Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 09.01.2019
  • 1.257 kez okundu

Antakya’da Eş Cinayetine
Müebbet Hapis…
Antakya’da, geçen yıl Odabaşı Mahallesi’nde, trafik ışıklarının yer aldığı kavşakta dolmuşa binen eski eşini silahla öldüren Hakan Kavukoğlu, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Dün Hatay Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasında, sanık Hakan Kavukoğlu, kasten adam öldürme suçundan müebbet hapis cezası aldı.

Hatay’da fırtına bekleniyor!
Meteoroloji, bugün akşamdan itibaren ilimiz ve çevresinde şiddetli fırtına beklendiğini duyurdu. Meteoroloji tahmini şöyle:
“Doğu Akdeniz’de, rüzgarın Çarşamba gece saatleri ile Perşembe sabah saatleri arasında (08.01.2019 21:00 TSİ – 09.01.2019 09:00 TSİ) batı ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (60-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edildiğinden, başta denizcilerimiz olmak üzere, ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

MKÜ’de ilahiyat etkinliği 5 Mart’ta…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fuat Sezgin Bilim Tarihi ve Felsefesi Birimi, ilahiyat etkinliği düzenleniyor. Yapılan duyuruda, “Fuat Sezgin Bilim Tarihi ve Felsefesi” adlı etkinliğin, MKÜ-Antakya İlahiyat Topluluğu tarafından 5 Mart tarihinde, saat 10:00’da Atatürk Konferans Salonu’nda düzenleneceği duyuruldu.

Mithat Nehir’den Gazetecilere kutlama
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Nehir’in mesajı şöyle:
“Gazetecilik, fedakarlık ve sorumluluk isteyen, zor şartlarda yapılan önemli bir meslektir. Halkımızın doğru bilgilendirilmesini ilke edinmiş, tarafsız ve objektif basın, demokratik ve gelişmiş ülkelerin en önemli güçlerinden biridir. Zor şartlara rağmen, ülkemizde ve dünyada görevlerini yerine getirmek için emek harcayan gazetecilerin, halkı; doğru, tarafsız ve sağlıklı bilgilendirme çabaları takdire değerdir. Bu vesile ile topluma karşı sorumluluğunu yerine getiren tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, demokrasinin sınırsız, özgürlüklerin, sosyal ve ekonomik refahın en yüksek standartlarda olduğu mutlu yarınlar, aydınlık günler temennisi ile basın emekçilerinin çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Ekipler vatandaşlarla
Antakya Belediyesi, Sosyal Belediyecilik çalışmaları kapsamında yürüttüğü hizmetleri kapsamında, “tespit ve tanıtım” ekibi ile Antakya Belediyesi hizmetlerini vatandaşlarla paylaşmanın yanı sıra ihtiyaç sahiplerini tespit ederek hayırseverlerden gelen yardımların ulaştırılmasını da sağlıyor.

SYDV’den yardım alan yoksullara
Ayda 80 Tl Enerji Bedava…
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından düzenli olarak yardım alanlara bu aydan itibaren ayda 80 TL tutarında karşılığı 150 kw saat enerji ücretsiz verilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına göre, Türkiye genelinde 2 milyon 500 bin civarında konut bu uygulamadan yararlanabilecek.

Hatay’da 6052 Yabancı
T.C. Vatandaşı oldu
İlimiz Hatay’da, geride kalan 2018 yılı içerisinde, 6052 yabancının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kabul edildi ve onaylanarak Resmi Gazete’de yayınlandı. Hatay Valiliği’nden edinilen bilgilere göre, 2018 yılı içerisinde ilimizde ikamet eden 11.276 yabancı uyruklu kişi vatandaşlık için başvuru yaptı.
Bunlardan 6.052 kişi, İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile Türk Vatandaşlığına kabul edildi.

Hatay’da 2018’de 363 bin kişi nüfus cüzdanı aldı
İlimizde geçen 2018 yılı içerisinde, 363 bin 200 kişi yeni nüfus hüviyet cüzdanı çıkardı. Resmi bilgilere göre; 363.200 vatandaşa kimlik kartı, 25.574 vatandaşa nüfus kayıt örneği, 2.536 vatandaşa yerleşim yeri belgesi verildi.

Zeynep Öztürk’ün Hatm-i Şerif’i bugün
Yeni Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Başkanı Ahmet Yetişen’in önceki gün vefat eden kayınvalidesi Zeynep Öztürk’ün Hatim-i Şerif’i bugün yerine getiriliyor. Merhume Zeynep Öztürk ruhuna okutulacak Hatm-i Şerif, bugün saat 18.00’de, ‘Akevler Mahallesi, Stadyum yanı, eski Kız Yetiştirme Yurdu arkasındaki’ evinde yapılacak.

Kredi kartı borçlularına kredi
Ziraat Bankasından…
Ziraat Bankası aracılığıyla kredi kartı borcu olanların borçları tek bir banka çatısı altında toplanacak. Borçlu vatandaş, Ziraat Bankası’ndan alacağı krediyle bu borcu kapatacak. Sonra da aylık gelirine uygun şekilde bu borcunu ödeyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü grup toplantısında verdiği bilgilere göre, Ziraat Bankası aracılığıyla, ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşların kredi kartı borçları tek bir çatı altında toplanacak. Vatandaş, hangi bankaya kredi kartı borcu olursa olsun, Ziraat Bankası’ndan alacağı bu krediyle borcunu kapatacak.

Kırıkhanspor Başkanı kaza geçirdi
Kırıkhanspor Başkanı Hüseyin Çağlar, özel aracıyla seyrettiği Ankara yolunda kaza yaptı.
Alınan bilgiye göre, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı kulüp randevusu için başkente giden Kırıkhanspor Kulübü Başkanı Hüseyin Çağlar’ın kullandığı özel araç, Aksaray yakınlarında karlı yolda direksiyon hakimiyetinin kaybolması nedeniyle şarampole yuvarlandı.
Kazanın ardından araç hurdaya dönerken, Kırıkhanspor Başkanı Hüseyin Çağlar, çok hafif yara ile kazadan kurtuldu.

2018’de 23.276 kişi pasaport aldı
Pasaportların İl Nüfus Müdürlüklerince verilmeye başlanmasının ardından, bu kurumda iş yoğunluğu artmaya başladı. Resmi bilgilere göre, geride kalan 2018 yılı içerisinde, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nce 23.276 kişiye pasaport ve 58.392 kişiye sürücü belgesi verildi. Bu arada, Maliye Bakanlığı’nın 2018 yılında belirlediği yeniden değerleme oranına göre; kimlik kartlarından 22.5 TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartlarından 45 TL, uluslararası aile cüzdanı bedeli olarak da 121 TL değerli kağıt ücreti alınacak.
Sürücü belgesi defter bedeli 166 TL, pasaport değerli kâğıt bedeli ise 133.5 TL oldu.

Gazetecilere kutlama
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan İskenderun İlçe Kaymakamı İskender Yönden, “Basın ahlak ve meslek ilkelerine bağlı olarak, kamuoyunun doğru ve tarafsız bilgilendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü en kalbi duygularımla kutluyor, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum” dedi.

Doktora öğrencisine
Ayda 4 bin 500 lira
TÜBİTAK tarafından başlatılan “Sanayi Doktora Programı” kapsamında, Bursa Uludağ Üniversitesi’ne (BUÜ), 2019 bahar döneminde 13 farklı sektörde istihdam edilmek üzere aylık 4 bin 500 lira bursla 55 doktora öğrencisi alınacak.

Bağımlılık yapabilir!
Burun spreylerinin doktorlar tarafından önerildiği süre ve doz dışında kullanılmaması gerektiğine vurgu yapan, Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi KBB Uzmanı Doç. Dr. Müzeyyen Doğan, burun spreylerinin uzun süre kullanılması durumunda bağımlılık yapabileceğini ve kan değerlerini değiştirebileceğini söyledi.

Kadın esnafa özel
2019 yılı için esnafın ödeyeceği kayıt ücreti ve yıllık aidatta kadın esnaf ve sanatkarlar için ayrı bir tarife belirlediklerini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kadınlarımızın yanı sıra engelliler, gaziler, şehit ve gazi dul ve yetimleri ile vergiden muaf esnaf ve sanatkarlara da en düşük miktarda aidat tarifesi uygulayacağız’ diye konuştu.

Hatay’da Doğum Da Ölüm de Azaldı
2018’de 30.135 bebek dünyaya gelirken, 6705 kişi de hayatını kaybetti. Resmi verilere göre, 12.043 çift evlenirken, 25334 çift de boşandı.
2018 yılı içerisinde Hatay ili ve ilçelerinde hizmet veren Nüfus Müdürlüklerine 30.135 doğum olayı kaydı yapılırken, ölen 6705 kişinin de nüfustan kaydı silindi.
Resmi bilgilere göre, ilimiz Hatay genelinde 2018 yılı içerisinde 30.135 adet doğum tescili gerçekleştirilerek, 2017 yılına göre doğum olaylarında % 0,36 oranında azalma olurken, 6.705 vatandaşın ölümü nüfus kayıtlarına tescil edilirken de 2017 yılına göre ölüm olaylarında % 1,68 oranında azalma oldu.
Hatay İl Nüfus Müdürlüğü resmi bilgilerine göre, geride kalan 2018 yılı içerisinde 12.043 adet çiftin evlenmeleri tescil edilerek, 2017 yılına göre evlenme olaylarında % 0,71 oranında artma meydana gelirken, aynı yıl içinde 2.534 çiftin boşanma olayları tescil edilerek de 2017 yılına göre boşanma olaylarında % 6 oranında artma görüldüğü gözlendi.

Müzelerde Selfie Günü
Beyonce ve Jay-Z çiftinin Paris’teki Louvre Müzesi’ne yapığı ziyaret sonrasında müzede selfie çekmek popüler bir akım haline gelmişti. Geçtiğimiz yıllarda ise bazı müzeler, yılın belirlenen bir gününde Museum Selfie Day (Müzede Selfie Günü) etkinliği yaparak, sadece bugüne özel selfie izni vermeye başladı. Geçen sene ilk kez 17 Ocak’ta yapılan bu etkinlik, artık bir gelenek haline geldi ve bu yıl 16 Ocak’ta yapılacak. Türkiye’den de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’den fazla müze bu etkinliğe katılarak, dünya ile eş zamanlı olarak müzede Selfie kutlayacak. Etkinliğe katılanlar, fotoğrafları; #Muzedeselfiegunu, #museumselfieday, #muzedeselfie hashtaglari ile paylaşacak.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ