Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 24.01.2019
  • 1.114 kez okundu

CHP’de Aday Açıklaması Pazar Günü
CHP, aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir dahil tüm illerle ilgili Büyükşehir, il ve ilçe belediye başkan adayları açıklamasını hafta sonunda yapıyor. İlimiz Hatay’dan gösterilecek 12 ilçe belediye başkan adayı da, 27 Ocak Pazar günkü Parti Meclisi toplantısı sonrası açıklanıyor.

Antakya İskenderun yolunda kaza: 1 Ölü…
Antakya-İskenderun yolu 20.km’sinde, Serinyol yakınlarındaki kazada Afgan uyruklu bir kişi öldü. Kaza, Salı akşamı geç saatlerde meydana geldi. Görgü tanıkları anlatımına göre, 27.BAC.52 plakalı otomobil seyir halindeyken, yolu karşıdan karşıya geçmek isteyen Afgan asıllı Özbek Zebibullah Rahmani adlı yayaya çarptı ve ölümüne neden oldu. Kaza sonrası yol bir süre trafiğe kapatılırken, olay soruşturuluyor.

Arsuzlu balıkçı denize açıldı
Bir Daha Dönmedi…
Arsuz’da, Hakan Şen adlı balıkçı, dört gündür kayıp. Pazar günü denize açılan 37 yaşındaki balıkçı Hakan Şen’den 4 gündür haber alınamıyor. Arsuz-İKEM Koleji civarında bot ile denize açılan amatör balıkçı Hakan Şen’i arama çalışmalarına İskenderun Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı’na bağlı hücum botları ve dalgıç ekibiyle devam edildiği bildirildi.

Meteoroloji Uyarısı:
Fırtına, Bugün Akşama Kadar
Meteoroloji, dün akşam ilimiz ve çevresinde etkisini gösteren fırtınanın bugün akşama dek hızını arttırarak süreceğini bildirdi. Meteoroloji’nin tahmini hava raporu şöyle:
“Doğu Akdeniz’de, rüzgârın (Çarşamba) akşam saatlerinden sonra kuvvetini artırarak, doğu ve kuzeydoğu yönlerden 7 ila 9 (75-90 km/sa) kuvvetinde kuvvetli fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir. Fırtınanın, Perşembe (bugün) (24.01.2019) günü akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi tahmin edilmektedir. Kuvvetli rüzgâr ve fırtına beklendiğinden, başta denizcilerimiz olmak üzere, ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Engellilere ev ‘engeli’
Hatay’da ya da diğer kentlerde, engelli bireyler, oturacak ev bulmakta zorluk çekiyor. Binalarda engelliler için rampa olması yasal zorunluluk. Ancak çoğunlukla standartlara uygun yapılmıyor. Belediyeler ise denetim ve kontrolleri bu anlamda aksatıyor. Beklenti, çözüm noktasında!

CHP Parti Meclisi Hafta sonu yapılacak
“Bazı belediye başkan adalarının belirlenmesinde geç kalındığı” eleştirilerinin yöneltildiği CHP’de, gözler, 27 Ocak’ta yapılacak Parti Meclisi (PM) toplantısına çevrildi.

MHP’de Aday Tanıtımı
BUGÜN ANKARA’DA
Milliyetçi Hareket Partisi’nin ülke genelinde göstereceği belediye başkan adayları bugün tanıtılıyor. Tanıtım, Ankara’da olacak. MHP duyurusunda, “Belediye başkan adayları tanıtım toplantısı, 24 Ocak Perşembe günü (Bugün) Ankara Spor Salonu’nda yapılacaktır. Tüm halkımız davetlidir” denildi.

Samandağ AKP Adayı
MEHMET SÜT…
AK Parti’nin Samandağ İlçe Belediye Başkan Adayı, Mehmet Süt oldu. Partili kaynaklarına göre, Erdoğan Ray isminden son anda vazgeçildi ve Mehmet Süt’ün aday olması kararlaştırıldı.

Hatay’da geçen yıl
7958 işsiz işe yerleştirildi
Hatay İŞ-KUR, geride kalan 2018 yılında ilimizde 7958 kişiyi işe yerleştirdi. Vali Rahmi Doğan’ın başkanlık ettiği İl İstihdam Kurulu Toplantısı’nda, 2018 yılında ilimizde işe yerleştirilen kişi sayısının 7,958 kişi olarak gerçekleştiği, açık iş sayısının ise 14.404 kişi olduğu bilgisine yer verildi.
Toplantıda ayrıca; girişimcilik eğitimlerinden 814 kişinin sertifika aldığı, açılan meslek edindirme kurslarından 1.228 kişinin yararlandığı, işbaşı eğitim programlarından 2.577 kişinin istifade ettiği ve engelli vatandaşlarımızdan 72’sinin işe yerleştirilmek suretiyle iş hayatına aktif katılımlarının sağlandığı belirtildi.

Seçim yoğunluğu başladı
Türkiye’nin birçok şehrinde, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine sayılı günler kala, matbaacılar, özellikle de muhtar adaylarının broşür, afiş, el ilanı ve kartvizit gibi siparişleri için mesai harcıyor.

Antakya Belediyesi Hizmeti
Saraykent’e Park…
Antakya Belediyesi’nin Saraykent Mahallesi’ne park kazandırma çalışmaları sürüyor.
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, gelişmeyle ilgili olarak, “Saraykent Mahallemize kazandıracağımız yeni parkımızda, Park Bahçe Müdürlüğü ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Parkımızın oyun grupları, kent mobilyaları ve estetik çöp kutuları montajı gerçekleştiriliyor. Mahallemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Vatandaşa kan çağrısı
Vatandaşların kan vermesi konusunda hassas olmasını isteyen Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, “2018 yılında bizim topladığımız kan 2,5 milyon üniteyi geçti. Bu seneki hedefimiz, 2 milyon 750 bin civarında” dedi.

Valiliğe Genelge!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, 81 il valiliklerine ve tüm belediyelere, iklim değişikliğine bağlı afetlere karşı ivedi olarak alınacak önlemlerin hayata geçirilmesine ilişkin genelge gönderildi.

Memuriyet istiyoruz!
12 ilde 45 lise ve dengi okulda bin 120 öğrenciyle yapılan anket sonuçlarına göre; Türkiye’nin Z kuşağı girişimciliğe yönelik meslekler yerine memuriyeti tercih ediyor. 12 ilde yapılan ankete katılan öğrencilerin yalnızca 6’sı kendi işini kurmak isterken yüzde 43’ü devlet memuru olmak istediğini söyledi.

Saadet Partisi’nin
Adayları Pazar günü!
Saadet Partisi Genel Başkan Temel Karamollaoğlu, “Belki yüzde 100’ü gerçekleşmeyebilir ama; iller, ilçeler ve beldelerde adaylarımızın kimler olduğunu halkımıza aktaracağız. Aynı zamanda seçim konseptimizi de duyuracağız” dedi.

Sınır ihlaline af yok
Altınözü ilçesinde yasa dışı yollardan Suriye’den Türkiye’ye geçtikleri tespit edilen 30 düzensiz göçmen yakalandı. Suriye sınırında görev yapan hudut birlikleri, Altınözü kırsalında şüpheli bir grubu durdurdu.
Suriyeli olan ve sınırı yasa dışı yollardan geçtiği belirlenen 30 düzensiz göçmen, işlemleri yapılmak üzere jandarmaya götürüldü.

KOBİ’lere destek
Geçen yıl 27,3 milyar doları kredi, 16,9 milyar doları sigorta olmak üzere toplam 44,2 milyar dolar finansman desteği sunan Türk Eximbank’ın, bu yıl; 29,4 milyar doları kredi, 19 milyar doları sigorta olmak üzere toplam 48,4 milyar dolar destek sağlaması planlanıyor.

MKÜ Çarşı Kompleks’te TAUM Satışı
Hatay MKÜ’ye ait çarşı kompleksinde TAUM ürünleri satışı başladığı bildirildi. MKÜ duyurusunda, “Çarşı Kompleksi TAUM Satış Merkezi’nde; mandalina, portakal, avokado ve greyfurt satışları başlamıştır” denildi.

Film Yarışması 20 Şubat’ta
Hatay MKÜ’de, “Bir Engellinin Hayatı” adlı Kısa Film Yarışması gelecek ay yapılıyor. Buna yönelik MKÜ duyurusunda, “Üniversitemiz Kültür ve Edebiyat Topluluğu tarafından, 20.02.2019 tarihinde, Atatürk Konferans Salonu’nda saat 13.30’da ‘Bir Engellinin Hayatı’ isimli Kısa Film Yarışması ve Ödül Töreni düzenlenecektir” denildi.

ÇYDD’den Uğur Mumcu Mesajı:
O’nu katledenler; karanlık fikirliler, örümcek kafalılar…
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Antakya Şube Başkanı Gülfer Öztürk, Gazeteci Uğur Mumcu’nun katledilişinin 26. yılında yaptığı açıklamada, O’nun, örümcek kafalı karanlık fikirliler tarafından öldürüldüğünü belirtti.
ÇYDD Antakya Şube Başkanı Gülfer Öztürk Güler, 24 Ocak 1993’ün, demokrasi ve basın tarihimizin kara günlerinden biri olduğunu, o karanlık günde; Atatürk ilke ve devrimlerini özümseyen, demokratik laik sosyal hukuk devletini savunan, kanun dışı işlerle uğraşanlarla, kaçakçılar ve hortumcularla, hırsızlarla, uyuşturucu ticareti yapanlarla mücadelenin kilometre taşlarından birini oluşturan Araştırmacı-Yazar Uğur Mumcu’nun gizli eller ve karanlık güçler tarafından katledildiğini hatırlattı.
ÇYDD Antakya Şube Başkanı Gülfer Öztürk Güler, mesajında şunları söyledi:
“Tüm yaşamını, Atatürk ilke ve devrimleri ile temiz toplum ve aydınlık gelecek için mücadeleye adamış olan Uğur Mumcu, sadece ülkemizin değil, dünyanın önde gelen isimlerinden biri idi. O’nu katledenler; Türkiye’mizin güçlenmesini istemeyen, Atatürk ilke ve devrimlerini özümseyemeyen, kabullenemeyen, çağın gerisinde kalmış karanlık fikirliler ve örümcek kafalılar idi.
Uğur Mumcu, bir yandan ülkeyi çağın gerisine götürmek isteyenlerle mücadele ederken, öte yandan temiz toplum özlemi içinde olan büyük bir çoğunluğun beklentilerine de yanıt verecek şekilde yolsuzluk, kaçakçılık, uyuşturucu ticareti ve hortumculuk yapanların üzerine giderek onların karanlık yüzlerinin, kirli çamaşırlarının birer birer ortaya çıkmasını sağlıyordu.
Eğer Mumcu aramızda olsaydı, ülkemizi kara bulutların bu denli kaplamaması, mutsuzluğun mutluluğa, umutsuzluğun ise umuda dönüşmesi yolunda önemli katkılarda bulunurdu.
Aradan 26 yıl geçti. Uğur Mumcu’yu katlettiren perde arkasındaki şer odakları bir türlü ortaya çıkartılamadı.
Katledilişinin 26. yılında Uğur Mumcu’ yu daha çok arar ve özler olduk. Beklentimiz, ülkemizde Uğur Mumcu gibi araştırmacı-yazarların çok sayıda yetişmesi ve mücadeleye bıraktırılan yerden devam etmeleridir. İşte o zaman, Uğur Mumcu kabrinde rahat uyur ve ‘kanım yerde kalmadı’ der. Aramızdan ayrılışının 26. Yılında, O’nu ve tüm Şehitlerimizi rahmetle anıyor, arıyor ve ışıklar içinde yatsınlar diyoruz.”

ADD’den “Uğur Mumcu” Mesajı:
Adalet Ve Demokrasi İçin Tam Zamanı
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Hatay Şubesi’nce, 26 yıl önce katledilen Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu için yayınlanan mesajda, “Adalet ve demokrasi için tam zamanı” yorumu yapıldı. ADD Şube Başkanı Doç. Dr. Kezban Kuran imzalı mesajda, 24 Ocak 1993’te araştırmacı gazeteciliğin öncüsü, Atatürk Devrim ve İlkeleri’nin ödünsüz savunucusu Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun, aracına konulan bombanın patlaması sonucu haince, sinsice katledildiği hatırlatıldı ve şöyle denildi:
“Siyasiler, namus sözleri verdiler. Dediler ki, ‘katil ya da katilleri bulacağız.’ İktidarlar değişti, aradan 26 yıl geçti. Bize göre katil ya da katiller malum… Ama aydınlatılamamış bir cinayet olarak kaldı, Uğur Mumcu suikastı.
Uğur Mumcu, yaşamı boyunca Türk aydınlanmasının önündeki engelleri yıkmak için çalıştı. Devletin itibarını düşünmek yerine, düşüren politikacılara karşı çıktı. Terörün her türlüsüne savaş açtı.
31 Ocak 1990’da, hainler yine iş başındaydı. Atatürkçü, ulusalcı, demokrat ve devrimci, hocaların hocası, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy, evine girecekken apartmanın içinde vücuduna yönelen kurşunlarla şehit edildi. Muammer Aksoy cinayeti aydınlatılamadığı için, Uğur Mumcu da maalesef aynı kaderi paylaştı.
24 Ocak 2001’de, Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan da şehit edildi.
Tüm yurtsever kurum ve kuruluşları, yurttaşlarımızı, Atatürkçü Düşünce çatısı altında güç birliği yapmaya, karanlık güç odaklarına karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz. 2019, Büyük Atatürk’ün eşsiz liderliğinde milli mücadeleye başlamamızın 100. ve Derneğimizin kuruluşunun 30. yılıdır. Adalet ve demokrasi için mücadelenin tam zamanıdır.”

Yaman’dan Uğur Mumcu’yu Anma Mesajı
Defne Belediye Başkanı Op.Dr. İbrahim Yaman, 24 Ocak 1993 yılında katledilen duayen Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu, yayınladığı bir mesajla andı. Başkan Yaman, mesajında şunlara yer verdi:
“Türkiye basın tarihinde özel bir yeri bulunan Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, bundan 26 yıl önce, hain bir bombalı saldırı sonucu aramızdan ayrıldı. Türk basınına ve okuyucularına, araştırmacı gazeteciliğin etik değerlerini öğretmiş olan Uğur Mumcu, ‘Güvenilir Olma İlkesi’ni de ilk kez uygulamış yazarımızdır. Onu katledenler, canına kıyarak susturabileceklerini sandılar. Oysa Uğur Mumcu, fikirleri ve eserleriyle Cumhuriyet tarihimize ışık veren bir meşale olmaya devam ediyor.
Aramızdan ayrılışının 26. yılında; demokrasi şehidi, özgürlük savaşçısı, kendi tabiri ile ‘Sakıncalı Piyade’ Uğur Mumcu’yu saygı ve özlemle anıyorum.”

Mahkemeden RED kadarı!
Anayasa Mahkemesi, CHP’nin, il ve ilçe müftülerine nikah kıyma yetkisi veren düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yaptığı başvuruyu oy birliğiyle reddetti.

Tarihin evlerine
Rekor ziyaretçi
UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve “korumanın başkenti” unvanıyla anılan Karabük’ün Safranbolu ilçesi, geçen yıl 1 milyon 263 bin ziyaretçiyi ağırladı. Yüzyıllar gerisinden gelen evleri ile bilinen Antakya’nın ahşap ve taş evleri için ziyaretçi sayısı kaç oldu, bunu da soralım mı?

Kadına şiddete karşı!
Milli Savunma Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında “Kadının Güçlenmesi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kurumsal Kapasitenin Güçlendirilmesi, İşbirliği ve Eşgüdümün Artırılmasına Dair Protokol imzalandı.

Enflasyon farkı talebi
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Memur ve emeklilere enflasyon farkı ödemeleri yapıldı. Taşerondan kadroya geçiş sürecinde olan arkadaşlarımız için de yüzde 4+4’ün üzerine bir enflasyon farkının uygulanması için talepte bulunduk” dedi.

Doğal hayata destek
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, bu yıl, tarım ve hayvancılığın desteklenmesi yanında doğal hayatın ve tabiatın korunmasına yönelik projeler de devreye alınacak.

Yüzde 21 büyüdü
Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, BKM verilerine göre toplam kartlı ödeme tutarının 2018’de yüzde 21 büyüyerek 817 milyar TL’ye ulaştığını bildirdi.

500 kilovata kadar
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun bu hafta görüşe açacağı Elektrik Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında; Üniversiteler ve teknoloji geliştirme bölgelerinde, Ar-Ge faaliyetlerinde kullanılmak üzere entegre olarak 500 kilovata kadar kurulu güçte enerji depolama tesisi oluşturulabilecek.

Esnaf şikayetçi
Perakende sektörünün dengeli bir biçimde düzenlenmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Perakende sektörüne düzenleme istiyoruz çünkü marketler kuralsız açılarak esnafı bitirdiği gibi fiyatlarda da istikrarsızlık yapıyorlar” dedi.

Tüketici güveni geriledi
Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Aralık 2018’e gör, Ocak ayında yüzde 0,9 geriledi.

TL’de vade uzadı
Stopaj düzenlemelerinin ardından TL mevduatta vadenin uzadığını bildiren Merkez Bankası (TCMB), 1 yıldan uzun vadeli TL mevduatların payının yüzde 93 arttığına dikkati çekti.

AKP-MHP Hatay’da hazır
Hatay’da Cumhur İttifakı Aday Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. 15 ilçe ve büyükşehrin adaylarını, AK Parti TBMM Grup Başkanı Naci Bostancı açıkladı.

Kooperatifler uyardı
Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, “Market fiyatlarının yüksekliği, tekelleşmiş market zincirlerinden kaynaklanıyor. Market zincirlerinin piyasada mümkün olduğunca azaltılması gerekiyor. Aksi takdirde bu fiyat yükselişinin önüne geçmek mümkün olmaz” dedi.

Üretici destek istiyor
Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Taşpınar, Türkiye’de buğday ekim alanlarının sınır değerlere ulaştığını belirterek ürün destek politikalarının yetersizliği ve fiyatların ürün maliyetlerine yakın olması nedeniyle çiftçinin istediği geliri elde edemediği söyledi.

Önemli veri
25 Ocak Cuma: 14:30/Kapasite Kullanım Oranı/Ocak/Önceki: % 74.1

Ehliyette ‘uyum’ dönemi
Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında, ulusal sürücü belgelerinin ve sürüş ehliyetlerinin karşılıklı tanınması ve değişimi anlaşması imzalandı.

Aile Hekimleri de…
Polislerin, sağlık çalışanlarının, öğretmenlerin gözü; bir süredir Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından çalışmaları devam eden ve ücret iyileştirmesini amaçlayan ek gösterge çalışmasında. Türkiye Genelinde görev yapan 26 bin aile hekimi de çalışma kapsamına alınmak istiyor. AHEF’in talebi; halihazırda 3600 olan ek göstergelerinin 5000’e çıkarılması yönünde.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ