Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 19.09.2018
  • 1.032 kez okundu

MKÜ-Besyo’da 45 Boş Kontenjan
Yedekler Çağrıldı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’nda yetenek sınavı sonuçlarına göre kazananlarla ilgili kesin kayıt işlemleri tamamlandı. Tamamlanan kayıt sonrası 3 bölümde boş kontenjanlar oluştu. Kesin kayıt yaptırma hakkı kazanıp da yaptırmayan 45 kişi olduğu duyuruldu.
Duyuruya göre, boş kontenjanlar, bölümlere ve cinsiyetlere göre şöyle:
Antrenörlük: 3 Erkek ile 7 Kadın
Spor Yöneticiliği: 16 Erkek ile 10 Kadın
Rekreasyon: 4 Erkek ile 5 Kadın
MKÜ-BESYO’da boş 45 kontenjan için yedeklere çağrı yapıldı ve dün öğleden sonra da kesin kayıt işlemleri gerçekleştirilirken, yine de boş kontenjan kalması durumunda ise erkek-kadın cinsiyet ayırımı olmaksızın karşı cinsiyetten tamamlama yapılabileceği hatırlatıldı.

93 Alkollü Sürücü
76 kişinin ehliyeti alıkondu, 17’si mahkemeye sevk…
İlimiz genelinde son 7 günlük süreçte yapılan trafik kontrolleri sırasında alkollü araç kullandıkları saptanan 93 sürücü hakkında işlem yapıldı.
Verilen bilgilere göre, ilimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 10-16 Eylül tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde alkollü araç kullandığı tespit edilen 76 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konulurken,1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 17 sürücü hakkında gerekli adli işlemler başlatıldı.

Hatay FETÖ-PDY son bilgileri
İlimiz Hatay’da FETÖ-PDY Soruşturması kapsamında 3 haftadır gözaltında kimse bulunmazken, dün itibariyle son resmi bilgiler şöyle:
Açığa Alınan: 196 Memur
İdari Soruşturulan: 119 Memur
İhraç Edilen: 2012 Memur
Halen Gözaltında: Yok
Halen Tutuklu: 1394 Kişi
Adli Kontrolle Serbest: 1360 Kişi
Tutuksuz Yargılanan: 1105 Kişi
İl Dışı Sevk: 266 Kişi
Adli Soruşturulan: 4444 Kişi

7 Günde 106 Kaza: Ölü Yok, 94 Yaralı
İlimizde son 7 günlük süreçte toplam 106 trafik kazası meydana geldi. İlimiz genelindeki bu kazalar sırasında ölüm olayı yaşanmazken, 94 kişi ise yaralandı. Trafik kazalarının 66’sı yaralamalı, 40’ı ise maddi hasarlı oluştu.

Sözleşmeli Öğretmenlik Başvuruları
Sonuçlar Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görev yapanlardan, Sözleşmeli Öğretmenlik için başvuru ve atama duyurusu çerçevesinde adayların atamaları 11 Eylül günü sonuçlandırıldı.
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bir duyuru yayınlayarak, bu kapsamda ilimize (tüm ilçelere) ataması yapılan Öğretmen adaylarının listelenen belgeleri 27 Eylül 2018 tarihine kadar Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne posta veya kargo yoluyla, istenmesi halinde şahsen de başvuru yapılabileceğini bildirdi.
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, Sözleşmeli Öğretmenlik başvurusu kabul edilen adaylara, belgelerinin Müdürlüğe ulaşmasına müteakip, teslim alındığına ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının başlatıldığına dair kısa mesajla bilgi verileceğini de bildirdi.

21.178 Araca kontrol: 4937’sine Ceza
İlimizde trafik düzeninin sağlanması amacıyla yapılan kontroller sırasında kusurlu 4937 araç sürücüsü para cezasına tabi tutuldu. Son 7 günlük dönemde 21.178 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 4.937 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı, 76 motosiklet trafikten men edildi.

MKÜ-Eğitim Fakültesi’nde Muafiyet Sınavı: 24 Eylül’de
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda yabancı dil muafiyet sınavının 24 Eylül günü yapılacağı duyuruldu. Duyuru şöyle:
“Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2018-2019 öğretim yılı Yabancı Diller Eğitimi Bölümü
İngilizce Öğretmenliği Bölümü hazırlık sınıfı İngilizce yazılı muafiyet sınavı 24 Eylül Pazartesi saat 10:00 da
Eğitim Fakültesi 122-123-124 nolu dersliklerde yapılacaktır.
Not: Sınavda başarılı olan öğrenciler, 26 Eylül Çarşamba günü saat 09:00 da aynı dersliklerde sözlü sınava alınacaktır. Sınavda başarılı olan öğrenciler 28 Eylül cuma günü ilan edilecektir.”

Vekil Öğretmenlik başvuruları sürüyor
Antakya ve Defne ilçelerinde Vekil Öğretmenlik yapmak isteyenlerin başvuruları devam ediyor. Öğretmen adayları, istenen belgelerle birlikte başvurularını yapıyor. Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, başvurular E-devlet üzerinden yapılıyor.
E-devlet üzerinden yapılan başvuru sonrasında Öğretmenlerden herhangi bir evrak talep edilmediği ve başvuruların da eğitim öğretim yılının sonun kadar devam edeceği kaydedildi. Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü duyurusunun son bölümünde de, “İstenilen evrakların her biri poşet dosyaya konulup mavi naylon klasör içinde Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Ücretli Öğretmenlik’ bölümüne elden teslim edilecektir.” denildi.

İnsani Gelişmişlikte 64’üncü Sıradayız
189 ülkenin yer aldığı 2018 İnsani Gelişme Endeksi’ne göre Türkiye 64’üncü sırada yer alırken, Norveç’in bu listenin birinci sırasına yerleştiği görüldü.
PRNet’in Birleşmiş Milletler (BM) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye, insani gelişmişlik seviyesinin 64’üncü sırasında yer aldı. Raporda 189 ülke yer alırken, listenin başına yerleşen ülke Norveç olarak belirlendi. İnsanların en iyi yaşam koşullarına sahip olduğu Norveç’i ikinci sıradan İsviçre, üçüncü sıradan Avustralya, dördüncü sıradan İrlanda, beşinci sıradan ise Almanya takip etti.
Öte yandan yüksek insani gelişmişlik kategorisindeki ülke sayısının, 8 yıl öncesine oranla artışa geçerek gelişen ülke sayısının 46’dan 59’a çıktığı tespit edildi. Rapor, birçok insani gelişmişlik göstergesi baz alınarak hazırlanırken, beklenen yaşam süresi, eğitim seviyesi ve kişi başına düşen gelir gibi göstergelerin endeks hesaplaması kullanılarak oluşturuldu.
189 ülkeyi kapsayan raporda, 59 ülke ve bölgenin “yüksek insani gelişmişlik” kategorisinde yer aldığı görüldü. Buna karşın, listenin son sırasında Afrika ülkesi Nijer’in bulunduğu saptandı.

Yoksula az… Zengine çok…
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılına ilişkin Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarını açıkladı. Buna göre; Türkiye’de en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay, 2017’de bir önceki yıla göre 0,2 puan artarak yüzde 47,4’e yükseldi. En düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun aldığı pay ise 0,1 puan artarak yüzde 6,3 oldu.

Önemli veriler
19 Eylül Çarşamba: 10:00/Konut Satışları/Ağustos/Önceki: 123,900 – 10:00/Konut Satışları (aylık)/Ağustos/Önceki: + % 6.9

Etiketlerde yeni dönem
Türkiye’de üretilen malların etiketlerinde, Ticaret Bakanlığı’nca tespit ve ilan edilecek şekil, logo veya işaretleri kullanmak zorunlu olacak. Etikette, malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarihin de bulunması gerekecek. Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle ilgili Bakanlık’tan da açıklama geldi.

Dövizle Sözleşmeye Bakanlık ayarı
Hazine ve Maliye Bakanlığından, menkul ve gayrimenkul alım satımı ile kiralama sözleşmelerinde bedellerin döviz cinsinden ya da dövize endeksli kararlaştırılamayacağına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın kapsamının, ekonomik faaliyeti sıkıntıya sokmayacak şekilde, ilgili kamu kurumlarının ve diğer paydaşların görüşleri de dikkate alınarak en kısa süre içerisinde belirleneceği bildirildi.

İhracatçının beklentisi
İhracatçılar, ihracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin düzenlemeyle ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a 10 çözüm önerisi sundu. İhracat bedellerinin Türkiye’ye getirme süresinin 180 günden 360 güne çıkarılmasını isteyen ihracatçılar, söz konusu bedellerin bankaya satılma zorunluluğunun yüzde 80’den yüzde 40’a çekilmesini ve ihracat bedellerinin dövize çevrilmesinde döviz kurunun sabit tutulmasını önerdi.

Öğrenci sayımız, Ülke nüfusu gibi…
Türkiye’de önceki gün başlayan 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, açık öğretim öğrencileri dahil, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullarda 17 milyon 749 bin 876 öğrenci eğitim alıyor. Yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören 7 milyon 560 bin öğrenci ile Türkiye’de toplam 25 milyon 309 bin 876 öğrenci bulunuyor.

İl Emniyetlerine yazı: ‘Vatandaş hassasiyeti’
Polis merkezlerinin iyileştirilmesine yönelik çalışma başlatan Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 il emniyet müdürlüğüne gönderilen yazıda müracaata gelen vatandaşların işlemlerinin en geç bir saat içinde bitirilmesi talimatı verildi.

İstihdam oranı artıyor
Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki kadınların Haziran 2009’da yüzde 23,8 olan istihdam oranı, 6,3 puanlık artışla bu yılın Haziran ayında yüzde 30,1’e ulaştı.

Gelirde artış!
Türkiye’de ortalama yıllık eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert geliri, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 12,7 artarak 19 bin 139 liradan 21 bin 577 liraya çıktı. Sürekli yoksulluk oranı ise yüzde 14’e geriledi.

Esnaf destekliyor
Yerli ürünlerin bir logo veya işaret ile ayrıca belirtilecek olmasını sevindirici bulan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Bu uygulamayı çok olumlu buluyor ve vatandaşlarımızı da yerli ürün almaya davet ediyorum’ dedi.

Basım-Yayıncılardan dayanışma çağrısı
Basım Sanayi Eğitim Vakfı (BASEV), basım ve yayın sektörü paydaşlarını bir araya getirdi. Piyasadaki darboğaz ve ithal girdi fiyatlarındaki artışa karşı çözüm önerilerinin değerlendirildiği toplantıda kağıtçı, matbaacı, ambalajcı ve yayıncılar arasında dayanışma çağrısı yapıldı.

Başvurular başladı
Türkiye’de bu yıl 11’incisi düzenlenen ‘EY Yılın Girişimcisi’ programı için başvurular 12 Eylül itibarıyla başladı. Programın Türkiye finalisti Monako’da düzenlenecek ‘Dünya Yılın Girişimcisi’ yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek. Yapılacak başvurular geoy.ey.com web adresinden online kabul edilecek.

2 kişi bildi
On Numara oyununun 841’inci hafta çekilişi yapıldı. Çekilişte kazandıran numaralar, 2, 3, 11, 13, 18, 19, 26, 29, 34, 38, 43, 44, 51, 53, 54, 59, 60, 64, 65, 69, 72 ve 79 olarak belirlendi. On Numara oyununun bu haftaki çekilişinde 10 bilen 2 kişi, 164 bin 632 lira 75’er kuruş ikramiye kazandı.

12 Ekim son gün!
Resmi Gazete’de yürürlüğe giren gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin Türk Lirası ile yapılması kararlaştırılırken, uzmanlar son başvuru tarihinin 12 Ekim olduğunu belirterek mükellefleri uyardı.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmalar sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Arsuz İlçesi Üçgüllük Mahallesi 8, 7 ve İsmet İnönü Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Atatürk (Hürriyet), Atatürk, Olgun, Daner, Sade, Ahmet Sade, Cocoğlu, Filikçiler, Güven, Bilgin, Keskin (Hürriyet), Cami, Ahmet Yesevi, Mevlana, Beyler, Taş, Durgun, Dağlılar ve Metin Uzun Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi 743 Nolu, 3 Nolu Deniz Yolu, Deniz 1, Deniz ve, Akdeniz Sokaklara 9:30-17:30 saatleri arası,
Hassa İlçesi Akbez Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler, Bekbele, Akarca, Kaledibi, Kavaklıoluk, Çınarlı, Bitişik ve Orhangazi Mahallelerine 15:00-19:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Düğünyurdu Mahallesi ile Buluttepe Mahallesi Otoban üstü Kümeevler Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Kazkeli Mah. 9:00-12:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Bahçelievler ve Bağlar Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Olgunlar Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ