Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,26 / Satış: 5,28
€ EURO → Alış: 5,93 / Satış: 5,95

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 13.11.2018
  • 457 kez okundu

Hatay’da 9 ASM’ye Doktor atanacak
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, 68.yerleştirme kapsamında, önümüzdeki hafta başında doktor açığı olan 9 Aile Sağlık Merkezine doktor ataması yapacak. 21 Kasım Çarşamba günü saat 15.00’te İl Sağlık Müdürlüğü’nde kura çekimi yapılacak atamaya esas doktor açığı olan Aile Sağlık Merkezleri şunlar:
Antakya-Bohşin ASM
Antakya-Serinyol 75.yıl ASM
Belen- Halilbey ASM
Erzin-H.Gökçe ASM
Hassa-1 nolu ASM
İskenderun-16 nolu ASM
Payas-1 nolu ASM
Reyhanlı-70.yıl ASM
Reyhanlı-Murat Narlı ASM

MKÜ etkinliği konferans Perşembe günü
Radyasyon ve Biz…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), hafta sonunda önemli bilimsel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. MKÜ konferans salonunda, bu hafta içinde Perşembe günü “Radyasyon ve Biz” konulu bir konferans verilecek. Birçok Profesör, Doçent ve Öğretim Görevlisi düzeyindeki akademisyen ve uzman olmak üzere toplam 8 alanında yetkin kişinin sunumda bulunacağı Perşembe günkü etkinlik halka açık. Sabah 08.30’daki etkinliğin ana konu başlıkları arasında; “Radyasyon nedir? Cep, telefon, baz ilişkileri… Radyasyon ve hamilelik… Mikrodalga, fön makinaları ve radyasyon” yer alıyor. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ŞUA Topluluğu’nun düzenlemiş olduğu, 8 Kasım Dünya Radyoloji Günü etkinlikleri kapsamındaki “Radyasyon ve Biz” Sempozyumu,
15 Kasım Perşembe günü MKÜ Atatürk Konferans Salonu’nda yapılacak.

Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftasında
Briç Turnuvası…
Hatay Dişhekimleri Odası’nın her yıl kutladığı “Toplum ve Diş Sağlığı Haftası” etkinlikleri kapsamında ilimizde Briç Turnuvası düzenleniyor. Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası etkinliği olarak, “30. Geleneksel Briç Turnuvası” 24 Kasım Cumartesi günü düzenleniyor. Etkinliğin, aynı gün 15.30’da başla-yacağı ve ödül töreninin de saat 19.00’da düzenlenme-sinin öngörüldüğü bildirildi.

Müftülük, lise mezunu hizmetli alacak
Hatay İl Müftülüğü, kurum içinden olmak kaydıyla, lise mezunları arasından yardımcı hizmetli alımı yapıyor.
Kırıkhan Erkek Kur’an Kursu, İl Müftülüğüne 2 kişi, Reyhanlı ve Yayladağı İlçe Müftülüklerine asgari lise mezunu olmak üzere kurum bünyesinden sınavla yardımcı hizmetli alımı yapılırken, başvuruların 19 Kasım’da sona ereceği, sınavın da 20 Kasım günü yapılacağı duyuruldu.

DHO Toplantısı Perşembe günü
Bilimsel Dişhekimliği’nin 110. Yılı dolayısıyla kutlanacak olan Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında, Perşembe günü Antakya’da bilimsel bir etkinlik düzenleniyor. Edinilen bilgiye göre, Hatay Dişhekimleri Odası Başkanı ve Yöneticileri, 15 Kasım Perşembe günü saat 17.30’da hafta ile ilgili basına bilgilendirmede bulunduktan sonra,
17.40’tan sonra bilimsel bir toplantı gerçekleştirileceğini duyurdu.

Kansere Karşı Koruma
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ,kansere karşı korunma yöntemleriyle ilgili vatandaşları bilgilendirici ve uyarıcı broşürler afişler bastırıp dağıtıyor .
Sağlık Müdürlüğü broşürlerinde yer alan mesaj şöyle:
”Tütün ve tütün ürünlerinden kaçınarak ,sağlıklı beslenmeye özen göstererek ,fiziksel olarak aktif kalarak ve sağlık kontrollerini düzenli yaptırarak kanserden korunabiliriz.

Mobil Şikayet Sistemi
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Vatandaşlarımızın haksız fiyat artışlarına ilişkin başvurularını daha kolay ve hızlı yapabilecekleri ‘Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Mobil Uygulaması’nı hayata geçirdik” dedi. Vatandaşlar, bu sistemden yararlanabilmek için gerekli olan “HFA-Bildirim”i telefonlarındaki sanal market uygulamalarından indirebilecek.

Esnafın hedefinde “Fırsatçılar” var
Piyasalardaki son ekonomik gelişmeleri değerlendiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Enflasyonun artması kesinlikle dolarla ilgili değil. Enflasyonun artması fırsatçıların işidir. Öyle ki enflasyonla bu kadar mücadele edilmesine rağmen Ekim ayında enflasyon rakamları yine yüksek çıktı. Bu rakamlar, bazı fırsatçıların indirim adı altında zam yaptığını ortaya çıkararak bu konudaki uyarılarımızı da doğruladı’ dedi.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Madenboyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Hacıahmetli Mahallesi Hacıahmetli Sokağa 13:30-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Akçalı Mahallesi İsmet İnönü ve Çınar Sokaklarına 9:00-13:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi 1 Nolu, 6 Nolu Çıkmaz, 5 Nolu Çıkmaz, 7 Nolu, 4 Nolu, Türkmen, 22 Nolu, 21 Nolu, Kurban Yurdu, Fevzi Çakmak, Örencik Yolu 1, Edikli, Şehit Osman Temur, Doktor Bahadır Amaç, Ongun, Menekşe, Şehit Uzman Jandarma Çavuş Ali Delice, Hataylı, Gökler, Fatih, Keçeli Yolu, Erzurumlu, Ekici, Dokuz, Değirmen, Dedetoksoy, Cumhuriyet, Şehit Jandarma Er Ercan Edik ve Ulaş Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Karakese Mahallesi Plevne, Kuru Dere, Gül Çıkmazı, Şehit Yusuf Can, Hacı Abit, Atatürk, Gazi, Erciyes, Ötügen Sokaklara 9:30-13:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Karakese Mahallesi Şehit Yusuf Can, İlk Kurşun, Aktaş, Hüsamlı, Alparslan Han, Şen, Yunus Emre ve Türkistan Sokaklarına 13:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numuneevler Mahallesi Tabakoğlu, Soyer 1, Hasan İkiz ve Kayhan Sokaklarına 9:30-17:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Üçgüllük, Kurtbağı ve Derekuyu Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Çerçikaya Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Metin Uzun, Dağlılar, Durgun, Taş, Beyler, Mevlana, Ahmet Yesevi, Cami, Bilgin, Güven, Filikçiler, Cocoğlu, Ahmet Sade, Sade, Daner, Olgun ve Atatürk Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Karakese Mahallesi Eyüpoğlu Çıkmaz, Şehit Yusuf Can, Şeker, İlk Kurşun, Turan, Kızılay, Işık, Derebahçe Çıkmaz, Alparslan Türkeş, Sağlık, İstiklal, İlyas Çakır, Kılınç Çıkmazı, Kaba, Hacı Abit, Gazi Osman Paşa, Fatih, Cami, Atatürk, Aktaş, Akasya, Hüsamlı, Ateş, Alparslan Han ve Yunus Emre Sokaklara 9:30-17:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Cırtıman Mahallesi Cırtıman Sokağa 9:30-15:30 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Yeşilova Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Yeni Mahallesi Ahmet Rasim Sokağa 9:00-13:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

90 Alkollü Sürücü
Trafikte alkollü şekilde direksiyon başında araç kullanan toplam 90 kişi hakkında işlem yapıldı. Edinilen bilgiye göre, son bir haftalık dönemde alkollü araç kullandığı tespit edilen 70 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu. Bu arada 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 20 sürücü hakkında da adli işlemler başlatıldı.

3846 araca ceza…
Trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak ilimiz genelinde yürütülen çalışmalar kapsamında trafik ekipleri tarafından 5-11 Kasım tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde19.427 araç kontrol edildi, bunlardan kurallara uyumsuzlukları dolayısıyla da 3846’sına ceza tatbik edildi. Kontroller sonucunda 41 motosiklet ise trafikten men edildi.

7 Günde 108 Kaza
1 Ölü,102 Yaralı
Hatay ili genelinde 15 ilçede on bir haftalık dönemde meydana gelen toplam 108 trafik kazasında 1 kişi öldü, 102 kişi yaralandı.
Edinilen bilgilere göre, meydana gelen 64’ü yaralanmalı, 43’ü maddi hasarlı toplam 108 trafik kazasında yüklü miktarda maddi hasar oluştu.

Çiftçiye çağrı
TZOB’tan Son gün 19 Kasım
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Hazine arazilerinde ecrimisil ödeyerek tarım yapan yüzbinlerce çiftçiye süre uyarısında bulundu. Bayraktar, yaptığı açıklamada, “Bu haktan yararlanmada başvuru süresi 19 Kasım Pazartesi günü sona eriyor. Çiftçilerimizin bu süreyi geçirmeden Milli Emlak müdürlüklerine kira sözleşmesi başvurusu yapması gerekiyor” dedi.

12 aylık cari açık
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından eylül 2018 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı. Buna göre; Cari denge, eylül ayında 1.83 milyar dolar fazla verirken, 12 aylık cari açık ise 46 milyar 58 milyon dolar oldu.

1 Milyar dolara yaklaştı
Tekstil ve hammaddeleri sektörü Türkiye geneli sektör ihracatı Ekim ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %3,5 artış göstererek 762 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2018 yılı Ekim ayı sektörel bazda ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Doğan, sektörün bu dönemde Türkiye toplam ihracatındaki payının % 4,8 olduğunu söyledi.

Üretim arttı
Toplam kırmızı et üretimi, kurban bayramının gerçekleştiği III. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %27,4, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %0,4 oranında arttı. Toplam kırmızı et üretimi içinde sadece kesimhanelerde üretilen kırmızı et miktarı ise 145 bin 173 ton olarak gerçekleşti.

İhraç edilecek
CHP Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grup Yönetim Kurulu, yaptığı toplantıda, Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın ‘Gruptan kesin çıkarma cezası’ ile tedbirli olarak cezalandırılması önerisiyle Grup Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine karar verdi. Karar oy birliğiyle alındı.

Sıfır Atık zamanı!
Sıfır Atık Yönetmelik Taslağı hayata geçerse; belediyeler, terminaller, alışveriş merkezleri, organize sanayi bölgeleri, çalışan ve öğrenci sayısına göre kamu kurum ve kuruluşları, 5 yıldızlı otellere Sıfır Atık Sistemi’ne geçme zorunluluğu gelecek.

58 ilde ÇATAK desteği
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu yılki ödemeler de gerçekleştirildiğinde ÇATAK kapsamında 58 ilde yaklaşık 36 bin çiftçiye 3 yılda 434,5 milyon lira destek ödemesi yapılmış olacağını bildirdi.

Toplam 213 projeye Yatırım Teşviki
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca yılın 9 ayında sabit yatırım toplamı yaklaşık 3,2 milyar lira olan 213 proje için yatırım teşvik belgesi düzenlendi.
Projelerden 132’sini komple yeni otel yatırımı oluşturdu.

Bilim ve teknolojinin geldiği seviye
Liseliler, Harward’dan Ders Alıyor…
Türkiye genelindeki liseler, ortaokullar ve imam hatip liseleri, fen bilimleri ve teknoloji alanında dünyanın tanınmış üniversiteleri ve bilim adamlarından online seminerler alıyor. “Bilime Yolculuk” adı altında gerçekleştirilen projede, aralarında Harvard ve MIT’in de bulunduğu Amerika ve Avrupa’daki önemli üniversitelerden ders alan öğrenciler, merak ettikleri soruları da hocalara yöneltiyor.
Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün birlikte yürüttükleri proje, ilk olarak 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı’nda İzmir’de başladı. Bu yıl ise 31 Ekim’de başlayıp Mayıs sonunda tamamlanacak olan “Bilime Yolculuk” seminerlerini ise Bursa Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi projelendirdi. İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de desteğiyle devam ettirilen proje, ilk olarak 31 Ekim 2018 tarihinde Harvard Üniversitesi Wyss Enstitüsü’nden Dr. Berna Ö. Edelman’ın sunumuyla başladı.
Edelman, “Hücreleri kışkırtmak, akıllı nano malzemeler harekete geçiyor!” başlıklı bir seminer gerçekleştirdi. 7 Kasım 2018 tarihinde ise ABD Rice Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Bora Akgün ,“Cern ve Bilim” başlığıyla bir sunum yaptı.
Öğrenciler, 21 Kasım 2018 tarihinde, MIT Kavi Enstitüsü’nden Dr. Tansu Daylan’dan “Tess ile Öte Gezegen Avı” dersini dinleyecek. 9 Ocak 2019’da, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Önder Albayram “Davranışın Moleküler ve Hücresel Temelleri” konusunu anlatacak. 20 Mart 2019’da, Harvard Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Kuantum Materyaller Bölümü’nden Dr. Çiğdem Ö. Keskinbora,“Elektronlar ile Atomları Görmek” başlıklı sunumuyla öğrencilerle birlikte olacak. 3 Nisan 2019’da, Google Beyin Araştırma Bilimcisi Dr. Erkin D. Çubuk “Yapay Zeka, Atomlar ve Yakın Gelecekte Bilim” konusunu ele alacak. Nvidia’dan Dr. Alperen Değirmenci’nin 17 Nisan 2019 tarihinde vereceği “Yapay Zeka ve Robotik” dersinin en çok merak edilen derslerden biri olması bekleniyor. Fizik, kimya, biyoloji ve teknoloji alanındaki dersler, 15 ayrı oturumda gerçekleştirilecek.
TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN KATILIM
Konuya ilişkin konuşan ve okullarında bir Akademik Danışma Heyeti’nin bulunduğunu, 20’ye yakın akademisyenin ise öğrencilere danışmanlık yaptığını kaydeden Ayşe Aylin Erdoğan, “Bu heyetten istifade ederek, onların da görüşlerini alarak bu çalışmaları yapıyoruz” dedi.
50 farklı ülkeden öğrencileri olduğunu ve bu projeye katılırken öğrencilerinin Avrupa ve Amerika’da proje yürüten hocalardan istifade etmesini istediklerini belirten Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu projeye, Milli Eğitim’e bağlı tüm lise ve ortaokullar dahil olabiliyor. Video konferans şeklinde bağlandığımız için tüm bağlanan okulları görebiliyoruz. Hocaya soru yönetilmesi, gelen cevaplar ve çocukların onları ilgiyle izlemesi çok güzel. 7 Kasım’daki programa 13 okul bağlandı. Bizim öğrencilerimizden de 210 kişi semineri aldı.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

Hatay’ı spor kenti yapacağız
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, dün geldiği ilimizde, AK Parti hükümetleri döneminde Hatay’da yapılan spor yatırımlarını ve hedefi anlattı:...
Atatürk ve Cumhuriyet
Babüroğlu’nun Antakya Konferansı Bugün Halen İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta olan Emekli Tuğg. Naim Babüroğlu, bugün Hatay’da....
Gül, “gül” dağıttı!
Belen’de, Cumhur İttifakı Başkan Adayı İbrahim Gül, soyadı gibi ‘gül’ dağıttı. İbrahim Gül, 14 Şubat Sevgililer Günü, ilçedeki Nüfus, Kaymakamlık,...
Musiki Derneği TSM Konseri 5 Mart’ta
Ayfer Er katılıyor… Antakya Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde, 5 Mart Salı...
Aşağı Oba’da evleri yine su bastı
Mezarlık sulara gömüldü İlimizdeki sağanak yağışlar, yaklaşık 25 gün önce felaketin eşiğinden dönen Aşağı Oba Mahallesi’nde evlerin yeniden suların tehdidinde...
Defne Koleji’nden etkinlik…
“Kendi Yiyeceğimi Hazırlıyorum” Eğitime yönelik çalışmalarını ‘sosyal projelerle’ zenginleştirme hedefinde ilerleyen Defne Koleji, bünyesinde eğitim gören öğrencilerle beraber gerçekleştirdiği son...
Kısa kısa haberler
Hatay’da bomba yüklü kamyon yakalandı Geçtiğimiz hafta içinde ilimizde, Polisin, bomba yüklü bir kamyon ele geçirdiği bildirildi. Açıklamayı İçişleri Bakanı...
3,6 milyon mülteci var!
310 bini geri döndü! Soçi’de düzenlenen Suriye konulu zirve, 2011’den bu yana süren Suriye iç savaşının sonuçlanması adına çözüm önerilerini...
Hatay Eğitim İş iyi sınav verdi
Hatay Eğitim İş Sendikası, geçtiğimiz hafta sonunda “İşyeri Temsilciliği Eğitimi” temalı bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Organizasyona; Sendikanın Genel Başkanı,...
3 hukuk mezunu avukat oldu
Yemin, cübbe ve ruhsatname Hatay Barosu’nda stajyerliği başarıyla tamamlayan 3 genç hukukçu, Avukatlığa adım attı. Hatay Barosu’nda staj dönemlerini başarıyla...
Köprübaşında kaza!
Halk Otobüsü otomobile çarptı, ölü-yaralı yok, hafif hasar var. Antakya’da dün öğleden sonra, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem...
Avukatların da hakları var
Hatay Barosu, kendi bünyesinde “Avukat Hakları Komisyonu” kurdu. Komisyon Başkanlığı’na da Av. Bedia Öztürk getirildi. Hatay Barosu’ndan gelişme ile ilgili...
ESBP’ye eğitim semineri
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki, kısa adı ESBP olan Evde Sağlık Birimi’nin personeli, hizmet içi eğitimden geçirildi. Evde Sağlık Hizmetleri...
THK 94 yaşında
Türk Hava Kurumu (THK), 94. kuruluş yıldönümünü kutluyor. THK Antakya Şube Başkanı Ahmet Şenkule, 94. yıl dolayısıyla yayınladığı mesajında, Mustafa...
Gül, korucularla buluştu…
Cumhur İttifakı’nın Belen Belediye Başkan Adayı İbrahim Gül, önceki gün korucularla bir araya geldi. Belen yaylasında üst kesimlere çıkan İbrahim...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ