Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 26.01.2019
  • 1.499 kez okundu

Yayladağı’nda Güleç,
AKP’den istifa etti
Yayladağı ilçesi AKP Yöneticisi Mehmet Güleç, bu görevinden istifa ettiğini duyurdu.
Güleç, ilçe yöneticiliğinden, geçirdiği sıkıntılar nedeniyle ayrıldığını bildirdi.

MKÜ’de “Kablosuz Bağlantı Ayarları” Duyurusu
Hatay MKÜ Yönetimi, “Kablosuz Bağlantı Ayarı” ile ilgili duyuru yaptı. MKÜ duyurusu şöyle:
“Üniversitemiz kablosuz internet bağlantısı olarak kullanılan MKU_NET ağı yerine, Personel için HMKU_NET ve öğrenciler için HMKU_OGR_NET yayınları devreye alınmıştır. Personelimiz @mku.edu.tr, öğrencilerimiz ise @ogr.mku.edu.tr uzantılı kurumsal eposta adresleri ile bağlantı sağlayabileceklerdir. Kullanıcı giriş ekranı otomatik gelmediği takdirde, manuel olarak web tarayıcısı açıp bağlantı sağlanabilecektir.”

Süre 4 Yıldan
5 Yıla
Kredi kartları borçlarının yapılandırmasında süre 4 yıldan 5 yıla çıkarıldı. Buna dair karar, Resmi Gazete’de yayınlandı. Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu, konut ve taşıt kredilerinde de değişikliğe gitti. A Sınıfı enerji performansına sahip olan konutlar için kredi oranı yüzde 90 olarak belirlendi. Kredi kartlarında yapılandırma yapanlar için de 48 ay olan ödeme süresi 60 aya çıkarıldı.

Matkap’tan Hatayspor’a Tebrik
Hatay eski Milletvekili-eski Bakan Nihat Matkap, Hatayspor Kulübü’nü, Ziraat Türkiye Kupası’nda çeyrek finale yükselmesinden ötürü kutladı. Matkap’ın mesajı şöyle:
“Dünyanın en kadim kentlerinden biri olan Hatay’ımızın spor temsilcisi Hatayspor, geçen hafta oynadığı 1. Lig maçında Lig lideri Gençlerbirliği’ni 3-1, bugün de Türkiye Kupası maçında Süper Lig lideri Başakşehir’i 4-1 yendi. Hatayspor yönetici ve futbolcularını kutluyorum.”

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesine 9:00-13:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Kuzeytepe Mahallesine 9:00-11:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Demrek, Yuvalı, Küreci, Zeytinoba, Katranlık ve Güvenç Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Yeni, Kurtuluş ve Bağlar Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Hatay, Emıtt Fuarı’na Katılıyor
Bu yıl Şubat ayında İstanbul’da yapılacak olan Uluslararası EMITT Fuarı’na, ilimiz Hatay, DOĞAKA desteğiyle stant oluşturarak katılıyor. Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, konuyla ilgili şu bilgiyi verdi:
“31 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda Hatay ilinin doğal, tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtılarak, ilimizin bilinirliğin ve turizmden alınan payın arttırılmasına yönelik olarak, ilimiz turizm sektöründen ilgililer ile birlikte katılım sağlanacaktır.”
İl Müdürü Işıkgör, Fuar’a katılım ile neyin amaçlandığını da şöyle aktardı:
“Turizm profesyonellerin-ce yeni işbirliklerinin kurulma-sı… Mevcut iş bağlantılarınızı güçlendirilmesi…
Arz ve talep noktasında birebir yeni ürün ve hizmetlerin tanıtılması… Sektör uzmanları ile bir araya gelinmesi…
Uluslararası ve Ulusal basında sektör ve hizmetler ile yer alınması… Turizm sektörü hakkında bilgi alınması ve yeniliklerin takip edilmesi… Katılımcı ve ziyaretçilere yönelik tanıtım çalışmaları yapılması amaçlanmaktadır.”

Engellilere
eğitim desteği
Özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde engellilere verilen destek eğitiminin bütçeden karşılanacak kısmı, bireysel eğitim için aylık 632 lira, grup eğitimi için aylık 177 lira olacak.

Üniversite-Sanayi
İşbirliğinde ‘projeler’
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “TÜBİTAK Sanayi Doktora Programı kapsamında, 33 farklı üniversitenin 77 firmayla yaptığı işbirliği projeleri desteklenmeye hak kazandı” dedi.

Yüzde 20’ye geriledi
Türkiye genelinde satışı gerçekleştirilen toplam konutların içerisindeki ipotekli konut satışlarının payı, son 6 yılda yüzde 40’lardan yüzde 20’lere geriledi.

Karar
Resmi Gazete’de
Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yer alan karara göre, Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) Jandarma Genel Komutanlığı’nın er ve erbaş ile askerlik yükümlüsü ihtiyacının karşılanmasına ilişkin süre 31 Aralık 2024’e kadar uzatıldı.

Erişime açık
Yüksek Seçim Kurulu’ndan, 30 Mart 2014’teki yerel seçimlere ilişkin sandık tutanaklarının kurulun internet sitesinde erişime açık olduğu, bugüne kadar Kurul’a tek bir itiraz gelmediği bildirildi.

Olay sayısı düştü
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre; okul ve çevrelerinde alınan güvenlik önlemleri, polisin ve jandarmanın görünürlüğünün artması, okullarda meydana gelen olay sayısının yüzde 11,5 azalmasını sağladı.

Esnaf uyarıyor
Perakende sektörünün dengeli bir biçimde düzenlenmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Çarşı Pazar esnafı ihmal edldikçe işsizlik sayısı da kapanan iş yerleri ile birlikte artıyor. Mutlaka iç piyasa ve perakendenin de dikkate alınması gerekiyor. Bu konuda gerekli yasal düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmeli’ dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ