Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,94
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 29.09.2018
  • 978 kez okundu

Hatay Barosu Kınaması
Eskişehir’de Avukat’a saldırı olayı…
Hatay Barosu, Eskişehir’de, Avukat Heval Yıldız Karasu’nun Odunpazarı’ndaki avukatlık bürosuna av tüfekleriyle ateş açılması olayını kınadı.
Hatay Barosu kınama mesajında şöyle denildi:
“Avukatlık Bürosunun saldırıya uğraması elbette vahimdir, tehlikelidir ve üzücüdür. Bu ülkeye kök salmaya başlayan kin, nefret ve öfke tohumlarının ortadan kaldırılması; barışın, anlayışın, hoşgörünün, eşitliğin ve kardeşliğin yeşertilmesi ivedilikle sağlanmalıdır. Bu anlamda bu saldırı asla kabul edilemez. Mesleğin zorluklarını göğüsleyerek icrasını sağlamaya çalışan avukatlara yönelik bu ilkel ve nefretle karşıladığımız saldırıları şiddetle kınıyor, Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı’nın olay yeri incelemesi yapmasını suçluların en kısa sürede yakalanarak tutuklanmasını istiyoruz. Eskişehir Barosu’na ve meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

CHP’de aday adaylığı başvuruları 1-19 Ekim’de
Partili Yöneticiler 12 Ekim’e kadar istifa edecek
CHP Genel Merkezi, belediye başkanlığı ve meclis üyeliğine aday adaylığı başvurularının 1-19 Ekim tarihleri arasında yapılacağını duyurdu. Aday adayı olacak il, ilçe başkanları ile yöneticilerin 1-12 Ekim tarihleri arasında istifa etmeleri gerekiyor. CHP’de adaylık ücreti; Büyükşehir Belediyesi başkan aday adayları için 10 bin TL, nüfusu 100 bin ve üzeri il ve ilçe belediye başkanlığı için 7500 TL, nüfusu 50-100 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 5000TL, nüfusu 15-50 bin arasında olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 3000TL, nüfusu 15 binin altında olan il, ilçe ve beldeler içinse 1500 lira olacak. CHP’de belediye meclis üyeliği için aday adaylığı başvurularında tavan ücret 3500 TL, taban ücret 250 TL oldu.

Vergi Yapılandırması Ödemesinde
Son Gün 1 Ekim
7143 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan kamu borçlarının peşin ödeme veya 1. taksit ödemeleri için belirlenen ’30 Eylül’ tatil gününe geldiğinden, 1 Ekim son gün oldu.
Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, yaptığı açıklamada, kanun kapsamında yapılandırılan borçların tamamının 1 Ekim 2018 tarihine kadar ödenmesi halinde katsayı uygulanmayacağı ve Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutardan %90 oranında ve idari para cezalarının aslın-dan da %25 oranında indirim yapılacağı bilgisini verdi.
İlk taksit ödeme süresi içinde (1 Ekim 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde bu taksitler içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarlarının %90’ının, ikinci taksit ödeme süresi içinde (30 Kasım 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde ise bu taksitler içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarlarının %50’sinin tahsilinden vazgeçileceği duyuruldu.

Dişhekimliğinde önlük giyimi
4 Ekim’de…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nde Önlük Giydirme Töreni gelecek hafta yapılıyor.
Duyuruda, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı tarafından 4 Ekim Perşembe günü 08.00 – 17.00 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda “Önlük Giydirme Töreni” düzenleneceği bilgisi verildi.

TSM Koro çalışmaları başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Türk Müziği Korosu yeni dönem çalışmaları başladı.
Şef Gürcan Sovuksu yönetiminde dün akşam yeni dönemin ilk çalışması gerçekleştirildi. Çalışma, HATMEK salonunda gerçekleşti. Koro Şefi Gürcan Sovuksu, Hatmek üst katında yeni sezon çalışmalarına başladıklarını ve yeni dönem için yeni kayıt da aldıklarını belirterek, “Yeni kayıtlar alınmaya başlandı. Kayıt yeri Hatmek binasıdır” açıklaması yaptı.

Antakya Belediyesi THM Korosu Konseri Bugün
Antakya Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Türk Halk Müziği Topluluğu, bugün saat 20.30’da 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda konser veriyor. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, “ Türk Halk Müziği Topluluğumuz, Koro Şefi Şükrü Bezirci yönetiminde gerçekleştirilecek konseri sunmaya hazırlanıyor. Ücretsiz gerçekleştirilecek yarınki konsere tüm hemşehrilerimizi davet ediyoruz. Türk Halk Müziği’nin en güzel şarkılarını hemşerilerimizle buluşturarak kültürümüzü yaşatmak, bu güzellikleri paylaşmak istiyoruz. Bugünkü konsere herkesi konsere bekliyoruz” dedi.

15 Temmuz GSL’ye Beden Eğitimi Öğretmeni ataması
Sınav 5 Ekim’de…
Antakya Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi’ne 2 Beden Eğitimi Öğretmenin kurum içinden teminine ilişkin süreçte sınav önümüzdeki hafta yapılıyor.
Sınav, 5 Ekim Cuma günü okul spor salonunda yapılacak. Yapılan açıklamada, saat 09:00’da başlayacak olan uygulama sınavında, adaylar, Ek-5 Değerlendirme Formu üzerinden yapılan değerlendirme sonucu aldıkları puana göre, en yüksek puan alandan başlamak üzere, ilan edilen kadro sayısının üç katı aday uygulama sınavına alınacağından, aday sayısı ve sırasına göre randevu verileceği kaydedildi.

YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
Kayıtlar 1-5 Ekim’de…
Üniversiteye giriş adıyla bilinen 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre, 2018-2019 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri tamamlandı. Adaylar, ek yerleştirme sonuçlarına dün saat 11.00’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebildi.
Ek yerleştirme sonuçlarına göre, bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 01-05 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacak. Kayıt tarihlerinin de adayların internette yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında yer alacağı duyuruldu.
Yapılan açıklamaya göre, kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunlu olup, Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecekler.

Camiler Haftası: Pazartesi Başlıyor
“Camiler ve Din Görevlileri Haftası” 1 Ekim Pazartesi günü başlıyor. 1 Ekim 2018 Pazartesi günü saat 10.00’da Habib-i Neccar Camii’nde tertip edilen haftanın açılış programı ardından, ertesi gün, 2 Ekim 201 Salı günü saat 15.00’te İl Müftülük Konferans Salonu’nda İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Ali Kirman’ın bir konferans vereceği duyuruldu.Aynı program, bu kez 3 Ekim Çarşamba günü, bayanlara özel bir şekilde yine İl Müftülük Konferans Salonu’nda yenilenecek.
Bu arada, Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu başkanlığında; İl Müftü Yardımcısı Nazife Sağlamoğlu, Antakya İlçe Müftüsü Necati Şafak, Defne İlçe Müftüsü Mehmet Emin Eneç ile Din Hizmetleri ve Eğitimi Şube Müdürü Mehmet Yolcu’dan oluşan bir heyet, Hatay Vali Vekili Nursal Çakıroğlu’nu makamında ziyaret etti.
İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2018 yılı “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” temasını “Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler” olarak belirlediğini ifade etti. İl Müftüsü Kavillioğlu, tema çerçevesinde; 1 Ekim Pazartesi günü saat 10.00’da Habib-i Neccar Camii’nde “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” Açılış Programı icra edileceğini, 4 Ekim 2018 Perşembe akşamı saat 20.00’da emekli din görevlileri tarafından mevlid-i şerif programı icra edileceğini, 6 Ekim 2018 Cumartesi günü Habib-i Neccar Camii’nde ve 7 Ekim 2018 Pazar günü Ulu Cami’de ‘Sabah Namazı Buluşması’ programları düzenleneceğini belirterek, davette bulundu.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uyguluyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Anayazı Mahallesine 6:00-14:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Kıcı, Çakallı, Ötençay ve Şenbük Mahallelerine 7:00-13:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numuneevler Mahallesi Şehit Polis Necati Keskin, 38 Nolu, Hal Üstü, İstasyon ve 37 Nolu Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi 15 Kasım, Akbez, Aktepe, Ardıçlı, Arpalıuşağı, Aşağıkarafakılı, Bintaş, Çay, Çınarbaşı, Dedemli, Dervişpaşa, Gazeluşağı, Girne, Hacılar, Koruhüyük, Küreci, Sapanözü, Söğüt, Tepebaşı, Tiyek, Yeni, Yeniyapan ve Yoluklar Mahallelerine 7:00-13:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Kangallar Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Başpınar, Çiloğlanhüyüğü, Gölbaşı, İçada, Muratpaşa, Kızılkaya, Özkızılkaya, Sucuköy, Torun, Adalar, Yalangoz, Demirkonak, İncirli, Abalaklı, Alibeyçağlı, Balarmudu, Bektaşlı, Ceylanlı, Çamseki, Çataltepe, Danaahmetli, Dedeçınar, Güzelce, Ilıkpınar, Kamışlar, Karaçağıl, Karaelmaslı, Karamağra, Karamankaşı, Kazkeli, Kodallı, Kurtlusoğuksu, Özsoğuksu, Söğütlüöz, Taşoluk, Topboğazı, Mimarsinan, Alaybeyli, Menderes, Alsancak, Cumhuriyet, Çankaya, Barbaros, Fatih, Bahçelievler, Kurtuluş, 408 Evler, Alparslan, Gündüz, Yeni, Karataş, Delibekirli ve Yılanlı Mahallelerine 7:00-13:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Akpınar, Kaletepe ve Kırcaoğlu Mahallelerine 7:00-13:00 saatleri arasında TEİAŞ çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Memura performans kriteri
Yeni Ekonomik Program çerçevesinde kamu çalışanları için yetenek ölçümü yapılarak verimli memurlar teşvik edilecek. Takvim gazetesinden Hazal Ateş’in haberine göre, üreten, çok çalışan memur daha fazla maaş alacak. Kamu genelinde yapılacak norm kadro çalışması sonrasında yetenek ölçümü ve performans değerlendirmeleri başlayacak.
.
Adaylara ‘saat’ uyarısı
ÖSYM tarafından yapılan duyuruda, 30 Eylül Pazar uygulanacak ALES’e girecek adaylara yönelik hatırlatma yapıldı. Buna göre, adaylar, saat 10.00’dan sonra sınavın yapılacağı binalara alınmayacak. Adayların, sınav giriş ve geçerli kimlik belgelerini sınava gelirken yanlarında bulundurmaları gerekecek.

İhracat azaldı
TÜİK’e göre, ihracat Ağustos’ta yıllık yüzde 6,5 azalarak 12 milyar 383 milyon dolar, ithalat yüzde 22,7 azalışla 14 milyar 805 milyon dolar oldu. Bu dönemde dış ticaret açığı yüzde 59 azalarak 2 milyar 422 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı, geçen yılın Ağustos ayında yüzde 69,1 iken bu yılın aynı ayında yüzde 83,6’ya yükseldi.

Kobilere destek talebi
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, banka borç yapılandırmasında büyük firmalara tanınan başvuru imkanının, 100 milyon TL altı borçlu orta ve küçük ölçekli firmalara da sağlanması gerektiğini belirtti.
.
Yoksulluk derecemiz!
Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Eylül ayı sonuçları açıklandı. Buna göre; Eylül ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı bin 893, yoksulluk sınırı 6 bin 167 lira olarak hesaplandı.

Önemli veriler
3 Ekim Çarşamba:
10:00/TÜFE (aylık)/Eylül/Beklenti: + % 3.80/Önceki: + % 2.30
10:00/TÜFE (yıllık)/10:00/TÜFE (aylık)/Eylül/Beklenti: + % 21.50/Önceki: + % 17.90

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ