Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,03 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 06.03.2019
  • 1.019 kez okundu

Bakan açıkladı:
Hatay’da Dışişleri Temsilciliği
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün geldiği ilimizde, istek üzerine Dışişleri Temsilciliği açılacağını açıkladı.
Konuya ilişkin kısa bir açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu, Hatay MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’nın isteği üzerine Hatay’da Dışişleri Bakanlığı Temsilciliği açılacağını bildirdi.

Hatay’da 190 Bekçi alınacak
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü, Antakya ve Defne başta olmak üzere, ilçelerde de görevlendirilmek üzere toplam 190 çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapacak. Kadronun çıktığı ve duyurunun da bir kaç güne kadar yapılacağı öğrenildi.

Sandık görevlileri, bölge dışında muhtarlıkta oy kullanamayacak
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) belirlediği kurallara göre, Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi yapılan yerlerde, kendi seçim çevresinde ve kayıtlı olduğu muhtarlık bölgesinde görev alan kişi, tüm seçim türleri için oyunu kullanabilecek. Kendi seçim çevresinde, ancak kayıtlı olduğu muhtarlık bölgesi dışında görev alan kişi, belediye seçimleri için oy kullanacak, ancak mahalle muhtarlığı seçimi için oy kullanamayacak.
Büyükşehir belediye sınırları içinde, ancak kayıtlı olduğu ilçe dışında görev alan kişi, yalnız Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için oy kullanabilecek. Sandık seçmen listesine kayıtlı olduğu il dışında başka bir ilde görevlendirilenler ise hiçbir seçim türünde oy kullanamayacaklar.

Dost Hatırı…
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un, Asfuroğlu Ailesinin turizmci kızı Sabiha Asfuroğlu eşliğinde yaptığı Antakya içi ziyarete eşlik eden Ayhan Yoğurtçu’nun fotoğraf sanatçısı olduğu bildirildi. TÜRSAB, turizm rehberliğinin resmi bir görev olduğunu, söz konusu tanıma herkesin giremeyeceğini duyurdu.
Bu arada Ayhan Yoğurçu’nun, Asfuroğlu Ailesi dostu olarak geziye katıldığı öğrenildi.

Eğitim Sen’li kadınlardan
Kadın Günü Sinema Keyfi
Hatay Eğitim Sen üyesi kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü anlamına uygun bir filmin gösteri-minde bir araya geliyor. Edinilen bilgiye göre, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında, 7 Mart Perşembe günü (Yarın) saat 19.30’da, sendika binasında, “Sufffragette” adıyla bilinen “Diren” adlı filmin gösterimi gerçekleşecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, yarın ilimizde bazı bölgelerde kesinti uyguluyor. Yarın ilimizdeki kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Kansu, Keskincik, Mayadalı ve Sivrikavak Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Söğüt ve Yoluklar Mahallelerine 9:30-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Atatürk, Tümer ve Sönmez Sokaklara 8:30-16:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Kardelen ve 21. Sokaklara 8:30-16:30 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Eczacıların talebi
“Hasta, daha ucuz eş değer A ilacı yerine, özellikle pahalı olan B ilacını istiyor” diyen eczacılar, reçetelerde ilaç ismi yerine etken maddenin yazmasını istiyor.

Gençlere destek
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “Genç Girişimcilere Vergi ve Sigorta Prim Teşviki” kitapçığından yaptığı derlemeye göre, Genç girişimciler, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren 3 yıl boyunca, elde ettikleri kazancın bir kısmını vergi dışı bırakabiliyor, sigorta prim teşvikinden yararlanabiliyor.

Bugün sona eriyor
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’na (ÖSYM) yapılacak 2019-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları bugün sona erecek.

8 bin bekçi alımı
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan duyuruda, 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu ile Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği kapsamında; Emniyet Hizmetleri Sınıfında 81 il valiliğinde istihdam edilmek üzere en az lise ve dengi okul mezunu toplam 8 bin erkek çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılacağı belirtildi.

‘Hedefimiz Barış’
Hatay ziyaretinde konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Suriye’de savaşın bitmesi için çok çalışıyoruz.
Astana, Soçi ve Cenevre süreçleriyle Rusya ve İran gibi diğer ülkelerle Suriye’ye siyasi bir çözüm getirmek için çalışıyoruz” dedi.

FETÖ Operasyonu
Ankara’da FETÖ soruşturması kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığından 19’u aktif görevde olan 30 subay ve astsubay hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Şüphelilerden 22’si gözaltına alındı.

23 zincir markete…
Rekabet Kurulu, su ile yaş meyve ve sebzede haksız rekabet yapıp yapmadıklarının tespiti amacıyla, perakende gıda ticareti alanında faaliyet gösteren 23 zincir market hakkında soruşturma başlatılmasını kararlaştırdı.

49 bin yeni işyeri
Şubat sonu itibariyle esnaf ve sanatkar sayısının 1 milyon 769 bin 644 olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘2019 yılının ilk iki ayında 48 bin 657 iş yeri açıldı, 21 bin 136 iş yeri kapandı’ dedi.

Aşıda yeni dönem
Sağlık Bakanı Fahreddin Koca, aşı reddi konusunda açıklamalarda bulunurken, okullardaki toplu halde aşı yapılmasının da sorun olduğunu ve bunun yerine çocukların tek tek revire alınarak aşılanacağını söyledi.

Pirinç de eklendi!
Tanzim satış noktalarında, nohut satışlarının başlamasının ardından, dünden itibaren vatandaşlara pirinç satışı da yapılmaya başlandı. Yerli Osmancık Pirinci’nin kilogram fiyatı 6 TL olarak belirlendi.

Bakan: ‘Yasa hazır’
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmenlik Meslek Yasası ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını açıkladı.

Tanzim eleştirisi
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye İstatistik Kurumu’nca (TÜİK) açıklanan rakamların tanzim satışların bir işe yaramadığını gösterdiğini savundu.

İkramiye 3’e bölündü
On Numara oyununun bu haftaki çekilişinde 10 bilen 3 kişi, 115 bin 762 lira 45’er kuruş ikramiye kazandı. Çekilişte büyük ikramiyeyi kazanan talihlilerin kuponlarını Erzurum’un Yakutiye, İzmir’in Balçova ve Hatay’ın Antakya ilçelerinden yatırdığı belirlendi.

Doğum oranı %13,9
İşveren girişimlerde en yüksek doğum oranı, 2017 yılında %31,6 ile “Toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı” sektöründe gerçekleşti. Bu sektörü sırasıyla %13,5 ile “İmalat” ve %11,0 ile “İnşaat” sektörleri takip etti.

Okula başlama yaşı:
“69 ay olacak”
Okula başlama yaşıyla ilgili bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Çağ nüfuslarını net ayırabilelim diye 69 ayı önümüzdeki yıl gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Enflasyon oranımız
TÜİK, Şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon, Şubat ayında yüzde 0,16 artarken, yıllık bazda yüzde 19,67 oldu.

Hatay’da 486.948 Motorlu Araç
Türkiye genelinde trafiğe kayıtlı araç sayısı Ocak ayı sonu itibarıyla 22 922 164 oldu.
Ocak ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 22 milyon 922 bin 164 adet taşıtın %54,3’ünü otomobil, %16,4’ünü kamyonet, %14’ünü motosiklet, %8,2’sini traktör, %3,7’sini kamyon, %2,1’ini minibüs, %1’ini otobüs, %0,3’ünü ise özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
-Hatay’da 486.948 araç-
İlimiz Hatay’daki toplam motorlu araç sayısının ise 486 bin 948 olduğu açıklandı. Türkiye İstatistik Enstitüsü verilerine göre, ilimiz Hatay’daki motorlu taşıt envanteri şöyle:
Otomobil: 210.632
Minibüs: 11.940
Otobüs: 3901
Kamyonet: 63.560
Kamyon: 20.155
Motosiklet: 152.919
Traktör: 22.007
Özel Araç: 834
Bu arada, ülke genelinde Ocak ayında trafiğe kaydı yapılan toplam 66 bin 486 taşıt içinde otomobil %66,8 ile ilk sırada yer aldı. Bunu sırasıyla %17,5 ile kamyonet, %8,9 ile motosiklet, %2,3 ile traktör takip etti. Taşıtların %4,5’ini ise minibüs, otobüs, kamyon ve özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
Ocak ayında trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre %18,5 arttı. Bu artış; otomobilde %16,5, minibüste %12,3, otobüste %35,1, kamyonette %68,8, kamyonda %124,6, motosiklette %21,9 olarak gerçekleşti. Özel amaçlı taşıtlarda %28,1, traktörde ise %64,3 azalış oldu.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ