Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,61 / Satış: 8,64
€ EURO → Alış: 10,28 / Satış: 10,32

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 02.01.2019
  • 944 kez okundu

Hatay Barosu’nun 2019’daki ilk konferansı
Cumartesi Günü…
Hatay Barosu, meslek mensuplarının bilgi tazelemelerine katkıda bulunmak üzere düzenlemekte olduğu konferanslar dizisinin 2019 ayağını hafta sonunda yerine getiriyor. 2019’un ilk konferansı, 5 Ocak Cumartesi günü Arsuz-Yükseliş Koleji’nde yapılıyor.
Cumartesi günü Arsuz-Yükseliş Koleji’nde saat 10.00’da başlayacağı duyurulan konferansın konusu “Beyin Etkileşim ve Davranış Semineri” olarak belirlenirken, sunumu da Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Doğan Kökdemir yapacak.

Ertuğrul Gazi İ.O. Kantini kiralanacak
İhale 7 Ocak’ta
Antakya’daki ilköğretim kurumlarından Ertuğrul Gazi İlkokulu’nun kantini kiralanacak. Kiralama ihalesi, 7 Ocak Pazartesi günü yapılıyor. Ertuğrul Gazi İlkokulu kantini için yıllık 4000 TL icar isteniyor. Okuldaki öğrenci sayısı da 273 olarak duyuruldu.

Zamlı yıla girdik
Yılbaşı itibarıyla resmi işlerde kullanılan değerli kağıt bedelleri yüzde 23.5 oranında zamandı. Buna göre;
Kimlik kartları 22,50 lira, aile cüzdanları 121 lira, sürücü belgeleri ile sürücü çalışma belgeleri (karneleri) 166 lira, motorlu araç tescil belgesi 148,50 lira, iş makinesi tescil belgesi 124 lira, çek yaprağı 8 lira, mavi kart 12,50 lira ve pasaport defter değeri 133,5 lira oldu.

FETÖ sanıkları hesap veriyor
Ülke genelinde 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi ve Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na ilişkin, Ocak ayında 12 ilde sanık sayılarıyla öne çıkan 37 davaya bakılacak.
Ocak ayında, 12 ilde, gerek sanık sayılarıyla öne çıkan, gerekse kamuoyunda önem taşıyan 37 dava görülecek, bu davalarda 2 bin 700 kişi yargılanacak.

Yargıda yeni dönem
Adalet Bakanlığı tarafından başlatılan “Yargıda Hedef Süre” uygulaması kapsamında Türkiye’de ilk kez dava ve soruşturmalara ilişkin belirlenen süreler, taraflara bugünden itibaren bildirilecek.

7 Günde 107 Kaza 81 Yaralı
Hatay ili genelinde son 7 günde toplam 107 trafik kazası yaşandı. Meydana gelen 58’i yaralanmalı, 49’u maddi hasarlı toplam 107 trafik kazasında ölüm olayı yaşanmazken, trafik kazaları neticesinde 81 vatandaş ise yaralandı.

Kura çekimi 15 Ocak’ta
Hatay’da sağlık teşkilatına 65 Personel alınacak. Başvurular 4 Ocak’a kadar…
Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı hizmet birimlerinde istihdam edilmek üzere, sürekli işçi alımı kapsamında ilimizin de yer aldığı ülke genelindeki 81 il sağlık müdürlüklerine toplam 6409 personel alımı yapıyor.
Hatay’a alınacak personel sayısı 65 olarak duyuruldu.
Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı hizmet birimlerinde çalıştırılmak üzere alınacak değişik branşlar için 6409 personelin İŞKUR üzerinden alınması öngörülüyor.
Sürekli işçi kadroları ve başvuru şartları İŞKUR internet sitesi üzerinden yayımlanacak. Şartları uyan adayların başvuruları 31 Aralık 2018’de başladı ve 4 Ocak 2019’da sona eriyor.
Başvuruların İŞKUR İl Müdürlüğüne – Hizmet Merkezine şahsen veya www.iskur.gov.tr adresinden yapılması gerekiyor
Hatay il sağlık müdürlüğü bünyesindeki kurumlarda istihdam edilmek üzere alınacak 65 kadronun dağılımı şöyle olacak:
Klinik elemanı:7 kişi
Klinik destek el: 7 kişi
Şoför:2 kişi
Veri girişi Kont.prs:16 kişi
Ambulans şoförü:1 kişi
Bilgisayar bakımcısı:2 kişi
Biyomedikal uzmanı: 2kişi
Elektrik tekn:2 kişi
Güvenlik görevlisi: 20 kişi
Hasta karşılama:6 kişi

Öğretmenlerde Mazeret Tayinleri
Başvurular bugün başlıyor
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında görevli kadrolu öğretmenlerin il içi ve iller arasında aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişiklikleri, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda bu ay yapılıyor.
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğünden, kimlerin başvurabileceğine ilişkin kriterlerle ilgili yazısında, hizmet puanının hesabında yer değiştirme başvurularının son günü, hizmet süresinin hesabında ise 28 Şubat 2019 tarihinin esas alınacağı kaydedildi ve başvuru takvimi şöyle açıklandı:
Başvurular:
2-7 Ocak 2019
Tercihler:
10-16 Ocak 2019
Atamalar:
18 Ocak 2019
İlişik kesme:
21 Ocak 2019 sonrası

Komutanlar sınırda
Hatay üzerinden sınır hattına silah sevkiyatı devam ederken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde TSK’nın komuta kademesi ile yılın son gecesinde Süleyman Şah Türbesi ile Kilis’teki Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanlığında denetleme ve incelemelerde bulundu.

Rehabilitasyon gördükleri merkezin gönüllüleri oldular
Reyhanlı ilçesinde özel bir rehabilitasyon merkezinde öğretmenlerinin gayretiyle konuşma ve davranışlarında olumlu gelişmeler yaşanan, zihinsel yetersizliği bulunan 3 genç, kendileri gibi merkezde tedavi gören çocuklara yardımcı olup, günlük işleri yapmaya başladı. Zihinsel yetersizlik yaşayan 21 yaşındaki Yusuf Boz, 25 yaşındaki Tayfur Bağlan ve Rıdvan Göçer yaklaşık 8 aydır ilçedeki bir özel rehabilitasyon merkezinde eğitimlere katıldı.
Eğitimlerin etkisiyle konuşma ve davranışlarında olumlu gelişmeler görülen 3 genç, sosyal yönlerinin gelişmesiyle merkezin adeta gönüllü birer çalışanı haline geldi.
Günlük işlerde merkez çalışanlarına yardım etmeye başlayan gençler, kuruma gelen diğer öğrencilerin de oyun ve beslenmelerine yardımcı oluyor.

AKG Etkinliği
Kadın Gücü Yarışması…
Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) ‘in iş birliği ile Anadolu Kültürel Girişimcilik (AKG) tarafından Anadolu’nun Kadın Gücü adlı bir yarışma düzenleneceği duyuruldu.
Anadolu Kültür Girişimcilik (AKG) tarafından düzenlenecek olan kültürel mirasın tanınması ve korunması misyonuyla müze mağazalarında satılmak üzere özel olarak tasarlanacak ürünlerin yarışacağı Anadolu’nun Kadın Gücü yarışması, geleneksel motifleri ve kültürel değerleri modernize ederek günümüze taşıyan ürünlere dönüştürmeyi teşvik etmeyi amaçlamakta olup yarışmanın bu yılki teması Anadolu olarak belirlendi.
Yarışmaya katılacak kadın üretici ve tasarımcılar, Takı, Tekstil, Ev ve Dekorasyon (Züccaciye), Kahve seti kategorilerinde satışa sunulmaya hazır ürünlerde yarışırken İllüstrasyon kategorisinde yaratıcı çizgiler arasından seçim yapılacağı kaydedildi.

Yılbaşı öncesi trafik kontrolleri
2978 Araca Ceza…
İlimiz genelinde, trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 24-30 Aralık 2018 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde kusurlu görülen 2978 araç sahili cezalandırıldı. Denetimlerle ilgili bilgiler şöyle:
-12.298 araç kontrol edildi,
-Kusuru tespit edilen 2.978araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı,
-20 motosiklet trafikten men edildi,
-1.079 okul servis aracı kontrol edildi, 57 okul servis aracına para cezası tatbik edildi.

74 Alkollü Sürücü
Hatay ilimizde son 7 günde yapılan yol kontrolleri sırasında, alkollü direksiyon başına geçmiş 74 sürücü belirlendi.
Trafik ekiplerinin kontrolleri sonucunda, alkollü araç kullandığı tespit edilen 56 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konulurken,
1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 18 sürücü hakkında gerekli adli işlemler başlatıldı.

Karamollaoğlu: Hükümet kamplaştırma yolunda …
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Hatay’da partisinin 6’ncı Olağan Kongresi’ne katıldı, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.
Mahalli seçimleri konusunda da konuşan Karamollaoğlu, “Biz geçmişte de ittifaklar yaptık, bu ittifaklardan dolayı da hiç pişmanlık duymadık. Çünkü biz Türkiye’deki kutuplaşmanın o ittifaklarla önünün kesildiğine inanıyoruz. Şimdi mahalli seçimlerinde hükümet yine kamplaştırma yolunda, cumhur ittifakı ‘vatan millet Sakarya’ geriye kalanlar hain. İktidarda bulunanlar ve destekçileri kendileri gibi düşünmeyen insanlara hain diye itham ederse bu memlekette huzur olur mu? Allah yardımcımız olsun.
Biz yerel seçimlerde bütün partilerin ayrı ayrı girilmesinin daha doğru olacağı düşüncesiyle hareket ediyoruz. Burada da adaylarımız olacak. Her yerde en iyisini yapmak için gayret edeceğiz. Yeri geldiğinde dirsek temasında bulunuruz dedik. Bunu söylerken hep mahalli yönetimlere intizar ettirdik yani bu gelişmeleri oraya bıraktık” dedi.

VERBİS’e kayıt uyarısı
KVKK Başkanı Faruk Bilir, “Kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişiler, veri işlemeye başlamadan önce kısa adı VERBİS olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi’ne kaydolmak zorundadır” dedi.

Yazar Ali Taşçı’nın, Karlısu SBL Konferansı bugün verecek:
Hayattan Yansımalar
Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri, Şair-Yazar Dr. Ali Taşçı, yeni yılın ilk konferansını ilimizde veriyor. Şair Yazar Ali Taşçı; bugün Antakya Karlısu Sosyal Bilimler Lisesinin konuğu olarak, okul öğrencilerine “Hayattan yansımalar” konulu bir konferans sunacak. Etkinlik, okul salonunda bugün saat 10.00’da yapılıyor.

İskenderun’a asfalt takviyesi …
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından Hatay genelinde yapılan beton asfalt çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. İskenderun ilçesi Pınarbaşı Mahallesi’nde yapılan doğalgaz altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından başlatılan çalışma ile Pınarbaşı Caddesi yeni beton asfalt yoluna kavuşuyor.
Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen HBB Bölge Koordinatörü Ahmet Serhat Beydilli, altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından yapılan ve mahalle sakinleri ile esnafları rahata kavuşturan asfalt döşeme çalışması kapsamında çift yönlü gidiş ve geliş olmak üzere toplamda 1300 metre beton asfalt çalışmasının yapıldığını aktardı.

Türkmenlere bot yardımı …
Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yaşayan hayırsever esnaf, Hatay’da yaşamlarını sürdüren Bayırbucak Türkmenlerinin çocuklara bot yardımı yaptı. Kocaeli’den gönderilen 150 çift bot, kamp ve evlerde kalan Türkmen ailelere dağıtıldı.
Gölcüklü hayırsever esnaf İsmail Ak, yaptığı açıklamada, Hatay’da yaşayan Bayırbucak Türkmenlerinin yetim çocuklarının durumlarının iyi olmadığını belirterek, kış şartlarında çocukların bota ihtiyacı olduğu haberini alınca harekete geçtiğini söyledi.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ