Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,57 / Satış: 6,59
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,23

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 25.02.2019
  • 1.113 kez okundu

Kılıçdaroğlu 17 Mart’ta Geliyor
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında, önünüzdeki ayın ortasında ilimize geliyor. Kılıçdaroğlu’nun Hatay ziyaret ve mitingi, 17 Mart Pazar günü gerçekleşiyor.

Engelli serzenişi
Partiler Bizi Dışlıyor…
Antakyalı Engelli, aynı zamanda Sakatlar Derneği Başkanı da olan Sabit Köse, ilimizdeki engelli sayısının toplam nüfus içindeki payının % 3 olduğuna dikkat çektikten sonra, “Böylesi önemli sayıdaki engelli, siyasi partiler tarafından göz ardı ediliyor” dedi.
Antakya Sakatlar Derneği Başkanı Sabit Köse’nin siyasilere mesajı şöyle:
“Sevgili dostlar… Hatay’ın nüfusunun yüzde üçü engellilerden oluşuyor. Ama maalesef, hiç bir Parti’de bir tane engelli meclis üyesi düşünülmedi. Biz, engelliler temsilcisi olarak, sosyal medyada tepkimizi dile getirmeye çalıyoruz. Ama maalesef gereken desteği alamadık. Şunu bilmenizi isterim ki, ben Sabit Köse olarak, böyle bir beklentim olmadı ve talep de etmedim. Bugün, yemek yerken bir paylaşım yapsaydım eğer, çok daha fazla destek görürdüm! Bu korku niye? Bugün engellilerin yanında olmayacaksanız, ne zaman yanında olacaksınız? Yazık çok üzgünüm!”

MKÜ Araştırma Hastanesi personel alımı
12-13-14. Yedekler Çağrıldı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (MKÜ), 23 Aralık 2018 tarihinde yapılan sınavla alımı öngörülen personelden işe başlama başvurusunda bulunmayalar yerine 3 yedek kişiye çağrı yapıldı. Konuya ilişkin MKÜ duyurusunda, hemşire kategorisi için Alişan Mirioğlu, Seven Sağaltıcı ile Sibel Topal adlı adayların göreve başlamaları istendi. MKÜ duyurusunda şöyle denildi:
“23 Aralık 2018 tarihli sözleşmeli personel alım ilanı yedek sonuçlarına göre isimleri belirtilen adaylar sözleşmeli pozisyona yerleştirilmeye hak kazanırken, bu adayların 07 / 03 / 2019 tarihine kadar talep edilen belgelerle birlikte Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı’na şahsen başvurmaları gerekmektedir. Kazanan adaylar, süresi içerisinde müracaat etmemesi halinde haklarını kaybetmiş olacaklardır. Bu durumda, sıradaki yedek adaylar web sayfamızdan bilgilendirilecektir.”

Hatay-GS Maçı Biletleri
Bugün Satışa Çıkıyor
Çarşamba günkü Hatayspor-Galatasaray Ziraat Türkiye Kupası maçı biletleri bugün satışa çıkıyor. Kulüp’ten bu konuda yapılan açıklama şöyle: “27 Şubat Çarşamba günü saat 14:00’da Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final rövanşında Antakya Atatürk Stadyumu’nda oynayacağımız Galatasaray maçının biletleri, 25 Şubat Pazartesi günü itibariyle satışa çıkacaktır. Biletleri, stadyum passolig gişelerinden ve passo.com.tr adresinden temin edebilirsiniz. (Bilet fiyatlarıyla ilgili bilgilendirme daha sonra yapılacaktır.) Galatasaray’la oynayacağımız Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final rövanş maçında, Galatasaray taraftarı için ayrılan kısım hariç, stadımızın tribünlerine, Hatayspor’umuzun passolig kartı dışında başka passolig kartlarıyla giriş yapılamayacaktır. Taraftarımıza önemle duyurulur.”

MKÜ’deki Seminer 8 Mart’ta
“Kadının Adı Yok…”
Hatay MKÜ’de “Kadının adı yok” adlı sunum, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapılıyor. Psikolog Lora Alp’ın konuşmacı olarak katılacağı “Kadının Adı Yok” konulu seminerin, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi tarafından, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kapsamında, 8 Mart saat 15.00’da Atatürk Konferans Salonu’nda (Amfi-II) düzenleneceği duyuruldu.

Saadet Adaylarını Tanıtıyor
Saadet Partisi, Hatay Belediye Başkan Adaylarını bugün tanıtıyor. Tanıtım etkinliği, bu sabah 09.30’da Antakya Narin Otel’de yapılıyor.

MKÜ’de “Kaç Baba Kaç” Tiyatro Oyunu
18-19 Nisan’da
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde tiyatro topluluğu, 2 ay sonrası için tiyatro oyunu sahneleme rezervasyonu yaptırdı. Üniversite Sahne Sanatları Topluluğu tarafından, 18-19 Nisan 2019 tarihlerinde saat 14.00’te Atatürk Konferans Salonu’nda, Ray Cooney’in “Kaç Baba Kaç” adlı tiyatro gösteriminin yapılacağı duyuruldu.

Turlara düzenleme
Turları, artık sadece seyahat acenteleri düzenleyebilecek Bu konuda konuşan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Kar amacıyla yapılıyorsa tur oluyordu, kar amacıyla yapılmıyorsa tur olmuyordu, onu kaldırdık. Böylece dernekler, belediyeler, okullar tarafından yapılan turların önünü kapattık” dedi.

Müjde Yayman’dan
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Samandağ ve Arsuz ilçeleri arasındaki yolun ihalesinin yapıldığını söyledi, “Aynı zamanda o yol üstünde güzel bir bisiklet yolu da olacak” diye de ekledi.

Şehit Aileleriyle…
Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık, Hataylı Şehit aileleri ve Gazilerle buluştu. Işık, “Şehit aileleri, gaziler ve devlet arasındaki köprü görevi gören temsilciliklerimizin olması bizi mutlu ediyor” dedi.

Ette fiyatlandırma
Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yürütülen çalışmayla, karkas et; kas dokusu, yağ miktarı ve yaş gibi kriterlere göre sınıflandırılacak ve pazar fiyatı da buna göre belirlenecek.

Binlerce erkeğe baba olma umudu
Erkek kısırlığına bağlı gelişen durumlarda tüp bebek tedavi yöntemlerinden sonuç alamayan çiftler için Türkiye’de ilk kez uygulanan, “yumurta aktivasyonu” yöntemi ile bebek hasreti çeken bir çift, yıllarca beklediği mutlu habere kavuştu.

Esnafın şikayeti
Küçük esnafın korunması ve piyasaların tam rekabet ortamına kavuşması için perakende yasasında yeniden düzenlemeye gidilmesi gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Perakende yasası 4 yıl önce çıktı. Zincir marketlerin sayısı ise 4 yılda yüzde 66 artarak 32 bine dayandı. Perakende yasası güncellenerek, açılış kapanışlara ve çalışma saatlerine sınırlama getirilmeli’ dedi.

Kapanma oranları
TOBB verilerine göre; 2019 yılı Ocak ayında, kapanan şirket sayısı 2018 yılının aynı ayına göre %12,84 kapanan kooperatif sayısında %19,90 oranında azalma, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %6,56 oranında artış oldu.

Üreticiye iyi haber
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırşehir’de hayata geçireceği “sözleşmeli ürün modeli” sayesinde, yeşil mercimek, kırmızı mercimek, nohut ve domates üretiminde çiftçiye alım garantili destek sağlanacak.

Yargıtay Kararı
Yargıtay, emsal bir karara imza atarak, mülk sahibinden yazılı izin alınmadan yapılan masrafların kiracıya ödenemeyeceğine hükmetti.

Ailelerin aşı reddi
Riski de arttırıyor
Türkiye’deki kızamıklı hasta sayısı 1 yılda 69’dan 510’a yükseldi. Kızamık aşısının reddi ise 4 yılda 23 bini aştı… Uzmanlar ise uyarıyor: “Aşı reddi 50 bini geçerse kızamık salgını olabilir”

TOKİ’den satış
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Türkiye’nin 32 ilinde 5 bin 439 konutu açık satış yöntemi ile satışa sundu. Projelere göre farklılık gösteren konutların fiyatları 80 bin liradan, taksitleri ise 343 liradan başlıyor. Konutlar ön şartsız, kurasız ve başvuru önceliğine göre satılacak.

Düzenleme hazır
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, çek ve bonoların bankacılık altyapısıyla iletişim halindeki bir elektronik sistem üzerinden düzenlenmesine imkan tanıyacak çalışmanın tamamlandığını açıkladı.

Mobil ödeme önde
Aktif Bank Dijital Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Betügül Toker, müşterilerinin yüzde 70’inin mobilden, yüzde 30’unun da bilgisayarlardan internet bankacılık hizmeti aldığını belirtti.

TUS başladı
ÖSYM tarafından yapılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2019-TUS 1. Dönem) başladı.

Vatandaşa uyarı
Tüketici örgütü temsilcileri, alışveriş yapılan yerlerden alınan poşetlerin fişlere işlenip işlenmediği ve poşet ücretleri konusunda vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı.

Seçim Takviminde Kritik Günler
Geçici aday listeleri yayınlandı, itirazlarla ilgili karar bugün verilecek, kesin listeler 2 Mart’ta belli olacak.
31 Mart yerel seçimleriyle ilgili Yüksek Seçim Kurulu seçim takvimi sürüyor. Takvime göre, partilerin verdiği başkan ve meclis üyeliği aday listelerine itirazlar bugün sonuca bağlanıyor. Seçim takvimi şöyle devam edecek:
25 Şubat 2019 Pazartesi: Geçici olarak ilan edilen aday listelerine karşı ilgili seçim kurullarına yapılan itirazlar karara bağlanacak. Haklarında kanunda yazılı adaylık koşullarında noksanlık veya aykırılık bulunduğu seçim kurullarınca bildirilen adayların veya mensubu oldukları siyasi partilerin itirazlarının son günü.
27 Şubat 2019 Çarşamba: İlgililerin, ilçe seçim kurulu kararlarına karşı il seçim kuruluna, il seçim kurulunun büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin kararlarına karşı YSK’ye itirazlarının son günü. Adaylar hakkında, adaylık koşullarında noksanlık veya aykırılıklar nedeniyle yapılacak itirazların il seçim kurulunca, büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin olarak da YSK tarafından kesin karara bağlanmasının son günü. Sandık kurullarının teşkiline karşı ilçe seçim kuruluna yapılacak şikayetlerin son günü. İlçe seçim kurullarınca seyyar sandık oluşturma ve hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin seyyar sandıklara işlenmesi çalışmaları bitirilecek.
28 Şubat 2019 Perşembe: Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanacak.
Sandık kurullarının teşkiline karşı yapılan şikayetler ilçe seçim kurulunca karara bağlanacak.
1 Mart 2019 Cuma: YSK’nin il seçim kurulu, il seçim kurulunun ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılmış itirazları kesin olarak karara bağlamasının son günü. Sandık kurullarının teşkili hakkında ilçe seçim kurulunca verilen kararlara karşı il seçim kuruluna yapılacak itirazın son günü. Seçim kurullarınca yapılan inceleme veya itiraz üzerine kesin olarak verilen kararlar sonucunda ya da istifa nedeniyle siyasi partilerin aday listelerinde eksiklik meydana gelmesi halinde, bu durum ilçe veya il seçim kurullarınca siyasi partilere bildirilecek.
2 Mart 2019 Cumartesi: Aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak, ilgili seçim kurullarına bildirilmesinin son günü. Sandık kurullarının teşkiline dair ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılan itirazın, il seçim kurulunca kesin olarak karara bağlanmasının son günü.
3 Mart 2019 Pazar: Kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil), ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek.

Komşu Şanslı
Tekstilin iki devi anlaştı, K.Maraş’ı üs yapacaklar!
Komşu Kahramanmaraş’ta işsizliği azaltacak dev proje imzalandı
Dünyanın önde gelen tekstil çözümleri sağlayıcılarından ve iplik tedarikçilerinden olan Unifi Asya Pasifik Limited Şirketi (UAP-Hong Kong) ve Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Kipaş Tekstil, geri dönüştürülmüş pet şişelerden elde edilen ve sürdürülebilirlik için büyük önem taşıyan “Repreve” elyaf ipliklerin Türkiye pazarına kazandırılması için işbirliğine gitti. Unifi Asya Pasifik Limited Şirketi (UAP-Hong Kong), Repreve elyaf tedariki için Kipaş Tekstil ile Türkiye’de stratejik bir ticari anlaşmaya vardı. UAP ve Kipaş, kumaş üreticilerinin yanı sıra, marka ve perakende iş ortaklarına kaliteli hizmet ve hızlı pazarlama yoluyla Repreve bazlı temel elyaf alternatifleri sunmak için Türkiye’deki tedarik altyapısını güçlendirecek. Geri dönüştürülmüş elyafın dünya lideri olan Repreve markası, plastik şişeler de dahil olmak üzere, geri dönüştürülmüş malzemelerden üretiliyor. Yapılan anlaşmayla, Repreve ipliklerin, Türkiye piyasasına Kipaş’ın güçlü üretim ve pazarlama gücü ile hızlı bir şekilde erişimi hedefleniyor. Repreve elyaf lifleri, Kipaş’ın envanterinde ‘raw white’ ve ‘dope dyed’ ürünlerin yanı sıra çeşitli kalitelerde ve lif uzunluklarında stoklanarak, Türkiye pazarında kaliteli Repreve ipliklerine hızlı erişim sağlanacak.
Hong Kong’ta gerçekleştirilen anlaşmaya dair açıklamalarda bulunan Kipaş Tekstil Genel Müdürü Halit Gümüşer, “Repreve elyaf Türkiye kalite standartlarımıza uygun ve sürdürülebilir çevreci bir ürün olması ile ön plana çıkıyor. Atık ürünlerden üretilen Repreveler üretim sürecinde polyestere göre daha az su ve enerji harcarken çok daha az sera gazı yayıyor. Gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği ile Türkiye pazarında tercih edilen sertifikalı ve izlenebilir geri dönüştürülmüş polyester elyafı ihtiyacının Repreve ile karşılanacağına inanıyoruz.” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ