Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 26.12.2018
  • 1.109 kez okundu

MKÜ Araştırma Hastanesine 62 Personel alınacak
Başvurular 15 Gün İçinde
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesine 55’i hemşire olmak üzere toplam 62 sağlık personeli alımı yapılıyor. Başvuruların 15 gün içinde yapılması gerekiyor.
Yapılan duyuruya göre, Lisans mezunları için 2018 KPSS (B) grubu KPSSP 3, önlisans mezunları için 2018 KPSS (B) grubu KPSSP93 puan sırası esas alınmak suretiyle şu pozisyonlarda sözleşmeli personel alınacak:
Hemşire :55 kişi
Radyoloji Teknikeri :3kişi
Laboratuvar Teknikeri :2 kişi
Anestezi Teknikeri :1 kişi
Sağlık Teknikeri :1 kişi
MKÜ duyurusunda: Adaylarla hizmet sözleşmesi yapılacak olup, sözleşmede belirtilen şartları yerine getirmeyen adayların sözleşmelerinin 1 ay içerisinde feshedileceği de hatırlatıldı.

Meteoroloji’den; “Fırtına” uyarısı…
Meteoroloji, dün akşam başlayan kuvvetli rüzgar ve fırtınanın, bugün de ilimizi etkisi altına alacağını bildirdi.
Meteoroloji duyurusu şöyle:
“Dün öğle saatlerinde başlayan Rüzgârın bugün Akdeniz’in iç kesimlerinde; Mersin, Adana, Kahramanmaraş ve Hatay çevrelerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek başta soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler olmak üzere, ulaşımda aksamalar, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Asgari Ücret 2020 Tl
Haftalardır toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün kararını verdi.
Türkiye’de 1 Ocak 2019’dan itibaren asgari ücret 2020 TL oldu. Sendika ve işveren kuruluş temsilcileri ortak toplantısında karar oybirliğiyle alındı. Halen asgari ücret 1603 TL uygulanıyor. Yeni ücretle artış % 26 oldu.

Enerji ve Doğal Gaz’da
% 10 İndirim
Hükümet, elektrik enerjisi ile Doğal gaz fiyatında % 10 indirime gitti. İndirimli tarife 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olacak.

MKÜ etkinliği yarın:
Taştaki Türkleri Okumak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi bünyesindeki Tarih, Düşünce ve Araştırma Topluluğu (TADAT) tarafından yarın Atatürk Konferans salonu’nda Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Alpaslan CEYLAN’ın konuşmacı olarak katılacağı “Taştaki Türkleri Okumak” konulu konferans gerçekleştirilecek.
Yarınki MKÜ Atatürk konferans salonundaki etkinlik saat1 4.00’de başlıyor.

ADD’den, İnönü Mesajı
Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay Şubesi Başkanı Doç. Kezban Kuran, ikinci Cumhurbaşkanı ismet İnönü’nün vefatının yıldönümü dolaysıyla mesaj yayınladı.
ADD Hatay şubesi mesajında “Bir vatan ve demokrasi kahramanı” olarak gösterilen İsmet İnönü ile ilgili şu sözler yer aldı:
“Büyük Atatürk’ün yakın silah ve dava arkadaşı; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanı; devlet ve siyaset adamı, Lozan Kahramanı ve Kurtuluş Savaşımızın Garp Cephesi Komutanı İsmet İnönü’yü aramızdan ayrılışının 45. yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.
İsmet İNÖNÜ, vatan savunmasında mükemmel bir asker; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda eşsiz bir diplomat, bir dava ve inanç adamı; tarihi görevler ifa etmiş bir büyük liderdir.”

Öğretmenlerde alan değişikliği
Tercihte Son Gün
Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerde alan değişikliği ile ilgili süreci sürdürüyor. Takvime göre başvurular sone ererken, tercih başvuruları da en son bugün yapılabilecek. Takvimde son durum şöyle:
Tercihler: 24-26 Aralık
Atamalar: 28 Aralık
Görev ayrılma, başlama:
18 Ocak-4 Şubat 2019

5 Tarım ilacının satışı yasaklandı
Tarım ve Orman Bakanlığı, arıların koloni halinde ölümüne yol açtığı iddiasıyla 5 tarım ilacına kademeli yasak getirdi.
Yasaklanan ilaçlardan en zararlıları olan Thiamethoxam ve Imidoclaprıd’in açık alanlarda kullanımı da acilen yasaklandı. Bu iki ilacın seralarda kullanımı ise devam edecek, ancak etiketlerinde uyarı yazıları yer alacak.
Bir diğer ilaç olan Chothianidin’in kullanımı 31 temmuz 2019’a kadar kademeli olarak devam edecek, 31 Temmuz 2019 sonrası ise yasaklanacak. Thiacloprid’in kullanımı da 30 nisan 2019’a kadar devam edecek. Nisan ayı sonunda, kullanılıp kullanılmayacağı yeniden değerlendirilecek. Acetamibrid’in kullanımı ise devam edecek, ancak etiketinde uyarı yer alacak.
5 ilaçla ilgili Avrupa Birliği uygulamaları takip edilecek ve aldıkları kararlar Türkiye’de de eş zamanlı uygulanacak.

Milli Eğitim Konferansı Bugün Arsuz’da
İl Milli Eğitim Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Öğretmenlerin katılımı ile bugün Arsuz ilçesinde “Güçlü Yarınlar İçin 2023 Eğitim Vizyonu” konulu konferans veriliyor. Bugünkü etkinlik Arsuz yükseliş bilim kolejinde saat 10.30’da başlıyor.

Yılbaşı öncesi pastane denetimleri
Samandağ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, yeni yılın yaklaşması dolayısıyla pastane denetim-lerine başladı. İlçe sınırları içerisinde bulunan pastaneleri denetleyen Zabıta ekipleri, denetimler sırasında pastane ve imalathanelerde hijyen kurallarına uyulup uyulmadığı, iş yerinin ticari faaliyet göstermesi için temin edilmesi gereken belgeler gibi hususlarda denetimlerini gerçekleştiriyor.

Öğretmene Ek Gösterge
Memur Sen’e göre Mart’da
Müjdesi verilen öğretmene 3600 ek gösterge uygulaması, Mart ayında yürürlü-ğe girecek. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, “3600 ek gösterge konusu ikinci 100 günlük planda yer aldı” açıklaması yaptı.
Yapılan görüşme ve hesaplamalara göre ek göstergenin Mart ayı başında yürürlüğe girmesi bekleniyor. MEB kaynakları da “MEB 3600 gösterge ile ilgili tüm çalışmalarını tamamlamış, ikinci 100 günlük eylem planında da bununla ilgili en geç Mart’ta sonuç takvimi beyan edilmiştir” bilgisi verdi.

Eş Cinayetinde 7 Yıl Sonra
Mezar Kazıldı, İz Aranıyor…
Dörtyol ilçesinde 7 yıl önce eşi tarafından öldürüldüğü ileri sürülen Mehmet U’nun cesedinin gömüldüğü bölgede arama çalışmalarına yeniden başlandı. Dörtyol-Yeşilköy Mahallesi Kırık Köprü Mevki Deli Çay Deresi yatağında 4 gün önce başlatılan kazı çalışmaları, bir günlük aranın ardından yeniden başladı.
İl Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ve olay yeri inceleme ekipleri, Hatay Büyükşehir Belediyesine ait iş makineleriyle 5 farklı noktada yaptıkları kazı çalışmasını alanı genişleterek devam ettiriyor.
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Bürosu Amirliği ekipleri, 2011’de yakınlarınca sabah evden çıktıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadığı gerekçesiyle kayıp ihbarında bulunulan 59 yaşındaki Mehmet U’nun dosyasını yeniden açarak çalışma başlatmıştı.
Kurulan özel ekip, 10 aylık çalışmanın ardından cinayete kurban gittiğini belirlediği Mehmet U’nun öldürülmesiyle ilgili eşi H.U (41) ile yakınları Y.T (34) ve E.Ç’yi (28) Antalya’da gözaltına almıştı.
Hatay’a getirilen şüphelilerden H.U’nun sorgusunda, eşini aile içi şiddet nedeniyle tabancayla öldürdüğünü ve araziye gömdüğünü itiraf ettiği ileri sürülmüştü. Şüphelilerden H.U tutuklanırken, H.T. ve E.Ç. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Depolarda yenileme çalışması
HATSU, içme suyu depoları, hatları ve ekipmanlarında bakım, onarım ve yenileme çalışmalarını sürdürüyor.
İçme suyu iletimini sağlıklı ve temiz şekilde sağlama adına içme suyu kuyuları ve terfi istasyonlarının rutin olarak bakımdan geçtiğini aktaran Genel Müdürlük, çalışmalar sayesinde depolarda ve terfi istasyonlarında işlevini yitirip kullanılamaz duruma gelen ekipmanlarda da yenileme çalışması gerçekleştirdiklerini belirtti.
Hayata geçirilen projelerle sağlık için tehlike arz edecek durumları bertaraf ettiklerini vurgulayan İdare, tesislerin sağlıklı ve sürekli şekilde işlevini yerine getirmesi adına elektrik panolarında, jeneratörlerde, haberleşme sistemleri, kuyu pompaları ve diğer ekipmanlarda bakım hizmetlerinin sürdüğünü hatırlattı.

Tilki, At Yavrusuna saldırdı, ölünce de:
Erzin’de Burnaz Mahallesi karantinaya alındı
Erzin ilçesine bir tilkinin at yavrusuna saldırması sonucu öldürmesiyle ilgili harekete geçen yetkililer bölgeyi karantinaya aldı. Alınan kararla Erzin Aşağı burnaz ile Yukarı Burnaz Mahalleleri çıkan kuduz olayı nedeniyle 6 ay süreyle karantinaya alındı.
Aşağı Burnaz Mahallesinde bir tilkinin at yavrusuna saldırıp öldürmesi sonucu yapılan testlerde kuduz tespit edildi, tüm evcil hayvanlar kuduza karşı aşılanıp mahalle halkı da bilinçlendirildi. Mahalleye hayvan giriş ve çıkışları 6 ay süre ile yasaklandı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ