Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 08.01.2019
  • 1.553 kez okundu

Benzine zam
Litrede 15 kuruş…
Akaryakıt türlerinden benzine zam geldi. Benzinin litre fiyatı 15 kuruş arttırıldı. Bu arada mazota da iki güne kadar zam gelmesinin beklendiği kaydedildi. Mazot zammının da en geç Perşembe gününe kadar litrede 12-15 krş civarında olacağı belirtildi.

76.443 Suriyeli
T.C. Vatandaşı oldu
Türkiye genelinde, şimdiye kadar 76 bin 443 Suriyelinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı aldığı bildirildi. Açıklama, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ait. Bakan Soylu’nun verdiği bilgiye göre; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alan 76 bin 443 kişiden 36 bini reşit, 5 bin 292’si öğretmen, 1432’si mühendis, 1235’i serbest meslek sahibi, 743’ü doktor, 732’si teknisyen, 507’si küçük işyeri sahibi, 427’si müdür, 396’sı tüccar, 392’si muhasebeci, avukat, eczacı, üst düzey yönetici, hemşire, mimar, çevirmen, bankacı ve akademisyen.

BŞB Denetim Komisyonu’na 5 üye seçildi
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2019 yılı ilk toplantısında gündemin ilk maddesi olarak Denetim Komisyonu üye seçimleri yapıldı. Partilerin Meclis’teki üye dağılımına göre, Denetim Komisyonu’na AKP’den 3 kişi, CHP ve MHP’den de 1’er kişi olmak üzere 5 kişi seçildi.
Seçilen üyeler ile aldıkları oy miktarları şöyle:
Mehmet Gülen (AKP): 55 oy
Bülent Özer (AKP): 50 oy
Armağan Teköz (AKP): 44 y
Hikmet Kaya (MHP): 41 oy
İbrahim Güzel (CHP): 43 oy

Hac Kayıtları Başladı
Kutsal topraklara gitmek isteyen hacı adayları için kesin kayıtlar başladı.
Hac kesin kayıtlarının ilk gününde, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İl Müftülüğü Hac ve Umre Bürosu’nu ziyaret ederek, yapılan iş ve işlemleri yerinde takip etti. Görevlilerden bilgi alıp hacı adaylarıyla bir süre sohbet eden Müftü Kavillioğlu, şu bilgiyi verdi:
“Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gerçekleştirdiği kura çekiminde, 2 milyon 213 bin 835 hacı adayı arasından ismi çıkan 80 bin hacı adayı için kesin kayıtlar başladı. Kura sonuçları www.hac.gov.tr adresinden sorgulanabilmektedir. Sonuçlar ayrıca, hacı adaylarının cep telefonlarına SMS olarak da gönderildi. 02-11 Ocak 2019 tarihleri arasında kesin kayıt yaptırmayan hacı adaylarımızın yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek, 17-25 Ocak 2019 tarihleri arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacaktır.
Diyanet İşleri Başkanlığımız, 2007-2019’da kayıt yaptırıp da daha önce hiç hacca gitmemiş Şehit anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile Gazi ve eşlerini, 17-25 Ocak 2019 tarihleri arasında müracaat etmeleri halinde kurasız hacca götürecektir.”

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Bitiren Mahallesi ve Akcurun Mahallesi ile Tanışma Mahallesi 1.Meydan Sokak, Ayyıldız Sokak, Okul Sokak, 1.Okul Sokak, Ayyıldız Caddesi 26.Sokak, Ayyıldız Caddesi 1.Sokak, Ayyıldız Caddesi 10 Sokak, Ayyıldız Caddesi 9.Sokak, Defne Sokak, Meydan Sokak, 3.Dere Sokak, Gökçegöz Mahallesi Aksaray Sokak, Gökçegöz Sokak, Cumhuriyet Sokak, Mansurlu Mahallesi Merkez Sokak ve Özkanlar Sokak, Bozhöyük Mahallesi Yukarı Sokak, Körpınar Sokak, Tilkicik Sokak ve Aşağı Sokağa 9:30-17:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Bahri Tekin Sokak, İsmail Sade Sokak, Kıratlı Sokak, 19 Evler Sokak, İlter Sokak, Metin Uzun Sokak, Dağlılar Sokak, Durgun Sokak, Taş Sokak, Beyler Sokak, Mevlana Sokak, Ahmet Yesevi Sokak, Cami Sokak, Şehit Kerim Kök Sokak, Bilgin Sokak, Güven Sokak, Filikçiler Sokak, Tekin Sokak, Kısalar Sokak, Cocoğlu Sokak, Ahmet Sade Sokak, Sade Sokak, Daner Sokak, Olgun Sokak, Atatürk Sokak ve Kocahacı Sokağa 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Milli Eğitim Emekli Şefi
Suphi Yılmaz vefat etti
Hatay il Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Koordinatörlüğü şeflerinden emekli Suphi Yılmaz vefat etti. Vefat eden eski Milli Eğitim Şefi Suphi Yılmaz’ın cenazesi, dün öğle namazına müteakip Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Yetişen’in acılı günü
Kayınvalidesi vefat etti
Yeni Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen’in kayınvalidesi Zeynep Öztürk hakkın rahmetine kavuştu.
Merhumenin cenazesi, dün öğle namazına müteakip Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Ukrayna faturası,
Türk ihracatçısına!
Rusya ve Ukrayna’nın arasındaki gerilimin faturası Türk ihracatçısına kesildi. Rusya Devlet Başkanı Putin’in son kararnamesi kapsamında, Rusya Federasyonu’na Ukrayna üzerinden giren 150’den fazla ürüne yasak getirildiği ifade edildi.

MKÜ’lü Günaydın’ın acılı günü
Annesi vefat etti
Hatay Mustafa kemal Üniversitesi (MKÜ) BAP biriminde görev yapan Mustafa Günaydın, anne acısı yaşadı. Mustafa Günaydın’ın annesi vefat etti. Merhume annenin cenazesi, dün İskenderun Aşkarbeyli Mahallesi aile mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Sağlık teşkilatına 65 Personel alımı
Kura çekimi 15 Ocak’ta
Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı hizmet birimlerinde istihdam edilmek üzere, sürekli işçi alımı kapsamında, ilimizin de yer aldığı ülke genelindeki 81 İl Sağlık Müdürlüğüne toplam 6409 personel alımı yapıyor. Hatay’a alınacak personel sayısı 65 olarak duyuruldu. Başvurular, geçtiğimiz hafta sonunda tamamlandı, kura çekimi de önümüzdeki hafta içinde, 15 Ocak günü Ankara’da yapılıyor.
Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı hizmet birimlerinde çalıştırılmak üzere alınacak değişi branşlar için 6409 personelin İŞKUR üzerinden alınması öngörülüyor. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki kurumlarda istihdam edilmek üzere alınacak 65 kadronun dağılımı şöyle olacak:
Klinik Elemanı : 7 Kişi
Klinik Destek El. : 7 Kişi
Şoför : 2 Kişi
Veri Girişi Kont.Prs. : 16 Kişi
Ambulans Şoförü : 1 Kişi
Bilgisayar Bakımcısı : 2 Kişi
Biyomedikal Uzmanı : 2 kişi
Elektrik Tekn. : 2 Kişi
Güvenlik Görevlisi : 20 Kişi
Hasta Karşılama : 6 Kişi

Öğretmenlerde Mazeret Tayinlerİ
Başvurular dün sona erdi
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında görevli kadrolu öğretmenlerin il içi ve iller arasında; aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişiklikleri, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda bu ay yapılıyor.
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, kimlerin başvurabileceğine ilişkin kriterlerle ilgili yazısında, hizmet puanının hesabında ‘yer değiştirme başvurularının son günü’, hizmet süresinin hesabında ise ’28 Şubat 2019 tarihinin esas alınacağı’ kaydedildi. Yazıda, başvuruların dün tamamlandığı kaydedilerek, ileriye yönelik takvim de şöyle duyuruldu:
7 Ocak: Başvuru sonu (dün bitti)
Tercihler: 10-16 Ocak 2019
Atamalar: 18 Ocak 2019
İlişik kesme: 21 Ocak 2019 sonrası

KDV indirimi
Mobilyacıları sevindirdi
Geçen yılın son aylarında başlatılan KDV indiriminin 3 ay uzatılması, Türkiye’de mobilya üretiminin önemli kentlerinden Kayseri’de memnuniyetle karşılandı.

Personel alınacak
Sahil Güvenlik Komutanlığının 2019 yılı birinci dönem “uzman erbaş” alımına ilişkin şartlar belli oldu. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, bugün saat 14.00’te başlayacak başvurular 17 Ocak saat 14.00’e kadar Sahil Güvenlik Komutanlığının internet sitesi “www.sg.gov.tr” üzerinden yapılacak. Uzman erbaş olmak isteyen adayların en az lise mezunu ve 2019 yılının Ocak ayının ilk günü itibarıyla 27 yaşını bitirmemiş olmaları gerekiyor.

FETÖ Operasyonu
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) askeri yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, ankesörlü telefonlardan periyodik ve ardışık olarak arandıkları tespit edilen 100 muvazzaf asker hakkında yakalama kararı verildi.

Mehmetçik’in gıdasına
Bakanlık güvencesi
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Milli Savunma Bakanlığı ile geçen yıl imzaladığı protokol kapsamında, TSK’nın et, şarküteri ürünleri, kuru gıda ve fındık gibi gıda malzemesi ihtiyaçları Bakanlıkça temin edildi.

Dış ticarette
artış bekleniyor
Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Beklenti Anketi’ne göre, yılın birinci çeyreğinde ihracat beklentisi bir önceki çeyreğe göre 5,4 puan artarak 117 oldu. İthalat Beklenti Endeksi ise 5,4 puan azalarak 94,7 seviyesinde gerçekleşti.

Poşete esnaf eleştirisi
Yeni yıl itibariyle hayata geçirilen ücretli poşet uygulamasının amacında yanlış uygulandığını söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Bazı işletmeler ücretli sattıkları poşetlerin üstüne reklamlarını basarak poşet uygulamasını fırsata çevirdi. Bu tür uygulamalar doğayı korumakta samimi değil. Ücretli satılan poşetler kesinlikle reklam ve satış sloganı içermemeli’ dedi.

Önemli veri
11 Ocak Cuma: 10:00/Cari İşlemler Dengesi/Kasım/Beklenti: + 0.90 milyar dolar/Önceki: + 2.77 milyar dolar… 14:30/Gelecek 12 Ay için Beklenen Enflasyon/Ocak/Önceki: % 16.46

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ