Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 24.09.2018
  • 989 kez okundu

MKÜ’de İngilizce Muafiyet Sınavı
Bugün…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi, 2018-2019 öğretim yılı Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Öğretmenliği Bölümü Hazırlık Sınıfı İngilizce Yazılımı Muafiyet Sınavı bugün yapılıyor.
Bu konudaki MKÜ duyurusu şöyle:
“Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2018-2019 Öğretim Yılı Yabancı Diller Eğitimi Bölümü
İngilizce Öğretmenliği Bölümü Hazırlık Sınıfı İngilizce Yazılı Muafiyet Sınavı bugün saat 10:00’da
Eğitim Fakültesi 122-123-124 nolu dersliklerde yapılacaktır. Sınavda başarılı olan öğrenciler, 26 Eylül Çarşamba günü saat 09:00 da aynı dersliklerde sözlü sınava alınacaktır. Sınavda başarılı olan adaylar 28 Eylül Cuma günü ilan edilecektir.”

Hatay’da ekmek ve simite zammın gerekçesi!
UN % 50, MAYA % 25, SUSAM % 100 arttı
Hatay’da ekmek ve simide zam yapılmasının kökeninde, girdilerin yüksek oranda artması olduğu ifade edildi. İlimiz genelinde 1 liraya satılan ekmek ve simit 1,25 TL’ye çıkarılmış idi.
Antakya Fırıncılar Odası Başkanı Nasır Bucak, girdi fiyatlarının artması nedeniyle ekmek ve simit fiyatına zam yaptıklarını belirterek, “Unumuz 65 liraydı, bugün 95 lira. Mayamız 45 liraydı, bugün 60 lira. Susamın kilosu 9 liradan 18 liraya çıktı. Akaryakıtımız ve diğer girdilerimiz tamamına yüzde 50 civarında zam geldi. 22 Eylül 2018 tarihi itibariyle Hatay’da ekmek ve simit 1,25 TL’den satılacak” dedi.

Bilimsel Makale kriterine göre:
Türkiye Çok Geride…
Uluslararası bilimsel yayınlar-da makale yayınlanması kriterine göre, ülkemiz Türkiye, dünya ülkelerinin çok gerisinde yer alıyor. NATURE INDEX verilerine göre, ABD, 28.368 bilimsel makale yayını ile dünya ülkeleri arasında ilk sırayı alırken, Türkiye ise 437 yayınla çok gerilere kaldı. Dünyada belli başlı ülkeler, 2018 yılı içerisinde bilimsel makale yayınlama sayıları ve Türkiye şöyle:
ABD : 28.368
Çin : 12.472
Almanya : 10.689
Fransa : 10.235
İngiltere : 9.578
Japonya : 6.355
İspanya : 4.217
Kanada : 3.898
Hindistan : 2.567
İsrail : 2.532
Türkiye : 437

Mahmut Kadıoğlu vefat etti
Kumlu Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Mehmet Kadıoğlu’nun kardeşi Mahmut Kadıoğlu vefat etti. Merhumun cenazesi geçtiğimiz hafta sonuna toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine baş sağlığı diler.

Nedime Keser HEM’e Usta öğretici alınacak
Başvuruda Bugün Son…
Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi’ne çeşitli branşlarda Usta Öğretici alımı yapılıyor. Kurum’dan yapılan açıklamaya göre, Usta Öğretici alımına yönelik 18 Eylül Salı günü başlayan başvurular bugün sona eriyor. Nedime Keser HEM yetkilileri, başvuruların internet üzerinden yapıla-bildiğine dikkat çekti.

8.Sınıflara Ek Kurs
Görsel, Resim, Beden, Müzik Derslerinde…
Son sınıflarda Görsel Sanatlar, Müzik, Beden Eğitimi ve Spor Derslerinden yetiştirme kursu açılacak. Alınan bilgiye göre, ortaokul son sınıf öğrencilerinden Güzel Sanatlar ve Spor Liselerine gitmeyi hedefleyen öğrenciler ile ortaöğretim son sınıf öğrencilerinden Yetenek Sınavı ile öğrenci alan bir yükseköğretim kurumuna devam etmek isteyen öğrenciler için, veli ve öğrenci talepleri doğrultusunda, ilçe merkezlerinde belirlenecek bir tek okul veya merkezde bu tür kurslar açılacak.

B. Sabuncu GSL’ye 38 öğrenci alınacak
Başvuru Bugün Son
Sınavlar 24-25 Eylül’de
Antakya’daki Bedi Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi’ne Yetenek Sınavı ile öğrenci alımına ilişkin uygulamada boş kontenjanlara yeniden alım yapılıyor.
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Hatay Bedi Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi’ndeki toplam 38 öğrencilik boş kontenjanın dağılımı şöyle:
9.Sınıf Resim:11 Kişi
9.Sınıf Müzik: 25 Kişi
10.Sınıf Resim: 2 Kişi
Yetkililer, toplam 38 öğrenci alımı için geçtiğimiz hafta başlayan başvuruların bugün tamamlanacağını, ayrıca Yetenek Sınavlarının da 24-25 Eylül tarihlerinde yapılacağını duyurdu.

Komandolar sınır devriyesinde
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye sınırındaki askeri birliklere gönderilen komando birlikleri devriye görevi icra ediyor. Askeri hareketliliğin yaşandığı Reyhanlı ilçesindeki Suriye sınır hattında komandolar gün boyu yaya olarak devriye görevi yapıyor.
Türkiye’nin çeşitli birliklerinden gönderilen komandoların sınır birliklerine intikali ise devam ediyor

Af mı geliyor?
MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Partisinin “Af teklifi”ne ilişkin, “Teklifimiz yasalaşırsa, TBMM’de kabul görürse bu düzenlemeden faydalanacak tutuklu hükümlü sayısı 162 bin 989 kişidir. Bu düzenlemeyle bu kadar kişinin hukuksal durumunda önemli bir değişiklik olacaktır” dedi.

1 Milyonerimiz oldu!
Sayısal Loto oyununun 1151’inci hafta çekilişi yapıldı. Bu haftaki çekilişte 6 bilen 1 kişi 2 milyon 518 bin 355 lira 95 kuruş ikramiye kazandı. 6 bilen talihlinin kuponunu Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinden yatırdığı belirlendi. Bu haftaki çekilişte kazandıran numaralar 1, 4, 12, 27, 46 ve 49 olarak belirlendi.

Son gün uyarısı
Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamındaki borçların ilk taksit ödemesi için verilen süre 1 Ekim Pazartesi günü sona erecek. Konuya ilişkin duyuruda, kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmaya devam edilmesi için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerektiği belirtildi.

100 bine yaklaştı
Esnafa birçok sektörde indirim sağlayan TESK Kartın her geçen ay kullanımının yaygınlaştığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Esnafımızı ve ailesini eğitim, akaryakıt, giyim gibi birçok sektörde alışveriş yaparken rahat ettirmek için geçtiğimiz yıl Aralık ayında dağıtımına başladığımız TESK Kartı kullanan esnaf sayısı 100 bine yaklaştı. Tüm esnafın bu kartın indirimlerinden faydalanabilmesi ve daha fazla sektörde indirim sağlayabilmeyi amaçlıyoruz’ dedi.

Kobilere destek
KOBİ’lerin yurt dışı pazarlara açılmasını teşvik edecek, KOSGEB ve TOBB’un birlikte yaptıkları yeni destek modeline ilgi büyük. Başvuru, onay kriterleri ile dikkat edilecek hususlar ve diğer tüm detaylara, İşletme Geliştirme Destek Programı’nın yürürlüğe giriş tarihi olan 24/09/2018 tarihinde KOBİ Bilgi Sitesinden (http://www.kobi.org.tr) ulaşılabilir.

Hesaplama değişiyor
Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan tedbirlerden biri, gayrimenkulde kira artış oranını doğrudan etkiliyor. Ev sahipleri artık zamları üretici fiyatından değil, tüketici fiyatından yapabilecek.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ