Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,76 / Satış: 7,79

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 02.02.2019
  • 1.403 kez okundu

Savaş’a göre, Türkiye’de 31 Mart sonrası:
İki Partili Sistem…
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 31 Mart seçimleri sonunda, ülkenin iki Partili sürece gireceği görüşünde. Başkan Savaş’ın bu konudaki görüşleri şöyle:
“Yeni gelinen sistemde iki Partili döneme gireceğiz. Şu anki yaşadığımız ittifak süreci de bunun sancılı durumudur. Belki de önümüzdeki seçimler de iki Partili olacak. Ama bu seçimlerde, hak edenin galip gelmesini istiyorum. Hatay’ı en iyi şekilde yönetecek insanların, iyi sonuçlar almasını istiyorum. Ülkemizin ve şehrimizin, geleceğini; sağlıklı, huzurlu ve refah içinde geçirmesini temenni ediyorum.”

CHP-PM Toplantısı Bugün:
Hatay’da 12 İlçe Belediye Başkan Adayı belli oluyor
CHP’nin, Hatay’da, 12 ilçede henüz açıklanmayan belediye başkan adayı bugün belli oluyor. CHP-MYK’dan geçtiği öğrenilen ve bugünkü Parti Meclisi’nde görüşülerek kesinleşmesi beklenen açıklamayla, Türkiye’de birçok il-ilçe yanı sıra, Hatay’ın 12 ilçe belediye başkan adayının da belli olması bekleniyor.

Sağlıkta işçi alımı sınav tarihleri değişti
Sağlık Bakanlığı, 22-29 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen sürekli işçi alımına ilişkin sınav takviminde değişikliğe gitti. Bakanlık makamınca görülen lüzum üzerine, taşra teşkilatı sürekli işçi istihdam sözlü sınav takviminin yeni şekli şöyle oldu:
Sözlü sınav: 22-29 Ocak (Yapıldı)
Sonuçlar: 2 Nisan 2019
Sonuca itiraz: 3-5 Nisan 2019
İtirazların sonuçlanması: 8-10 Nisan
Sınavı kazananlara tebliğat:11-16 Nisan

BİK’in 3 üyesi belli oldu
Basın İlan Kurumu’nun Genel Kurulu’na katılacak olan Anadolu Gazete Sahiplerinin 3 temsilcisinin seçimi Ankara’da yapıldı. Seçime rakipsiz katılan; Mehmet Nuri Kolaylı, Mustafa Arslan ve Şevket Erzen, katılan tüm delegelerin oylarıyla yeniden seçildiler.

Çalışma çağındaki nüfus
‘Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2018 Sonuçları”na göre; nüfusu 82 milyon 3 bin 882 kişiye ulaşan Türkiye’de 15-64 yaş grubundaki (çalışma çağı) nüfus, geçen yıl, bir önceki yıla göre sayısal olarak yüzde 1,4 arttı.

CHP’de kritik PM
Yerel seçimlere dönük 7 PM toplantısı düzenleyen CHP’de, aralarında 17 büyükşehrin de bulunduğu 836 belediye başkan adayı belirlenirken, yeni adayların belirleneceği PM ise bugün toplanacak.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Yeni Cami Mah. Uzun Çarşı Sokağa 8:30-16:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arası,
Hassa İlçesi Girne Mahallesine 9:00-12:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Güzelçay Mahallesi ile Akçay Mahallesi Yeşilyurt, Tepeler ve Güzel-köy Sokaklarına 9:00-16:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Sanayi Mahallesi İnönü, Hal İçi, Garaj Üstü 1, Garaj İçi 2 ve Garaj Altı 2 Sokaklarına 8:30-16:30 saatleri arası,
Payas İlçesi Yenişehir Mahallesi Mercan, İlker, Tunç, Seyhan, Server Tonilli, Genç Osman ve Dönmez Sokaklarına 9:00-14:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Hatay SMMMO’ya 17 yeni üye
Hatay Mali Müşavirler Muhasebeciler Odası, 17 yeni genç meslek mensubunu daha bünyesine kattı. Hatay SMMMO Başkanı Tahsin Kırık, 2018/03 Dönemi SMMM Yeterlik Sınavı’nda başarılı olan genç meslektaşları tebrik etti ve mesleklerinde başarı diledi.
Sınavı kazanan yeni genç muhasebeciler şunlar:
Ahmet Selçuk, Feray Şirin, Feryal Sezen, Aydın Kara, Umut Göçmen, Ender Cüzdan, Mehmet Nuri Okur, Murat Dönmez, Serap Kanadlı, Tutku Yüksel, Abdulvahit Marufoğlu, Elif Okay, Orcun Batmaca, Orhan Tamer, Mustafa Oğlak, Duygu Çaparoğlu, Ali Ciddi.

MKÜ’de Tümkaya ve Şahin’in acılı günleri
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) iki çalışanı; Ömer Tümkaya ‘ağabey’, Murat Şahin ise ‘baba’ acısı yaşadı.
MKÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı çalışanlarından Murat Şahin’inin babası vefat etti. Baba Tümkaya’nın cenazesi, ikindi namazına müteakip Kırıkhan mezarlığında defnedildi. MKÜ Şoförler Odası çalışanlarından Ömer Tümkaya da ağabey acısı yaşadı. Merhum ağabey Tümkaya’nın cenazesi, dün ikindi namazına müteakip Ovakent mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhumlara Tanrı’dan rahmet, kederli Ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diler.

ÖSYM’den, Öğretmenlik Alan
Bilgisi Sınavı’na yeni düzenleme
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi uygulanacak 18 alanda konu dağılımları ile sınav sürelerinin yeniden düzenlendiğini açıkladı, 18 alanda soru sayısının 50’den 75’e çıkarıldığını söyledi.

Olası zamlar takipte
Enflasyon raporlarında orta vadeli öngörülerde bulunan ve temel risklerle olası etkileri değerlendiren Merkez Bankası; ekmek, süt, et ve sigaradaki olası fiyat artışlarına dikkat çekti. Merkez Bankası; ekmek, süt, et ve sigara fiyatlarına gelebilecek zamları takibe aldı.

40 ilde operasyon
Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlemesi Hakkında Kanuna muhalefet ettikleri gerekçesiyle, 207’si İstanbul’da olmak üzere, 40 ilde, 394 kişinin yakalanması için operasyon başlatıldı.

İlaçlar hazır
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Spinal Muskuler Atrofi (SMA) hastalarının dün itibariyle ilaçlarını alabildiğini bildirdi.

Nöbetçi Noterler geliyor…
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Vatandaşlarımız, Cumartesi notere gidebilecek, Pazar notere gidebilecek. Nöbetçi eczane gibi nöbetçi noterlikte işlemini yapacak, tespitini yapacak, vekaletini verecek, sözleşmesini yapacak” dedi.

Nüfusumuz arttı
Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), 2018 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre, Türkiye nüfusu, 31 Aralık 2018 itibariyle 82 milyon 2 bin 882 kişi oldu.

Enflasyon beklentisi
AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi sonuçlarına göre, ekonomistlerin Ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 1,26 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin Ocak ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 0,80, en yüksek yüzde 1,85 aralığında yer aldı.

Yollar ayrıldı…
Kadınlar Basketbol Süper Ligi takımlarından Hatay Büyükşehir Belediyespor’un Basketbol Şube Sorumlusu Serhat Bayraktar, oyuncular Alexis Jones, Glory Johnson, Courtney Paris ve Hind Ben Abdelkader ile yollarını ayırdıklarını açıkladı.

Türkiye rekoru
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan “Okuryazarlık Seferberliği”nde, bir yıllık sürede yaklaşık 800 bin vatandaşa ulaşılarak Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı.

Tanıtım, dizi üzerinden!
Adalet Bakanlığı tarafından, şiddet ve cinsel istismar mağduru kadınlarla çocukların ifadelerinin alınması için özel oluşturulan adli görüşme odaları (AGO), “Arka Sokaklar” dizisinde tanıtılacak.

Kasaplar memnun
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, kasap esnafına yönelik günlük 10 kilogram köfte üretim sınırının kaldırılmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Kilis tava ve kağıt kebabı gibi yöresel ürünlerin üretilmesine izin verilmesi de esnafın ürün yelpazesini genişletecek” dedi.

e-Devlet’ten yapılabilecek
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Mart ayı itibariyle; elektrik, doğalgaz ve GSM operatörlerine abonelik işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilecek” ifadesini kullandı.

Esnaftan indirim uyarısı
Sevgililer Günü’ne sayılı günler kala indirim aldatmacalarının arttığına dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Özel günlerin cazibesinden faydalanmak isteyen fırsatçılar, önce ürünlerin fiyatını şişiriyor sonra da indirim adı altında satışa sunuyor. Vatandaşlarımız, bu dönemlerde alışveriş tutkusuna kapılıp indirim tuzaklarına düşmemeli’ dedi.

52 yıllık özlem
Hatayspor Taraftarlar Derneği Başkanı Sadullah Ergin, Bordo-Beyazlı takımın yakaladığı başarıda emeği geçenlere teşekkür ederek, taraftarların, Hatayspor’un ligde şampiyon olacağına ve Ziraat Türkiye Kupası’nı da alacağına inandıklarını söyledi.

Suriye’de sivil kayıplar
Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Suriye’de geçen ay 197 sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı. SNHR yayımladığı raporunda, Ocak’ta 57’si çocuk, 27’si kadın 197 sivilin çatışan gruplarca öldürüldüğü belirtti.

Yerli filmlerde
Yeni dönem heyecanı
1 Temmuz’da yürürlüğe girecek “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un ardından, merakla beklenen filmlerin vizyon tarihi de netlik kazanıyor. Buna göre, Recep İvedik 6 ve Mucize 2, şubatta izleyici karşısına çıkacak.

Daralma sürüyor
İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI), Ocak’ta 44.2 ile yatay seyrederek sektördeki daralmanın on aydır devam ettiğine işaret etti.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ