Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 29.11.2018
  • 775 kez okundu

5 kuruş daha indirim
Türkiye’nin yerli akaryakıt şirketi Türkiye Petrolleri, enflasyonla mücadele kapsamında, dün gece yarısından geçerli olmak üzere benzin ve motorinin litre fiyatında 5 kuruş daha indirim yaptı.

Binlerce işçi alacak
Yaklaşık 10 yıldır Almanyada 15 farklı havalimanında faaliyet gösteren OBM İnsan Kaynakları Şirketi,
2019 yılında Almanya’ya Türkiye’den ilk etapta
10 bin işçi götürecek.
En çok hemşire, kaynakçı, elektrikçi ve havalimanı yer hizmetleri sektörlerinde ihtiyacın olduğunu söyleyen, şirketin yöneticisi Osman Taş, “Böylece Türkiye’deki işsizliği de azaltacağız” ifadelerini kullandı.

KESK’liler 15 Aralık
Mitingine hazırlanıyor
İlimizdeki KESK üyeleri, önümüzdeki ay ortasında Adana’da yapılacak bölge mitingine hazırlanıyor.
KESK Hatay Dönem Sözcüsü, aynı zamanda SES Eş Başkanı Meryem Avcı; Enflasyondan işsizliğe, yoksullaşmadan ekonomik durgunluğa kadar hayatın her alanını kabusa çeviren kapsamlı bir ekonomik krizle karşı karşıya olunduğunun altını çizdiği açıklamasında şunları kaydetti:
“Bizler, Emek ve Demokrasi Platformu oluşturan kurumlar olarak, ‘Krizin bedelini ödemeyeceğiz, krizde yüzde 1 değil, yüzde 99 korunsun’ talebiyle ortak bir mücadeleyi örgütleyeceğimizi ifade ederken, bu talep etrafında buluşabilecek herkesi de emeğin savunması için omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz. Mücadele programımızın ilk ayağı olarak, 1 Aralık Cumartesi günü köprübaşında basın açıklaması yapılacaktır.”
KESk üyeleri, 15 Aralık tarihinde Adana’da bölge mitingine katılacaklarını duyurdu.

Nehir, Elçi’yi Andı
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Diyarbakır Baro Başkanlığı görevini yürüttüğü sırada 28 Kasım 2015 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Tahir Elçi’yi yayınladığı bir mesajla andı.
Başkan Nehir, mesajında, “Barış ve kardeşlik mücadelesinin yılmaz emekçisi Tahir Elçi’yi saygıyla anıyorum” ifadelerine yer verdi.

ÇEV’de son 48 saat
Gayrimenkul sahiplerinin emlak vergisi ve işyerleri için çevre temizlik vergisi 2. taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım Cuma günü.
Çevre temizlik vergisinde ödeme süreci bugün ve yarın tamamlanıyor. Mükelleflerin mağdur olmamaları ve cezalı duruma düşmemeleri için vergilerini 30 Kasım 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar ödemeleri gerekiyor.

Son 2 Gün
Antakya Belediyesi; emlak vergisi ve iş yerleri için çevre temizlik vergisi 2. taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım 2018 olduğunu hatırlatarak, vatandaşlara bilgilendirme açıklaması yaptı.

Ar-Ge harcaması
Türkiye İstatistik Enstitüsü verilerine göre, ülkemizde Ar-Ge harcaması, 2017 yılında 29 milyar 855 milyon TL’ye yükseldi. Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinin dahil olduğu Akdeniz Bölgesi’nde Ar-Ge harcaması ise 1.201.681.467 TL olarak gerçekleşti.

Asgari ücrette
Zam pazarlığı
İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere 6 Aralık Perşembe günü ilk toplantısını gerçekleştirecek. İşçi kesimi, asgari ücretin 2 bin liraya yükseltilmesini talep ediyor.
Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 384 lira 66 kuruş. Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

KPSS ön lisans
sonuçları açıklandı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca, 2018-Kamu Personel Seçme Sınavı ön lisans düzeyi sonuçları açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarını, ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebilecek.

Taksit sayısı artırıldı
Fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan cep telefonu satışlarında uygulanan 6 aylık taksitlendirme süresi, 31 Ocak 2019’a kadar 12 aya çıkarıldı.

‘Ambalajsız ürün’ uyarısı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tüketicilerin ambalajlı ürünleri tercih etmesi gerektiğini belirterek, “Açıkta satılan süt, zeytinyağı gibi ürünlerden uzak durulması lazım” dedi.

KPDK’de 3600
ek gösterge görüşülecek
Kamu Personeli Danışma Kurulu, 3600 ek gösterge başta olmak üzere, toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme getirilen ve çözümü daha sonraya bırakılan konuları ele almak için 7 Aralık’ta toplanacak.

Kira artışlarında Enflasyon kriteri’
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,”Yeni yıla girerken güncellenen kira sözleşmelerindeki artışlar, esnafı daha fazla zora sokuyor. Kira artışlarında enflasyon oranları dikkate alınmalı” dedi.

Çekmece-Günyazı imar sorunu giderildi
Defne ilçesinin iki büyük yerleşim birimi, Çekmece ile Günyazı Mahallelerindeki “Özel Güvenlik Bölgesi” uygulamasından kaynaklanan imar sorunu giderildi. Sorunun giderilmesinde, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın önemli katkısı olduğu kaydedildi. Gelişme nedeniyle, bu sabah 09.30’da ATSO’da konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirme toplantısı düzenleneceği duyuruldu.

Güler’e Karşılama Yarın
AKP’nin Hatay BŞB Başkan Adayı İbrahim Güler’e yarın karşılama yapılıyor. Halen İl Başkanı olan aday Güler’e karşılamanın, yarın Topboğazı’ nda saat 14.00’te düzenleneceği duyuruldu.

Yerli üretime destek …
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yerli üretime ve çiftçilere destek olmak amacıyla birbirinden önemli projelere imza atmaya devam ediyor. Başkan Savaş’ın yerli üretimi arttırmak ve genetiği bozulmuş gıdalardan kurtulmak amacıyla başlattığı “Doğal Yaşam ve Üretim Çiftlik-leri” projesi kapsamında; Yayladağı merkez, Leylekli, Çandır, Bezge ve Eğerci mahallelerinde karakılçık, ali bayır, kılçık-sız (kel buğday) ve mer-cimek tohumları yeniden toprakla buluşturuldu.

HDP Defne’de Olağanüstü Kongre kararı alındı
Halkın Demokrasi Partisi (HDP), Defne ilçesinde olağanüstü kongre kararı aldı. HDP Defne İlçe Kongresi 2 Aralık Pazar günü ilçe binasında saat 11.00’de yapılıyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ