Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 28.11.2018
  • 1.090 kez okundu

Türk Güvenlik güçlerinin çalışması:
Türk güvenlik güçleri ve istihbarat teşkilatının ortak çalışmasıyla, kaçırıldığı Suriye’de babası ölen ve yetim kalan 5 yaşlarındaki Fas asıllı kız çocuğu ülkemize, Hatay’a getirildi.
Hatay Valiliği, gelişmeyle ilgili Pazartesi günü akşam saatlerinde şu açıklamayı yaptı:
“Fas asıllı Belçika vatandaşı olan, babası M.A. tarafından 2017 yılında Suriye’ye kaçırılan ve 2017 yılı Aralık ayında baba M.A.’nın ölümü sonrasında Suriye’de kalan Y.A. (5) isimli kız çocuğu, Hatay Valiliği’nin koordinesinde güvenlik ve istihbarat birimlerinin çalışmaları neticesinde 26 Kasım 2018 günü Türkiye’ye getirilmiştir. Kızını geri alabilmek ümidiyle Türkiye’de bulunan Belçika vatandaşı Fas asıllı anne H.C. (30), Hatay Valiliği himayesinde kızı Y.A.’ya iki yıllık hasretin ardından 26 Kasım Pazartesi günü akşam saatlerinde kavuşmuştur.
Anne H.C. ve kızı Y.A., İl Göç İdaresi’nde gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından Belçika Hükümeti yetkilileri ile birlikte ülkesine döneceklerdir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

TIMSS uygulaması:
Nisan 2019’da
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, 4’üncü ve 8’inci sınıf öğrencilerinin matematik ve fen bilimleri derslerindeki bilgi ve becerilerini ölçmeye yönelik olarak gelecek Nisan ayında yapılacak Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) uygulamasının Türkiye’de 60 il ve 217 okulun katılımı ile düzenleneceğini belirtti.

İstinaftaki hakim
ve savcılara eğitim
Adalet Bakanlığı, kamuoyunda “istinaf” olarak bilinen 9 bölge adliye mahkemesinde görev yapan 926 hakim ve savcıyı meslek içi eğitime alacak.

Karar sayısı
900 bini geçti
Kamuoyunda “istinaf” olarak bilinen bölge adliye mahkemeleri, bugüne kadar 1 milyon 364 bin dosyadan 925 binini karara bağladı. Böylece istinaf mahkemeleri gelen dosyaların yüzde 67’sini sonuçlandırmış oldu.

Esnafın, talebi var
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,”Yeni yıla girerken güncellenen kira sözleşmelerindeki artışlar, esnafı daha fazla zora sokuyor. Kira artışlarında enflasyon oranları dikkate alınmalı” dedi.

Düzenleme yürürlükte
BDDK’nın hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklamayla ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda taksit sınırının 6 aydan 9 aya çıkarılması doğrultusunda yaptığı yönetmelik değişikliği yürürlüğe girdi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, Onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Nergizlik Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Müftüler Mahallesi ile Fatih Mahallesi Müftüler Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Metin Uzun, Dağlılar, Durgun, Taş, Beyler, Mevlana, Ahmet Yesevi, Cami, Bilgin, Güven, Filikçiler, Cocoğlu, Ahmet Sade, Sade, Daner, Olgun ve Atatürk Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Cırtıman Mahallesine 9:00-13:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Akçay ve Güzelçay Mahallelerine 13:30-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Eğerci Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Leylekli Mahallesine 16:30-17:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Leylekli Mahallesine 7:30-8:30 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Gölbaşı, Sucuköy, Baldıran, Muratpaşa, Torun, Adalar, Başpınar ve Kamberlikaya Mahallelerine 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Şenköy Paneli
5 Aralık’ta:
Keçi Sütü Ürünleri…
Yayladağı Kaymakamlığı ile Yayladağı Belediyesi himayelerinde ve Hatay Gönüllüleri Konseyi Derneği organizasyonunda, Şenköy’de, “Yayladağı Keçi Besiciliği ve Keçi Sütü Ürünleri” adlı bir Panel düzenleniyor.
Etkinlik, 5 Aralık Çarşamba günü Şenköy’de düzenleniyor.

Deşifre edilsinler!
Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, “Akaryakıt fiyatlarının inmemesinin sebebi çeşitli mallarda olduğu gibi maalesef fırsatçılık. Mutlaka devletin buna bir çözüm bulması, bu fırsatçıları deşifre etmesi gerekiyor” dedi.

Ödemede son gün
Antakya Belediyesi, emlak vergisi ve iş yerleri için çevre temizlik vergisi 2. taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım 2018 olduğunu hatırlatarak vatandaşlara bilgilendirme açıklaması yaptı.

Esnafın kira şikayeti
Esnafın okul, hastane kantinleri gibi yerel yönetimlere ve kamuya ait işyerlerindeki kira artışlarından belini doğrultamadığını vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Yerel yönetimlere, vakıflara ya da devlete ait iş yerlerinde faaliyet gösteren esnafımız kira artışlarından bıktı. Son zamanlarda, yeni yıla da girerken güncellenen sözleşmelerle yüzde 500′ e kadar çıkan kira artışları söz konusu. Bu zamlar esnafın belini bükerken enflasyonu da artırıyor’ dedi.

2545 işletmeye
Kaynak sağlanacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOBİ Gelişim Destek Programının (KOBİGEL) sayesinde 2 bin 545 işletmeye 734 milyon liralık kaynak sağlanacağını söyledi.

AFAD’dan vatandaşa
‘Hazırlıklı olun’
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, afet öncesi ve sonrasına ilişkin kurumların ve bakanlıkların çalışmaları olduğunu belirterek, bireylerin de kendi oturdukları evleri, çalıştıkları yerleri bu anlamda sorgulamasını istedi.

Önemli veri
30 Kasım Cuma: 10:00/Dış Ticaret Dengesi/Ekim/Beklenti: – 0.50 milyar dolar/Önceki: – 1.87 milyar dolar

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ