Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 14.09.2018
  • 639 kez okundu

81 İl İdare Müdürü görevden alındı
Resmi Gazete’de yayımlanan 17 sayılı CBK ile tüm İl Dernekler Müdürleri’nin görevleri sona erdirildi.
Dün Resmi Gazete’de yayınlanan geçici madde şöyle:
“Mevzuatta Demekler Dairesi Başkanlığı’na yapılan atıflar, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne, Dernekler Dairesi Başkanı’na yapılan atıflar, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürü’ne yapılmış sayılır.
Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte İl Demekler Müdürü kadrosunda bulunanların görevleri sona erer ve yeni bir kadroya atanıncaya kadar, eski kadrolarına ait her türlü aylık, ek gösterge ve her türlü zam ve tazminatları, ikramiye ve sözleşme ücretleri ile diğer mali haklarını İçişleri Bakanlığı bütçesinden almaya devam ederler.”

Hatay’a göçmen taşıyan araç kaza yaptı
17’si Polis, 41 Yaralı Var…
Orta Anadolu illerinden göçmen taşıyan bir otobüs Aksaray-Hatay yolunda kaza geçirdi. Hatay’a gelen ve içinde 22 Suriyeli göçmen bulunan otobüsün Aksaray yakınlarında dün sabah yaşadığı kazada 2’si polis, 17’si Suriyeli ağır olmak üzere 41 kişi yaralandı. Yaralılar arasında şoför ile muavin de bulunuyor. Kaza sonrası yaralılar çevre hastanelerine götürülerek tedaviye alındı.

Rektörlük’te 3 yıl Prof. koşulu kalktı
Üniversitelerde Rektör olabilmek için Profesörlükte en az 3 yıl görev yapmış olma kriteri kaldırıldı. 15 Temmuz 2018 günü yayımlanan 4 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi’nin 800. Maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne eklenen düzenlemeyle, “Rektörler, en az üç yıl profesörlük yapanlar arasından atanır” kısmı yürürlükten kaldırıldı.
Dün yayımlanan 17 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 3. Maddesi’nin (b) bendi ile maddede yer alan “en az üç yıl” ibaresinin yürürlükten kaldırılmasıyla beraber, Rektörler, Profesörlük unvanı alan kişiler arasından herhangi bir süre görev yapma şartı aranmaksızın üniversitelere atanabilecek.

Nazım Hikmet Korosu Konseri
27 Eylül’de
Defne Belediyesi Nazım Hikmet Gençlik Korosu’nun vereceği konser 27 Eylül’de yapılıyor. Koro Şefi Cansu Daloğlu ve Orkestra Şefi Nejat Daloğlu önderliğinde gerçekleşecek konsere katılım gösterecek olan ünlü Oyuncu-Yazar Orhan Aydın, Nazım Hikmet’in şiirleriyle geceye renk katacak.
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, 27 Eylül Perşembe günü saat 20.30’da Sümerler Amfi Tiyatro’da gerçekleşecek olan muhteşem konsere tüm halkı davet ettiğini ifade ederek, müzik ile şiirin buluşacağı bu eşsiz dinletide hep beraber olmak dileği ile tüm müzikseverleri, unutulmaz bir konserde hep birlikte olmaya davet ettiğini bildirdi.

Basit Vergide Defter
30 Eylül Son…
Yeni vergi uygulamaları kapsamında, basit usulde vergilendirilen mükelleflerin 30 Eylül 2018 tarihine kadar Defter Beyan Sistemi’ne kayıt yaptır-maları gerektiği belirtildi.
Vergi uzmanları, mükelleflerin bunun için ya bağlı oldukları Esnaf Meslek Odası’yla ya da bir Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ile Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi imzalamaları gerektiğini hatırlatıyor.

Şişkin’in sunumu bugün
Hatay En Büyük Projemizdir
Halk Eğitim Merkezi eski Müdürü, halen Yeşilay Hatay Şube Başkanı olan Eğitimci Hidayet Şişkin, bugün “Hatay En Büyük Projemizdir” ekseninde “Yaşamda Fırsatlar Projesi” üzerine sunumda bulunacak.
Hidayet Şişkin’in sunumu bugün saat 20.00’de HATMEK Salonu’nda yapılıyor.

MKÜ Araştırma Hastanesi’ne sağlık personeli alımı
Yedekten 6 Hemşire, 1 Tekniker Çağrıldı…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne 18/06/2018 tarihli Sözleşmeli Personel Alım İlanı kapsamında, kontenjanın dolmaması üzerine yedeklerin göreve çağrılma işlemi devam ediyor. Yönetim, yedek sonuçlarına göre 6 hemşire ile 1 sağlık teknikerine işe başlama duyurusu yaptı.
18 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen sözleşmeli personel alım sonuçlarına göre, 12 Eylül Çarşamba günü itibariyle sözleşmeli pozisyona yedekten yerleştirilmeye hak kazanan adayların 28/09/2018 tarihine kadar talep edilen belgelerle birlikte Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı’na şahsen başvurmaları gerektiği kaydedildi.
Yedek olarak kazanan ve göreve başvurmaları istenen adayların isimleri şöyle sıralanıyor:
HEMŞİRE: Bünyamin Uçar, Ömer Mirzaoğlu, Burçe Şahinsoy, İbrahim Erciyes, Samet Urhan, Müslüm Gökalp.
ANESTEZİ TEKNİSYENİ: Volkan Çemen

Antakya Belediyesi Hizmeti Saraykent’e
10 Dönümlük Park…
Antakya Belediyesi, Saraykent Mahallesi’ne 10 dönüm büyüklüğünde bir park kazandırıyor. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, yapımı süren Saraykent Parkı ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Saraykent Mahallemize, 10 bin metrekarelik bir alana sahip olacak yepyeni park kazandırıyoruz. Hedefimiz, yaşanabilir daha fazla yeşil alan. Yürütülen çalışmalarımız en kısa sürede tamamlanacak ve eksikliklerin giderilmesi konusunda ilgili Daire Müdürüne talimatlarda bulunduk. Saraykent halkımıza yepyeni park hayırlı olsun.”

MEB’de Görevde Yükselme Sınav tarihi belli oldu
9 Aralık 2018…
“MEB Görevde Yükselme Sınavı’nı ne zaman yapacak?” sorusuna cevap verdi. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü internet sitesinde dün yayınlanan açıklamada, “Bakanlığımız eğitim öğretim hizmetleri sınıfı dışında yer alan memur ve şef unvanına yönelik Görevde Yükselme Sınavı’nın 9 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanmıştır” açıklamasına yer verilerek, sınavın 9 Aralık 2018 Pazar günü yapılacağını duyuruldu.
Sınava ilişkin duyuru metni, sınav konuları ve diğer ayrıntıların önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.

Yangına müdahale
Hatay’ın Belen ilçesine bağlı Soğukoluk Yaylası mevkiindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.
Yangına 2 helikopter, 1 uçak, 10 arazöz, 1 dozer, 1 greyder, 5 su tankı, 3 teknik eleman ile birçok söndürme işçisiyle müdahale edildi.

CHP’de Mart hazırlığı
CHP Parti Meclisi (PM), Partinin yerel seçimlerde yol haritası olacak stratejileri belirlemek üzere bugün olağanüstü toplanacak.
CHP’nin, daha önceki yerel seçimler ve 24 Haziran’da aldığı oylar üzerinden analizlerin yapılacağı toplantıda, gelecek dönemde izlenecek yol ve stratejiler netleştirilecek.

TL dönemi başlıyor
Menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yurt Başvuruları
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca (KYK), yurtlarda barınma talebinde bulunan öğrencilerin yurt başvurularını aldıktan 2 gün sonra sonuçları duyurdu. Yurt hakkı kazanan öğrencilerin, süresi içinde öncelikle Ziraat Bankası şubelerinden, ATM’lerden veya “http://yurtkur.gsb.gov.tr” internet adresinde yer alan “e-ödeme” ekranından ilk kayıt ücretini ödemeleri gerekecek.

Önemli veri
14 Eylül Cuma: 10:00/Cari İşlemler Dengesi/Temmuz/Beklenti: – 1.80 milyar dolar/Önceki: – 2.97 milyar dolar

Maaş almayacaklar
Aralarında Hataylı İşadamı Fuat Tosyalı’nın da olduğu Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeleri, bünyesinde bulunmayı milli bir görev saydıkları kurumdan maaş almamaya karar verdi.

Kanser vakaları
Dünya Sağlık Örgütü (DsÖ), 2018’de kanserden dolayı tahmini 9,6 milyon kişinin hayatını kaybedeceği ve küresel kanser yüküne de 18,1 milyon yeni vakanın ekleneceğini duyurdu.

Konuta destek sürsün
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, “Konutta KDV ve tapu harcı indirimi sürmeli, gayrimenkul sektörüne verilecek destek ekonomiye destek olarak görülmeli” açıklamasında bulundu.

Göç stratejisi için Kurul
Resmi Gazete’nin ilgili sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde, Türkiye’nin yabancılarla ilgili göç stratejilerini belirlemek, koordinasyonunu ve uygulamasını takip etmekle görevli olacak bir Göç Kurulu oluşturulduğu belirtildi. İçişleri Bakanı’nın başkanlığını yapacağı Göç Kurulu, İçişleri Bakanlığı’nca belirlenecek Bakanlık, kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşacak. Kurul, içişleri Bakanı’nın çağrısı ile toplanacak.

İdlib göçe hazırlanıyor
Hatay’ın yanı başındaki İdlib’deki milyonlar, olası bir çatışmanın tedirginliğinde göçe hazırlanıyor! Bu konuda konuşan bir İdlibli, Zeanif Hacci, “Yiyecek veya içecek şeyler istemiyoruz. Bu saldırılar durmazsa göç etmek zorunda kalacağız. Türkiye’ye, oradan Avrupa ülkelerine. Önce Allah’tan sonra Türklerden güvence ve korunma istiyoruz” dedi. Ankara adına yapılan son açıklama ise “İdlib’de herhangi bir askeri operasyon, zaten problemli olan bölgeyi bir felakete sürükler” oldu.

Yurt Sonuçları Belli Oldu
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, 2018-2019 eğitim öğretim yılı için yurt yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Yurt başvuruları 3 Eylül Pazartesi günü başladı, kayıt süreci sonunda sonuçları da 3-4 gün içinde belli oldu.
Yurt kazanan öğrencilerin izleyecekleri yöntem şöyle:
İlk kayıt ücretleri, Ziraat Bankası üzerinden ödenecek. Yurt hakkı kazanan öğrenciler, kendilerine verilen süre içerisinde öncelikle Ziraat Bankası şubelerinden, ATM’lerinden veya http://yurtkur.gsb.gov.tr adresinde yer alan “e-ödeme” ekranından ilk kayıt ücretini ödeyebilecek. İlk kayıt ücretini ödeyen öğrenciler, yurt kayıt işlemlerini, e-devlet şifresi ile “turkiye.gov.tr” adresi üzerinden yurt kayıt işlemleri linkinden taahhütname onayı yaparak tamamlayacak. Öğrencilerin kayıt işlemi için yurdun olduğu şehre gidip başvurma zorunluluğu olmayacak. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Resmî Twitter Hesabı’ndan yapılan açıklamaya göre yurtlar, 17 Eylül 2018 tarihin-den itibaren açılarak hizmet vermeye devam edecek.

Altınözü Kaymakamlığı Genelge yayınladı
Düğünlerde Silah Yasağı!
Altınözü Kaymakamlığı, düğünlerde sevinç sınırlarını aşan silah sıkma olaylarının yasaklandığını bildirdi. Altınözü Kaymakamlığı’nın, Kaymakam Bülent Uygur imzalı, diğer ilçelerde de uygulanması gerekli bu konudaki tebliği şöyle:
“İlçemizde düğün, nişan asker uğurlaması ve benzeri törenlerde ateşli silahların kullanımının günden güne yaygınlaşarak adeta bir gelenek halini aldığı gözlenmektedir. Hem toplumsal hem de bireysel olarak en mutlu günlerimizi yaşadığımız, birlik ve beraberliğimizi perçinlediğimiz bu özel günlerimizde bu tür sorumsuz ve bilinçsiz davranışlar istenmeyen olaylara sebebiyet vermekte, katılımcılar arasında korku ve paniğe yol açmakta, vatandaşlarımızın yaralanmalarına ve hatta can kayıplarına neden olmaktadır.
1.Mahalle ve sokak gibi açık alanlarda yapılacak düğünlerde, giriş ve çıkışların kontrollü olması için fiili ehliyete sahip ve 18 yaşını doldurmuş en az üç kişi, düğün sorumlusu olarak program saatinden 48 saat önce ilgili güvenlik birine yazılı olarak bildirilecektir. Yapılacak bildirimde; düğünün yeri, tarihi ve saati, düğünü düzenleyen kişilerin kimlik ve iletişim bilgileri yer alacaktır.
2. Kişilerin can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzeni ve esenliğinin sağlanması amacıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. Maddesi’nin (C) Fıkrası’nın verdiği yetkiye istinaden; düğün, nişan, eğlence ve benzeri programlar sırasında, ateşli silahla havaya ve çevreye ateş edilmeyecektir.
3. Düğün, nişan ve benzeri programlarda havai fişek gösterisi yapılabilmesi için Kaymakamlık’tan izin alınacaktır. Kaymakamlık’tan verilecek izin belgesinde, havai fişeği kullanacak kişi veya şirket ile düğün sahibinin ismi ve açık adresi belirtilecektir.
4. Bu kararda belirtilen esas ve usullere aykırı hareket edenler hakkında, ilgisine göre; Kabahatler Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Çevre Kanunu ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan Çevresel Gürültünün Önlenmesi Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre işlem yapılacaktır. Düğün, nişan ve benzeri programlarda, İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığı personeli arasından sivil güvenlik görevlisi görevlendirilecektir. Bu konuda vatandaşlarımızın gerekli hassasiyetleri göstermelerini önemle rica ederim.”

Etiketler: / / / / / / / / / / /

Savaşın  akıttığı  gözyaşları
Habere konu fotoğraftakiler Suriyeli mülteci ailelere ait. Önceki gün sınırdan Türkiye’ye kaçak girdikten sonra, kaçmak isterken araçları polis otosuna çarptı...
Sarı Çizmeli Mehmet!
Günlük yaşamda sıkça kullanılan bir sözcük… “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa” ifadesi telaffuz edilirken, kırsal insanı çağrıştırılmak istenir. Haberimize konu fotoğrafta...
Projeleri açıkladı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, seçim kampanyası sırasında, geride kalan 5 yılda yaptıkları ile seçimi kazanması halinde gelecek 5...
Patatese dikkat!
Sağlığa zararlı olduğu iddiası var… İlimiz ve çevresine birkaç gün içinde getirtilen patatesin sağlığa zararlı olabileceği bildirildi. Edinilen bilgilere göre,...
CHP Antakya  meclis aday listesinde değişiklikler…
Salı günü İlçe Seçim Kurulu’na verilen CHP Antakya Belediye Meclisi Aday Listesi’nde, küçük değişiklikler ve kaydırmalar yapıldı. CHP Antakya Meclis...
Hatay Barosu ve 70 Baro ortak imzasıyla deklarasyon:
İşkence, insanlık suçu; gizlemek, örtbas suça ortak olmaktır! Hatay Barosu’nun da aralarında olduğu 70 Baro Başkanlığının ortak deklarasyonunda, işkence ve...
Lütfü Savaş baba ocağında
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Adayı Lütfü Savaş, dün gittiği doğum yeri Çaksına’da, Mehter Marşı eşliğinde Türk Bayrakları ve...
Hayvan ticareti değil hayvan pazarı sözü!
DSP’nin Defne İlçe Belediye Başkan Adayı Mehmet Güzelyurt, dün ilçe hayvan pazarındaydı. Sabahın ilk saatleriyle birlikte soluğu çevre yolu üzerindeki...
Kısa kısa haberler
Hatay-Adana Demirspor maçındaki tartışma sonrası… Valilik, Protokol Tribünü Yetkisini Üzerine Aldı! Geçtiğimiz hafta sonunda Antakya’da oynanan Hatayspor-Adana Demirspor lig maçı...
Antakya’nın Adayları
Antakya Sokaklarında Seçim takvimi gereğince, siyasi partilerin aday listelerini YSK’ya teslim süreleri sona erdi ve isimler netleşti. Antakya ise ‘adayları’...
81 İl’e gönderilen genelge:
Belediyelere sorumluluk! Riskli binaların yıkılmasının ardından, TOKİ ve İller Bankası eliyle; birçok yerde yapıldığı gibi, vatandaşı mağdur etmeden kentsel dönüşüm...
BŞB Başkanı Savaş…
Hatay’da son 3 ayda Suriyelilerin yoğun şekilde vatandaşlık almalarının kendilerini üzdüğünü söyledi: Bu doğurganlıkla, 12 yıl sonra Hataylı nüfusunu geçecekler!...
Büyükşehir asfalt hizmeti
Madenboyu’na Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya’ya bağlı Madenboyu Mahallesi’nde kapsamlı bir beton asfalt çalışması gerçekleştirdi. Büyükşehir Başkanı Lütfü Savaş da, Çarşamba...
Güler, gittiği yerlerde Millet İttifakı’nı hedef alıyor:
Size; Bahçeli, Erdoğan’ın Selamını Getirdim Onlar kimin selamını getirecekler? AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, Cumhur İttifakı’nı...
İHD’den “anadil mesajı”
Dil, kültürel değerler ana dille öğrenilmeli… İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi adına yapılan açıklamada, farklı etnik ve dini toplulukların dil...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ