Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,43 / Satış: 7,46
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 10.11.2018
  • 1.333 kez okundu

Birleşik Kamu İş üyesi memurlar, bütçede emekçilere yer olmadığı için eylemler zincirine hazırlanıyor.
17-24 Kasım ve 1 Aralık…
Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Hatay İl Temsilcisi, aynı zamanda Eğitim İş’in de Şube Başkanı Suat Sadış, hazırlanan 2019 bütçesinde emekçilere ve yurttaşlara yer olmadığını kaydederek, eylemler zincirine hazırlandıklarını duyurdu.
Suat Sadış imzalı, yeni bütçe tasarısının eleştirildiği açıklamada özetle şöyle denildi:
“2019 Bütçesi TBMM Komisyonu’nda görüşülmeye devam ediyor. Hepimizin bildiği üzere, bu bütçeyi geçmiş dönemlerden ayıran temel bir özellik bulunmaktadır. Yeni bütçe, otoriter bir zihniyetin ürünü olan tek adam bütçesidir. Yeni bütçe, iktidarın kendi mutlu azınlığına ve yandaşına destek olduğu sermayenin isteğine göre hazırlanmış bir bütçedir. Yeni bütçe, başta eğitim olmak üzere, yurttaşlarımızın kamusal haklarının giderek daha da kısıtlandığı bir bütçedir. Memurun, işçinin, emekçinin adının olmadığı bir bütçedir. Bizler, tek adam bütçesini asla ve asla kabul etmiyoruz. Yeni bütçenin, yurttaşın ve emekçinin hakkını asla ve asla gözetmediğini biliyoruz.
Bu noktada, emekten ve yurttaştan yana bir bütçenin hazırlanması için Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak,
17 Kasım da ‘Bordro Eylemi’ ve 24 Kasım da ‘Uyarı Basın açıklaması’ ve 1 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da ‘Ekonomik Krize ve Krizi Yaratanlara Karşı’ kitlesel basın açıklaması ile sesimizi her alanda duyurmaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz.”

Samandağ’da Tiyatro oyunu
Ahmaklar Diyarı
Yenigün Tiyatro Ekibi, yarın Samandağ ilçesinde oyun sahneliyor. Yeni Çarşı İşhanı’nda yarın saat 15.00’te sergileneceği duyurulan, Samandağ Belediyesi sanatsal hizmeti tiyatro oyununun adı, “Ahmaklar Diyarı”.
Oyunu izlemenin ücretsiz olduğu, herkesin davetli olduğu duyuruldu.

Yurtdışı telefon harcına % 290 zam
170 Tl’den 500 Tl’ye
Yurtdışından yolcu ile birlikte getirilen telefondan alınan harç % 290 zamla birlikte 500 TL’ye yükseltildi.
Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre, yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım harcı tutarı 180 TL’den 500 TL’ye çıkarıldı.

Diyanete 8489 Kadro
Diyanet İşleri Başkanlığı’na 8 bin 489 kadro ihdas edildi. Başkanlık merkez ve taşra teşkilatına kadro ihdasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, merkez teşkilatına hukuk müşaviri (15), müfettiş (40), müfettiş yardımcısı (20), musahhih (10), eğitim uzmanı (20), din hizmetleri uzmanı (20), veri hazırlama ve kontrol işletmeni (140), avukat (10), mimar (11), mühendis (50), şehir bölge planlamacısı (2), astronom (3), tekniker (25) ve teknisyen (10) olmak üzere toplam 376 kadro ihdası gerçekleştirildi. Taşra teşkilatına ise şube müdürü (650), din hizmetleri uzmanı (800), şef (150), veri hazırlama ve kontrol işletmeni (500), şoför (150), avukat (20), tekniker (143), kütüphaneci (50), murakıp (500), müezzin-kayyım (4 bin 450), aşçı (150), hizmetli (200), kaloriferci (150) ve bekçi (200) olmak üzere toplam 8 bin 113 kadro ihdas edilmesi kararlaştırıldı.

Antakya 3.Öğrenci Sempozyumu 29 Ocak ve 11 Mart’ta
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Antakya 3. Öğrenci Sempozyumu düzenleniyor.
Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi’nin koordinatörlüğünü üsleneceği Öğrenci Sempozyumu, 29 Ocak 2019 ile 11 Mart 2019 tarihlerinde yapılıyor. Etkinliklerin, öğrencilere; Araştırma, sorgulama ve bilgi edinme anlamında katkı sunacağı öngörülüyor.

Başarılı lise öğrencilerine ödül
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlarda illerinde ilk 10’a giren veya Türkiye genelinde ilk 20 bine giren Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) faydalanıcısı çocuklara aylık 500 TL, üniversiteye giriş sınavında ilk bine girme başarısı gösteren ŞEY faydalanıcısı evlatlara ise bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL nakdi destek sağlayacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Çoklu Doğum Yardım Programı ile de ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapacaklarını da kaydetti.

Jeneratör sesine 9719 TL ceza
İskenderun Belediyesi, Karaağaç Mahallesi’ndeki bir markete, enerji kesintisi sırasında kullandığı jeneratörün çevre kirliliği yarattığı gerekçesiyle, 9719 TL para cezasına çarptırdı.
İskenderun Belediyesi’ne 28 Ağustos 2018 tarihinde yapılan bu yöndeki şikayet üzerine, zabıta ekipleri, Karaağaç Mahallesi M.Kemal–Mimar Sinan bulvarındaki Tutar Market işyerindeki jeneratörün sesi ile ilgili ölçümde bulundu. Ölçümde, jeneratör sesinin standartların üzerinde gürültü kirliliğine yol açtığı belirlendi ve işletme sahibine de bu durumun düzeltilmesi için 30 gün süre verildi. 30 gün sonra yeniden denetime gelen zabıta ekipleri, işyerindeki jeneratör sesi gürültüsünün yine standartlar üzerinde olduğunu belirledi ve tutanak hazırladı. Tutanak, İskenderun Belediye Encümeni’nde, 2872 sayılı Çevre Kanunu 14.Maddesi’ne göre 9719 TL para cezası ile sonuçlandırıldı.

MKÜ Araştırma Hastanesi’ne 3 hemşire alınacak
Hatay MKÜ Araştırma Uygulama Hastanesi’ne, 18 Haziran 2018 tarihli sınav sonuçlarına göre kontenjan boşluğu olması dolayısıyla 3 hemşire alımı yapılıyor. MKÜ’den yapılan duyuruda, 18 Haziran’daki sınav sonuçlarına göre, yedeklerde 38-39 ve 40. sıradaki isimler; “Deniz Satı, Perihan Aksu ile Zozan Şahin” adlı kişilerin hemşire olmaya hak kazandıkları ve başvurularını yapmaları gerektiği kaydedildi. Duyuruda, “Sözleşmeli pozisyona yedekten yerleştirilmeye hak kazanan adayların 23/11/2018 tarihine kadar talep edilen belgelerle birlikte, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı’na şahsen başvurmaları gerekmektedir” denildi.

TTB Başkanı ve Konsey Üyeleri Hatay’da
Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Sinan Karaduman ve Konsey üyelerinden bir kısmı ilimize geldi. Perşembe günü Hatay’a gelen ve aynı gün Harbiye’deki Pratisyen Hekimler Kongresi’ne katılan Sinan Karaduman ve arkadaşları ile Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Cengiz Haksöz ve Oda Yöneticileri, İskenderun’da Devlet Hastanesi başta olmak üzere, sağlık kurumlarında incelemelerde bulundu.

Bugün 10 Kasım
80 yıldır, özlemle
Yalnızca askeri deha olarak değil, devrimleriyle de tarihe geçen büyük devlet adamı ve lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 80. yılında büyük bir özlemle anılıyor.
Bugün, Hatay’da gerçekleşecek olan resmi törenle de bir anma etkinliği düzenlenecek.

OHAL Komisyonu
Hatay kamuoyunun da yakından takip ettiği Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bugüne kadar meslekten ihraç edilenler, kapatılan bazı kurum ve kuruluşlara ilişkin 42 bin başvuruyu sonuçlandırdı. Komisyondan yapılan yazılı açıklamaya göre, meslekten ihraç edilenler, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan emekli güvenlik personeli, kapatılan kurum ile kuruluşlara ilişkin başvurulara bakmak üzere kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’na 125 bin müracaat gerçekleştirildi.
OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, tamamlanan ve incelemeleri sona eren başvurulara yönelik 22 Aralık 2017’den itibaren karar vermeye başladı. Bugüne kadar 42 bin başvuruyu sonuçlandıran Komisyon, 3 bin müracaatı kabul etti. Komisyonun kabul kararıyla meslekten ihraç edilenlerin iadesine, kapatılan kurum ve kuruluşların açılmasına hükmedildi. Başvuruların 39 binini reddeden Komisyonda, 83 bin müracaatın incelenmesi ise devam ediyor.

Gaz’da indirim mi?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Enerji fiyatlarında yılbaşında maliyet düşerse, indirim de söz konusu olabilir” dedi.

E-Devlet yoğunluğu
Adalet Bakanlığı’nca; belediye başkanı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyesiyle muhtar adaylarının “e-Devlet”ten sabıka kaydı alabilmelerine yönelik başlatılan uygulamada, 7 günde 8 bin 561 işlem yapıldı.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Dörtyol İlçesi Numuneevler Mahallesi Ş.Akın Uçar, A.Gaffar Okan, İstasyon, Gülyalı, Çığdır, 35 Nolu, 33 Nolu, İstiklal, Malazgirt, Katiboğlu, Güzelyalı, Gazi, Cihangir, Alparslan Türkeş ve Abdi İpekçi Sokaklarına 9:30-13:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numuneevler Mahallesi Dere, 1 Nolu, Ezgi, 2 Nolu, 3 Nolu, İstasyon, 46 Nolu ve 31 Nolu Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi 1 Nolu, 7 Nolu, Tükmen, 22 Nolu, 21 Nolu, Kurban Yurdu, Örencik Yolu 1, Santral, Edikli, Şehit Osman Temur, Çelebi (Şen Mahmut), Şehit Uzman Jandarma Çavuş Ali Delice, Fatih, Keçeli Yolu, Ekici, Dokuz, Değirmen, Dedetoksoy, Çelebi ve Yüksel Sokaklarına 9:30-17:30 saatleri arası
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi, Yeniyurt Mahallesi, Yeşilköy Mahallesi, Altınçağ Mahallesi ve Ocaklı Mahallelerine 0:15-8:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Bekbele, Kaledibi, Bitişik, Fatih Sultan Mehmet, Orhangazi, Çınarlı, Akçay ve Güzelçay Mahallelerine 7:00-16:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Çağlalık Mahallesi Çağlalık Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Karşı Mahallesi Sağaltıcı, Özalp ve Kanarya Sokaklar, Karacami Mahallesi Söner Polat, Kale, Deniz, Ara, Rıza Okur, Doğan ve Demet Sokaklarına 9:30-13:30 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Kuşaklı, Alakuzu ve Akyayla Mahallelerine 12:00-16:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Atatürk, Yeni, Çiğdede, Deniz, Yeşilada, Kurtderesi, Cumhuriyet, Cemal Gürsel, General Şükrü Kanadlı, Mağaracık, Meydan, Tekebaşı, Çöğürlü, Gözene ve Sutaşı Mahallelerine 8:30-14:30 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

İndirim güzel…
Ama Yeterli değil…
Benzinin litre fiyatına gelen 21 kuruşluk indirimin sevindirici ancak yeterli olmadığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Benzine 3 Kasım tarihinde yapılan 17 kuruşluk indirimin ardından bugün 21 kuruş daha indirim yapılması olumlu. Ancak sadece benzine yapılan bu indirimler enflasyonu düşürmek için tek başına yeterli değil. Ağırlıklı olarak motorin kullanan ulaştırma sektörü yapılacak olan indirimle hem nefes alacak, hem de bütün sektörler bu indirimden olumlu yararlanacaktır’ dedi.

Rezervler yükseldi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 1 milyar 860 milyon dolar artarak 88 milyar 142 milyon dolara yükseldi.

‘Cep’te harca
yüzde 200 zam
Yolcu Beraberinde Getirilen Telefon Kullanım Harcı Tutarının Yeniden Belirlenmesine Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımla-narak, yürürlüğe girdi. Buna göre; Yolcuların kendi kullanımları amacıy-la yurt dışından getirdikleri telefonların kullanım izin harcı 500 lira oldu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ