Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,70 / Satış: 5,72
€ EURO → Alış: 6,32 / Satış: 6,34

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 06.10.2018
  • 982 kez okundu

Antakya ve Defne sallandı
Antakya ve Defne ilçe merkezli olmak üzere, önceki gün küçük ölçekte bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, 4 Ekim Perşembe günü saat 18.13 sıralarında, merkezi Defne ilçesi Bostancık Mahallesi olan yerde, yerin 6,9 km derinliğinde 2,8 büyüklükte bir deprem meydana geldi. Deprem hissedildi, ancak can ya da mal kaybı oluşturmadı.

Uçak bilet fiyatlarına % 192 zam!
Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamasına göre, fiyat artışları (Enflasyon) son 15 yılın en yüksek oranında gerçekleşti. Fiyat artışının mal ve hizmetlere göre dağılımında, uçak bileti fiyatlarındaki artış dudak uçuklatıyor. Uçak bileti fiyatları bir yılda yüzde 192 arttı. 2017 yılı Ekim ayında ortalama bilet fiyatı 392.2 lira iken, bu yıl Ekim’de 1.145.5 liraya fırladı. TÜİK verilerine göre, fiyat artışı ortalamanın üzerinde olan hizmetlerden biri de otel fiyatları. Bu alanda yüzde 60 artış görüldü.
Fiyat artışı (Enflasyon) son 15 yılın zirvesine ulaşırken, mal ve hizmetler arasındaki fiyat artış farkında uçurumlar var. Enflasyon yüzde 24 artarken, uçak bileti yüzde 192 ile deyim yerindeyse uçtu.

AKP’de Aday Adaylığı Başvuruları
5-12 Kasım’da
AK Parti’den Belediye Başkanlığı ya da Meclis üyeliği için başvurmak isteyenler için tarihin 5-12 Kasım olduğu açıklandı. Genel Merkez duyurusunda, aday adaylığı başvurularının 5-12 Kasım tarihlerinde yapılacağı duyuruldu.

Nehir’den “Öğretmenler Günü” Mesajı
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Nehir’in mesajı şöyle:
“1966 yılından beri Uluslararası Öğretmen Örgütleri, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim Ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) kararı ile 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü kutlanmaktadır. Öğretmenlik, aydınlığın, çağdaşlığın, pozitif bilimin, sanatın yolunda ilerleyen geleceğe ışık tutan nesiller yetiştiren kutsal bir meslektir. Yurdumuzun dört bir yanında görevlerini özveri ile gerçekleştiren, bilimin ışığında çağdaş nesiller yetiştiren tüm öğretmenlerimizin Dünya Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.”

Baro’dan teröre kınama
Hatay Barosu, Batman’da 8 askerimizin şehit edildiği terör olayını kınadı. Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in terörü lanetlediği mesajı şöyle:
“Batman’ın Gercüş ilçesi kırsalında yürütülen operasyonlara katılmak üzere giden zırhlı askeri aracımızın geçişi esnasında, yola tuzaklanan el yapımı patlayıcılı saldırı sonucu 8 askerimiz şehit olurken 1 askerimiz de yaralanmıştır. Yapılan bu saldırılar, karanlık oyunların bu topraklar üzerinde sahneye konulmasıdır. Terörün ve ölümün her türlüsüne ‘hayır’ diyoruz. Kan ve göz yasının akmamasını, anaların ağlamamasını istiyoruz. Terörün ve teröristin destekçilerinin bu hain saldırılarına karşı, şimdi her zamankinden daha çok birlik ve beraberlik zamanıdır.
Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve ulusumuza başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Terörü bir yöntem olarak benimseyen ve terörden medet umanları lanetliyor, kınıyoruz.”

İskenderun PAC’da yollar yarın açılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından İskenderun ilçesi Pac Meydanı’nda gerçekleştirilen Battı-Çıktı Projesi’nde sona gelindi. PAC Batı-Çıktı Projesi’ni anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, şunları söyledi:
“Çalışmalarımız beklediğimizden uzun sürdü. Zemin etütlerini yapmıştık. Kazıklarımızı çatıktan sonra yeniden etüt yapmak zorunda kaldık. Bölgede oluşabilecek risklerin önüne geçebilmek amacıyla iki tane şirkete ve üniversiteye bu projeyi revize ettik. Asfaltlama çalışmalarımızı da gerçekleştirdik. Muhtemelen Pazar günü, Allah nasip ederse arabalar ilk geçişlerini yapacaklar. Peyzaj çalışmalarımız da devam edecek. Yıllardır yapılması gereken bir projeydi. Çalışmalarımız tamamlanınca, İskenderun’un trafiği %30 oranında rahatlayacak. İskenderun PAC Meydanı’nda yapmış olduğumuz battı-çıktının yollarını yarın trafiğe açıyoruz. Tüm hemşerilerimize hayırlı uğurlu olsun.”

Umre kayıtları başladı
Diyanet İşleri Başkanlığı, umre başvurularını kabul etmeye başladı. 2018-2019 yılında Diyanet İşleri Başkanlık organizasyonu ile umreye gitmeyi tercih eden vatandaşlar, kurum internet sitesinde duyurulan tur programlarından kendine uygun olanı belirledikten sonra, o tura ait banka turkodu ile Başkanlık’la anlaşmalı bankalardan birisine umre ücretini yatırdıktan sonra, kendilerine en yakın Müftülüklere müracaat ederek umre kayıtlarını yaptırabilecekler.

ÖSYM, branş sıralamalarını açıkladı
ÖSYM, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki branş sonuçlarını nihayet açıkladı. KPSS ve AÖBT sonuçları 29 Ağustos’ta, EKPSS sonuçları da 17 Mayıs’ta açıklanmıştı. ÖSYM, KPSS branş sıralamalarını nihayet açıklarken, EKPSS branş sıralamalarını ise önceki güne kadar açıklamadı. Perşembe günü yapılan açıklamada, “2018 Kamu Personel Seçme Sınavı’na (2018-KPSS Lisans) katılan adayların sınav sonuçlarına göre, branş bazında sıralamaları, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne yansıtılmıştır. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir” denildi.

Öğretmen Keskin’in ağabey acısı
Defne ilçesindeki Sabiha Gökçen Anaokulu Müdiresi Filiz Keskin’in abisi, Akçaova Haldun Tınaztepe İlkokulu Müdürü Mehmet Keskin’in kayınbiraderi İsmail Acemoğlu vefat etti. Merhumun cenazesi, dün ikindi namazına müteakip Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak toprağa verildi. ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diler.

KPSS Yarın…
Orta dereceli okul mezun-larından devlet memuriyeti isteyenlere yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) yarın yapılıyor. Yarın tüm yurttaki sınavlara giriş saati 10.00 olarak duyuruldu ve bu saatten sonra gelenlerin sınava alınmayacağı hatırlatıldı.

Nevzat Şahin Ruhuna Hatim
Yarın…
Geçtiğimiz ay vefat eden, Antakya’nın tanınmış işadamı-hayırsever insanlarından Nevzat Şahin ruhuna yarın Kur’an Hatmi okunuyor. Merhum Nevzat Şahin ruhuna Kur’an Hatmi yarın saat 09.00’da mezarı başında yerine getiriliyor. Ailesi, tüm seven ve dostların, yarın mezarı başındaki etkinliğe davetli olduklarını duyurdu.

Edip Hayzaran Ruhuna Hatmi-Şerif
Yarın…
Antakya’nın tanınmış büyük esnaflarından merhum Edip Hayzaran ruhuna yarın Kur’an Hatmi okunuyor. Kentin tanınmış siması merhum Edip Hayzaran ruhuna Kur’an Hatmi yarın saat 10.00’da mezarı başında okunacak.
Ailesi, merhumun ruhuna yarın saat 10.00’daki dini etkinliğe tüm sevenlerin davetli olduğunu duyurdu.

Hatay listede yok
Türkiye’nin termal ve sağlık turizminde daha fazla söz sahibi olabilmesi için 2023’e kadar 20 ilin “termal kent” haline getirilmesi hedefleniyor. İlk aşamada belirlenen 10 il; Denizli, Afyon, Sivas, Balıkesir, Niğde, Uşak, Kütahya, Nevşehir, Ankara ve Yalova olarak sıralandı. Hatay’ın ikinci listede olup olmadığı net değil!

Eğitim Bir Sen’de Delege Seçimi:
Bugün…
Hatay Eğitim Bir Sen’de bugün delege seçimleri yapılıyor. Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, “Kıymetli dava arkadaşlarım” başlıklı mesajında, üye öğretmenlere hitaben yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Bugün, 09.00-17.00 saatleri arasında Antakya Öğretmenevi alt salonunda yapacağımız ve demokrasi şöleni havasında gerçekleşeceğine inandığımız delege seçimine katılım sağlamanızı ve iradenizi sandığa yansıtmanızı ümit ediyor, tüm delege adaylarımıza başarılar diliyorum. Demokrasi şölenimizin, şahsınızda sendikamıza hayırlara vesile olmasını temenni ederken, zaruret hasıl olan bir durumu sizlerin takdirine sunma ihtiyacı duyuyorum.
Bugünlerde, alanda ve sosyal medyada şahsım veya yönetim kurulumla istişare etmeden bazı grupları temsilen delege adayı olduğunu iddia eden ve böylelikle sendika üyelerimizin iradesi dışında bağlı bulundukları grubu temsil etmek istediklerini açıkça beyan eden bazı delege adaylarının şahsımın desteklediğini iddia ettiği delege adaylarını gösteren tablo bilgim dışında olup, böyle yapılanmalara destek vermem asla söz konusu değildir. İtibar edilmemesi hususunu takdirlerinize sunuyorum.
Şahsım ve Yönetim Kurulum ile istişare ederek herhangi bir grubu değil de, birbirinden kıymetli her bir üyemizi temsil etmek ve sendikamıza adalet ve hakkaniyetle hizmet etmeye talip olan delege adaylarımızı açıklıyor, desteklemenizi arzu ettiğim delege adaylarımızı gösteren tabloyu saygılarımla iradenize emanet ediyorum.
Desteklerinizle demokrasi şölenimizin hayırlı olmasını rabbimden niyaz ediyorum.”

Esnafın talebi bankalardan
Kredi faizlerinin yüksek olmasının bankalar dışında kimseye fayda sağlamadığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Bankaların kredi faizleri çok yüksek.
Ne esnaf ne de vatandaş bu durumdan hoşnut. Faizlerin düşmesi, ekonomik dalgalanmadan olumlu çıkabilmemiz için en önemli adım.
Bankalar artık en azından şu dönemde fedakârlık yapmalı’ dedi.

Selfie yaparken dikkat!
BBC’de yer alan habere göre, 2011-2017 yıllarını kapsayan bir araştırmaya göre, dünyanın farklı yerlerinde 259 kişi öz çekim (selfie) yaparken öldü.

ÖSYM’den saat uyarısı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM),
7 Ekim Pazar günü yapılacak 2018-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim adaylarına, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına girişe izin verilmeyeceği uyarısında bulunuldu.

Futbol’da da TL mi?
Türkiye’de yapılan işlem ve sözleşmelere TL kullanılmasının zorunlu hale getirilmesine yönelik kararın ardından, tebliğ taslağı görüşe açıldı. Tebliğe göre, yabancı futbolcular uygulamanın dışında kalacak, kural sadece yerlilere uygulanacak.

Zayıflamak mı istiyorsunuz?
Bacaklarında varisleri, yüzeyel veya derin toplardamarlarında pıhtısı ya da başka bir ven hastalığı bulunanların zayıflama programlarına başlamadan önce bu sorunlardan kurtulmalarını öneren Kalp-Damar Cerrahı Prof. Semih Barlas, bu hastalıklarla zayıflama programına başlamanın, kilo verme sürecini olumsuz etkileyebileceğini söyledi, yanı sıra bir egzersiz programına başlamadan önce bacaklarda ‘Derin Venöz Tromboz’ (DVT) olup olmadığını öğrenmenin hayat kurtarıcı olabildiğine dikkat çekti.

Gebe Okulu
.Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, sağlık hizmetlerinde gebe bilgilendirme sınıfı, gebe okulu ve doğuma hazırlık ve danışmanlık merkezlerine ilişkin genelge yayımlandığı duyuruldu.

Önemli veri
11 Ekim Perşembe: 10:00/Cari İşlemler Dengesi/Ağustos/Beklenti: + 2.50 milyar dolar/Önceki: – 1.75 milyar dolar

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

Bizler, Hz. Ali’ye Hürmet Eder,  Çocuklarımıza Örnek Gösteririz…
Çocuklarımıza Örnek Gösteririz… Hatay Valisi Rahmi Doğan, il protokolü ile birlikte, Hazreti Muhammed’in (SAV) Veda Haccı dönüşünde Hazreti Ali’yi taltif...
Savaş, Arsuzlu Muhtarlarla
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, dün Arsuz ilçesine yönelik ziyarette bulundu. İlk etapta, CHP Arsuz İlçe Başkanlığı’nı...
Parti Olarak Utanacak  Hiç Bir Olayimiz Yok
Yeloğlu, eksiklikleri var ise, bu durumun kendilerini anlatamayışlarından kaynaklandığını bildirdi. AK Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, haftalık Yönetim Kurulu...
Nihat Matkap’tan  Kayyum Eleştirisi
19. ve 20. Dönem Hatay Milletvekili, 50. Hükümet Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihat Matkap, HDP’li belediyelere yönelik yapılan uygulamayı...
Övünmek mi lazım, Utanmak mı?
21.Yüzyılda tankerle içme suyu! Geride kalan Kurban Bayramı ve sonrasında, birçok ilçede SU’suzluk haberleri ve şikayetler yankılandı. Özellikle Samandağ bölgesinde...
Vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi …
Cumhuriyet Tırı Defne’de Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi tarafından hazırlanan ve ‘Rotamız Atatürk’ sloganı ile Türkiye’yi dolaşan Cumhuriyet Tırı Defne’ye...
Çalıştay Güzeldi!
İş’e Başladık mı? Burdur’un Gölhisar ilçesinde bulunan ve “Gladyatörler Şehri” olarak bilinen Kibyra Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarıyla devasa anıtsal...
Kısa kısa haberler
Sözleşmeli Öğretmenlerde Mazeret Tayinleri Başvuru 2 Eylül… Milli Eğitim Bakanlığı, Sözleşmeli Öğretmenlerde mazerete dayalı atama isteklerinin yeni ayın ilk haftasında...
Görevden alınan 3 Belediye Başkanına
Atay, Topal, Oruç Desteği Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, “Seçilmiş Belediye Eş Başkanları Adnan Selçuk Mızraklı, Bedia...
Sümerler Açıkhava Tiyatrosu…
Eylül’de Müzikle Dolu! Defne ilçesi Sümerler Açıkhava Tiyatrosu, Eylül ayı içinde birbirinden ünlü isimleri ve grupları ağırlamaya hazırlanıyor. Toplam 14...
Çevre, doğa ödülü hak edecek bir duyarlılık…
Stat yaptı, onlarca ağaçtan hiçbirini kestirmedi… Yerel yönetimlere örnek olması gereken bir uygulamaya imza atan Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Sayın,...
Hatay BŞB’den, MKÜ ve İSTE’yi kazanan öğrencilere:
Kadim Şehre Geldiniz… Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, üniversite sınav sonuçlarına göre ilimizdeki iki üniversiteyi, MKÜ ile İSTE’yi kazanan...
Sahilde gelişigüzel çıkan bir bitki-çiçek demeyin:
Koparmak isterseniz , iyi düşünün! Cezası 48.000 tl… Haberimize konu bu çiçeği koparmanın cezası tam 48 bin lira! Dünya’da nesli...
Çim Geldi, Serim Başlıyor
Antakya Atatürk Stadı’ndaki zemin düzenleme ve diğer çalışmalar hızlı bir şekilde sürerken, dün öğle saatlerinde çimler geldi. Edinilen bilgiye göre,...
Emel Anne’ye  Fenerbahçe Forması
Hatay Fenerbahçeliler Derneği tarafından gezi eylemlerinde hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi ziyaret edilerek ‘Fenerbahçe’ forması hediye edildi. Hatay Fenerbahçeliler...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ