Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 13.12.2018
  • 1.339 kez okundu

Hatay’da Ecrimisil için 10.200 başvuru
3000 kişiye kiralama tamam…
Hazine’ye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin, ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayacak uygulamada başvurular geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Bu düzenlemeden yararlanmak üzere ülke genelinde 180 bin çiftçi başvuruda bulundu.
En fazla talepte bulunan iller arasında yer alan ilimiz Hatay’da ise 10 bin 200 çiftçi başvuruda bulundu. Yapılan başvuruların, Milli Emlak birimlerince değerlendirilmeye başlandığı ve gerekli şartları taşıyan vatandaşlardan 3 bininin kiralama işlemlerinin tamamlandığı öğrenildi.
Edinilen bilgilere göre, ilimiz Milli Emlak Müdürlüğü’nde hummalı bir çalışma yürütüldüğü ve diğer başvuruların da hızla değerlendirilirken, işlemlerin en kısa sürede sonuçlandırılacağı kaydedildi.

Hatay’da 6 El-Kaide’li tutuklandı
İskenderun’da, El Kaide üyesi oldukları şüphesiyle yakalanan 17 kişiden 6’sı çıkarıldıkları adliyede tutuklandı.
Türkiye’ye kaçak yollarla giriş yapmış El Kaide üyelerinin yakalanmasına yönelik başlatılan çalışmada gözaltına alınan 17 şüpheliden 6’sı çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Adliyeye çıkartılan şüphelilerden 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Diğer 9 şüphelinin sorgusu ise sürüyor.

Antakya çevre yolunda 4 araç çarpıştı
Ölü Yaralı Yok, Hasar Var…
Antakya’da dün sabah saatlerinde trafiğin yoğun olduğu bir sırada, çevre yolunun Ekinci yol kavşağında zincirleme bir kaza yaşandı. Kazada ölüm ya da yaralanma olmadı, ancak araçlarda hasarlar oluştu. Çevre yolunun Ekinci kavşağındaki kazada; Nurettin Yıldırım’ın kullandığı 06.BBG.23 plakalı otomobil, Mehmet Yüzgülen’in kullandığı 31. ABK.428 plakalı otomobil, Emine Süt’ün kullandığı 31. Su. 545 plakalı otomobil ile Serdar Yıldız’a ait 20.BK.058 plakalı araç çarpıştı.

Körfezde Bot alabora oldu
ÖLÜ, KAYIP YOK…
İskenderun Körfezi’nde Salı sabah saatlerinden itibaren etkili olan fırtına, denize açılan bir botun alabora olmasına neden oldu. Olay, Salı günü akşam saatlerinde, İskenderun denizi açıklarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, bir grup, Türkiye Yelken Federasyonu İskenderun Yelken Kulübü’ne ait botla denize açıldı. Bot, kısa bir süre sonra şiddetli fırtına nedeniyle alabora oldu. Denize düşenlerin kendi çabalarıyla sahile çıktığı öğrenilirken, alabora olan bot da vinç yardımıyla denizden çıkartıldı.

Sağlık Müdürlüğü kampanya başlattı
Aile Hekiminizi Erken Tanıyın
Sağlık Bakanlığı tarafından, “Sağlıklı Bir Yaşam İçin Aile Hekiminizi Erken Tanıyın” başlıklı bir iletişim kampanyası başlatıldı.
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, kampanya ile ilgili olarak; sağlığımızın korunması, erken teşhis ve tanı için yılda en az bir defa Aile Hekimini ziyaret etmek gerektiği hatırlatıldı ve şu bilgi verildi:
“Aile Sağlığı Merkezlerinde verilen hizmetler şunlar: Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında; Gebe ve lohusa rutin muayene ve takibi, bebek ve çocuk rutin muayene ve takibi, aşılama ve bağışıklama hizmetleri, meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserlerine yönelik tarama ve takipler, obezite takibi, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların tarama takip ve tedavisi, üreme sağlığı hizmetleri, her türlü sağlık sorunu için danışmanlık ve rehberlik hizmetleri… Teşhis ve tedavi hizmetleri kapsamında da; Yaşa özel muayene, teşhis ve tedavi hizmetleri, ve laboratuvar hizmetleri…”
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, ayrıca, kişilerin E-Devlet ve E- Nabız üzerinden, elektronik ortamda; İl Sağlık Müdürlükleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri ile Aile Sağlığı Merkezlerinden aile hekimlerinin isimlerini öğrenebilecekleri duyurusunda da bulundu.

İskenderun şehir içi trafik düzenlemesi eleştirilerine yanıt:
Resmi Kurumlar İstedi…
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Ulaşım Daire Başkanlığı, kısa adı UKOME olan Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından uygulanan İskenderun Kent Merkezi Trafik Sirkülasyon düzenlemesi ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla açıklamada bulundu. Hatay BŞB Ulaşım Dairesi Başkanlığı bilgilendirmesinde şöyle denildi:
“19 Haziran 2018 tarihinde alınan UKOME kararı ile İskenderun Trafik Sirkülasyon düzenlemesi yapılmış, HBB Ulaşım Daire Başkanlığı da, İskenderun Kaymakamlığı’ndan ‘düzenlemenin uygun olup olmadığına dair’ görüş istemiştir. Gelen talep üzerine, İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce yapılan değerlendirmelerin ardından, İskenderun Kaymakamlığı, İskenderun Kent Merkezi Trafik Sirkülasyon düzenleme-sinin birçok bakımdan uygun olmayacağını Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bildirmiştir.”

Günde 3 saat 34 dakika
Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK) tarafından daha önce 2006, 2009 ve 2013’te yapılan ve televizyon izleme eğilimlerinde yaşanan değişimleri ölçmek amacıyla 2018’de tekrarlanan “Televizyon İzleme Eğilimleri” araştırması, Nisan-Mayıs aylarında, aralarında Hatay’ın da olduğu 26 ilde 15 yaş ve üzeri 2 bin 600 kişiyle yapıldı. RTÜK’ün 26 ilde 15 yaş ve üzeri 2 bin 600 kişiyle gerçekleştirdiği “2018 yılı Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması”nın sonuçlarına göre, izleyiciler, günlük ortalama 3 saat 34 dakika televizyon izliyor.

Güler: Yanlışları beraber düzelteceğiz
AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, İskenderun’da yaptığı ziyaretlerde kent trafiğindeki sıkıntılara dikkat çekti. En önemli özelliklerinin şeffaflık, dürüstlük ve istişare olduğunu ifade eden Güler, çalışmalara hızla devam ettiklerini söyledi.
İskenderun’da yaşanan trafik sorunuyla ilgili Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne tepki gösteren Güler, “İskenderun kent içi trafik düzenlenmesi yapıldığında; İskenderun Belediyesi’nin, Şoförler Odasının ve STK’larının bilgisi olmuyor. Neden? Çünkü her şeyi bilen bir Büyükşehir Belediye Başkanı var” dedi.
Eldeki kaynakların İskenderun ve Hatay’ı sil baştan imar etmeye yeterli olduğunu vurgulayan Güler, “Allah nasip eder, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı olursak, biz, yanlışları milletimizle ve STK’larla tartışarak düzelteceğiz” dedi.

Defne’de yol bakım çalışmaları
Defne Belediyesi, ilçeye bağlı mahallelerin yollarına yönelik bakım ve onarım çalışmalarını sürdürüyor. Sürekli ve yoğun olarak kullanılan yolların onarım ve bakımını yapan Defne Belediyesi’ne bağlı Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, geçtiğimiz günlerde Çekmece Mahallesi 346, 347 ve 376. Sokaklarda stabilize ve tesviye çalışmaları gerçekleştirdiklerini duyurdu. Çok sayıda iş makinesinin görev aldığı yol bakım ve onarım çalışmalarında uygun dolgu malzemesi ile stabilize edilen yollar, tesviye edilerek vatandaşların kullanımına hazır hale getirildi.

Esnaftan belediyelere
‘Bez Çanta Çağrısı’
Yeni yıldan itibaren ücretli olacak naylon poşetler nedeniyle en azından bir defaya mahsus ücretsiz bez çanta dağıtılmasını talep eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘1 Ocak itibariyle naylon poşetler 25 kuruş olarak satılacak. Yeni uygulamada 1 poşet için 25 kuruş küçük görünse de, toplamda büyük meblağlar oluşturmaktadır. Yani ailelere poşet yeni malı yükler getirecektir. En azından öncelikle marketler olmak üzere belediyeler de çevreyi korumak adına bir defaya mahsus ücretsiz bez çanta dağıtarak çevrenin korunmasına katkı sağlamalı ve ailelerin bütçelerine ek yük gelmemesine katkı sağlamalıdırlar’ dedi.

Kadınlar yine az!
Mart 2019’daki yerel seçimlerde belediye başkanlıkları için dört partinin şimdiye kadar açıkladığı adaylar arasında kadın sayısı dikkatleri çekiyor. AKP, CHP, MHP ve İyi Parti’nin açıkladığı toplam 793 adaydan sadece 26’sı kadın. Erkek adayların egemen olduğu listelerde kadınların oranı ise sadece yüzde 3.4’te kalıyor.

Personel atanacak
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2019 yılında pratisyen hekim, uzman hekim, diş hekimi ve eczacı olmak üzere yaklaşık 25 bin sağlık personelinin atamasının yapılacağını açıkladı.

Asgari ücrette gündemi
‘ülke ekonomisi’
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yarın gerçekleştirilecek ikinci toplantısında, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TÜİK uzmanlarının ülke ekonomisiyle ilgili verileri paylaşması bekleniyor.

Kadın istihdamında
‘Hedefimiz yüzde 41’
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Kardaş Ergezen, “Hedefimiz kadın istihdamını 2023’te yüzde 41’e yükseltmek, kayıt dışı çalışma oranını ise yüzde 30’a düşürmektir” dedi.

Erol Bilecik’ten uyarı:
‘Aynı gemideyiz’
Nakit sıkışıklığının her sektörde öne çıktığını, finansmana erişimin eskisi kadar kolay olmadığını kaydeden TUSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Hepimiz aynı gemideyiz. Gemiyi tekrardan yüzdürebiliriz. Artık uzun vadeli kararları daha fazla almamız ve arkasında durmamız gerekiyor” dedi.

Kobi alacaklarına
‘garanti sistemi’
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Devlet Destekli Alacak Sigortası Sistemi’ni, KOBİ’lerin alacaklarını garanti altına alacak bir model hayata geçireceğiz” dedi.

En yüksek fazla!
Türkiye, Ekim ayında, 2,77 milyar dolarla, 1992 yılından bu yana hesaplanan seriye göre tarihinin en yüksek cari işlemler fazlasını verdi.

Önemli veriler
17 Aralık Pazartesi:
10:00/İşsizlik Oranı/Eylül/Önceki: % 11.1
11:00/Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi/Kasım/Önceki: – 5.4 milyar TL

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ