Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 29.12.2018
  • 1.333 kez okundu

Saadet Kongresi Yarın
Genel Başkan Karamollaoğlu geliyor
Saadet Partisi Hatay İl Kongresi yarın yapılıyor. 30 Aralık Pazar günkü İl Kongresi’ne Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun da katılacağı duyuruldu Saadet Partisi’nin yarınki İl Kongresi, Antakya Atatürk Stadı arkasındaki HATMEK salonunda saat 14.00’te yapılıyor.

Hatay’da Fetö Operasyonu
13 Askere Gözaltı
Hatay merkezli 11 ilde, FETÖ/PDY’nin askeri mahrem yapılanmasına yönelik operasyonda, 12’si muvazzaf 13 asker gözaltına alındı. Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Hatay İl Emniyeti TEM Şubesi ekiplerinin koordinesinde, ilimiz Hatay merkezli olmak üzere; Ankara, İstanbul, İzmir, Hakkari, Konya, Sivas, Afyonkarahisar, Balıkesir, Tunceli ve Gümüşhane’de düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 12 muvazzaf ve bir emekli asker gözaltına alındı. Hatay’a getirilen şüpheli 13 asker, dün sabah Antakya Adliyesi’ne çıkartıldı.

Trafo patladı vatandaş elektriksiz kaldı …
Hatay’da enerji dağıtım trafosunda patlama meydana geldi. Patlamanın ardından bölgeye uzun bir süre enerji verilemedi.
Patlama, Antakya-Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan TEDAŞ enerji trafolarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, kaçak meydana gelen enerji dağıtım trafoları büyük bir gürültüyle patladı. Arka arkaya iki patlamayla aydınlanan cadde daha sonra karanlığa teslim oldu. İhbar üzerine olay yerine büyükşehir belediyesi itfaiyesi ve TEDAŞ ekipleri geldi. İtfaiye ekipleri alanda önlem alırken, TEDAŞ ekipleri de uzun süren müdahalelerin sonucunda trafolarda oluşan kaçağı engelledi.
Kentin birçok noktasında yaşanan elektrik kesintisi, trafolara yeniden enerji verilmesiyle son buldu.

FESTİVAL ÖDÜLLERİ…
21-27 Aralık tarihlerinde ilimizde gerçekleşen Antakya 6. Uluslararası Film Festivali Belgesel Ödüllerinin sahipleri belli oldu.
ANSAM Kültür Derneği Başkanı Mehmet Oflazoğlu’nun verdiği bilgiye göre; Görüntü Yönetmeni-Sinema Araştırmacısı Jüri Başkanı Hayri Çölaşan, Belgesel Yönetmeni Ferda Gürcan ile Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Bülent Özkam’dan oluşan jüri değerlendirmesi şöyle:
Uzun Belgesel Dalı En İyi Film Ödülü: Best Documentary Film- Yüzleşme / Nejla Demirci
Kısa Belgesel Dalı En İyi Film Ödülü: Best Short Documentary Film- Kurbağa Avcıları / Batuhan Kurt
Jüri Özel Ödülü: Jury Special Prize- Gurbetteki Yeşilçam / Kemal Çipe
Seyirci Özel Ödülü: Spectator Special Prize- Balık Kraker / Yiğit Evgar
KISA FİLM ÖDÜLLERİ:
Araştırmacı Yazar Alican Sekmeç, Yönetmen Erdal Rahmi Hanay ve Oyuncu Eylem Kaftan’dan oluşan jüri kararıyla:
En İyi Kısa Film – Her Şey Yolunda / Metehan Şereflioğlu- Best Short Film
Jüri Özel Ödülü -Spectrum / Igor Sadovski- Jry Special Prize
Seyirci Özel Ödülü – Balık Kraker / Yiğit Evgar- Spectator Special Prize
ANİMASYON ÖDÜLLERİ:
En İyi Kısa Film – Somnium / C. Surhay Kılıç, Fuat Değirmenci- Best Short Film
Jüri Özel Ödülü -Substratae / Margie Kelk- Jury Special Prize
Seyirci Özel Ödülü- Mogu And Perol / Tsuneo Goda- Spectator Special Prize

500 Engelli Öğretmen Alınacak
Başvurular yarın sona eriyor
2016 ile 2018 yıllarında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) katılan adaylar arasından, EKPSS puanı üstünlüğüne göre, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri kapsamında 500 (beş yüz) engelli Öğretmen alımı yapılacak. 500 Engelli Öğretmen alımı ile ilgili olarak 23 Aralık’ta başlayan başvuruların bugün itibariyle sona ereceği duyuruldu. Engelli Öğretmen alımı başvuruları ardından, atamalar 1 Şubat 2019 tarihinde yapılacak.

Milli Sporculara Beden Eğitimi Öğretmenliği şansı
Başvuru Bugün Son
Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmen alımında milli sporcu kontenjanlarına göre alım yapacağını duyurdu. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, milli sporcu kontenjanından başvurabilmek için; Olimpiyat Oyunları, Parolimpik Oyunları, Dünya Üniversitelerarası Spor Oyunları (Universite), Akdeniz Oyunları ile Dünya Askerî Oyunları’nda bireysel veya takım halinde yarışmalarda ilk üç dereceye girmek, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin tanıdığı spor dallarının büyükler, gençler veya ümitler kategorilerinde Dünya veya Avrupa Şampiyonaları ile Uluslararası Askerî Sporlar Konseyi’nce yapılan Dünya veya Avrupa Şampiyonalarında ilk üç dereceye girmek gerekiyor.
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Bakanlık bilgileri kapsamındaki açıklamasına göre, (a) ve (b) bentlerinde belirtilen yarışmaların takım sporlarında en az on kez ülkemizi temsil ederek millî sporcu belgesi almış olmak gerekiyor.
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinde sayılan genel şartları taşıyan milli sporcuların Beden Eğitimi Öğretmenliği başvuruları bugün sona eriyor.

Öğretmenlerde alan değişikliği
ATAMALAR YAPILDI
Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlerde alan değişikliği ile ilgili süreci sonlandırıldı.
Takvime göre, başvurular değerlendirildi ve sonuçlar dün ilan edildi.
12-18 Aralık arasındaki başvuruların ardından 24-26 Aralık’ta tercihler alınmıştı. Tercihler değerlendirildi ve atama sonuçları dün açıkladı. Görevden ayrılıp yeni görev yerinde işe başlama süreci de, yeni yılda, 18 Ocak ile 4 Şubat tarihleri arasında, yani sömestr tatilinde işleyecek.

Yeni asgari ücrete Bilecik’ten onay!
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, “İş dünyası için asgari ücret tespitinin 2 bin 20 TL olması çok olumlu bir gelişme oldu” dedi.

Parasal sınırlar yeniden belirlendi
Tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda uygulanan parasal sınırlar, yıl başından geçerli olmak üzere, yeniden değerleme oranında (yüzde 23,73) yükseltildi.

Antakya Belediyesi’nden yollara bakım onarım …
Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Dikmece ve Oğlakören Mahalleleri’nde yol tesviye ve malzeme serme çalışması gerçekleştirdi.
Yapılan açıklamada; Dikmece ve Oğlakören Mahalleleri’nde mahalle sakinlerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda parke döşeme öncesi yol tesviye, malzeme serme, sıkıştırma ve moloz kaldırma çalışması gerçekleştirildiği belirtildi.
Açıklamada, yol tesviye ve malzeme serme çalışmalarının ardından kısa sürede yolun kullanıma açılacağı vurgulandı.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Altınçay, Cebrail, Esenlik, Emek ve Cumhuriyet Mahallelerine 8:30-16:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Narlıca ve Güzelburç Mahallelerine 8:30-11:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akcurun, Tanışma, Gökçegöz, Mansurlu, Bitiren ve Bozhöyük Mahallelerine 9:30-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Toygalı ve Çekmece Mahallelerine 17:00-23:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Subaşı Mahallesine 11:30-14:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Kızılkaya, Özkızılkaya ve Baldıran Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Değirmenbaşı Mahallesine 14:30-17:00 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

MKÜ-SBE’ye öğrenci alımı
Başvuru 1-11 Ocak arası
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne yeni öğretim yılında alınacak bahar dönemi öğrencileri ile ilgili bir duyuru yayınlandı.
Buna göre; Yüksek Lisans ve Doktora programlarına alınacak adayların, 31 Aralık 2018 -11 Ocak 2019 tarihleri arasında Mustafa Kemal Üniversitesi sayfasına girip, internet ortamında başvuru yapmaları gerekiyor.
MKÜ yetkilileri, online başvuru esnasında istenen belgelerin sisteme yükleneceğini, belgeleri sisteme yüklemeyen adayların başvurularının onaylanmayacağı uyarısında da bulundu.
Sınav süreciyle ilgili yapılan açımlamaya göre de, başvurular, 31 Aralık Pazartesi günü başlayacak ve 11 Ocak 2019 tarihine kadar devam edecek.
Bu arada, Bilim Sınavı’nın da 21 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirileceği duyuruldu.
Bilim Sınavı yeri olarak da MKÜ-Veteriner Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Sağlık Yüksek Okulu gösterildi.
MKÜ Sağlık Bilimleri Enstitülerine girmeye hak kazananların kesin kayıtları da 28 Ocak ile 1 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılabilecek.

Madde bağımlılığı sorunu, toplumsal duyarlılıkla aşılabilir
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Sağlık Hizmetleri ve Mezarlıklar Şube Müdürlüğü’ne bağlı Psiko-Sosyal Destek Birimi tarafından Dörtyol HATSU Binası’nda, madde bağımlılığının bireyler üzerindeki olumsuz etkisi konulu seminer düzenlendi.
Madde bağımlılığının çok önemli bir sorun olduğuna değinerek bu konuda vatandaşları ve HBB personelini bilgilendiren yetkililer, bunun toplumsal duyarlılıkla aşılabileceğine dikkat çekti. Sosyal Hizmet Uzmanı Turgut Duman ve Psikolog Ebru Solağan tarafından verilen seminerde, madde kullanımının tedavi edilebilen bir hastalık olduğunun da altı çizildi.
Eğitmenler, bağımlı bireylerin ne tür sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceğini de katılımcılara aktararak, “Maddeye Değil Hayata Bağlanın” sloganıyla eğitimin amacını özetledi.

Aday adaylığında sona gelindi
31 Mart 2019 seçimlerine 3 ay kala, artık gözler kimin aday olacağına çevrildi. Ak Parti’nin kalan tüm adaylarının bugün açıklanacağı belirtilirken, Cumhur İttifakının Hatay’da hayata geçmesi için, 24 Haziran seçimlerinde, kılpayı milletvekilliğini kaçıran İbrahim Gül’ün mutlaka Belediye Başkan adayları arasında olması gerektiğine vurgu yapılıyor.
CHP’de ise, şu ana kadar Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına mevcut aday Lütfü Savaş, Antakya Belediye Başkan adaylığına Hikmet Hatunoğlu, Reyhanlı Belediye Başkan adaylığına Nihat Dağ, Payas Belediye Başkan adaylığına ise Ali Oğuz’un isimleri açıklanmıştı.
CHP’nin kalan diğer ilçe adaylarının 4 Ocak’taki Parti Meclisi toplantısı ardından kamuoyuna açıklanacağı bildirildi.

Çocuklar için önlem
Reklama yasak geldi
Bakanlığın Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; Ticaret Bakanlığınca, çocuklara yönelik radyo ve televizyon programlarında, “abur cubur” diye tabir edilen çikolata, şeker, gofret, cips gibi aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve içeceklerin reklamının yapılması yasaklandı.

1 Ocak sonrası
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan ,”Engelliler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile gaziler, 1 Ocak 2019’dan itibaren elektronik haberleşme hizmetlerinden yüzde 25 ek indirimle faydalanabilecek” dedi.

RTÜK’e Personel
Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK), genel idare hizmetlerinde görevlendirilmek üzere 60 üst kurul uzman yardımcısı alınacak. Adaylar başvurularını 7-18 Ocak 2019 tarihlerinde yapacak. Kadroya giriş sınavı 4 Şubat 2019’da RTÜK’te düzenlenecek. Sınava katılmaya hak kazanan adayların sınav bilgileri RTÜK’ün resmi internet sayfasında (www.rtuk.gov.tr) ilan edilecek.

Sisteme otomatik dahil edilecek
Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Hayat Emeklilik AŞ Genel Müdürü Mehmet Uğur Erkan, BES’teki mevzuat değişikliğine dair, “1 Ocak 2017’de sisteme dahil olup cayma veya ayrılma hakkını kullanan herkes topluca 2019 bitmeden sisteme dahil edilecek” dedi.

Destek indirimi
Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Yerli ve Milli Üretimi Destekleme Politikası çerçevesinde, uygunluk değerlendirme hizmetlerinde 31 Aralık 2019’a kadar yüzde 25 indirim yapacağız” dedi.

İhracata doping
Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, ihracat için 2019 yılının çok daha önemli bir yıl olacağını belirterek, toplam ihracatın yüzde 27’sini finanse etmek istediklerini bildirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ