Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,69 / Satış: 5,72
€ EURO → Alış: 6,30 / Satış: 6,32

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 20.12.2018
  • 968 kez okundu

CHP’de Meclis Üye Adayları:
Önseçimle Belirlenecek
CHP’nin, 31 Mart yerel seçimlerinde belediye meclis üyelerini, Parti içi önseçim (eğilim yoklaması) ile belirleme kararı aldığı öğrenildi. Resmi olmayan bilgiye göre, belediye meclis üyeleri önseçimle belirlenecek. CHP’de, liste belirlemesi sırasında Genel Merkez’e kontenjanlar ayrılacağı belirtiliyor.
CHP-MYK toplantısında, bütün il ve ilçelerde belediye meclis üyelerinin eğilim yoklamasıyla belirlenmesi kararı alındığı öne sürüldü. Fermuar yönteminin uygulanacağı eğilim yoklamasında tek rakamlar Genel Merkez kontenjanına, çift rakamlarsa sandıktan çıkanlara ayrılacak. Eğilim yoklamasının Ocak ayında yapılması bekleniyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde
Kitap Şenliği Bugün Başlıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan 2. Hatay Ünlem Kitap Şenliği bugün başlıyor. Kitap Şenliği, bu ayın sonuna kadar devam edecek.
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kitap şenliğini vatandaşlarla buluşturuyor.
HBB yetkilileri, bugün saat 11.00’de HATMEK’te açılışı gerçekleştirilecek olan 2. Hatay Ünlem Kitap Şenliği’ne tüm Hatay halkının davetli olduğunu duyurdu.

Öğrencilerden Kızılay’a kan desteği
İskenderun ilçesinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı Muhyiddin İbn-i Arabi erkek yurdunda kalan 100 öğrenci, Kızılay’ın kan bağışı kampanyasına destek oldu. KYK yurdunda kalan üniversite öğrencileri, Kızılay’a destek amacıyla kan verdi.
Hatay KYK İl Müdürü İhsan Yılmaz yaptığı açıklamada, öğrencilere ve Kızılay’a teşekkürlerini iletti. Yüksek bir sayıya ulaşmak için Kızılay’la birlikte çalışmalarına devam edeceğini belirten Yılmaz, “Sosyal sorumluluk kapsamında yurtlarımızda bu projelere her zaman destek veriyoruz. Öğrencileri bu kampanyaya davet ediyorum. 100 öğrencimiz kan verdi ama bu sayı artabilir. Mesai bitimine kadar devam edecek. Her yıl bu çalışmayı tekrarlıyoruz. Diğer yurtlarımızda da bu sayının artacağını düşünüyorum” dedi.
Kan verme etkinliğine, KYK Şube Müdürü Ali Yılmaz ve Muhyiddin İbn-i Arabi Erkek Yurdu Müdür Vekili Mustafa Yıldırım da katıldı.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Kıratlı, Dağlılar, Mevlana, Şehit Kerim Kök, Bilgin, Güven, Cocoğlu ve Ahmet Sade Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi Hastane Altı 10 Nolu, Çay Yatağı, Sönmez ve İnönü Sokaklarına 14:30-15:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi 2 Nolu Deniz Yolu, 33 Nolu, İlkyaz, Gazi ve Alparslan Türkeş Sokaklarına 14:00-14:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi 52 Nolu, Ş.Akın Uçar, 10 Nolu, Ezgi ve Kazım Karabekir Sokaklarına 12:30-14:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi A.Gaffar Okan, Necatibey, 8 Nolu, Güzelyalı ve İstiklal Sokaklarına 11:00-11:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi, Koca Yusuf, 24 Nolu, 30 Nolu, Şht.Polis Necati Keskin, 26 Nolu, 28 Nolu, 21 Nolu ve 23 Nolu Sokaklara 9:30-11:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Akçay ve Güzelçay Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Topboğazı, Özsoğuksu ve Kurtlusoğuksu Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arasında
YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yoğurtçu, Festivale Davet Edildi
Antakya’nın tanınmış simalarından, “Can Dost” lakabıyla bilinen Adnan Yoğurtçu, bugün Ankara’da başlayacak olan Uluslararası Sanat Festivali’ne davet edildi. Şiir kitabı yazımı son aşamaya gelen Adnan Yoğurtçu, Azerbaycan-Türkiye işbirliği dayanışması kapsamında düzenlenen kültürel sanatsal etkinlikte şiir okuyacak.
Davete icabet edeceğini söyleyen Adnan Yoğurtçu, bugün başlayıp 31 Aralık tarihine kadar süreceğini belirttiği Sanat-Edebiyat buluşmasına davet edilen tek Antakyalı Şair olduğunu da bildirdi.

Nehir’den Maraş
Katliamına Kınama
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Maraş Katliamı’nı kınayan bir mesaj yayınladı. Başkan Nehir’in, 19 Aralık 1978 tarihinde başlayan ve bölgede Alevi katliamının yapıldığı Kahramanmaraş olaylarıyla ilgili mesajı şöyle:
“Maraş Katliamı’ndan bugüne kadar, aradan uzun yıllar geçmesine rağmen acısını içimizde hissediyoruz. İnsanlığa karşı işlenmiş en büyük suçlardan biri olan, tarihin en acımasız, en utanç verici katliamı olan Maraş Katliamı’nda kaybettiğimiz canlarımızı anıyoruz.”

29 düzensiz göçmen yakalandı
Altınözü ilçesinde, yasa dışı yollarla Suriye’den Türkiye’ye geçtikleri tespit edilen 29 düzensiz göçmen yakalandı. Suriye sınırında görev yapan hudut birlikleri, Altınözü kırsalında yasa dışı geçiş yapmaya çalışan bir grup tespit etti.
Yakalanan ve Suriyeli olduğu belirlenen 29 düzensiz göçmen, işlemlerinin yapılması için jandarmaya götürüldü.

Emniyet açıkladı:
2754 kişi tutuklandı!
Emniyet Genel Müdürlüğü, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana sanal ortamda suç içerikli paylaşımda bulunduğu gerekçesiyle 2754 kişinin tutuklandığı bildirildi. Açıklamada, tespit edilen 45 bin kullanıcıdan 7 bin 109’unun gözaltına alındığı ve adliyeye sevk edilen 5 bin 582 zanlıdan 2 bin 754’ünün tutuklandığı, 2 bin 828’inin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ifade edildi.

Asgari tartışmasında
İşveren destek istiyor
Hükümetin asgari ücret için işverenlere sağladığı 100 liralık desteğin Ekim ayı itibarıyla durdurulduğunu anımsatan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen, “İşverenin bu desteğe kesinlikle ihtiyacı var” dedi.

“Gül Ki Çiçekler Açsın” Projesi sona erdi…
Antakya’da tamamlanan “Gül Ki Çiçekler Açsın” projesinin kapanış konferansı gerçekleştirildi. Hatay Kültür Merkezi’ndeki Hatay Valiliği koordinesinde Antakya Kaymakamlığı ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün yürüttüğü “Gül Ki Çiçekler Açsın” adlı SODES projesinin kapanışına, protokol üyeleri ve projeye dahil olan çok sayıda kadın katıldı.
Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, burada yaptığı konuşmada, projeye katılan tüm kadınlara emeklerinden dolayı teşekkür etti. Daha sonra, projeye katılan kadınlara sertifikaları verildi.

Sınıra komando sevkiyatı …
Suriye sınırındaki birliklere takviye amaçlı bir süre önce ilimize getirilen komandolar ve askeri araçlar, Kilis’e doğru hareket etti. Çeşitli birliklerden Hatay’a gönderilen zırhlı araçlar ile komando birlikleri ve askeri araçlar, Hassa-Kilis kara yoluna doğru seyir haline geçti. Komandolar ve askeri araçlardan oluşan konvoyun güvenlik önlemleri altında Kilis istikametine doğru ilerlediği görüldü.
Öte yandan, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından askeri birliklere takviye olarak gönderilen zırhlı personel taşıyıcısı (ZPT) da Hatay’a geldi.
ZPT ve askeri araçlardan oluşan konvoy, Suriye sınır hattına sevk edildi.

Akça’nın acılı günü
Annesi Vefat Etti
Milli Eğitim Müdürlüğü İnsan Kaynakları Yönetimi Şube Müdürlüğü’nde Şef olarak görev yapan Selma Akça, anne acısı yaşadı. Selma Akça’nın annesi vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

FETÖ Operasyonu
FETÖ’nün Emniyet’teki mahrem yapılanmasına yönelik 13 ilde düzenlenen operasyonlarda, 49 eski emniyet mensubundan 37’si gözaltına alındı.

TESK’ten imar barışında ‘taksit ve uzatma’ önerisi
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ekonomimiz için imar barışı uygulaması çok faydalı oldu. Başvuru süreleri mart ayına kadar devam etmeli ve ödemekte güçlük çekenler için tek seferde alınan ücrete taksit imkanı getirilmeli” dedi.

Asgari ücrette gözler
TÜİK’in rakamında
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için bugün üçüncü toplantısını yapacak. Toplantıda, TÜİK’in bir işçinin asgari geçim tutarını komisyonla paylaşılması bekleniyor.

599 okul servisi trafikten men edildi
İçişleri Bakanlığının yazılı açıklamasına göre; Emniyet, jandarma ve sahil güvenlik birimlerinin ülke genelindeki uygulamaları kapsamında denetlenen 34 bin 281 okul servisinden 599’u trafikten men edildi. Uygulamada, 714 aranan şüpheli yakalandı, 13 kayıp kişi bulundu.

Anaokulu eğitiminde
‘yaz tatili’ formülü
Okul öncesi eğitimi hiç almamış çocuklara, 2019’un Temmuz ve Ağustos aylarında, okulların atıl kapasitesini kullanarak iki aylık yoğunlaştırılmış anaokulu eğitimi verilecek. Açıklama, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç’ten geldi.

e-yayınlarda KDV!
Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Elektronik kitap, gazete ve dergiler için yüzde 18 Katma Değer Vergisi (KDV) uygulanacak.

Suriyeli Futbolcuya Hatay’da tedavi
Suriye’nin Doğu Guta bölgesinde, futbol oynanan alana varil bombası atılması sonucu bacağından ve kolundan yaralanan eski futbolcu 38 yaşındaki Muhammed Cuha’ya tedavisi için yardım eli uzatıldı.

Buğday ekim alanı 7,5 milyon hektarda
Ulusal Hububat Konseyi (UHK) Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Taşpınar, “15 yıl önce 9 milyon hektar olan buğday ekim alanı 7,5 milyon hektara düştü. Bu konuda acilen yeni politikalar üretilmeli ve uygulamaya konulmalıdır” dedi.

Eğitimin payı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılına ilişkin “eğitim harcamaları istatistikleri”ni açıkladı. Buna göre; Türkiye’de eğitim harcamaları geçen yıl 2016’ya göre yüzde 9,8 artarak 176 milyar 452 milyon liraya ulaştı.

İhracatçı sayımız:
70 binden 15 bine
Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, “Türkiye’de 70 binden fazla ihracatçı var, ama arka arkaya 3 yıldan fazla düzenli ihracat yapan dediğimiz zaman, bu sayı 15 bine düşüyor. Bizim de hedefimiz Türkiye’de arka arkaya düzenli ihracat yapan ihracatçıların tamamına ulaşmak” dedi.

Çelik için iyi haber
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD’nin petrol borularının sübvanse edildiği iddiasıyla çelik ürünlerine uyguladığı yüzde 15 telafi edici vergiye ilişkin, “Dünya Ticaret Örgütü Paneli’nde açtığımız davamızı dün kazandık” dedi.

Ucuz et satışına ‘son verilsin’ mesajı
Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin (UKON), 2018 Yılı Kırmızı Et Sektörü Değerlendirme Raporu yayımlandı. Ulusal Kırmızı Et Konseyi, 3 market tarafından tüketiciye maliyetin altında sunulan ucuz etin kasapları olumsuz etkilediğini belirterek, uygulamaya ara verilmesini istedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ