Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 08.02.2019
  • 983 kez okundu

Hatay’da HTŞ üyesi 4 terörist yakalandı
İlimizde, terör örgütü Heyet Tahrir el Şam (HTŞ) üyesi 4 kişi, kaçak yollarla Suriye’ye geçiş yapmaya çalışırken yakalandı. Altınözü ilçesine bağlı Hacıpaşa Mahallesi’nde, askeri yasak bölgeden Suriye’ye kaçak yollarla giriş yapmaya çalışan 3 Türk ile 1 Bangladeş asıllı İngiliz vatandaşının da bulunduğu 4 kişi yakalandı. Şüphelilerin sorgularında, 3 Türk vatandaşının HTŞ terör örgütü ile bağlantılarının bulunduğu tespit edilirken, Bangladeş asıllı İngiliz vatandaşının kaydına ise rastlanmadığı bildirildi. Altınözü Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla, şahıslar, silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan gözaltına aldı.

Defne’de CHP Adayı sahaya iniyor
İlk Toplantı Yarın…
Defne’de, CHP Belediye Başkan Adayı olan İbrahim Güzel, ilk toplantısını yarın yapıyor. Partililere, halka açık toplantının, Defne ilçe teşkilat binası önünde saat 15.00’te yapılacağı duyuruldu. Duyuruda, “Yarın saat 15.00’te halkımızla buluşuyoruz. Defne halkımız, partililerimiz ve yol arkadaşlarımız davetlidir. Seni seviyoruz Defne” denildi.

İskenderun Sürprizi
Mete Aslan DP Adayı…
İskenderun siyasetinin köklü ve güçlü isimlerinden Mete Aslan’ın, ilçe belediye başkanlığına Demokratik Parti’den (DP) aday olacağı bildirildi. Edinilen bilgilere göre, taraftarları ve destekçileriyle görüşmeleri sonrasında, Mete Aslan’ın, DP’den İskenderun Belediye Başkan Adayı olma kararı aldığı belirtiliyor.

Şiddetli fırtına eğitime ara verdirdi
3 İlçede Dün Okullar Kapandı
İlimiz ve çevresinde yaşanan şiddetli fırtınanın, dün İskenderun, Belen ile Arsuz ilçelerinde adeta Yarıkkaya şeklinde esmesi, bu üç ilçemizde eğitim öğretimi aksattı.
İskenderun, Belen ve Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri kararıyla, bu üç ilçede dün lise, ortaokul ile ilkokullarda öğrenime 1 gün ara verildi. Şiddetli fırtına, bu üç ilçede, Çarşamba günü öğleden sonra ve dün gün boyu etkisini gösterdi.

CHP’nin Arsuz Adayı
Asaf Güven
CHP’nin Arsuz Belediye Başkan Adayı, Asaf Güven oldu. Aday Asaf Güven’in, yıllardır doktorluk yaptığı ve siyasetle çok yakın bağı olmadığı öğrenildi.

Hatayspor’dan Galatasaray’a Teşekkür
Hatayspor Kulübü, önceki günkü maç öncesi, konukseverlikleri dolayısıyla Sarı-Kırmızılı Yönetime teşekkür etti.

Bu oyun kaçmaz…
Kerem ve Meltem’in hayatındaki değişiklikler büyük bir karmaşaya dönüşüyor. “Baş Belaları” sizler için sahnede!
Aynı evde yaşamaya başlayan bir çiftin hayatları ne kadar değişebilir ve nasıl mahvolabilir? Kerem’le mutlu bir birlikteliği olduğunu zanneden Meltem, aslında kendisinden nefret edildiğini ve evden kovulmak istendiğini bilmiyorsa hele ki? Kerem, sevgilisini evden yollayabilme adına, en yakın arkadaşı Taner’den yardım için evlerinde kalmasını ve Meltem’i göndermesine yardım etmesini isterse, ortaya büyük bir karmaşa ve komedi çıkar mı? Tüm bu soruların cevabı, 2 saat boyunca düşmeyen temposuyla birbirlerinin başına bela olan
“Baş Belaları”nda…
Bu keyifli oyun,
23 Şubat Cumartesi günü saat 20.00’da Meclis Kültür
Merkezi sahnesinde ‘perde’ demeye hazırlanıyor. Clement Michel’in kaleminden çıkan oyunu uyarlayan ve yöneten isim, İrfan Kangı.
Oyuncular ise Yosi Mizrahi , İpek Tanrıyar ve Dost Elver

Hatayspor’dan Galatasaray’a Teşekkür
Hatayspor Kulübü, önceki günkü maç öncesi, konukseverlikleri dolayısıyla Sarı-Kırmızılı Yönetime teşekkür etti.
Hatayspor Kulübü teşekkür mesajı şöyle:
“Ziraat Türkiye Kupası’nda eşleştiğimiz Galatasaray Spor Kulübü’ne ev sahiplikleri için teşekkür ederiz. Yenildik, ama teslim olmadık. Galatasaray’ı, medeniyetler kenti Hatay’da konuk etmek için sabırsızlanıyoruz.‬”

2019 Yılı proje başvuruları başladı
Başarılı Projelere Destek
İçişleri Bakanlığı Bütçesinden Derneklere Yardım Yapılması Hakkında Yönerge kapsamında her yıl Bakanlık bütçesinden derneklere proje karşılığında yardım yapılır-ken, bu kapsamdaki projelerin başvurusu da geçtiğimiz ayın sonunda başladı.
2019 yılı için desteklenecek proje konuları, Bakanlıkça aşağıdaki şekilde belirlendi:
1) İnsan hakları, demokrasi ve aktif vatandaşlık bilincinin arttırılması,
2) Karar alma mekanizmalarına katılım, kamu-sivil toplum işbirliği, sivil toplum kuruluşlarının kapasitesinin arttırılması,
3) Kadın hakları, aile yapısının korunması, aile içi şiddetin önlenmesi,
4) Toplumda huzur ve barışı temin etmek üzere farklı toplum kesimleri arasında uzlaşma sağlanması, işbirliği ve etkileşimin arttırılması,
5) Toplumun öncelikli ihtiyaç ve sorunlarına çözüm sağlayabilecek ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunabilecek projelerin desteklenmesi,
6) İstihdamın arttırılması,
7) Tarih, medeniyet, kültür değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve ihyası,
8) Eğitim, kültür, sağlık, spor konularındaki projelerin desteklenmesi,
9) Uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadele,
10) Şehit yakınları ve gaziler ile terör olaylarına maruz kalmış vatandaşların desteklenmesi,
11) Çocuklar, gençler, kadınlar, engelliler, maddi durumu iyi olmayan ve sosyal risk altındaki grupların desteklenmesi,
12) Göç ve uyum,
29 Ocak 2019 (saat 09.00) tarihinde başlayan proje başvuruları, https://sso.dernekler.gov.tr adresinde yer alan Proje Destek Sistemi (PRODES) üzerinden elektronik olarak yapılmaktadır. Program kapsamında desteklenecek proje konuları, desteğin miktarı ve kapsamı, kimlerin başvurabileceği, başvurunun nasıl ve nereye yapılacağı konuları ile ilgili detaylar, PRODES’te yer alan başvuru rehberinde açıklanmıştır. “Bir Fikrim Var!” diyorsanız, başvuru rehberini incelemenizi, bir adım atarak proje başvurusunda bulunmanızı tavsiye ederiz. Hayalleriniz projelerle gerçek olsun…

Balıkçı Tekneleri Rüzgara Dayanamadı
İskenderun ve Arsuz deniz sahilindeki balıkçı tekneleri, şiddetli rüzgar ve yarıkkaya şeklinde ifade edilen fırtınadan zarar gördü. Edinilen bilgilere göre, şiddetli fırtına, özellikle Belen’in yüksek kesimlerinde hayatı olumsuz etkiledi. Belen ilçesinin büyük bölümünde, Arsuz ilçesinin Nardüzü ve Karaağaç Mahallelerinde ve İskenderun’un Mustafa Kemal Mahallesi’nde elektrik kesintileri nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşandı. İskenderun balıkçı barınağında bulunan bazı balıkçı teknelerinde ise fırtınada çıkan dalgalardan dolayı yaşanan çarpışmadan kaynaklı hasarlar oluştu.

14 Şubat’a özel
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerini sınırsız gezme imkanı sunan müze kart, Sevgililer Günü’ne özel tasarlandı.

5 İl’de aynı anda Hallerde denetim
Ticaret Bakanlığı’nca; Ankara, Adana, İstanbul, Mersin ve Antalya’daki hallere eş zamanlı denetim yapıldı. Ticaret Bakanlığı, sebze-meyve fiyatlarındaki aşırı fiyat oluşumlarına karşın 81 il valiliğine talimat göndererek, denetimlerin kapsamını genişletmişti.

Fırıncıların sorunları
Bakanlıklarda çözülmeli
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, “TBMM’de; ekmeğin, siyasete ayar veren bir meta olarak kullanılıyor olması bizleri üzmüştür. Fırıncılarımızın sorunlarının çözüm noktası grup toplantıları değil, ilgili bakanlıklardır” dedi.

Antakyalı Emre Milli Takımda
Antakyalı olup, halen Almanya’da ailesiyle birlikte yaşamını sürdüren Emre Yılmaz adlı genç, Milli Takıma seçildi. Antakyalı İşadamı M.Boncuk’un, yeğeni ile ilgili sevindirici bu haberle ilgili bilgi paylaşımı şöyle:
“Ziraat Türkiye Kupası maçında hakemin kötü yönetimi neticesinde, Hatayspor’umuzun Galatasaray karşısında aldığı mağlubiyet nedeniyle üzüldük. Ama beni ve ailemizi sevince boğan güzel bir haberle de sevindik. Almanya’nın güzide ve köklü kulübü 1FC Nürnberg Kulübü’nde top koşturan yeğenim Emre Yılmaz, önümüzdeki hafta oynanacak olan Hırvatistan maçı için Türk Milli Takımı aday kadrosuna seçilmiştir. Türk Milli Takımına ve yeğenim Emre Yılmaz’a başarı diliyorum.”

Büyükbaş hayvan sayısı
17,2 milyon baş oldu
Büyükbaş hayvan sayısı, 2018 yılında bir önceki yıla göre % 6,9 artarak 17 milyon 221 bin baş olarak gerçekleşti. Büyükbaş hayvanlar arasında yer alan sığır sayısı % 6,9 artarak 17 milyon 43 bin baş olurken, manda sayısı ise % 10,5 artış ile 178 bin 397 baş olarak gerçekleşti.

Hac ek başvuruları başladı
Bu yıl kutsal topraklara, hac görevini yerine getirmek üzere gitmek isteyenler için ikinci ek başvuru süreci başladı. Hatay İl Müftülüğü açıklamasında, “2019 Yılı Hac ek kayıtları, 6-13 Şubat tarihleri arasında alınacaktır” denildi.

İhtiyaç kredileri “60 aya kadar”
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yönetmelik değişikliğine göre, ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla altmış ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilecek.

20 bin Öğretmen
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla, bugün, 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasının yapılacağı bildirildi. Bakanlık’tan yapılan bilgilendirmeye göre, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması, Bakan Selçuk’un katılımıyla saat 10.00’da MEB Başöğretmen Salonu’nda gerçekleştirilecek.

CHP bildirgesinde
Ekonomi öne çıkacak
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 10 Şubat Pazar günü açıklanacak seçim bildirgesinde ekonomi başlığı öne çıkacak.

Unutulan ikramiyeler
Milli Piyango’nun yılbaşı özel çekilişinde tam bilete çıkan 70 milyon liralık ikramiyenin sahibi henüz parasını almazken, bu durum unutulan ikramiyeleri akıllara getirdi.
Alınmadığı için zaman aşımına uğrayan ikramiyelerin tutarı geçen yıl 60 milyon lira, 5 yılda ise 243,4 milyon lira oldu.

Personel alımı
TÜBİTAK, çeşitli birimlerinde istihdam edilmek üzere toplam 54 personel alımı gerçekleştirecek. Başvurular için gerekli koşul ve süreçlere TÜBİTAK (tubitak.gov.tr), Devlet Personel Daire Başkanlığı ve Türkiye İş Kurumu’nun internet sitelerinden ulaşılabilecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ