Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,43 / Satış: 7,46
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 25.03.2017
  • 1.656 kez okundu

Reyhanlı Barajı Sözleşmesine İmza
İlimizde yapımı süren Reyhanlı Barajı Sulaması 1. Kısım İşi’nin sözleşmesi imzalandı. Proje ile beraber bölgedeki brüt 117 bin 380 dekar zirai araziye sulama hizmeti verilmesi hedefleniyor. Projenin yatırım bedeli yaklaşık 82 Milyon TL.

 
SODES Projelerinde: Antakya İlk Sırada
Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında, Hatay ili genelinde bu yıl toplam 176 proje yarışa girecek. Dezavantajlı bölgelerin toplumsal bütünleşme sürecine destek olma, göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunların ve değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı sıkıntıları aşmada yardımcı olmak üzere oluşturulan SODES hibe projeleri içinde Antakya 38 proje ile ilk sırada yer alırken, İskenderun 23 proje ile 2.sırada en az projeyi ise 3 proje ile Belen verdi.

Kırıkhanlı şoförler yaslı
BAŞKANLARI VEFAT ETTİ
Kırıkhan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Abdullah Sürücü vefat etti. Abdulah Sürücü’nün, aynı zamanda Hatay Esnaf Sanatkarları Odaları Birliği yöneticisi olduğu kaydedildi. Merhum Abdullah Sürücü, dün Kırıkhan ilçesindeki Ulu Cami’de kılınan Cuma Namazı ardından toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

5 Yıldır aranan cinayet zanlısı İskenderun’da yakalandı …
İskenderun ilçesinde, adam öldürme suçlamasıyla 5 yıldır aranan sanık yakalandı. Alınan bilgilere göre, İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, tasarlayarak kan gütme sebebiyle adam öldürme ve yaralama suçlarından müebbet hapis cezasıyla yargılanan ve hakkında tutuklama kararı bulunan M. K. B.’nin yakalanması için çalışma başlattı.
Polis ekipleri, 5 yıldır aranan sanığın Barıştepe Mahallesi’nde bir evde saklandığının tespit edilmesi üzerine operasyon düzenledi. Gözaltına alınan M. K. B., sevk edildiği adliyedeki işlemlerinin ardından cezaevine gönderildi.

Etkinlik, tüm Dünyada bugün eşzamanlı olarak:
20.30 ile 21.30 ARASI IŞIKLAR SÖNDÜRELİM…
Tüm dünyada eş zamanlı olarak gerçekleşecek olan ve dünyanın en önemli çevre hareketlerinden biri olarak kabul edilen “Dünya Saati” etkinliği kapsamında, bugün 20.30-21.30 saatleri arasında ışıklar gelecek için kapanacak.
Gerçekleştirdiği çevre konusundaki en duyarlı kuruluşlar arasında yer alan “Panasonic”, Türkiye tarafından yürütülen “Dünya Saati” etkinliğine ana sponsor olarak destek veriyor. Dünyanın en büyük çevre etkinliklerinden biri olan “Dünya Saati”ne, 2016 yılında, Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 178 ülkeden milyonlarca insan katılmıştı.
Her yıl milyonlarca insanın bir saatliğine ışıkları kapatarak küresel iklim değişikliği konusunda önemli bir farkındalık oluşturmasını sağlayan “Dünya Saati” etkinliğine, Türkiye’de örnek anıtsal yapıların yanı sıra Efes Antik Kenti, Selimiye Camii ve Peri Bacaları da ışıklarını kapatarak katkı yapacağı duyuruldu.
Bugünkü ışıkları 1 saatliğine söndürme etkinliğinin, iklim değişikliği sorununa dikkat çekme amacı taşıdığı kaydedildi.

KÜTÜPHANE HAFTASI
27 MART PAZARTESİ BAŞLIYOR
Bu yılki Kütüphane Haftası kutlamaları 27 Mart Pazartesi günü başlıyor. İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü hafta kutlamasıyla ilgili şu programı yayınladı:
27 Mart 2017 PAZARTESİ
14.00 açılış töreni:
Açılış konuşmaları:
Celal BAZ-Kütüphane Müdürü
Hüsnü IŞIKGÖR-İl Kültür ve Turizm Müdürü
Yaş Kategorisine Göre En Çok Kitap Okuyan Okuyucularımıza Kitap Verilmesi
31 Mart CUMA
10.30 Hataylı Şair ve Yazarların Şiir Dinletisi
Adil ŞAN (ŞARKICI-Diriliş Ertuğrul Oyuncusu ve “Bayırbucak Türkmeniyiz Biz” adlı eserin söz yazarı)
13.30“Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak” adlı Çocuk Tiyatrosu (Antakya Belediyesi Tiyatrosu)
Açılış günü katılması durumunda ise Vali Erdal Ata’nın bir konuşma yapabileceği belirtildi.

PAYAS ETKİNLİĞİ BUGÜN
Yaşlılar için konser..
18-24 Mart Yaşlılar Haftası Münasebeti ile Düzenlenen “Çınarlar ve Fidanlar El Ele” gecesi bugün yapılıyor.
Payas Belediyesi açıklaması şöyle: “Evde Yaşlı Bakım Hizmeti Projesinde; yeni nesillerin hürmet ve sahiplenme duygularını geliştirmek için TEK Koleji öğrencilerimizle birlikte yaşlılarımızın evlerine rutin aralıklarla ziyarette bulunuyor, hem onlara hizmetimizi götürüyor, hem de aileleri gibi birebir ilgileniyor. Kendilerini değerli hissetmelerini sağlayarak sahipsiz olmadıklarını hissettiren bu etkinlikler ile toplumda da aynı algıyı oluşturmak sebebiyle düzenlenen bu gece bugün yapılıyor.
Toplanı yeri Payas ilçesi şehir merkezindeki Deniz Yıldızı düğün salonu. Etkinlik sat 19.30’da bu gecede yaşlılarımızın hayatlarından kesitler izleyeceğiz. Payas Belediye Başkanımız Bekir Altan ve ilçe protokolünün de katılacağı bu gecede, hem yaşlıların hem de öğrencilerin bir arada olacağı ekinlikte. Yaşlıların yaşam hikayelerini içeren çekilen filmin gösteriminin de gala şeklinde gerçekleştirileceği duyuruldu.”

BŞB Tiyatrosu oyunu hazır
GİRİŞ ÜCRETSİZ
“Entrikalı Dolap” Pazartesi günü
Halay Büyükşehir Belediye Şehir Tiyatrosu, “Bir Entrikalı Dolap Komedyası” adlı oyunu ücretsiz sahneliyor. Hatay Büyükşehir Tiyatrosu, oyunu, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü dolayısıyla aynı gün Antakya Meclis Kültür Merkezi’nde sahneleyecek. Oyun, 27 Mart Pazartesi günü saat 19.30’da, ücretsiz olarak sahnelenecek.

YAZICIOĞLU 8.YILINDA ANILIYOR
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, vefatının 8.yılında bugün ülke genelinde törenle anılacak.
Muhsin Yazıcıoğlu, BBP Genel Başkanı sıfatıyla, helikopter kazası sonucu 25 Mart 2009 tarihinde hayatını kaybetmişti.

Yıllık 3800 TL üzeri kira geliri olanlara
BEYAN İÇİN SON BİR KAÇ GÜN
Yıllık kira geliri 3800 TL’nin üzerinde olanların, beyanname vermek suretiyle stopaj vergisi ödemeleri gerektiği hatırlatıldı.
31 Mart akşamına kadar, 2016’da elde edilen kira geliri için beyanname vermek gerekiyor.
Ancak herkes değil! Ayda 317 lira. Diğer bir deyimle, 12 ayda, yılda 3.800 liralık kira gelirinden daha düşük geliri olanlar beyanname vermeyecekler.

YSK kararıyla, referandum günü oy torbaları açıkta dolaşmayacak!
BİNA SORUMLULARI ELİYLE 05.00’TE TESLİM
Yüksek Seçim Kurulu, aldığı bir kararla, referandum tarihi olan 16 Nisan’dan birkaç gün önce teslim edilecek oy torbaları ile oy pusulalarının kentlerde sağda solda ve gelişigüzel taşınması ile ilgili uygulamayı değiştirdi. Yüksek Seçim Kurulu kararıyla, bina sorumluları belirlenerek, oy torbalarının sandık başkanlarına 16 Nisan günü sabah 05.00’te teslimi öngörülmekte.
YSK kararında; Sandık kurulu başkanlarınca teslim alınan oy torbalarının korumasız, güvenliksiz ve günün şartlarına uygun olmayan şekillerde kendi evlerine ulaştırıldığı, bu suretle de istenmeyen görüntülerin oluşmasına imkan verilerek, sandık kurulu başkanlarının zor durumda bırakıldığı anımsatıldı.
Tüm teşkilatlarda uygulamada birlikteliğin sağlanması amacıyla, 12 Nisan Çarşamba gününden itibaren İlçe Seçim Kurulu başkanlarınca, sandık kurulu başkanlarına teslim edilmesi öngörülen malzeme torbalarının dağıtımı ile ilgili alınana kararda şöyle denildi:
“Kurulumuzca yapılan değerlendirme neticesinde; il ve ilçe merkezlerinde, bina sorumlusu görevlendirilen yerlerde; ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca oy verme günü saat 05.00’te malzeme torbalarının bina sorumlularına tesliminin sağlanmasına, bina sorumlularının da teslim aldığı malzeme torbalarını ilçe seçim kurulu başkanlıkla-rınca temin edilen araçlarca sandık alanlarına getirerek, görev yerlerindeki sandık kurulu başkanlarına tutanak karşılığı teslim etmelerine;
Bina sorumlusu görevlendirilmeyen yerlerde, ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca malzeme torbalarının oy verme günü sandık kurulu başkanlarına sandık bölgesinde tesliminin sağlanmasına, il ve ilçe merkezi dışında kalan köy, mahalle ve beldelerde, önceden yayınlanan ilgili genelge ve seçim takviminin uygulanmasına, ilçe seçim kurulu başkanlıklarının herhangi bir gecikmeye mahal vermemek açısından, malzeme torbalarının eksiksiz tamamlamaları gerektiğine; bina sorumlusu görevlendirilen yerlerde, ihtiyaç duyulması halinde bina sorumlularına yardımcı olmak üzere bina sorumlusu yardımcısı görevlendirilebileceğine 22 Mart 2017 tarihinde oy birliği ile karar verildi.”

Samandağ’da yaz öncesi haşere ile mücadele başlatıldı
İLK LARVA..
Samandağ Belediyesi larva ile mücadele çalışması başlattı. Samandağ İlçe sınırları içinde bulunan dere, durgun sular, su kanalları ve benzeri yerlerde (sivri sinek, karasinek, kene) larva ile mücadele çalışması başlatıldığı bildirildi. Granül ve sıvı larvasit uygulanarak çalışmaların 42 mahallede sürdürülecek.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ