın acılı günü
Babası Vefat Etti
Defne Belediyesi personeli İlter ve Önder Eryılmaz’ın babaları, 24. Dönem Milletvekili Refik Eryılmaz’ın amcası Mustafa Eryılmaz vefat etti. Merhumun cenazesi dün ikindi namazı sonrası Armutlu Mahallesi’ndeki evinden kaldırıldı ve toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

İçerik genişletildi
Beş yıl önce ortaöğretim müfredatına alınan “Hukuk ve Adalet” Dersi, yeni öğretim yılında 8. sınıflarda da seçmeli ders olarak okutulacak. Ayrıca, şiddet türleri ile şiddetten korunma yolları da pedagojik olarak öğrencilere anlatılacak.

Nikah işlemlerinde Yeni dönem
Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetim Sistemi (DİBBYS) tarafından, İl ve İlçe Müftülüklerince yürütülen nikah kayıt işlemlerinin hatasız, kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi için internet uygulaması hazırlandı. Bu uygulamayla, Müftüler, evlendirme işlemleri için gerekli formları elektronik ortamda hazırlayabilecek.

Öğretmenlerde emeklilikte yeni kriter
Öğretmenler için emekli olmak için genel başvurular, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde belirtildiği gibi, Haziran ve Temmuz aylarında, daha önceki genelgelerde belirtilen tarihlerde Valiliklere (İl Milli Eğitim Müdürlüğü) yapılmaktaydı.
Yönetmeliğe göre, Öğretmenlerde emeklilik işlemlerinde genel başvurular, 1-10 Haziran tarihleri arasında alınacak, en geç 15 Temmuz(dahil) tarihine kadar yapılacak emeklilik başvuruları da değerlendirilecek. 16 Temmuz (dahil) tarihinden sonra verilecek emeklilik talep dilekçeleri ise işlemlerin sonuçlanmasına yetecek kadar süre kalması kaydıyla işleme alınacak. Emeklilik için gerekli olan şartları 31 Temmuz’dan sonraki bir tarihte dolduracak olanlarla, isteklerinde gecikenlerin ise bir sonraki döneme kadar (Haziran ve Temmuz) emekliye ayrılma isteğinde bulunamayacaklardır.
Emekliye ayrılmalarını zorunlu kılan bir özür beyan edenler, Haziran ve Temmuz ayları dışında da emeklilik başvurusu yapabilecekler.

Doğaka Destekli
Paris Fuarı’na bölgeden 9 firma
Kısa adı DOĞAKA olan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ve bölgedeki Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliği ve koordinasyonunda 21-25 Ekim 2018 tarihleri arasında Fransa/Paris’te düzenlenecek olan “SIAL PARİS 2018 Uluslararası Gıda Fuarı”na, 40 m2 lik fuar alanında, bölgemizde gıda ve gıda teknolojileri sektörlerinde üretim yapan 9 firma bölgesel katılım sağlamaya hazırlanıyor.
Bölgemiz gıda sektöründeki üretici firmalarının uluslararası platforma taşınmasının hedeflendiği Fuar; Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinden toplamda 9 firmanın katılımı ile gerçekleştirilecek.
Söz konusu Fuar kapsamında fuar alanı yer kira bedeli, stand konstrüksiyon tasarım, kiralama ve tefrişat giderleri, catering ve her il adına birer hostes planlanması gibi maliyetlerin Ajans koordinasyonunda sağlanacağı duyuruldu.
DOĞAKA, bir duyuruyla, ilgili Fuar’a katılım sağlamak isteyen firmaların görevli personelinin ulaşım ve konaklama ile ürünlerinin navlun maliyetlerinin firmaların kendi imkanları ile karşılanacağını da hatırlattı.

Primemall’dan ilkokul öğrencilerine sürpriz
Harika Kanatlar
Çocukların televizyon ekranlarında büyük bir ilgi ile takip ettikleri ‘Harika Kanatlar’, Primemall Antakya’da minikler ile buluşuyor. Çocukların, 16-22 Eylül tarihleri arasında 14.00-16.00-18.00 saatlerinde her gün Primemall Antakya’da sevdikleri çizgi film karakterlerini canlı canlı sahnede izleme şansını bulacağı duyuruldu. Primemall Yönetimi adına yapılan açıklamada, “Çocuklar, Prime-mall Antakya’da ‘Harika Kanatlar’ ile unutamayacakları bir gün geçirecekler. Primemall Antakya, hem ziyaretçilerinin hem de miniklerin yüzünü güldürmeye devam edecek” denildi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasına kesinti uyguluyor.
İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Arsuz İlçesi Üçgüllük Mahallesi 3, 6, 7, 8, 9 ve İsmet İnönü ve Atatürk Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Çetillik Mahallesi 14 Nisan (Çetillik) Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Belen İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Yıldırım Beyazıt, Yunus ve Çamdede Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Atatürk (Hürriyet), Atatürk, Olgun, Daner, Sade, Ahmet Sade, Cocoğlu, Filikçiler, Güven, Bilgin, Keskin (Hürriyet), Cami, Ahmet Yesevi, Mevlana, Beyler, Taş, Durgun, Dağlılar ve Metin Uzun Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Gültepe Mahallesi 414, 416, 417, 418, 420, 420/1, 421/1, 423, 424 ve Şehit Piyade Uzman Onbaşı Mehmet Suay Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Gündüz Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Olgunlar Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

İngilizce Kursu
Başvuru 19 Eylül’e kadar
Antakya Belediyesi’nin gençlere yönelik ücretsiz İngilizce konuşma kursunda yeni dönem başlıyor. Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, A1 seviyesinde günlük konuşma dili kursunun toplam 14 hafta-140 saat verileceği ve 19 Eylül’e kadar başvuru yapılabileceği belirtildi.
Açıklamanın devamında, uzman öğretmenler tarafından verilecek olan kurstan yararlanmak isteyenlerin (Lise veya üniversite mezunu olmak şartıyla) 1 adet kimlik fotokopisi, 1 adet öğrenim belgesi ve 1 adet fotoğraf ile müracaat edebilecekleri belirtildi. Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde verilecek olan ücretsiz İngilizce kursuna katılmak isteyen vatandaşların, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne başvurabilecekleri veya 0326 213 16 15 numaralı telefondan bilgi alınabileceği belirtildi.

Aile Danışmanlığı seansında bugünkü gündem
Kendimizi Ne Kadar Tanıyoruz?
Antakya Belediyesi bünyesinde Mahfel Sosyal Tesisi’nde kurulan Hanımlar Lokali’nin Aile Danışmanlığı hizmetinin bugünkü seans konusu “Kendimizi ne kadar tanıyoruz?” olarak belirlendi.
Konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:
“Antakya Belediyesi Aile Danışmanlığı hizmetimiz Mahfel Sosyal Tesisi’nde tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda, Hanımlar Lokali bünyesinde; evlilik öncesi, evlilik esnasında yaşanabilecek durumlar hakkında danışmanlık, kişisel gelişim eğitimleri konusunda, çocuk gelişimi ve eğitimi, ergenlik problemleri, ikili ilişkiler ve iletişim konularında eğitimler Uzman Sosyoloğumuz Sibel Hersanlıoğlu tarafından veriliyor. Her hafta Çarşamba günleri saat 14.00’te farklı bir konuyu gündeme taşıyan Aile Danışmanlığı seanslarının bu haftaki konusu ‘Kendimizi Ne Kadar Tanıyoruz?’ olacak.
Dileyen tüm vatandaşlarımız, hafta içi sabah 08.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında Hanımlar Lokali’nde ücretsiz ikramlarını alırken, her hafta Çarşamba günleri uzman sosyoloğumuz ile görüşebilir, grup seanslarına katılabilir, aile danışmanlığı hizmetini ücretsiz olarak alabilirler.”

Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi’nde
Kurslar İçin 1 Ekim Son Gün
Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi, ücretsiz olarak verdiği kurs hizmetlerinde yeni döneme giriyor. Pek çok alanda gençlerin ilgi odağı olan Gençlik Merkezi güz dönemi kursları için kayıtlar 17 Eylül’de başlayacak ve 1 Ekim tarihine kadar devam edecek.
Antakya Belediyesi açıklaması şöyle:
“Antakya Belediyesi olarak, geleceğimizin teminatı gençlerimize yönelik hizmetler üretmek amacıyla kurduğumuz Gençlik Merkezi’miz, yeni döneme yine dopdolu başlıyor. Antakya’lı gençlerimizin yoğun ilgisi ile adeta dolup taşan Gençlik Merkezi, yeni dönem sanatsal kursları için güz dönemi kayıt dönemini başlattı. 17 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında Kültür-Sanat kurslarına kayıt alacak olan Gençlik Merkezi yeni kursiyerlerini bekliyor. Kurslar hakkında bilgi almak isteyenler 0326 213 03 04 numaralı telefondan Gençlik Merkezi’mize ulaşabilir.”

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ