Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 30.01.2019
  • 1.052 kez okundu

AKP, Meclis listeleri için çalışıyor
CHP’de adaylar belli değil…
Mahalli seçimlerde yarışacak belediye başkan adaylarını açıklayan AK Parti, belediye meclisi üyelerinin belirlenmesi için çalışmaları sürdürüyor.
AK Parti’de, adayların tespiti için üç aşamalı komisyon kuruldu. Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi adayları için ilk aşama komisyonu çalışmaya başladı.
İlçe Belediye Meclislerine girmek isteyen aday adayları mülakata girerken, adaylar, o ilçenin teşkilatı tarafından değerlendiriliyor. Komisyonun içerisinde, kadın kolları ve gençlik kolları başkanları yanı sıra o ilçenin adayı da yer alıyor.
İlçelerde yapılan çalışmaların ardından, değerlendirmeler il teşkilatına gönderilecek. AK Parti İl Başkanlığı da,15 ilçe ile büyükşehir meclis listeleri üzerinde ikinci bir değerlendirme gerçekleştirecek. Bu değerlendirmede milletvekilleri de yer alacak.
Bu arada, illerde yapılan değerlendirme, rapor halinde genel merkeze iletilecek. Genel Başkan Yardımcılarının başında olduğu 7 bölge için 7 komisyon değerlendirme yapacak ve listelere son şekli verilecek. Meclislerle ilgili değerlendirmeler, en geç 15 Şubat tarihine kadar tamamlanacak.
Öte yandan CHP’de ise, ilçe başkan adayları belli değil. Hatay’da 10 ilçede aday göstereceği belirtilen aday isimlerin, 4 Şubat Pazartesi günü geç saatlerde açıklanması bekleniyor.

Karlısu Sallandı
Antakya-Karlısu merkezli küçük ölçekte bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, dün saat 00.26 sıralarında yerin 3,7 km derinliğinde 2,1 büyüklükte mini bir deprem meydana geldi. Deprem, Antakya ve çevresinde gece yarısı olması dolaysıyla hissedildi.

Meteoroloji tahmini:
Kuvvetli Rüzgar
Çatı uçması, ağaç devrilmesine dikkat!
Meteoroloji, bugün için ilimizde, özellikle kıyı bölgeleri için kuvvetli rüzgar uyarısında bulundu. Meteoroloji’nin ilimizle ilgili bugünkü hava tahmini şöyle:
“Çarşamba günü saat 12-18 arası, özellikle Hatay kıyı şeridinde, dağlardan kıyıya doğru kuvvetli rüzgar tahmin ediliyor. Özellikle Belen merkez ve yüksek kesimler olmak üzere, İskenderun merkezde fırtına şeklinde hissedilecek rüzgarın saatte 75-80 km. hıza ulaşacağı tahmin ediliyor. Özellikle İskenderun merkezde, Yarıkkaya rüzgarının esmesi bekleniyor.”
Bugün akşam saatlerine kadar, Hatay merkez ve batı ilçelerinde, doğu yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına öngörülüyor. Hatay’da çatı uçması ve ağaç devrilmesi, diğer illerde sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, dolu yağışı, hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmasının önem taşıdığı ifade edildi.

BM, 18 TIR gıda malzemesi gönderdi
Hatay’dan İdlip’e…
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye’nin İdlib kentine teslim edilmek üzere, 18 TIR’dan oluşan yardım malzemesi Hatay’a gönderildi. BM’nin, ilimiz Reyhanlı ilçesinde bulunan lojistik merkezinden yüklenen TIR’lar, Jandarma ve BM görevlileri eşliğinde Cilvegözü Gümrük Kapısı’na geldi, buradaki işlemlerin ardından İdlib kentine hareket etti. TIR’lardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

97 Öğretmen Başvurdu
Hatay’da BSM Sınavı sonuçları belli oldu
İlimizdeki Bilim ve Sanat Merkezlerinde görev almak isteyen Öğretmenlerle ilgili başvuru dosyaları sonuçlandırıldı. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesinde; başvuruda bulunan 97 Öğretmenin isimleri, okulları ve çalışmak istedikleri Bilim ve Sanat Merkezlerinin isimleri ile puanları yer alıyor. Milli Eğitim, belirlenen puanlar ışığında, Bilim ve Sanat Merkezlerine atamaları yapacak.
İlimiz Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğretmen Atama Sonuç Listesi, kurum internet sitesinde ilan edilirken, başvuran Öğretmen sayısı 97 olarak duyuruldu.

MKÜ’ye alınacak Araştırma ve Öğretim Görevlileri için
Sınav bugün saat 10.00’da
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin (MKÜ) değişik fakülte ve bölümlerine alınacak çok sayıda Araştırma Görevlisi ile Öğretim Görevlisi sonuçları belli oldu. MKÜ internet sitesinde, başvurup sınava girenlerin tamamının sonucunu listeler halinde açıklandı. Listelere göre, kazanarak sınava girmeye hak kazanan isimler de tek tek sıralanıyor. Verilen bilgiye göre, isimlerin tamamının, üniversite bünyesinde belirtilen yerlerde bugün saat 10.00 itibariyle sınava katılacakları duyuruldu.
28 Aralık 2018 tarihinde yapılan Öğretim Elemanı alım duyurusu kapsamında başvurular ile ön değerlendirme sonuçları MKÜ web sitesinden öğrenilebiliyor.

Ahududu Bugün Antakya’da
Tiyatrokare, “Ahududu” adlı oyunu bugün ilmimizde sahneliyor. Dün İskenderun’da sahne alan grup, bu akşam Antakya Meclis Kültür Merkezi’nde ‘perde’ demeye hazırlanıyor. Bilet satışları devam eden “Ahududu” oyunu, dünyanın en çok oynanan komedilerinden biri olarak tiyatro tarihine geçti. Tiyatrokare’nin yeni yorumuyla, Nedim Saban imzasıyla hazırlanan “Ahu-dudu”, bugün Antakya’da. Oyunun yeni prodüksiyonunda, başrollerde Suna Keskin ve Melek Baykal var.
Oyuna dair verilen bilgi şöyle:
“Melek Baykal, yıllar sonra bu oyunla sahneye dönüyor. Nedim Saban da, uzun yıllar sonra sahneye oyunun delisi rolüyle dönüyor. Oyunun diğer rollerinde Cem Güler, Halim Ercan, Dicle Alkan, Birol Engeler, Özgür Yetkin ve Bülent Seyran var. Çok güleceğiniz kesin, ama bakalım, iki yaşlı kadının yalnızlığa buldukları çareyi beğenecek misiniz?”
Oyunda rol alan isimler şunlar:
Yazan: Joseph Kesselring
Uyarlayan/ Yöneten: Nedim Saban
Dekor: Barış Dinçel
Kostüm: Günnur Çaras
Yardımcı Yönetmen: Erdinç Doğan
Oyuncular: Suna Keskin/ Melek Baykal/ Nedim Saban/ Cem Güler/ Halim Ercan/ Bülent Seyran/ Dicle Alkan/ Birol Engeler/ Özgür Yetkinoğlu

HATAY NEDEN YOK?
Milli Eğitim Bakanlığı’nın alacağı 20.000 sözleşmeli öğretmen için tercihler başladı. Mülakatlar, Hatay’ın olmadığı 17 İl’de yapıldı. Hataylı öğretmen adayları, yüzlerce km yol çilesi çekmek zorunda bırakıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2019 yılı Şubat dönemi “20 bin yeni sözleşmeli öğretmen atama” sürecinde sona gelindi. Bakanlık, 28 Ocak Pazartesi gününden itibaren tercihleri almaya başladı. İlk atama ekranı 4 gün sonra kapanacak ve atamalar gerçekleştirilecek. Bakanlık, 7 Şubat 2019’da, 20.000 sözleşmeli öğretmenin atamasını gerçekleştirecek. Güvenlik soruşturması ve akabinde atama kararnamelerinin il ve ilçelere gönderilmesi ile yeni atanan öğretmenler görevlerine başlayacak. Yeni atanan öğretmenlerin, Mart-Nisan aylarında göreve başlayacağı tahmin ediliyor.
MEB, en fazla kontenjanı, 30 47 ile sınıf öğretmenliğine ayırdı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi için 1 910, İngilizce için 2038, ilköğretim Matematik Öğretmenliği 1401, Rehberlik 1056, Okul Öncesi 10601, Özel Eğitim 1002, Türkçe 1093, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji Öğretmenliği için 919 ve Beden Eğitimi Öğretmenliği için de 845 kontenjan ayrıldı.
Bu arada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Türkiye’de 81 il içerisinde birçok alanda ön sıralarda yer alan ve “ulaşımı kolay” ilimizi göz ardı eden anlayışına öğretmen adayları üzülüyor. Hataylı öğretmen adayları, mülakatlar için en yakın Adana ya da Gaziantep’e gitmek zorunda bırakıldı.

SMA hastalarına müjde
AK Parti Genişletilmiş İl Seçim İşleri Başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, SMA hastalığının tüm tiplerinin geri ödeme kapsamına alındığı müjdesini verdi.

31 Mart, hareketli!
Siyasi partilerin 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde göstereceği adayları tespit süreci devam ediyor. Siyasi partilerde belirlenen adaylar da peyderpey kamuoyuyla paylaşılıyor. Aday belirleme sürecinde kararları beğenmeyenlerden bazıları, tepkilerini ya görevlerinden ya da partilerinden istifa ederek gösteriyor.

İndirime gidildi
Benzinin litre fiyatında, dün gece yarısından geçerli olmak üzere 17 kuruş indirime gidildi.
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) alınan bilgiye göre, indirim, benzinin pompa fiyatına ortalama 17 kuruş olarak yansıyacak.

Amaç, geri dönüşler!
SETA Dış Politika Direktörlüğü’nde araştırmacı olarak görev yapan Can Acun, “Güvenli bölge konusunda Türkiye’nin önceliği her ne kadar sınır hattının terörden temizlenmesi olsa da, bölgenin imar edilmesiyle birlikte mültecilerin geri dönüşünün sağlanması da büyük önem arz ediyor” dedi.

Son gün, 31 Ocak
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2019 yılına ait motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) 1 Ocak’ta başlayan birinci taksit ödeme süresi 31 Ocak’ta sona erecek.

İşbirliği imzası
Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında, işbirliğine yönelik çerçeve protokolü bugün düzenlenecek törenle imzalanacak.

HATSU’dan alt yapı çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), kanalizasyon hattı bulunmayan bölgelerin altyapıya kavuşması amacıyla yapılan projelerin devam ettiğini duyurdu. Bazı bölgelerde önceden kanalizasyon bağlantılarının çukurlarda birleştirilerek deşarj sağlandığını ve bu sistemin tıkanıklıklara sebep verdiğini tespit ederek şikâyet üzerine iptal edildiğini bildiren Genel Müdürlük, altyapının en önemli unsurlarından biri olan kanalizasyon hatlarının sorunsuz bir şekilde deşarjının sağlanması için yapılan projeler ile çözüm arayışının devam ettiğini açıkladı.

Zamlanan fiyatlar
2019 yılı Pasaport ücretleri Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile belli oldu. Yeni dönemde pasaport harç bedeli yüzde 23,73 oranında zamlandı.

Beton blok sevkiyatına devam
İdlib kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait 12 gözlem noktası ve askeri birliklerin bulunduğu güvenlik noktalarının güçlendirilmesi için bölgeye beton blok sevkiyatı devam ediyor. Reyhanlı İlçesi’ndeki tesislerde hazırlanan beton bloklar, TIR’lara yüklenerek Cilvegözü Gümrük Kapısı’na getiriliyor. Buradan da TIR’larla İdlib’e gönderilen beton blokların her birinin 12 ton ağırlığında, 4 metre yüksekliğinde olduğu belirtildi.

Denizde kaybolan balıkçı hala bulunamadı …
Arsuz ilçesinde, 10 gün önce botla denize açılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan balıkçı Hakan Şen’i (37) arama- kurtarma çalışmaları sürdürülüyor. İKEM Koleji yakınlarında, 20 Ocak Pazar günü akşam saatlerinde, botla denize açılan balıkçı Hakan Şen’in yakınları, 3 çocuk babasından bir daha haber alamadı. Yakınlarının kayıp başvurusu üzerine bölgede arama- kurtarma çalışmaları başlatıldı. Arama çalışmaları, 10’uncu günde, İskenderun Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı’na bağlı hücum botlarla ve dalgıç ekibiyle Hakan Şen’in balığa çıktığı nokta ve çevresinde yürütülüyor.
Oğlunun hala bulunamadığını belirterek, gözyaşı döken Neval Şen, Belki bir yerde tedavi ediliyor. Ne olur görenler, duyanlar varsa bize haber versinler. Allah’ım ne olur oğlumu bana bağışla. Tüm yetkililerden yardım bekliyoruz, oğlumu bulun dedi.
Baba Riyad Şen ise arama çalışmalarının sürdürüldüğünü; ancak hala sonuç elde edilemediğini söyledi.

Altınözü SYV’den Proje borçlularına kolaylık
Altınözü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan (SYDV) proje desteği almış olan vatandaşlardan, proje borçlarını ödemede zorluk çeken kişiler için, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün yazısı doğrultusunda, şartları sağlayan ve Altınözü SYDV Başkanlığı’na müracaat eden fayda sahiplerine proje borçlarında yapılandırma yapılacak.
Altınözü Kaymakamlığı duyurusunda, “Fayda sahiplerinin geri ödemelerinin yapılandırılmasına ilişkin olarak bu haktan yararlanabilmeleri için son başvuru tarihi 28.06.2019 dur. Başvuru yapıp borcunu yapılandıran kişiler, ilk taksitlerini 01.01.2020 tarihinde ödeyecektir” denildi.
Yapılandırma kararı alınan ödenmemiş toplam borcun 1 milyon 693 bin lira olduğu açıklandı.

Diyanet 9500 Kişi Alıyor
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, katıldığı bir televizyon programında, personel alımına yönelik çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Başkan Erbaş, 2018 DHBT Sınavı’ndan sonra alımların yapılacağı yönünde açıklamalarda bulunurken, gerekli çalışmalar tamamlandığın-da, 9 bin 500 personel alımına gidileceğini duyurdu. Diyanet, atama bekleyen binlerce adaya müjdeli haberi vermeye hazırlanıyor.

57 düzensiz göçmen yakalandı
Altınözü ilçesinde, yasa dışı yollardan Suriye’den Türkiye’ye geçtikleri tespit edilen 57 düzensiz göçmen yakalandı. Suriye sınırında görev yapan hudut birlikleri, Altınözü kırsalında şüpheli bir grubu durdurdu.
Suriyeli olan ve sınırı yasa dışı yollardan geçtiği belirlenen 57 düzensiz göçmen, işlemleri yapılmak üzere jandarmaya götürüldü.

Göbeklitepe koşuyor!
Hatay da koşar mı?
Hazırladığı mimari maketlerle dünya çapında ses getiren çalışmalara imza atan RJ Models, 12-15 Mart tarihleri arasında Cannes’da gerçekleşecek MIPIM Fuarı’nda, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’nin maketiyle yer alacak. Göbeklitepe ve şölen alanının inşasının “varsayılan teorilere” göre yansıtılacağı maket, “Tarihin sıfır noktası”nın tanıtımında da önemli bir rol oynayacak.

26 İlde Operasyon
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, emniyet teşkilatında “vekil öğrenci” ve “öğrenci” olarak faaliyet gösterdikleri iddia edilen 51 polis hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin yakalanması için İstanbul merkezli 26 ilde operasyon başlatıldı.

Özel Eğitim Kursları
2019’da kapatılıyor
Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) internet sitesinde destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin yapılacak yeni düzenlemelerin yer aldığı duyuru yayımlandı. Buna göre, özel öğretim kursları, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılacak.

Ulusal Beslenme Konseyi
“Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında; 9 Bakanlık, 7 sivil toplum kuruluşu, YÖK ve RTÜK temsilcilerinin katılımıyla “Ulusal Beslenme Konseyi” kurulacak.

Ete ihtiyaç yok!
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, etle ilgili şu anda Türkiye’nin önemli bir ihtiyacının olmadığını, bir ihtiyaç olursa tekrar ithalata girebileceklerini söyledi.

Sözleşmeli Öğretmenlik
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin tercih işlemlerinin alınmasına başlandı. Sözleşmeli öğretmenlik tercih işlemleri, elektronik ortamda (https://ilkatama.meb.gov.tr/TGiris.aspx) yapılacak. Tercih işlemleri 1 Şubat’a kadar devam edecek, atamalar ise 7 Şubat 2019’da tamamlanacak.

Biber ve Patlıcan
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, marketlerdeki sebze ve meyve fiyatlarının yüksekliğini eleştirmesi sonrasında zincir marketlerden hamle geldi. Yüksek fiyatlar nedeniyle eleştirilen marketler, şubelerinde biber ve patlıcan gibi ürünleri satmama kararı aldı.

Önemli veri
31 Ocak Perşembe: 10:00/Dış Ticaret Dengesi/Aralık/Beklenti: – 2.70 milyar dolar/Önceki: – 0.65 milyar dolar

Et ürünlerinde
Standartlar değişti
Dönerin içerdiği yağ oranı kütlece en çok yüzde 25 olarak belirlendi. Kasap, market gibi perakende işletmelerde köfte üretiminde günlük 10 kilogram sınırı kaldırıldı. Ayrıca mekanik yöntemlerle kanatlı hayvanların karkaslarından ayrılan etlerin salam, sucuk gibi ürünlerde kullanımına izin verildi.

Proje’de
Hatay yok!
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından Dünya Bankası iş birliğiyle hayata geçirilen “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi” kapsamında, 14 bin 800 faydalanıcının niteliklerinin ve mesleki becerilerinin geliştirilmesi sağlanacak. Pilot iller; İstanbul, Adana, Şanlıurfa ve Gaziantep.

Bakanlık’tan Yarışma
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Aile bağlarının ve kuşaklar arasındaki iletişim ve dayanışmanın güçlenmesi amacıyla düzenlediğimiz fotoğraf yarışmamıza katılımınızı bekliyoruz” diyerek herkese çağrı yapıldı. Başvuruda son gün, 10 Şubat.

Tarım sigortası yaptırın
Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi AŞ (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, yaptığı açıklamada, ülkede yaşanan doğal afetlere karşı üreticilere tarım sigortalarını yaptırmaları yönünde uyarıda bulundu.

Üretici destek bekliyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımsal faaliyetin devam ettiği Akdeniz ve Ege kıyı şeridinde, çiftçinin, tabii afetlerden büyük oranda etkilendiğini belirterek, acilen hasar tespiti yapılarak üreticinin zararının karşılanmasını istedi.

Esnaf indirim istedi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın elektronik ticaretten hak ettiği payı alması gerektiğini belirterek, “Kendisini geliştirmesi, üretimini artırması, teknolojiye ayak uydurması için esnafa öncelikle özel indirimli internet tarifeleri uygulanmalı” ifadesini kullandı.

Sigara içenlere uyarı
Sinsi seyreden ve çoğunlukla belirti vermeyen aort anevrizmasının hayatı tehdit eden çok ciddi bir hastalık olduğuna vurgu yapan uzmanlar, sigara içen, 60 yaş üstü, yüksek tansiyon hastası olan erkeklerde aort anevrizmasının daha sık görüldüğünü söyledi.

Yine mi ‘Mavi Balina’?
Adana’da babasının av tüfeğiyle intihar eden 13 yaşındaki Emine Karadağ’ın ölümüne, “Mavi Balina” adlı oyunun neden olduğu tahmin ediliyor. Çocuğun defterinde yapılan incelemede, oyundan gelen talimatların bulunduğu 25 maddelik bir liste bulundu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ