Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,26 / Satış: 5,28
€ EURO → Alış: 5,93 / Satış: 5,95

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 06.12.2018
  • 742 kez okundu

Özdemir: Adaylık açıklaması yok
Defne’de CHP belediye başkan aday adaylarından Nidal Özdemir, sosyal medyada yayılan haber ve yorumlara cevaben, kendisiyle ilgili bir adaylık açıklaması olmadığını belirterek, bunlara itibar edilmemesini, zamanı geldiğinde yetkili kurulların gereken resmi açıklamayı yapacağını bildirdi. Nidal Özdemir, bir başka açıklama ile de, “Belediye Başkanlığı’na adayım. Bunun dışında hiçbir pazarlığın içine girmeyeceğim. Ne Belediye Başkan Yardımcılığı ne de Belediye Meclis Üyeliği’ni kabul etmeyeceğim. Ben CHP’liyim. Aday kim olursa olsun, Partimin adayına destek olacağım” dedi.

Hatay’daki Suriyeliler, matbaa kurup sahte evrak basmayı da öğrenmişler!
Reyhanlı’da Polis, Suriyeliler için Sahte Pasaport ve Geçici Koruma Kimlik Belgesi düzenleyen bir matbaaya baskın düzenledi.
Reyhanlı Polisi, baskın sırasında işyerinde sahte belgeler bulunca, soruşturma derinleştirildi ve 3 katlı bir binanın çatı katında matbaa olarak kullanıldığı belirlenen binada farklı ülkelere ait 400 adet sahte pasaport, 500 kişiye ait vesikalık fotoğraf ile 1700 adet pasaport damga pulu ele geçirildi.
Olayda ayrıca çok sayıda bilgisayar, pres makinesi, fotokopi makinesi, dizüstü bilgisayar, pasaport yapımında kullanılan jelatinler, çeşitli resmi kurumlara ait sahte mühürler ele geçirildi.
Olayla ilgili mahkemeye sevk edilen Suriye uyruklu 3 kişiden biri tutuklandı, 2 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

CHP’de 300 aday açıklanıyor
CHP Genel Merkezi, Türkiye genelinde 300 belediye başkan adayını daha açıklıyor.
Edinilen bilgilere göre, bugünkü 300 aday arasında Hatay’dan İskenderun, Samandağ, Arsuz ile Defne ilçelerinin başkan adayları bulunmuyor.

Nehir’den “Kadın Hakları” Mesajı: Medeniyet, Kadın Haklarıyla…
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, bir toplumun medeniyet ölçüsünün, o toplumda kadına verilen değer ve haklarla ölçüldüğünü kaydetti. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in mesajı şöyle:
“Günümüz dünyasında bir toplumun medeniyet düzeyi, o toplumun, insanlara ve özelliklere kadınlara verdiği önemle değerlendirilmektedir. Demokratik bir toplum için kadınların haklarının güçlendirilmesi, çalışma alanlarının genişletilmesi, eğitim, sağlık, istihdam, hukuk, siyaset ve benzeri alanlarda eşit fırsat imkânlarından yararlanmalarının sağlanması önem taşımaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, kadınlara; belediye seçimlerine katılma hakkı, muhtar, köy ihtiyar kurulu üyeliğine seçme ve seçilme hakkı ve milletvekili seçme ve seçilme hakkı gibi hakları, birçok Avrupa ülkesinden önce vererek, kadınlarımızın ülke yönetiminde söz sahibi olmalarını sağlamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu çağdaş, laik Türkiye Cumhuriyeti, kadınlara verdiği önemin göstergesidir. Bu duygu ve düşüncelerle, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anıyor, Cumhuriyet kadınlarımızın 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nü kutluyorum.”

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketince gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Kıratlı, 19 Evler, İlter, Dağlılar, Durgun, Beyler, Mevlana ve Şehit Kerim Kök Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Eğerci Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çabala, Kızılçat, Aşağıpulluyazı ve Yukarıpullyazı Mahallelerine 12:30-18:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Leylekli Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Leylekli Mahallesine 16:30-17:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları
Valilik koordinesinde kutlama yapılacak
Hatay Valiliği koordinesinde ’10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ kutlamaları yapılacak. Valilik’ten dün bu konuda şu açıklama yapıldı:
“Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi çerçevesinde; insan haklarının güvence altına alınması, geliştirilmesi bu konuda tüm dünyada insanların bilgilendirilmesi ve insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması açısından anlam ve öneminin dünya kamuoyunca paylaşılması amacıyla, her yıl, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.
Bütün dünyada yaşanan son gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı daha da arttırmıştır. Savaşlar, her türlü şiddet, bağımlılık, çocuk istismarı, kadınlara yönelik olumsuz davranışlar, özürlü haklarının ihlali, giderek kirlenmekte olan çevre kaynaklarımız bütün insanları tehdit etmektedir. Bu koşullarda hemen her kesime düşen, gerek bireysel gerek kurumsal sorumluluk bilinciyle, insan hakları konusunda her zamankinden daha çok duyarlı olmaktır.
Bu amaçla, Valiliğimiz İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı’nca, 10 Aralık 2018 Pazartesi günü saat 10.00′ da Cumhuriyet Alanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulacaktır.”Kimyeci’den “Mevlana” kutlaması
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 2-9 Aralık Mevlana Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Belediye Başkanı Kimyeci’nin mesajı özetle şöyle:
”İnsan düşüncesine yepyeni bir mesaj veren ve İslam düşünürlerinin fikir sistemlerini, inanç akidelerini ruh, akıl ve sevgi üçgeni içinde sunan, insanlığa ahlak, din, ilim ve akıl yolunda heyecan katarak yeni ufuklar açan, müstesna yüce bir varlık, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin insan düşüncesine verdiği en büyük mesaj; Aşk, sevgi ve birliktir. Gönüller Sultanı Hz. Mevlana’nın yoluna gönül koyan herkes; kemale, sevgiye, insanlığa, bilgeliğe, hoşgörü ve yüksek ahlaka ulaşmaktadır. Mevlana, aziz ve yüce bir üstattır. Her dinden, her renkten insanı kucaklayan Hz. Mevlana; sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolüdür. ‘Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol’ düsturuyla insanlığı dürüstlüğe doğruluğa çağıran Hz. Mevlana, sevgi ve dürüstlük hayat felsefesiyle bütün dünyayı ışığıyla aydınlatmaya devam etmektedir. O’nun hayatı ve şiirleri ile verdiği mesajların bilhassa gençler başta olmak üzere insanlarımıza anlatılmasının ve aktarılmasının faydalı olacağı düşüncesindeyim.
Bu duygu ve düşüncülerle, Mevlana hazretlerini anma haftasında; Sevginin, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün sembolü olan ve bunu tüm insanlığa yaymaya çalışan önemli değerimiz Hz. Mevlana’yı sevgi ve rahmetle anıyorum. Mevlana´nın 745. Vuslat yıldönümünün memleket ve millet olarak birlik, beraberlik, kardeşlik ve dünya barışının tesisine vesile olmasını temenni ediyorum.”

Bütçe mesaisi başlıyor
TBMM Genel Kurulu, 10 Aralık Pazartesi gününden itibaren, Cumartesi ve Pazar günleri de dahil aralıksız 12 gün sürecek 2019 yılı bütçe mesaisine başlayacak.

Sağlıkta Şiddet!
Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sebebiyle kasten işlenen suçlardan şüpheli olanlar, kolluk görevlilerince yakalanacak ve gerekli işlemleri yapılarak Cumhuriyet başsavcılığına sevk edilecek. Cumhuriyet savcısı adli işlemleri yerine getirecek.

Bursa’da
yanarak ölen işçi Hataylı
Bursa’nın İnegöl ilçesinde bir mobilya firmasının üretim bölümünde çıkan yangında dumandan zehirlenerek hayatını kaybeden işçi Mehmet Ürek’in Hataylı olduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, 65 yaşlarındaki yanarak ölen işçi Mehmet Ürek’in cenazesi Hatay’a getirildi.
Alınan bilgiye göre; İnegöl’de, Bursa- Ankara karayolu üzerindeki bir mobilya firmasının üretim bölümünde çıkan yangında alevler, yanıcı malzemeler nedeniyle 3 katlı fabrikanın tamamına sıçradı. Yangın sırasında içeride çalışan işçilerden birinin çıkamadığı bilgisi üzerine, itfaiye ekipleri, söndürme çalışmalarının ardından işçiyi aradı. Aramalar sırasında üretim kısmında dumandan zehirlenerek hayatını kaybeden Mehmet Ürek’in cesedine ulaşıldı. Yangında hayatını kaybeden Mehmet Ürek’in cenazesi, ailesine teslim edildi. Cenaze, toprağa verilmek üzere Hatay’a gönderildi.

Antakya Belediyesinde
121 İşçiye Ödeme…
Antakya Belediyesi, 121 işçi personele toplu iş sözleşmesinden kaynaklı 30 yevmiye tutarında ikramiyelerini ödedi. İkramiye, işçi personelin kıdem ve hizmet yılı esaslarına göre banka hesaplarına yatırıldı.

Onarım çalışması
Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Emek Mahallesi’nde, Altınçay Mahallesi 628. Sokak’ta ve Saraykent Mahallesi Gençlik Merkezi çevresinde, çeşitli kurumlarca yapılan kazı çalışmaları nedeniyle bozulan yollarda parke onarım çalışması gerçekleştirdi.

Antakya Belediyesi Hizmeti
Ücretsiz Gitar Kursu
Antakya Belediyesi sosyal belediyecilik çatısı altında kurulan Gençlik Merkezi’nde ücretsiz gitar kursu devam ediyor. Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Gençlik Merkezi’nde Uzman Eğitmen Zeynep Şabanoğlu tarafından verilen gitar derslerinde yaz dönemi kurslarının devam ettiği belirtildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

Hatay’ı spor kenti yapacağız
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, dün geldiği ilimizde, AK Parti hükümetleri döneminde Hatay’da yapılan spor yatırımlarını ve hedefi anlattı:...
Atatürk ve Cumhuriyet
Babüroğlu’nun Antakya Konferansı Bugün Halen İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta olan Emekli Tuğg. Naim Babüroğlu, bugün Hatay’da....
Gül, “gül” dağıttı!
Belen’de, Cumhur İttifakı Başkan Adayı İbrahim Gül, soyadı gibi ‘gül’ dağıttı. İbrahim Gül, 14 Şubat Sevgililer Günü, ilçedeki Nüfus, Kaymakamlık,...
Musiki Derneği TSM Konseri 5 Mart’ta
Ayfer Er katılıyor… Antakya Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde, 5 Mart Salı...
Aşağı Oba’da evleri yine su bastı
Mezarlık sulara gömüldü İlimizdeki sağanak yağışlar, yaklaşık 25 gün önce felaketin eşiğinden dönen Aşağı Oba Mahallesi’nde evlerin yeniden suların tehdidinde...
Defne Koleji’nden etkinlik…
“Kendi Yiyeceğimi Hazırlıyorum” Eğitime yönelik çalışmalarını ‘sosyal projelerle’ zenginleştirme hedefinde ilerleyen Defne Koleji, bünyesinde eğitim gören öğrencilerle beraber gerçekleştirdiği son...
Kısa kısa haberler
Hatay’da bomba yüklü kamyon yakalandı Geçtiğimiz hafta içinde ilimizde, Polisin, bomba yüklü bir kamyon ele geçirdiği bildirildi. Açıklamayı İçişleri Bakanı...
3,6 milyon mülteci var!
310 bini geri döndü! Soçi’de düzenlenen Suriye konulu zirve, 2011’den bu yana süren Suriye iç savaşının sonuçlanması adına çözüm önerilerini...
Hatay Eğitim İş iyi sınav verdi
Hatay Eğitim İş Sendikası, geçtiğimiz hafta sonunda “İşyeri Temsilciliği Eğitimi” temalı bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Organizasyona; Sendikanın Genel Başkanı,...
3 hukuk mezunu avukat oldu
Yemin, cübbe ve ruhsatname Hatay Barosu’nda stajyerliği başarıyla tamamlayan 3 genç hukukçu, Avukatlığa adım attı. Hatay Barosu’nda staj dönemlerini başarıyla...
Köprübaşında kaza!
Halk Otobüsü otomobile çarptı, ölü-yaralı yok, hafif hasar var. Antakya’da dün öğleden sonra, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem...
Avukatların da hakları var
Hatay Barosu, kendi bünyesinde “Avukat Hakları Komisyonu” kurdu. Komisyon Başkanlığı’na da Av. Bedia Öztürk getirildi. Hatay Barosu’ndan gelişme ile ilgili...
ESBP’ye eğitim semineri
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki, kısa adı ESBP olan Evde Sağlık Birimi’nin personeli, hizmet içi eğitimden geçirildi. Evde Sağlık Hizmetleri...
THK 94 yaşında
Türk Hava Kurumu (THK), 94. kuruluş yıldönümünü kutluyor. THK Antakya Şube Başkanı Ahmet Şenkule, 94. yıl dolayısıyla yayınladığı mesajında, Mustafa...
Gül, korucularla buluştu…
Cumhur İttifakı’nın Belen Belediye Başkan Adayı İbrahim Gül, önceki gün korucularla bir araya geldi. Belen yaylasında üst kesimlere çıkan İbrahim...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ