Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,52 / Satış: 8,55
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 09.02.2019
  • 1.839 kez okundu

Hatay’da Medya Kurultayı
Kültür ve Turizm Bakanlığı organizasyonuyla, bugün Antakya’da, ülkenin tanınmış gazeteci ve yazarlarının katılımı ile “Medya Kurultayı” düzenleniyor. ”Barış Projesi Olarak Hatay” konulu etkinlikte 3 ayrı sunum programlanırken, etkinlikler, saat 10.00’da Anemon Otel’de başlıyor.
Bugünkü “Medya Kurultayı” etkinliğine katılması beklenen ülkenin tanınmış gazeteci ve yazarlarından bazıları şunlar:
Hadi Özışık, Emin Pazarcı, Y.Ziya Cömert, Melek Yiğitol, Nagehan Alçı, Mustafa Şen, Hasan Öztürk, Serdar Arseven, Nuri Özkan, Rus Turizmci İvan Staradupsev, Hüseyin Yayman, Sevilay Yılman, Deniz Zeyrek, Bülent Aydemir, Hacı Yakışıklı.

Jandarma’dan Suriyelilerin kaldığı eve baskın
20.000 Hap Ele Geçti…
Jandarma kaçakçılık ekipleri, Antakya-Saraykent’te Suriyeli bir kişinin oturduğu bir evde 20.000 cinsel uyarıcı hap ele geçirdi. Alınan bilgiye göre, Jandarma ekipleri, Saraykent Mahallesi’nde bulunan Suriye uyruklu Shadi Albdiwi isimli kişinin evine operasyon düzenledi. Operasyonda, Suriye’den kaçak olarak getirildiği belirlenen 20 bin adet cinsel uyarıcı hap ele geçirildi. Gözaltına alınan Suriyeli Shadi Albdiwi adliyeye teslim edildi.

MKÜ’de İşe Alınanlar Belli Oldu
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin (MKÜ) 28 Aralık 2018 tarihli duyurusuna göre başvurup sınava girenlerle ilgili sonuçlar belli oldu. MKÜ Rektörlüğü’nün 28 Aralık 2018 tarihli personel alım duyurusuna göre, Üniversiteye girmeye hak kazanan Araştırma Görevlileri ile Öğretim Görevlilerinin isimleri şöyle sıralanıyor:
Oğuz Kaan Yalçın, Ömer Fark Durusoy, Muhammed Etyemez, H.Burak Dişli, Arzu Düzel Bekler, Kübra Öfe, Sultan Kaya, Zeynel Abidin Emir, Selen Özcivanoğlu, Bilge Tıraş, Burak Ali Adana, Özgen Yorga, İsminaz Çınar, M.Ali Gasbeloğlu, Alper Topaloğlu, Hasan Yücel, Gamze Yıldırım, İpek Köse Tosnöz, Sultan Özkavşat, Ahmet Deveci, Hasibe Utku Çalıkgençoğlu, Erdem Hamaratlı, Alp Polat, Celile Demirbilek, Yasemin Altınay, Gönül Karasöylemez, Bircan Karaü, Selva Ezgi Aşkar, Keriman Aytekin, Emine Şirin, Songül Demir, Ayşe Nur Baz, Gökhan Mert, Ahmet Gündüz.
MkÜ duyurusunda, yukarıda isimleri açıklanan ve asil olarak kazanan adayların, istenen belgelerle birlikte en geç 15 Şubat tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerektiği hatırlatıldı.

Antakya’da uyuşturucu operasyonları
8 KİŞİ YAKALANDI, 7’Sİ TUTUKLANDI
Antakya’da, “torbacı” diye tabir edilen sokak satıcılarına yönelik operasyonda 8 kişi yakalandı. Adliyeye çıkartılan 8 şüpheliden 7’si tutuklandı. 1 kişi ise adli kontrol şartıyla serbeste bırakıldı.
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi ekiplerince, sokaklarda uyuşturucu satıcılarına yönelik çalışma başlatıldı. Yaklaşık 4 ay süren teknik ve fiziki çalışmanın ardından, Altınçay ve Emek Mahallelerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Aramalara, Narkotik detektör köpeği Dante de katıldı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda, 707 uyuşturucu hap ve esrar ele geçirildi. Operasyonda, 8 şüpheli gözaltına alındı. Adliyeye çıkartılan, aralarında biri hamile, iki kardeş kadının da bulunduğu şüphelilerden 7’si tutuklandı, 1 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

Sigara içen bireylere…
Bugün; “Sigarayı Bırakma Günü”
Bugünü, “tütünsüz, dumansız ve sağlıklı bir yaşam için yeni bir başlangıç” olarak kabul etmek sizin elinizde.
Unutmayınız ki; çevrenizde, ilimizde, ülkemizde ve tüm dünyada, kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak ve herkesin en temel haklarından biri olan temiz hava soluyabilmesini sağlamak çok anlamlıdır.
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, bugünün anlamına uygun olarak, Antakya Primemall’da anlamlı bir etkinlik gerçekleştiriyor. Antakya Primemall AVM’de bugün 13:00-17:00 saatleri arasında, Sağlık Müdürlüğü’nce kurulacak olan stantta, İl Müdürlüğü personeli tarafından ‘karbon monoksit ölçüm testi’ uygulanacak, sigaranın zararları ve bırakma hakkında broşürler dağıtılarak bilgi verilecek, sigarayı bırakmanın en kolay yöntemleri anlatılacak.
Sigara içenlere önemli mesaj:
“Unutmayın, sigara içtiğiniz her an, hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır. Sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu andır.”

Eğitim İş ekinliği bugün:
İşyeri Temsilcileri Eğitimi…
Eğitim İş Genel Başkanı ve MYK üyelerinin katılımıyla, bugün ilimizde “İşyeri Temsilcileri Eğitimi” düzenleniyor. Hatay Eğitim İş’in ev sahipliğin-deki organizasyon, Defne ilçesi Harbiye-Boğaziçi Grand Tesislerinde yapılıyor. Etkinlik, bu sabah saat 10.00’da başlıyor.

Hatay’a 794 öğretmen ataması
Milli Eğitim Bakanlığınca 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı.
Dün yapılan atamalar kapsamında ilimize 794 öğretmen kontenjanı ayrıldığı belirtildi.

Kültür Mantarı Yetiştirme Kursu
23 Şubat’ta…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü bünyesinde Kültür Mantarı Yetiştirme Kursu düzenleneceği duyuruldu.
Doç. Doç. Dr. Tamer Sermenli’nin eğitmen olarak faaliyet göstereceği kursun, 23 Şubat günü başlatılacağı bildirildi. Katılmak isteyen adayların, ilgili birimin Rektörlük binası zemin katında bulunan ofisine nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte başvurmaları gerektiği hatırlatılırken, kurs ücretinin öğrenciler için 150 TL, diğer kişiler için 200 TL olduğu duyuruldu.

11 Mart’ta yapılacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından 417 maden sahasının ihale edileceğini ve ilk ihalenin 11 Mart’ta gerçekleştirileceğini belirtti.

3 bin 243 ‘sürekli işçi’
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, il ve ilçe müdürlüklerinde çalıştırılmak üzere 3 bin 243 “sürekli işçi” alımı yapacaklarını duyurdu.

Atamalar yapıldı
Milli Eğitim Bakanlığınca 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı. Atama kapsamında toplamda 53 bin 871 aday tercih yaptı. Türkiye genelinde 60 ile 78 alanda 20 bin sözleşmeli öğretmen atandı.

Nakliyeciler memnun
Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkan Vekili Erman Ereke, Rusya’ya iş seyahati için giden Türk vatandaşlarına ve tır şoförlerine yönelik vizelerin kaldırılmasının önemli bir adım olduğunu belirterek, “Vize konusu bizim için kilit noktaydı, bu kilidi kırarak ciddi bir kapıyı araladık. 2019 Rusya ile ticaret açısından iyi bir yıl olacak” dedi.

Samandağ’da SODES Kurs Başvuruları
Hatay Valiliği tarafından yürütülecek olan SODES Projesi kapsamında ve Samandağ Kaymakamlığı, Samandağ Belediyesi ile Samandağ Halk Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla; Park Bahçe ve Koruların Bakımı, Olta Donanımı ve Avcılığı ile Havuz Suyu Operatörlüğü Kursları açılacak.
Samandağ’da verilecek olan kursların başvuruları, Samandağ Halk Eğitim Merkezi’nde, 15 Şubat 2019 Cuma gününe kadar sürecek.
Samandağ Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Hatay Valiliği tarafından, Sodes Projesi kapsamında; Samandağ Kaymakamlığı, Samandağ Belediyesi ve Samandağ Halk Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla ilçemizde verilecek olan Park Bahçe ve Koruların Bakımı, Olta Donanımı ve Avcılığı ile Havuz Suyu Operatörlüğü Kurslarının başvuruları başlamıştır. Kurslara, 18 yaşından büyük bay bayan bütün vatandaşlarımız katılabilir. Ayrıca kursa katılan kursiyerlere günlük 25 TL harçlık verilecektir” denildi.

Esnafın Ocak tablosu
Ocak sonu itibariyle esnaf ve sanatkâr sayısının 1 milyon 763 bin 715 olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Ocak ayında 25 bin 932 iş yeri açıldı, 11 bin 935 iş yeri kapandı. Diğer taraftan 2 bin 927 iş yeri de vergi kayıtları sona erdiği için resen terkin edildi. Ancak ilgilileri müracaat etmediği için sicil gazetesinde terkin ilanları yayınlanmadı. Böylece bir ayda esnaf ve sanatkârlara ait iş yeri sayısı 11 bin 70 arttı’ diye konuştu.
Projeye büyük ilgi
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından başlatılan “2019’da Ülkem İçin Bir Fikrim Var” Projesi’ne son 24 saat içinde 4 bin 548 “fikir” geldi.
Proje kapsamında vatandaşlar, “iletisim.gov.tr” üzerinden “2019’da Ülkem İçin Bir Fikrim Var” platformuna tıklayarak, fikirlerini paylaşabiliyor.
Başkanlığa ulaşan fikirler, bir ön değerlendirmeye tabi tutuluyor. Ardından konu ve uygulama alanına göre devletin ilgili birimleri ile paylaşılıyor

150 Bilim İnsanı Bugün Hatay’da:
Ulusal Maker Faıre Etkinliği
Hatay Bahçeşehir Koleji ev sahibi…
Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Amerikan Robert Koleji, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi, Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi, Beyoğlu Alman Lisesi, İstanbul Bilsem ile Robotex Turkey gibi Türkiye’nin çeşitli kurumlarından 150’ye yakın katılımcı, projelerini bilim meraklıları ile paylaşmak üzere ilimize geliyor.
Türkiye’deki resmi ve özel okulların katılabileceği, bilim ve teknoloji temelli bir organizasyon olan Maker Faire’de amaç şöyle açıklandı:
* Öğrenmekten ve paylaşmaktan keyif alan meraklı öğrencilerin, geleceğin bilim insanlarının bir araya getirilerek projelerinin sergilenebilmesi için bir sahne görevi üstlenmek,
* Maker’ların yaptıkları ürün ve projeleri paylaşmak,
* Farklı atölye çalışmaları ile bildiklerini birbirlerine aktarmak,
* İnovatif örneklerle girişimcilik hareketine destek olmaktır.
Tüm öğretmen, öğrenci ve teknoloji meraklıların katılabildiği ve ücretsiz olan bu etkinliğe katılım sağlayacak ziyaretçilerin, https://goo.gl/forms/Hvste9puqNUkRmnz1 linki üzerinden kayıt oluşturmaları gerektiği de duyuruldu.
Etkinlik, bugün saat 10.00’da, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan’ın katılımıyla başlayacak ve Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Fenerbahçe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Amerikan Robert Koleji, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi, Beyoğlu Alman Lisesi, İstanbul Bilsem, Robotex Turkey gibi Türkiye’nin çeşitli kurumlarından 150’ye yakın katılımcı hazır bulunacak.

Bakan açıkladı:
Tanzim Satış Noktaları!
Piyasadaki fiyat dengesi adına oluşturacakları tanzim satış noktlarına ilişkin konuşan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: “Devlet olarak biz büyükşehirlerimiz başta olmak üzere bu fahiş operasyonu yapan iradenin oluşturduğu fiyat artışlarını engellemek için üreticiden tüketiciye kadar bu zinciri maliyetini de yönetecek şeklide, bu çerçevede önümüzdeki hafta ilk etapta İstanbul’da 50, Ankara’da 30’dan fazla noktada başlayacak şekilde, hakiki değerinde olacak şekilde süreci başlatacağız.”

Protesto, yollar için!
Hatay’ın Merkez Antakya ilçesinde bir grup vatandaş, yollardaki çukurlara ağaç ekip, oluşan su birikintilerinde temsili balık tutarak, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni protesto etti.

Meleklere FB engeli
Basketbol FIBA Kadınlar Avrupa Ligi B Grubu 12. hafta maçında, Fenerbahçe, deplasmanda Hatay Büyükşehir Belediyespor’u 78-50 yendi.

KOBİ’lere destek
VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, KOBİ’lere, “Katma Değer Üreten İmalatçı-İhracatçı Kredisi” kapsamında 1 milyar liralık yeni kaynak sunduklarını bildirdi.

GS’a ceza geldi
Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final ilk maçında Hatayspor ile karşılaşan Galatasaray (GS), saha olayları nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edildi.

Anne-babalara uyarı
Sosyal İletişim Uzmanı Doç. Dr. Levent Eraslan, Mavi Balina oyunu tehlikesine dair, “Kriminal zaman dilimi var. Bu, gece saat 02.00 ila 05.00 arasındadır. Anne ve babalar, çocuklarının gece yaptığı internet bağlantılarını merak etsin” dedi.

Hatay üzerinden Kilis’e
Türkiye’nin farklı birliklerinden gönderilen, askeri araçlar ve komando birlikleri Kilis’e ulaştı. Güvenlik önlemleri altında Öncüpınar Sınır Kapısı istikametine geçiş yapan zırhlı personel taşıyıcıların ve komandoların, Suriye sınırındaki birliklere takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi.

Hatayspor maçındaki olaylar nedeniyle
Galatasaray’a Ceza…
Galatasaray Kulübü, Çarşamba günkü Hatayspor kupa maçında, Bordo-Beyazlı takımın kalecisi Ömer’in başına isabet eden su şişesi ve yaşanan olaylar nedeniyle Ceza Kurulu’na sevk edildi. TFF Disiplin Kurulu kararı şöyle:
“Galatasaray A.Ş. Kulübü’nün, 06.02.2019 tarihinde oynanan Galatasaray A.Ş.-Hatayspor Ziraat Türkiye Kupası müsabakasındaki saha olayları nedeniyle, Futbol Disiplin Talimatı’nın 52. Maddesi uyarınca PFDK’ya sevkine karar verilmiştir.”

Dıallo’ya 3 Maç Ceza
Denizlispor lig maçında kırmızı kart gören Hatayspor futbolcusu Diallo, 3 maç ceza aldı. Galatasaray kupa maçında yer alamayan başarılı orta saha oyuncusu Diallo, Gazişehir ve gelecek haftaki Adana Demirspor iç saha maçlarında oynayamıyor.

Gazi-Hatay Maçı Pazartesi Günü
Hatayspor, bu hafta maçını Pazartesi günü oynuyor. Hafta içi kupa maçına çıkan Bordo-Beyazlılar, Gazişehir ile 11 Şubat Pazartesi günü deplasmanda karşı karşıya geliyor. Kafilenin, muhtemelen maç sabahı ya da yarın yola çıkabileceği öğrenildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ