Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 18.10.2018
  • 1.125 kez okundu

CHP’li Gençlerden 29 Ekim Etkinliği
Cumhuriyet Yürüyüşü…
CHP’nin Hatay İl Gençlik Kolları ile Antakya ve Defne İlçe Gençlik Kolları, 29 Ekim Pazartesi günü kent merkezinde “Cumhuriyet Yürüyüşü” düzenliyor. Edinilen bilgiye göre, Hatay İl Gençlik Kolları uhdesinde, Antakya ve Defne İlçe Gençlik Kolları desteğindeki “Cumhuriyet Yürüyüşü” 29 Ekim Pazartesi günü saat 17.30’da Armutlu BP önünde başlatılacak.

İMO Paneli Cumartesi İskenderun, Pazar Antakya’da:
Yapılarda Çatlaklar
İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi girişimiyle, hafta sonunda İskenderun ile Antakya ilçelerinde ayrı günlerde, inşaat mühendislerini yakından ilgilendiren bir panel düzenleniyor.
19 Ekim Cumartesi günü İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) salonunda saat 14:00’da,
20 Ekim Pazar günü de Hatay Şube Konferans Salonu’nda saat 10:00’da Doç. Dr. Hasan Yıldırım’ın katılımı ile “Betonarme Yapılarda Oluşan Çatlakların Değerlendirilmesi ve Onarım Yöntemleri” konulu bir seminer düzenleneceği duyuruldu.

Künefeciler Dernekleşti
Gastronomi şehri Hatay’ın tescilli tatlısı Antakya Künefesinin, kurulan Künefeciler Derneği ile daha iyi tanıtılması amaçlanıyor. Künefeciler Derneği Başkanı Mustafa Görgen, amaçlarının Antakya Künefesini ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımına katkı sağlamak olduğunu söyledi.
Antakya’da kurulan Künefeciler Derneği (KÜNDER), ilk Yönetim Kurulu toplantısını gerçekleştirirken, Gastronomi şehri Hatay’ın tescilli tatlısı Antakya künefesini en iyi şekilde tanıtmak için kolları da sıvadı.
Künefeciler Derneği kurucu Başkanı Mustafa Görgen, Derneğin, Antakya’nın tescilli Antakya Künefesini ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımına katkı sağlamak, sektörün üniversite desteği ile eğitimin alt yapısına nitelikli ve kaliteli usta yetiştirilmesinin sağlanması amacı ile kurulduğunu belirtti.

MHP’de önemli buluşma
İl Başkanları bir arada
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçime hazırlık çalışmaları çerçevesinde il başkan-larıyla bir araya gelecek. Edinilen bilgiye göre, top-lantı, Parti genel merke-zinde 20 Ekim Cumartesi günü düzenlenecek.

Tercihleri İSTE oldu
ÜNİAR (Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı) tarafından yapılan 2018 Yılı Yabancı Uyruklu Öğrenci Memnuniyeti Araştırması’na (YÖMA) göre, İSTE, tüm kategorilerde oldukça iyi puanlar aldı. İSTE, genel sıralamada Türkiye’deki 200’e yakın üniversite arasında otuz dokuzuncu sıraya yerleşti. “Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet” kategorisinde ise; İSTE Türkiye’deki tüm üniversiteler arasında 8. sırada yer aldı.
YÖMA, öğrencilerin üniversite deneyimleri hakkında geniş bir bakış açısı sağlayarak elde edilen veriler ışığında yabancı uyruklu öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasında üniversitelerin ne kadar tatmin edici olduğu hakkında bir fikir sunuyor. Yabancı uyruklu öğrencilerin deneyimleri, öğrenci memnuniyetinin önemli bir göstergesi olarak kabul ediliyor. YÖMA’da, her üniversiteden seçilen yabancı uyruklu öğrencilere, bulundukları üniversiteler hakkında sorular soruluyor ve cevaplar değerlendirilmeye alınıyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda İSTE’nin aldığı sonuç, öğrencilerin ihtiyaçlarını hızlı ve başarılı bir şekilde çözmeye çalıştığının önemli bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

MKÜ Semineri 30 Ekim’de:
Problem Çözme Tekniği
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) “Sosyal Hayatta İletişim ve Problem Çözme Teknikleri “konulu bir konferans düzenleniyor. MKÜ’den etkinlikle ilgili yapılan duyuruda, “Sosyal Hayatta İletişim ve Problem Çözme Teknikleri konulu konferans, üniversitemiz İdeal İnsan Topluluğu tarafından, 30 Ekim 2018 tarihinde, saat 15:00’te, Veteriner Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda düzenlenecektir” denildi.

Oyun Terapisi Eğitimi
Katılım 500 Tl…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Sağlık Meslek Yüksekokulu’nda (MYO) “Oyun Terapisi Eğitimi” düzenleniyor.
MKÜ Sağlık MYO’dan verilen bilgide, “20 ve 21 Ekim 2018 tarihinde başlayacak olan, çocuğun duygusal, davranışsal ve psikolojik problemlerini ortadan kaldırmaya yönelik Oyun Terapisi Eğitimi 12 saat teorik, 4 saat uygulama olarak planlanmıştır. Katılım sağlayacak kursiyerlerin, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Ofisi’ne başvurmaları gerekmektedir” denildi.
Eğitmen Öğretim Üyesi Dr. Emel Teksöz, eğitim çalışmasının, MKÜ Sağlık MYO’da ve kişi başı 500 TL ücret karşılığı verileceğini bildirdi.

“İş’te Anne” Projesi…
400 Tl Kreş Desteği Ve İş Kulübü
Hatay Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürü Ziya Yüksel, İşkur’un Çalışan Annelere Yönelik Hizmetleri Olan, 400 Tl Kreş Desteği Ve İş’te Anne Projesi İle Hatay Ve İskenderun Hizmet Merkezi İş Kulüpleri Faaliyetleri Hakkında Açıklamalarda Bulundu.
Yüksel’in Açıklaması Şöyle:
“cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Açıkladığı 100 Günlük Eylem Planı İle Hayata Geçirilmesi Öngörülen Eylemlerden Birisi Olan -kadın İstihdamının İş’te Anne Projesi İle Desteklenmesi- Eylemi Kapsamında, Kurumumuz Tarafından Düzenlenecek İstihdam Garantili Mesleki Eğitim Kursları, İşbaşı Eğitim Programları Ve İş Kulübü Faaliyetlerine Katılması Uygun Bulunan Ve Belirlenen Gruplar İçerisinde Yer Alan Türkiye Genelinde 5000 Annemize, Kursa Veya Programa Devam Ettikleri Günler İçin Günlük 70 Tl Tutarında Katılımcı Gideri Verilecektir.
İş’te Anne Projesi Kapsamında Sunulan Destekten, 0-15 Yaş Arasında (15 Yaş Dahil) Çocuğu Bulunanlardan; Sosyal Yardım Alan Kadınlar, Kadın Sığınma Veya Konukevlerinde Kalan Anneler Öncelikli Olmak Üzere, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (ksgm) İle Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İşbirliği Kapsamında Belirlenecek Gruplar İçerisinde Yer Alan Anneler Yararlanabilecektir. Bu Şartlara Uygun Annelerimizin Hatay Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne Gelerek İş’te Anne Projesi İçin Başvuruda Bulunmaları Gerekmektedir.”
İşkur İl Müdürü Yüksel, Son Olarak, “bu Duruma Uygun Annelerimizin İl Müdürlüğümüze Gelerek İş Ve Meslek Danışmanlığı Hizmetinden Faydalanabilir Ve Kendilerine Uygun Kurs, Programlarımız Ve İş Kulübü Faaliyetlerimizden Yararlanabilirler” Diyerek, İşkur’un Her Zaman Annelerimizin Yanında Olduğunu, Annelerimizin Çalışabilmeleri İş Ve Meslek Sahibi Olabilmeleri İçin İşkur Ailesi Olarak Var Güçleriyle Çalıştıklarını Dile Getirdi.

MKÜ Konferansı 22 Ekim’de:
Gelecek Nasıl Bir İnsan Bekliyor?
Hatay MKÜ’de, gelecek haftanın başında, “Gelecek Nasıl Bir İnsan Bekliyor?” konulu bir konferans düzenleniyor. Yapılan açıklamada, “Gelecek Nasıl Bir İnsan Bekliyor, konulu konferans, üniversitemiz İdeal İnsan Topluluğu tarafından 22 Ekim 2018 Pazartesi günü saat 15.00’da Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenecektir” denildi.

Altınözü Zeytin Festivali Tanıtımı
Bugün…
Altınözü ilçesinde gelecek hafta içinde İlçe Kaymakamlığı ile İlçe Belediyesi işbirliğiyle düzenlenecek olan “Zeytin ve Zeytinyağı Festivali” ile ilgili bugün açıklamalar yapılacak. Bu sabah saat 10.00’da Altınözü 15 Temmuz Milli İrade Parkı Zeytin Cafe & Restaurant’ta düzenlenecek olan toplantıda 2. Zeytin ve Zeytinyağı Festivali ile ilgili bilgilendirmede bulunulacak.

MKÜ’den Çekiç’in acılı günü
Babası vefat etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) görevli Öğretim Üyesi Mustafa Çekiç baba acısı yaşadı. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hatay Sağlık Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Mustafa Çekiç’in babası vefat etti. Merhumun cenazesi, dün öğle namazına müteakip Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Başkentte Hatay Günleri
Stant İndirimi…
Başkent Ankara’da yapılacak olan Hatay Tanıtım Günleri’nde stant fiyatları geri çekiliyor. Bu konuda Vali Erdal Ata’ya yöneltilen şikayetlerin ardından, Valilik talimatı ile fiyat indirimine gidilmesi istendi. Vali Erdal Ata’nın, organizasyonu üstlenen Hataylılar Derneği Başkanı ile görüşerek fiyatların indirilmesini istediği kaydedildi. HESOB Başkanı Kadir Teksöz, gelişme ile ilgili olarak, “Valimiz Erdal Ata Beyin girişimleri neticesinde m2 fiyatları aşağıya çekiliyor. Sayın Valimiz Erdal Ata Beyin başkanlığında en son yapılan istişare toplantısında stant m2 fiyatlarının yüksek olması konusunu gündeme taşıdık. Ayrıca Hatay Esnaf ve Sanatkarları harici stant satılmaması konusu yanı sıra, esnaf ve sanatkarlarımızın hijyen ve kalite ye önem vermesi, Hatay’ımızı doğru ve güzel tanıtmamıza özen göstermemiz konusunda karar alındı” açıklaması yaptı ve Vali Ata’ya teşekkür etti.

Esnafın ‘indirim’ şikayeti
Döviz kurlarının yükselişi ile birlikte ürünlerine jet hızıyla zam yapanların döviz düştüğü zaman aynı hızla indirime gitmediğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Dövizin ateşinin yükseldiği dönemde tüm ürünlere jet hızıyla yüzde 50 zam yapanların döviz düşünce indirim yapmak için neyi beklediğini anlamış değiliz. Maliyetle-ri bahane ederek zam üstüne zam yapanlar şimdi indirim için neden aynı şekilde acele etmi-yor? Döviz kurunun yük-selişine göre zam yapan-lar, yine döviz kurunun düşüşüne göre indirime gitmelidir ve bu iş ranta çevirmemelidirler’ dedi.

2B’de mutlu son
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Ekim 2018 itibarıyla yaklaşık 531 bin taşınmaz 748 bin hak sahibine satılmış ve bu vatandaşlarımız tapularına kavuşmuştur. Satışların toplam değeri yaklaşık 11 milyar lirayı bulmuştur” dedi.

Hayvancılığa destek
Tarım ve Orman Bakanlığının, “Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”i, Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Buna göre, hay-vancılık desteklerinden yararlandırılacak anaç koyun ve keçilerin yaş aralıkları 15-90 aydan 15-120 aya çıkarıldı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ