Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,26 / Satış: 5,28
€ EURO → Alış: 5,93 / Satış: 5,95

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 11.10.2018
  • 662 kez okundu

Savaş’tan 10 Ekim katliamına kınama, ölenlere saygı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bundan 3 yıl önce Ankara Garı’nda yaşanan patlamada hayatlarını yitiren 103 yurttaşımızla ilgili saygı, saldırıyı düzenleyenler için de kınama mesajı yayınladı.
BŞB Başkanı Savaş’ın mesajı şöyle:
“Ki barış adına yetişir korkunçluğumuz, kaldı ki söylüyoruz bak: İndirin silahları… Terör nereden ve kimden gelirse gelsin, insan canına kasteden her türlü girişimi şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin yaşadığı en büyük terör saldırısında canlarını yitiren vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz.”

Özel’in Acılı Günü
Halası Vefat Ettİ
Hatay AK Parti Milletvekili Abdülkadir Özel, hala acısı yaşadı. Milletvekili Özel’in halası vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, Ailesine başsağlığı diler

Bilal Filmi tanıtımı yarın Antakya’da
Payas Belediyesi’nin destekleriyle çevrilen “Bilal” Filmi lansman tanıtım gösterimi yarın ilimizde yapılıyor. Yarınki lansman gösterimi sabah Antakya Savon Oteli’nde yerine getiriliyor. Yarınki tanıtıma Payas Belediye Başkanı Bekir Altan’ın ev sahipliği yapacağı öğrenildi.

Baro Seçimleri Hafta Sonu
Hatay Barosu’nun iki yılda bir yapılan Olağan Genel Kurulu seçimleri hafta sonunda yapılıyor. Hatay Barosu Kongresi, 13-14 Ekim Cumartesi ile Pazar günleri yapılıyor. Cumartesi günü Adliye binasında gündem maddelerinin ‘seçimler’ dışındaki bölümleri yerine getirilecek. Ertesi gün, yani Pazar günü de seçimler gerçekleştirilerek; yeni Başkan, 15 kişilik yönetim, 5 kişilik kurultay delegeliği, 5 kişilik disiplin ile 3 kişilik denetim kurulu üyeleri seçimle belirlenecek.

Hatay BŞB Meclisi bugün toplanıyor
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi bugün toplanıyor. Meclis’in Ekim dönemi toplantısı bugün saat 14.00’te yapılıyor.

Güvenlik kamerası çalınır mı?
Çalınırmış!
Ama Cep telefonu kamerasına yakalanmak da varmış…
Defne ilçesi Çekmece Mahallesi’nde önceki gece akıllara durgunluk veren bir hırsızlık olayı yaşandı. Bir genç, elektrik direği üzerindeki güvenlik kamerasını çaldı. Çalmasına çaldı ama, bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yakalanmaktan da kurtulamadı. Kamera kayıtlarını inceleyen polis, hırsızın eşkalini belirledi ve kentin her yerinde aramaya başladı. Cep telefonu kamerasıyla baştan sonuna kadar kaydedilen görüntülerde, güvenlik kameralarının bulunduğu direğe tırmanan hırsız, kameraları bulundukları yerden çıkardı. Güvenlik kameralarını çalan hırsız, bir vatandaşın cep telefonu kamerası ile baştan sona kadar görüntülendi. Görüntüler şimdi polisin elinde. İnceleme sonrası hırsızın eşkali belirlendi ve her yerde aranıyor.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik’in çalışmaları dolayısıyla, yarın ilimizde enerji kesintisi uygulanacak yerleşim birimleri ile kesinti saatleri şöyle:
Antakya İlçesi Madenboyu Mahallesine 10:00-18:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Bohşin Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Üçgüllük, Kurtbağı, Gülcihan ve Derekuyu Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Çerçikaya Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Subaşı Mahallesi Atatürk ve İnönü Sokaklara 9:00-15:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi Değirmenci, Zühtü Çelebi (Yeni), Hataylı ve Zühtü Çelebi Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi İsalı Mahallesi Hösemler, Sümbül, Şimşekler, Şehit Pamir, Kanuni, Bağlar, Öksüzdere, Kurtuluş ve Hatiçoğlu Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Cumhuriyet Mahallesine 9:30-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Mustafa Kemal Mahallesine 12:00-18:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kulaç, Görentaş, Uluyol ve Güveçci Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Marketlerden indirim
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Market zinciri sahibi firmalarımız bugünden geçerli olmak üzere 50 üründe 2 ay boyunca yüzde 10 indirim yapacak” dedi.

ATB-Rotary İşbirliği İle:
Diksiyon Eğitimi Başlıyor
Antakya Ticaret Borsası Ve Antakya Rotary Kulübü İşbirliği İle Düzenlenen “Diksiyon Eğitimi Semineri” Hafta Sonunda Başlıyor.
Antakya Ticaret Borsası (atb) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Celal Mursaloğlu Ve Antakya Rotary Kulübü Dönem Başkanı Gülnaz Habip, Yaptıkları Açıklamayla, Tülin Erduran’ın “doğru, Etkileyici Ve Güzel Türkçe İçin Diksiyon Eğitimi Seminerleri”nin Bu Dönemde De Antakya Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda Verilebilmesi İçin Hazırlıkların Tamamlandığını Bildirdiler. Emekli Öğretim Görevlisi (mkü) Tülin Erduran’ın Yıllardır Gönüllü Olarak Eğitmenliğini Yaptığı Seminerler, 30 Ders Saatlik Bir Programı İçeriyor. Cumartesi Sabahları Üçer Oturumla On Hafta Devam Ediyor Ve Katılım Belge Töreni İle Sona Eriyor.

Yeşil yatırım Çalıştayı
Bugün Antakya’da…
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü Ve T.c. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı İşbirliği İle ‘iş İnsanları İçin Yeşil Yatırımlara Yönelik İş Planı Hazırlanması’ Çalıştayı Düzenlendi. “sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Hatay Deği-şiyor” Projesi Kapsamında Gerçekleştirilecek Çalıştayda, Katılımcılara İş Planı, Ulusal Ve Uluslararası Desteklere Yönelik İş Planı Yazımı Ve İş Planı Yazım Yöntemleri Uygulamaları Hakkında Bilgiler Verileceği Kaydedildi. Bugün Antakya Anemon Otel’de Saat 15.00’te Başlayacak Çalıştay, Yarın Saat 15.00’te İskenderun Ticaret Ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda Devam Edecek.

Enflasyonla mücadeleye
Özel web sitesi açıldı
Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında hazırlanan “enflasyonlamucadele.org.tr” internet sitesi faaliyete geçti. “#TürkiyeKazanacak” etiketiyle yayına başlayan sitede, programa katkı sağlamak isteyen firmalar duyurulacak.

İşletmelere destek
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, enflasyonla mücadele kapsamında; işletmelere TL cinsinden kredilerde yüzde 14’e kadar finansman desteği sağlanacağını açıkladı.

Gazi-Şehit çocuklarına
Şehit çocukları, harp ve vazife malulleri ve çocuklarının yaşam boyu destekçisi olmaya devam ettiklerini bildiren
Aile-Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2018-2019 dönemi eğitim ve öğretim yardımının ilk ve ortaokul için kişi başına yıllık bin 769 lira 10 kuruş, lise için 2 bin 653 lira 65 kuruş, yükseköğrenim için 3 bin 538 lira 20 kuruş olacağını vurguladı.

Önemli veri
11 Ekim Perşembe: 10:00/Cari İşlemler Dengesi/Ağustos/Beklenti: + 2.50 milyar dolar/Önceki: – 1.75 milyar dolar

TED Ev Sahibi:
Özel Okullar Toplantısı Hatay’da
Özel Okullar Derneği Kurucular Toplantısı, TED Hatay Koleji ev sahipliğinde hafta sonunda 13 Ekim Cumartesi günü saat 10.30’da ilimizde yapılıyor. TED Hatay Koleji kurucusu Doç. Dr. Mustafa Özat’ın açılış konuşmasıyla başlayacak programa, Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal ve Yönetim Kurulu üyeleri katılacak. Özel okulların sorunlarının ve sorunlara çözüm önerilerinin konuşulacağı Cumartesi günkü Hatay TED Koleji ev sahipliğindeki organizasyon, konukların il içi tarihi-turisti gezisi ile sonlanacak.

Hatay kamuoyu izliyor
İdlib’deki süreç işliyor
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hatay sınırına çok yakın bir noktada bulunan ve bir dönem ‘kitlesel göç’ riskiyle gündeme  Suriye’de İdlib kentindeki çatışmasızlık bölgesinin silahsızlandırılması yönündeki çalışmaların ilerlediğini söyledi. Ankara ile gerçekleşen Soçi mutabakatına göre İdlib’in silahsızlandırılması sürecinin 15 Ekim’de sona ereceğini hatırlatan Lavrov, “İdlib çatışmasızlık bölgesinin silahsızlandırılması yönündeki anlaşma yerine getiriliyor. Orada (İdlib’de) tüm gruplarla aktif olarak iş birliği yapma konusunda ana rolü Türk ortaklarımız oynuyor. Bizim bilgilerimiz bu sürecin yeterince ilerlediğini doğruluyor” ifadelerini kullandı. Silahsızlandırılan bölgenin 15 Ekim’den sonra tamamen işlevsel olması gerektiğini de kaydeden Lavrov, sürecin 1-2 gün uzamasının önemli olmadığını belirtti.

KPSS 4 Kasım’da
Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS ÖNLİSANS) 4 Kasım Pazar günü yapılıyor.
ÖSYM, bu sınavda görev almak isteyen MKÜ’deki akademisyenlere yönelik yayınlanan duyuruda, “KPSS için görev tercih işlemleri başlamıştır. 9 ile 16 Ekim 2018 tarihleri arasında sınavda görev almak isteyen görevlilerin http://gis.osym.gov.tr internet adresinden görev tercihinde bulunmaları gerekmektedir. Görev tercihinde bulunmayan görevlilere merkez tarafından görevlendirme yapılmamaktadır” dedi..

Öğretmen Kılıçlar’ın acılı günü
Annesi Vefat Etti
İlimiz Defne ilçesinde bulunan eğitim kurumlarından Çökek Ortaokulu Müdür Yardımcısı Öner Kılıçlar, anne acısı yaşadı. Öğretmen-Müdür Yardımcısı Kılıçlar’ın annesi vefat etti ve cenazesi dün öğle namazını müteakip Antakya Fatih Camisi’nden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Allah´tan rahmet, yakınlarına sabır diler.

Bölge Bilirkişilk:
Başvuru 5-30 Kasım’da
Adana Bilirkişilik Bölge Kurulu Başkanlığı, bilirkişilik başvurularına ilişkin duyurusu gereğince, yetki çevresinde ikamet eden veya mesleki faaliyetlerini icra edenlerden; Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye ve Niğde illeri dahilinde bilirkişilik görevi yapmak üzere, 2019 yılı Bölge Bilirkişi Listesi oluşturmak üzere başvuru ve süreci açıkladı.
Buna göre, Bölge Bilirkişilik Kurulu’nda yer almak isteyenlerin başvuruları 5 ile 30 Kasım tarihleri arasında yapılabilecek.
Sürece göre, başvuru değerlendirmesi 3 Aralık 2018 ile 18 Ocak 2019 arası, başvuru kabullerinin ilanı ise 22 Ocak 2019 tarihinde olacak. Bölge Bilirkişi Kurulu’nda yemin töreni 24-29 Ocak 2019’da yapılırken, liste ilanı da 31 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecek.

Esnaftan tepki
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, paraya ihtiyacı olan esnafın “kara liste”de yer aldığında bankadan kredi çekemediğini belirterek, “Bu durumda da tefecilere gün doğuyor. Esnafı tefecilere mecbur bırakan sistemin düzeltilmesi ve etkin bir sicil affı getirilmesi şart” ifadesini kullandı.

Hatay Adliyesinde tercümanlık yapmak isteyenlere
Başvurular 15-31 Ekim Arası…
Hatay Adalet Komisyonu Başkanlığı, Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre Tercüman Listelerinin Hatay Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı’nca düzenleneceğini, bunun için de başvuruların 15 Ekim Pazartesi günü başlatılacağını bildirdi. 2019 Yılı Tercüman Listesine başvurmak için; başvuru tarihi, başvuru kabul şartları ile başvuru için istenen belgeler Hatay Adliyesi internet adresinde ilan edilirken, tercümanlık yapmak amacıyla listeye kaydolmak isteyenlerin başvuruları da 15 Ekim 2018 Pazartesi günü başlayıp, 31 Ekim 2018 Çarşamba günü mesai bitiminde sona erecek.
Hatay Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Oral, başvuruların 30 Kasım 2018 tarihine kadar incelenerek, evraklarında eksiklik tespit edilen tercüman adaylarına red kararı verileceğini, Komisyon Başkanlığı’nca yapılan inceleme sona erdikten sonra, en geç 30 Kasım 2018 tarihinde Hatay Adliyesi Divanhanesi’nde ve www.hatay.adalet.gov.tr internet sitesinde ilan edileceğini bildirdi.
Bu arada, tercümanlar için yemin töreni düzenleneceği de kaydedilirken, bunun için tarih olarak 18 Aralık 2018 belirlendi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

Hatay’ı spor kenti yapacağız
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, dün geldiği ilimizde, AK Parti hükümetleri döneminde Hatay’da yapılan spor yatırımlarını ve hedefi anlattı:...
Atatürk ve Cumhuriyet
Babüroğlu’nun Antakya Konferansı Bugün Halen İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta olan Emekli Tuğg. Naim Babüroğlu, bugün Hatay’da....
Gül, “gül” dağıttı!
Belen’de, Cumhur İttifakı Başkan Adayı İbrahim Gül, soyadı gibi ‘gül’ dağıttı. İbrahim Gül, 14 Şubat Sevgililer Günü, ilçedeki Nüfus, Kaymakamlık,...
Musiki Derneği TSM Konseri 5 Mart’ta
Ayfer Er katılıyor… Antakya Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde, 5 Mart Salı...
Aşağı Oba’da evleri yine su bastı
Mezarlık sulara gömüldü İlimizdeki sağanak yağışlar, yaklaşık 25 gün önce felaketin eşiğinden dönen Aşağı Oba Mahallesi’nde evlerin yeniden suların tehdidinde...
Defne Koleji’nden etkinlik…
“Kendi Yiyeceğimi Hazırlıyorum” Eğitime yönelik çalışmalarını ‘sosyal projelerle’ zenginleştirme hedefinde ilerleyen Defne Koleji, bünyesinde eğitim gören öğrencilerle beraber gerçekleştirdiği son...
Kısa kısa haberler
Hatay’da bomba yüklü kamyon yakalandı Geçtiğimiz hafta içinde ilimizde, Polisin, bomba yüklü bir kamyon ele geçirdiği bildirildi. Açıklamayı İçişleri Bakanı...
3,6 milyon mülteci var!
310 bini geri döndü! Soçi’de düzenlenen Suriye konulu zirve, 2011’den bu yana süren Suriye iç savaşının sonuçlanması adına çözüm önerilerini...
Hatay Eğitim İş iyi sınav verdi
Hatay Eğitim İş Sendikası, geçtiğimiz hafta sonunda “İşyeri Temsilciliği Eğitimi” temalı bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Organizasyona; Sendikanın Genel Başkanı,...
3 hukuk mezunu avukat oldu
Yemin, cübbe ve ruhsatname Hatay Barosu’nda stajyerliği başarıyla tamamlayan 3 genç hukukçu, Avukatlığa adım attı. Hatay Barosu’nda staj dönemlerini başarıyla...
Köprübaşında kaza!
Halk Otobüsü otomobile çarptı, ölü-yaralı yok, hafif hasar var. Antakya’da dün öğleden sonra, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem...
Avukatların da hakları var
Hatay Barosu, kendi bünyesinde “Avukat Hakları Komisyonu” kurdu. Komisyon Başkanlığı’na da Av. Bedia Öztürk getirildi. Hatay Barosu’ndan gelişme ile ilgili...
ESBP’ye eğitim semineri
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki, kısa adı ESBP olan Evde Sağlık Birimi’nin personeli, hizmet içi eğitimden geçirildi. Evde Sağlık Hizmetleri...
THK 94 yaşında
Türk Hava Kurumu (THK), 94. kuruluş yıldönümünü kutluyor. THK Antakya Şube Başkanı Ahmet Şenkule, 94. yıl dolayısıyla yayınladığı mesajında, Mustafa...
Gül, korucularla buluştu…
Cumhur İttifakı’nın Belen Belediye Başkan Adayı İbrahim Gül, önceki gün korucularla bir araya geldi. Belen yaylasında üst kesimlere çıkan İbrahim...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ