Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,26 / Satış: 5,28
€ EURO → Alış: 5,93 / Satış: 5,95

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 21.11.2018
  • 669 kez okundu

AKP’de aday açıklaması Cumartesi günü
AK Parti’de, bazı illerde belediye başkan adaylarının hafta sonunda açıklanabileceği duyuruldu. Açıklama, en yüksek makamdan geldi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün TBMM grup toplantısı sonrası açıklamasında, “Cumartesi günü adayların bir kısmı açıklanabilir” dedi.

14 Diş Hekimine Plaket
Hatay Dişhekimleri Odası, meslekte 40 ve 25 yılını tamamlayanlara plaket veriyor. Dişhekimleri Odası Hatay Şubesi’nin Cuma gün-kü balosunda plaket alacak meslek mensupları şunlar:
40.YIL PLAKETİ:
Tevfik Gümüşoğlu, İlyas Mukannasgil, Neriman Paşabeyoğlu.
25.YIL PLAKETİ:
Yusuf Asfuroğlu, Berna Akköprü, L.Cahit Akköprü, L.Selen Tüzün Atay, Tülin Edipoğlu, Adnan Girişken, Mehmet Güzelyurt, Asar Küçük, Hande Mansuroğlu, Burhan Mansuroğlu, Hakan Türker.

AKP’de Hatay’dan 137 başvuru
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve 15 ilçe belediye başkanlığı için AK Parti’den toplam 137 aday adayı başvuruda bulundu ve temayül yoklamasına katıldı. AKP İl Başkanı İbrahim Güler’in açıklamasına göre, Hatay BŞB için 5 kişi, 15 ilçe belediye başkanlığı için toplam 132 aday adayı başvurdu. Yapılan açıklamalara göre, AKP Genel Merkez Yerel Yönetimler Birimi, Hatay’daki teşkilatlarda ve sahada bazı çalışmalar yapıyor. Çalışmaların raporlaştırılarak Genel Merkez’de temayül yoklaması sonuçlarıyla birleştirileceği ve aday tespitlerinde bulunulacağı kaydedildi.

TOSYÖV etkinliği bugün İskenderun’da
TOSYÖV, “KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” konulu bir konferans düzenliyor. Etkinlik, bugün İskenderun Ticaret Sanayi Odası’nda saat 13.30’da yapılıyor.
TOSYÖV Başkanı Tahsin Rende, bugünkü etkinlikle ilgili şu bilgileri verdi:
“TOSYÖV, KOSGEB, Kredi Garanti Fonu A.Ş. , İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ve DenizBank, Bilkent Cyberpark, LOGO Yazılım ve KOBİ Efor Çözüm Ortaklığında, ‘KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları’ konulu toplantı, 21 Kasım 2018 tarihinde İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilecek. Bölge ekonomisine değer katan KOBİ’ler, ‘KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları’ konulu toplantıda bir araya gelerek, Türkiye ekonomisinin gelecek vizyonuna imza atmaya hazırlanıyor. Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV) tarafından düzenlenen toplantıda, bölge KOBİ’lerini ve girişimcileri, destekler ve finans olanakları toplantısında buluşturuyor.
Bugün 13:30 – 17:30 saatleri arasında, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilecek toplantıyla, Türk ekonomisinin can damarı olan KOBİ’lerin, kendilerine sağlanan destekler ve finans olanakları konusunda bilgilendirilmesi hedefleniyor.
‘KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları’ konulu toplantıda, ilgili kuruluşların yönetici ve üyelerini aramızda görmekten kıvanç duyacağız.”

SGK’dan Borçlara Taksit
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), prim borçlarını düzenli ödemesine rağmen son 1 yılda borçlarını ödeyemeyenlere yeni bir taksitlendirme hakkı sağladı. SGK, 500 bin liraya kadarki borçlara teminat aranmama kararı alırken, zor durumdaki işverenler, prim borcunu 60 aya kadar taksitlendirebilecek. 500 bin TL’ye kadar olan borçlarda teminat aranmazken, 500 bin TL’yi aşan kısım için ise yüzde 25’i oranında teminat alınarak, 60 aya kadar tecil ve taksitlendirme yapılabilecek.
Bu arada işverenlere getirilen kolaylıklar şöyle:
-Prim borçlarına uygulanmış olan gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranları basit usulde uygulanacak.
-Prim borçlarının taksitler halinde ödenmesinde yıllık yüzde 22 olan tecil faizi, çok zor durum derecesine bağlı olarak, yüzde 1,1 ila yüzde 16,5 arasında değişen oranlarda uygulanabilecek.
-Borç miktarı 2 milyon TL ve altında ise, satışına izin verilecek malın değeri konusunda kanunda sınır konulmuyor.
-Borç miktarı 2 milyon TL’nin üzerinde ise, satışına izin verilecek malın kanuna göre belirlenen değeri 2 milyon TL’yi aşmamalı.

Eğitim Sen’in başvurusu olumlu sonuç verdi
24 Kasım’da Hatim Zorunlu Değil
Hatay Eğitim Sen’in başvurusu üzerine, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programında yer alan “Okullarda Hatim Okutulması” uygulamasını gündeminden çıkardı. Eğitim Sen yönetimi, Samandağ Şubesi’ne İlçe Milli Eğitim’den gönderilen yazlı tebliğ sonrası, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmelerde bulunulduğunu ve Samandağ dahil tüm okullarda hatim okutulması maddesinin gündemden çıkartıldığını kaydetti.

MKÜ’de
1 geçici işçiye kadro hakkı
Hatay MKÜ bünyesindeki bir kurumda görevli bir kişi, sürekli işçi kadrosuna başvurusundan olumlu sonuç aldı.
Bu konuda yapılan bilgilendirmede, kamu kurum ve kuruluşlarında personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı sözleşmeleri kapsamında çalıştırılmakta olan ve üniversite sürekli işçi kadrosuna geçiş için başvuru yapan Murat Bulanık’ın, hakkında yapılan ön inceleme ve esas inceleme sonucunda sınava girmeye hak kazandığı duyuruldu.

Antakya Belediyesi ücretsiz İngilizce Kursu
7. ve 8. Sınıf Öğrencilerine…
Antakya Belediyesi, Eğitim ve Okuma Salonu bünyesinde 7. ve 8. sınıf seviyesindeki öğrencilere yönelik ücretsiz İngilizce Kursu’na başladı. Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:
“Antakya Belediyesi Eğitim ve Okuma Salonu bünyesinde eğitim gören 7. ve 8. sınıf seviyesindeki öğrencilerimize yönelik ücretsiz İngilizce kursumuzu hayata geçirdik. Öğrencilerimizin eğitim öğretimlerine ücretsiz kurs hizmetlerimiz ile destek sağlamaya önem veriyoruz. Bu kapsamda bir ilki gerçekleştirerek, 7 ve 8 sınıf seviyesinde İngilizce kursunu hayata geçirdik. Yoğun ilgi gören kursumuz hakkında bilgi almak isteyenler, Bağrıyanık Mahallemizde bulunan Eğitim ve Okuma Salonumuza başvurabilirler.”

Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor
Kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık’ta başlayacak ve 1 Nisan 2019’a kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 715 lira ceza kesilecek. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2019 itibarıyla güncellenecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Belen İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Yıldırım Beyazıt, Kayadibi, Yunus ve Çamdede Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi 7 Nolu, Karakuş, Hataylı, Ekici, Dedetoksoy, Cumhuriyet, Şehit Jandarma Er Ercan Edik ve Yavaş Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Hürriyet Mahallesi Ökkeş Süzer, Ahmet Sökmen, Lale, Narlı ve Hayıtlık Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Hürriyet Mahallesi Koca Hüseyin, Hasan Güven, Uğur Mumcu ve Sultan Aziz Sokaklarına 9:30-17:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Tutlubahçe Mahallesine 7:00-15:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Güzelyurt Mahallesine 7:00-15:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Karlısu SBL’de Konferans
Konuşmacı: Selim Demirli
Antakyalı Eğitimci-Yazar Selim Demirli, “Öğretmenlik ve Gençlere Rol Model Olmak” konulu sunumda bulunmak üzere yarın Antakya Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi’nin konuğu olacak. Yarınki sunum, öğrenciler ile halka açık tutuldu. Etkinlik, Karlısu SBL’de saat 14.00’te başlıyor. Okul yönetimi, yarınki etkinlikle ilgili şu duyuruyu yaptı:
“24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle, Eğitimci Yazar Selim Demirli Hocamız, 22 Kasım Perşembe günü saat 14’te okulumuz öğrencileriyle ‘Öğretmenlik ve Gençlere Rol-Model Olmak’ konulu bir söyleşi gerçekleştirecektir. Söyleşi sonunda, hatıralarının yer aldığı kitabını imzalı olarak öğrencilerimize hediye edecektir. Hocamıza nazik tavırlarından dolayı teşekkür eder, saygılar sunarız.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

Hatay’ı spor kenti yapacağız
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, dün geldiği ilimizde, AK Parti hükümetleri döneminde Hatay’da yapılan spor yatırımlarını ve hedefi anlattı:...
Atatürk ve Cumhuriyet
Babüroğlu’nun Antakya Konferansı Bugün Halen İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta olan Emekli Tuğg. Naim Babüroğlu, bugün Hatay’da....
Gül, “gül” dağıttı!
Belen’de, Cumhur İttifakı Başkan Adayı İbrahim Gül, soyadı gibi ‘gül’ dağıttı. İbrahim Gül, 14 Şubat Sevgililer Günü, ilçedeki Nüfus, Kaymakamlık,...
Musiki Derneği TSM Konseri 5 Mart’ta
Ayfer Er katılıyor… Antakya Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde, 5 Mart Salı...
Aşağı Oba’da evleri yine su bastı
Mezarlık sulara gömüldü İlimizdeki sağanak yağışlar, yaklaşık 25 gün önce felaketin eşiğinden dönen Aşağı Oba Mahallesi’nde evlerin yeniden suların tehdidinde...
Defne Koleji’nden etkinlik…
“Kendi Yiyeceğimi Hazırlıyorum” Eğitime yönelik çalışmalarını ‘sosyal projelerle’ zenginleştirme hedefinde ilerleyen Defne Koleji, bünyesinde eğitim gören öğrencilerle beraber gerçekleştirdiği son...
Kısa kısa haberler
Hatay’da bomba yüklü kamyon yakalandı Geçtiğimiz hafta içinde ilimizde, Polisin, bomba yüklü bir kamyon ele geçirdiği bildirildi. Açıklamayı İçişleri Bakanı...
3,6 milyon mülteci var!
310 bini geri döndü! Soçi’de düzenlenen Suriye konulu zirve, 2011’den bu yana süren Suriye iç savaşının sonuçlanması adına çözüm önerilerini...
Hatay Eğitim İş iyi sınav verdi
Hatay Eğitim İş Sendikası, geçtiğimiz hafta sonunda “İşyeri Temsilciliği Eğitimi” temalı bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Organizasyona; Sendikanın Genel Başkanı,...
3 hukuk mezunu avukat oldu
Yemin, cübbe ve ruhsatname Hatay Barosu’nda stajyerliği başarıyla tamamlayan 3 genç hukukçu, Avukatlığa adım attı. Hatay Barosu’nda staj dönemlerini başarıyla...
Köprübaşında kaza!
Halk Otobüsü otomobile çarptı, ölü-yaralı yok, hafif hasar var. Antakya’da dün öğleden sonra, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem...
Avukatların da hakları var
Hatay Barosu, kendi bünyesinde “Avukat Hakları Komisyonu” kurdu. Komisyon Başkanlığı’na da Av. Bedia Öztürk getirildi. Hatay Barosu’ndan gelişme ile ilgili...
ESBP’ye eğitim semineri
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki, kısa adı ESBP olan Evde Sağlık Birimi’nin personeli, hizmet içi eğitimden geçirildi. Evde Sağlık Hizmetleri...
THK 94 yaşında
Türk Hava Kurumu (THK), 94. kuruluş yıldönümünü kutluyor. THK Antakya Şube Başkanı Ahmet Şenkule, 94. yıl dolayısıyla yayınladığı mesajında, Mustafa...
Gül, korucularla buluştu…
Cumhur İttifakı’nın Belen Belediye Başkan Adayı İbrahim Gül, önceki gün korucularla bir araya geldi. Belen yaylasında üst kesimlere çıkan İbrahim...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ