Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 18.09.2018
  • 1.450 kez okundu

Veteriner Hekimler Odası Kongresi yapıldı
Hamurcu yeniden Başkan…
Hatay Veteriner Hekimleri Odası Genel Kurulu hafta sonunda yapıldı. Yahya Hamurcu yeniden Başkan seçildi. Veteriner Hekimleri Odası’nda organlara seçilen isimler şunlar:
Yönetim Kurulu: Yahya Hamurcu, Şerif Güneş, Cem Çapar, İlker Aydın, Edip Kuş
Denetleme Kurulu: Süleyman Kırat, Sami Oruç
Haysiyet Kurulu: Ali Çolak, Cihat Karaoğlan, Mithat Nalça, Orhan Umur, Abdulbasit Arslan
B.Kongre Delegesi: Mehmet Durusoy, N.Faruk Otuzbir, Bedi Eskiocak, Ayhan Kaya, Cengiz Eraslan.

MKÜ’ye yatay geçişte
4 Yedek çağrıldı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) farklı bölümlere başka üniversitelerden yatay geçiş yapmak isteyenler arasında oluşan 4 kişilik boşluk yedeklerden çağrılan isimlerle dolduruluyor. MKÜ Yönetimi, “kurumlar arası yatay geçişe yedekten kayıt yapacakların” isimlerini şöyle duyurdu:
İngilizce Öğretmenliği: Kader Asarkaya ve Nagih Ceren Kurtoğlu
Özel Eğitim: Seher Ekin ve Hasan Basri Yiğit.

Azize Dağıstanlı vefat etti
Yayladağı Eski Belediye Başkanı Hüseyin Dağıstanlı, eş acısı yaşadı. Hüseyin Dağıstanlı’nın eşi Azize Dağıstanlı vefat etti. Merhumenin cenazesi dün ikindi namazı sonrası Bezge mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları kapsamında kesinti uyguluyor. İlimizde bugünkü enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Akasya Mahallesine 9:00-12:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Çetillik Mahallesi 14 Nisan (Çetillik) Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Yıldırım Beyazıt, Kayadibi, Yunus ve Çamdede Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Atatürk (Hürriyet), Atatürk, Olgun, Daner, Sade, Ahmet Sade, Cocoğlu, Filikçiler, Güven, Bilgin, Keskin (Hürriyet), Cami, Ahmet Yesevi, Mevlana, Beyler, Taş, Durgun, Dağlılar ve Metin Uzun Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Karakese Mahallesi Ötügen, Atatürk (Mehmet Akif), Erciyes, Gazi, Atatürk, Hacı Abit, Şehit Yusuf Can, Gül Çıkmazı, Kuru Dere ve Plevne Sokaklarına 9:30-17:30 saatleri arası,
Hassa İlçesi Ardıçlı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları kapsamında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Arsuz İlçesi Çetillik Mahallesi 14 Nisan (Çetillik) Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Üçgüllük, Kurtbağı ve Derekuyu Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Bakras Mahallesi Ali Güllü, Bozkurt, Şevket Çalışkan ve Mesken Sokakları ile Cumhuriyet Mahallesi Yıldırım Beyazıt ve Fatih Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Çerçikaya Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Karakese Mah. Arık, Fatih, Gazi Osman Paşa, Soylu, Topçu Çıkmazı, Gökdere Çıkmaz, Kızılay, Şehit Yusuf Can ve Boso Sokaklarına 9:30-17:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Çaylı Mahallesi, Çaykara, 201 Nolu, Hal Üstü, Kalender ve İncirlik Sokakları Numune Evler Mahallesi Acar, Alparslan Türkeş, Balıkçı, Tarla Yolu, Çaylı, Şehit Polis Necati Keskin, 1 Nolu Deniz Yolu, 2 Nolu Deniz Yolu ve Cevdet Çakmur sokaklarına 8:30-11:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numuneevler Mahallesi Alperen, Dilek, 109 Nolu, Gazi, Güzel Yalı, Hastane Altı 10 Nolu, Sezgin, Çağlayan, Üzeyirli, İstiklal, 35 Nolu, Çığdır, Gülyalı, Hasyane Altı 3., Serhat, İstasyon, Ezgi, Çimen, Çimen ve Ş. Akın Uçar Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi 408 Evler, Alparslan, Menderes ve Fatih Mahallelerine 8:30-13:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Yeni, Bağlar ve Bahçelievler Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kösrelik, Olgunlar, Şakşak, Yenice, Sungur ve Sürütme Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Kayyel kaza geçirdi
Hristiyan Cemaati önemli isimlerinden, İlyas Manastırı Başrahibi Konstantin Kayyel trafik kazası geçirdi.
Antakya Ortodoks Kilisesi dini temsilcilerinden Dimitri Doğum, kaza haberini verirken şu mesajı yayınladı:
“Kilise’mizi 2 kere ziyaret edip, Azizler ‘Petrus ve Pavlos Bayramı’nda bizleri bereketleyen, Lübnan Dağı Mar İlyas Manastırı Baş Rahibi olan Mıtran ( Episkopos) Kostantin Kayyel çok elim bir trafik kazası geçirmiş olup, çok ağır ve tehlikeli durumdadır. O’nun için dua edelim. Rab İsa Mesih kendisine acil şifa versin. Amin.”

MKÜ PFE’de kesin kayıt
Dün Başladı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programlarına ilişkin Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı açılırken, 3-7 Eylül tarihleri arasında da ön kayıtlar kabul edildi.
Ön kayıt başvurularında bazı bölümlerde başvuru sayısının az olması sebebiyle, burada boş kalan kontenjanlar Yönetim Kurulu kararıyla başvuru sayısının yüksek olduğu diğer alanlara aktarılırken, 244 başvurunun tamamının alındığı duyuruldu. Boş kalan kontenjanların olduğu atamaya esas alanlar, “konaklama ve seyahat hizmetleri, görsel sanatlar, felsefe, biyoloji, sağlık, coğrafya, fizik, kimya, matematik, din kültürü, Türk dili ve edebiyatı, beden eğitimi, İngilizce ve müzik” şeklinde sıralandı.
Boş kontenjanların aktarıldığı atamaya esas alanlar, Muhasebe ve Finansman olarak kaydedilirken, kesin kayıtlar dün başladı. Kesin kayıt işlemleri bugün ve yarın da yapılabilecek.

Sicil Affı beklentisi
Ekonomik dalgalanmanın olduğu dönemde esnaf ve sanatkarın krediye her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Ekonomideki dalgalanmaların azaltılabilmesi için esnaf ve sanatkara en çok bugünlerde finansman desteği sağlanmalı. Bunun için de, TBMM açılır açılmaz, bankaların zorunlu uygulayacakları etkin bir sicil affı getirilmeli’ dedi.

5.8 milyar lira açık
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 2017 yılı Ağustos ayında 874 milyon TL açık veren bütçe, 2018 yılı Ağustos ayında 5,8 milyar TL açık verdi.

Çift haneye yükseldi
Mayıs ayında yüzde 9,7 olan işsizlik oranı Haziran’da yüzde 10,2 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik, geçen yılın aynı dönemine göre ise sabit kaldı.

Sanayiciye destek
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Sanayicilere 1 milyon liralık yerli makine teçhizat alımında 300 bin lira finansman desteği sağlanacak” dedi.

Ders zili çaldı
Yaz tatilinin ardından yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen, yeni eğitim öğretim yılına bugün çalan ilk ders ziliyle başladı. 2018-2019 eğitim öğretim yılında, açık öğretim öğrencileri dahil, resmi ve özel okullardaki 17 milyon 749 bin 876 öğrenci ve 1 milyon 75 bin 196 öğretmen ders başı yaptı. Yeni eğitim ve öğretim yılı birinci kanaat dönemi, 18 Ocak 2019 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 21 Ocak-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma tamamlanacak.

Üretici destek istiyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ürünlerinde ithalat maliyetinin yükselmesiyle artık yerli üretimin önemini artırdığını belirterek, tarımsal üretimin daha fazla desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Karar, emekliden yana!
Tüketici Mahkemesi, bankaların, alacakları nedeniyle emeklilerin maaşından yaptıkları kesintinin hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Mahkeme, yapılan kesintinin iadesine ilişkin hakem heyeti kararını onarken yargılama giderlerini de bankanın üzerine bıraktı.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ