Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 18.12.2018
  • 1.143 kez okundu

Hatay’da trafikten iyi haberler var
Kontrol Arttı, Kaza-ceza Azaldı
İlimizde trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında trafik ekipleri tarafından 10-16 Aralık tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde, kurallara uyumsuzluğu görülen sürücü sayısında azalma, kazalarda ise azalma gözlendi. Resmi verilere göre, ilimizdeki 7 günlük karayolu hareketi sonuçları şöyle:
– 14.373 araç kontrol edildi.
-Kusuru tespit edilen 3.272 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı. Bu rakam, daha önce 4500 civarı idi.
-24 motosiklet trafikten men edildi. (70-80 idi)
-104 okul servis aracı kontrol edildi, 8 okul servis aracına para cezası tatbik edildi.
-45’i yaralanmalı, 30’u maddi hasarlı toplam 75 trafik kazasında 72 kişi yaralandı.
-Alkollü araç kullandığı tespit edilen 56 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu. 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 9 sürücü hakkında gerekli adli işlemler başlatıldı.

Antakya’da 15 kişi mantardan zehirlendi
Antakya’da 15 kişi, dağdan topladıkları mantarlı yemekten zehirlendi. Zehirlenme üzerine hastaneye kaldırılan 5’i çocuk 15 kişiye müdahale edildiği, halen sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Mantar zehirlenmesi geçiren 15 kişi, MKÜ Araştırma Hastanesi’nde tedavi görüyor.

İMO 64 yaşında
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), kuruluşunun 64.yılını kutluyor. İMO Hatay Şubesi yönetici ve üyeleri, 64. yıl kuruluş balosunu 21 Aralık Cuma akşamı Şehir Kulübü’nde kutluyor. Gecede, mesleğin kıdemlilerine “Şükran Plaketleri” verilecek.

SYDV’na Seçilen üyeler belli oldu
Antakya ve Defne Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda görev yapmak üzere, 2 muhtar ile STK temsilcisi 1’er kişi için dün seçimler yapıldı. Vakıflarda seçilen muhtarlar şunlar:
-Hatay Valiliği SYDV Mütevelli Heyeti’ne, Sinanlı Mahalle Muhtarı İbrahim Bozhaydar ile Saraykent Mahalle Muhtarı Yakup Yılmaz,
-Antakya Kaymakamlığı SYDV Mütevelli Heyeti’ne, Kardeşler Mahalle Muhtarı Ahmet Umarlar ve Gazi Mahalle Muhtarı Süleyman Çaltak,
-Defne Kaymakamlığı SYD Vakfı Mütevelli Heyeti’ne, Samankaya Mahalle Muhtarı Mehmet Süner ve Orhanlı Mahalle Muhtarı Cabir Topaloğlu…
Seçilen STK Temsilcileri de şunlar:
-Hatay Valiliği SYDV Mütevelli Heyeti’ne, Tanışmalılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İlyas Bayraktar ve Necdet Çankaya,
-Antakya SYD Vakfı’na Ömer Yılmaz,
-Defne Kaymakamlığı SYDV’na ise Turunçlu SYDD Başkanı Serhat Ertuğrul seçildi.

Sınıra Takviye birlikler Hatay’dan Gaziantep’e
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Suriye’nin kuzeydoğusuna yapılacak operasyonun birkaç gün içinde başlayacağı çıkışına karşılık bölgedeki askeri haraketlilik de arttı. Bu kapsamda, Suriye sınırındaki birliklere takviye amaçlı bir süre önce Hatay’a getirilen askeri araçlar, Gazian-tep’e doğru hareket etti.

TADAT Konferansı 27 Aralık’ta:
Taştaki Türkleri Okumak
Hatay MKÜ, “Taştaki Türkleri Okumak” konulu konferansa ev sahipliği yapıyor. Tarih, Düşünce ve Araştırma Topluluğu (TADAT) tarafından 27 Aralık Perşembe günü saat 14.00’da Atatürk Konferans Salonu’nda, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpaslan Ceylan’ın konuşmacı olarak katılacağı “Taştaki Türkleri Okumak” konulu bir konferans gerçekleştirileceği duyuruldu.

36.000 Suriyeli T.C. Vatandaşı oldu
Resmi bilgilere göre, ülkemizde şimdiye kadar 36.000 Suriyeli, başvurmak suretiyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklaması şöyle:
“Şu ana kadar 36 bin reşit kişiyi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaptık, 36 bin de çocukları var. Bunların geçen seçimde 28 bininin oy kullanma hakkı vardı. Bu seçimde reşitlerden hesap ederseniz, en fazla 36 bin kişinin oy kullanma hakkı var. Gizli kapaklı da bir iş yapılmıyor. Yani bir dönem çok şikayet edildi, biliyorsunuz. ‘En kabiliyetlileri yurt dışına gidiyor, başka ülkelere gidiyorlar, başka ülkelerde yaşıyorlar’ diye. Bunun üzerine, biz bu çeteleyi yukarıdan aşağıya aldık ve çok ciddi bir çalışma yaptık. Hem Göç İdaresi’ne, hem de Nüfus ve Vatandaşlık İdaresi’ne huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum.”

Hatay’da 24 ASM’ye doktor atanacak
Kura 26 Aralık’ta
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, önümüzdeki hafta içinde ilimiz genelindeki toplam 24 Aile Sağlık Merkezine doktor ataması yapıyor. İl Sağlık Müdürlüğü açıklamasına göre, doktor atamaları, puan usulüne göre 26 Aralık Çarşamba günü yapılıyor.
Atama yapılacak ve boş hekim kadrosu bulunan ASM’ler (Aile Sağlık Merkezleri) şunlar:
ANTAKYA: Anayazı ASM, S.Nevzat Şahin ASM, Tanışma ASM, 19 Nolu ASM.
ARSUZ: Karaağaç ASM, Gözcüler ASM, Uluçınar ASM.
DEFNE: Çekmece 2 nolu ASM, Subaşı ASM.
DÖRTYOL: Karakese ASM, Portakal ASM, Yeşilköy ASM.
HASSA: Akbez ASM
İSKENDERUN: 5 nolu ASM,14 nolu ASM, 17 nolu ASM, 18 nolu ASM, 19 nolu ASM.
KIRIKHAN: 3 nolu ASM, Mimar Sinan ASM.
REYHANLI: Gani Bahadırlı ASM
SAMANDAĞ: Tekebaşı ASM, Karaçay ASM ve Uzunbağ ASM.
Hatay ilinde toplam 24 ASM’ye doktor atama işlemi kurası, 26 Aralık Çarşamba günü saat 14.00’te İl Müdürlüğü’nde gerçekleşecek.

Tenis şampiyonlarından
Kaymakam ziyareti
Hatay genelinde yapılan Gençler Kategorisi Masa Tenisi müsabakalarında il birincisi olan Arsuz Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri Berkan Doğan, Tolga Turaç, Melih Sürmelioğlu ve Mahmut Hopur kazandıkları kupayla Arsuz Kaymakamı Musa Sarı’yı makamında ziyaret etti.
Öğrencilerle sohbet eden Kaymakam Sarı, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi, kulüp maçlarına gitmeleri için ve milli sporcu olabilmeleri için her türlü desteği vereceklerini ifade etti, öğrencilere başarılarının devamını diledi.
Okul Müdürü Mustafa Kökmen ve Beden Eğitimi Öğretmeni Metin Çam da turnuva hakkında bilgi vererek, “Okulumuz Hatay ‘da liseler arası gerçekleştirilen geneli gençler kategorisinde il birincisi oldu. Öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

İşsizlik oranı %11,4
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin kişi artarak 3 milyon 749 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,8 puanlık artış ile %11,4 seviyesinde gerçekleşti. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,6 puanlık artış ile %21,6 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0,9 puanlık artış ile %11,7 olarak gerçekleşti.

Türkçe’de başarılıyız…
Matematik’te başarısız!
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), bu yıl ilki gerçekleştirilen 2018 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın sonuçlarına göre öğrencilerin performansını içeren değerlendirme raporu hazırlandı. Buna göre 20 soruluk testler arasında öğrencilerin en yüksek başarıyı 16,48 ortalama ile Türkçe’de, en düşük başarıyı ise 6,99 ortalama ile matematik testinde gösterdiği ortaya çıktı.

Engelli istihdamı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM Genel Kurulunda, bakanlığının 2019 yılı bütçesine ilişkin yaptığı konuşmada, “24 Aralık tarihinde 2 bin 500 engelli kardeşimizin daha atama kurasını yapacağız” dedi.

Piyano kursu
Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kurulan Gençlik Merkezi’nde Piyano Kursu hizmet vermeye devam ediyor. Kurslar hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin Cebrail Mahallesi Cengiz Caddesi üzerinde bulunan Gençlik Merkezi’ni ziyaret edebilecekleri veya 0326 213 03 04 numaralı telefondan bilgi alabilecekleri bildirildi.

Esnafın Yılbaşı uyarısı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yılbaşı nedeniyle ucuza satılan ürünlere itibar edilmemesi gerektiğini bildirdi, “Bunları kullanmanın ve tüketmenin sonuçları kötü olabilir” ifadesini kullandı.

AK Parti’den çağrı
Seçim tasarrufu için
AK Parti’den, 31 Mart yerel seçimleriyle ilgili diğer partilere ‘bayrak tasarrufu’ çağrısı geldi. Her seçim döneminde basılan ‘bayrak’ gibi seçim malzemelerinden tasarruf edilmesi çağrısı yerini bulursa, tasarruf rakamının toplamda 50 Milyon Lira’yı bulması bekleniyor.

Önemli veri
28 Aralık Cuma:
10:00/Ekonomik Güven Endeksi/Aralık/Önceki: 73.7
11:00/Yabancı Turist Sayısı (yıllık)/Kasım/Önceki: + % 25.5

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ