Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,64 / Satış: 6,66
€ EURO → Alış: 7,27 / Satış: 7,30

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 09.03.2019
  • 1.237 kez okundu

Erdoğan Yarın İskenderun’da
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Hatay’a geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın İskenderun sahili Anıt Meydanı’nda düzenlenecek açık hava toplantısına katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halka sesleneceği yarınki miting, saat 16.00’da başlıyor.

Nehir Veda Ediyor
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ halkı ile bugün vedalaşıyor. Samandağ’da, bugün saat 11.00’de, Yeniçağ Salonu’nda, Samandağ Belediye Başkanı ile Samandağ halkının buluşacağı ifade edilirken, Mithat Nehir’in, 10 yıllık başkanlığı dönemini anlatacağı ve hemşerileri ile vedalaşacağı öğrenildi.

Aksakal Hatay’da
DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ilimizde. Dün akşam Hatay’a gelen DSP Lideri Aksakal, bugün Partisinin seçim bürosu açılışlarına katılacak. Açılışlar, Defne-Subaşı’da saat 11.00’de, Samandağ’da 13.00’te, Arsuz’da saat 16.00’da yapılacağı duyuruldu.

TSK’nın Hatay sınırına sevkiyatı sürüyor
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, ilimiz ve Kilis Suriye sınır hattına, zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), asker ve mühimmat sevkiyatı sürüyor. Suriye sınır hattında konuşlandırılmak üzere yola çıkan zırhlı personel taşıyıcıları ve mühimmat yüklü askeri araçlar, konvoy halinde, geniş güvenlik önlemler altında, önceki gece yarısı ilimiz Kırıkhan ilçesinden geçti. Hassa- Kilis güzergahına doğru yönelen konvoydaki araç, mühimmat ve askerlerin Suriye sınır birliklerinde görevlendirileceği öğrenildi.

Türk TIR’larına Suriye’de saldırı
Suriye’de taşımacılık yapan Türk TIR’larına saldırı yapıldığı bildirildi. Türk TIR sürücü ve şirketleri, soruna çözüm bekliyor. Pankart açan Suriyelilerin “Türkleri burada istemiyoruz” şeklinde yazılar yazdıkları ve slogan attıkları öne sürülüyor. Türk TIR şoförleri ve şirketleri, savaşın başladığı andan itibaren, yani son 7 yıldır Suriyelilere ev sahipliği yapan Türklere karşı böylesi davranışın haksız olduğunu hatırlatıyor.

TIP Öğrencileri etkinliği 11-13 Mart’ta
Sağlıklı Kadın, Sağlıklı Yaşam
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Türk Tıp Öğrencileri Topluluğu ile Üniversite Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Halkla İlişkiler Birimi, gelecek hafta içinde, “Sağlıklı Kadın Sağlıklı Yaşam” konulu bir etkinliğe imza atıyor. Edinilen bilgiye göre, “Sağlıklı Kadın Sağlıklı Yaşam” konulu ortak etkinlik, 11-13 Mart tarihleri arasında, 13:00-15:00 ve 20:00-21:00 saatleri arasında, Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Poliklinik Girişi ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi’nde düzenlenecek

Baro Semineri 22 Mart’ta
Hatay Barosu, üyesi meslek mensuplarına yönelik “Sözleşme Hukukunda Yargı Uygulamaları” konulu bir eğitim semineri düzenliyor. Etkinlik, 22 Mart günü, Arsuz Yükseliş Koleji salonunda veriliyor. Sunumun, Avukat/Hukuk Danışmanı ve Arabulucu Doç. Dr. Umut Yeniocak tarafından yapılacağı duyuruldu.

Muhasebecilere Semineri Bugün
Hatay Mali Müşavir Muhasebeciler Odası, üyesi meslek mensuplarına yönelik mesleki bir seminer düzenliyor. TÜRMOB Eğitim Uzmanı Güler Güney’in konuşmacı olarak katılacağı, ilimiz Defne ilçesi Muhasebeciler Lokali’ndeki seminer, bugün saat 10.30’a başlıyor. Seminerin konusu, “Kurumlar Vergisi Beyanında Özellikli Konular” olarak belirlendi.

MEB’de Yükselme Sınavı
Sonuçlar Belli Oldu
Milli Eğitim Bakanlığı görevde yükselme ile ilgili sınav sonuçlarını açıkladı. MEB Personeli Merkez ve Taşra Teşkilatı Şef ve Memur Unvanlarına Yönelik Görevde Yükselme Sözlü Sınavı sonuç bilgilerine, kurumun internet sitesinde kişisel bilgiler girilerek edinilebiliyor.

Çiftçiye TKKD Desteği:
Başvuru 8 Nisan’da
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, tarımsal desteklemelerle ilgili başvuruların 8 Nisan’da başlayacağını duyurdu. TKKD duyurusunda, “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar için başvurular, 8 Nisan-14 Mayıs tarihleri arasında olup, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar için başvurular da 8 Nisan-25 Mayıs tarihleri arasındadır” denildi.

Kadın cinayeti sanıklarından biri de kadın
Kadınlar Günü Yakalandı…
Çorum’da biri kadın 2 kişinin bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili aranan 4 zanlı, ilimiz Hatay’da yakalandı.
Yusuf Sezgin (28) ve birlikte yaşadığı Suriye uyruklu Fatma Dibes’in (28), Çorum’un Alaca ilçesindeki evlerinde bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin soruşturma yürüten polis ekipleri, zanlıların ilimizde olduğu bilgisi üzerine Hatay Emniyet Müdürlüğü’yle irtibata geçti. Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Antakya ve Belen ilçelerinde şüphelilerin saklandığı iki adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Fatma Dibes’in ağabeyi G.D. (35) ile akrabaları A.İ. (22), H.A. (21) ve M.A. (34) gözaltına aldı. Zanlılar, emniyetteki işlemlerinin ardından Çorum’a gönderildi.
Çorum ili-Özhan Mahallesi’ndeki bir apartmanda yaşayan Yusuf Sezgin ve birlikte yaşadığı Suriye uyruklu Fatma Dibes 9 Şubat’ta evlerinde öldürülmüş olarak bulunmuştu.

Saadet’te İslam Heyecanı
Saadet Partisi İstanbul Milletvekili, Partinin önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Cihangir İslam, bugün Hatay’a geliyor. Akademisyen Prof. Dr. Cihangir İslam’ın, bugün Partisinin Antakya Atatürk Caddesi’ndeki seçim bürosu açılışına katılacağı, ardından da stadyum arkasındaki HATMEK’te bir sunumda bulunacağı bildirildi. Seçim bürosu açılışı, saat 16.00’da, HATMEK Konferansı ise saat 17.00’de gerçekleşirken, sunum konusunun “Çare Var” olarak belirlendiği kaydedildi.

TED Bursluluk Sınavı
Başvuru Bugün Son…
Türk Eğitim Derneği, Tam Eğitim Bursu Sınavı başvurularının bugün sona ereceğini duyurdu.
Hatay TED Koleji Yönetimi, 30 Mart Cumartesi günü yapılacak olan Tam Bursluluk Sınavı öncesi şu duyuruyu yaptı:
“ Kapsamı ile benzersiz olan Tam Eğitim Bursu’nu almaya hak kazanan öğrencilerin eğitim ücretleri, servis ücretleri, yemek giderleri, giyim giderleri, kitap-kırtasiye harcamaları, cep harçlıkları ve yatılı okullarımızda okutuluyor olması halinde de pansiyon giderleri, lise eğitiminin sonuna kadar karşılanmaktadır. Tam Eğitim Bursu alan öğrenciler, öğrenimlerinin üniversiteye kadar olan kısmını, TED Okullarında yatılı ya da gündüzlü olarak sürdürmektedir. Tam Eğitim Bursu ile TED Okullarından mezun olan öğrencilerin, başarılı oldukları sürece, üniversitede de bursları devam etmektedir. Yürütülmekte olan bu sistem ile bugüne kadar yalnızca burs desteği verilmekle kalınmamış, akademik ve sosyal alanlarda da öğrenciler desteklenmiştir. Burs sınavı başvuru formu için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.”

‘Kadın Bakanlığı’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye’de ‘kadın’ konusunun sadece aile formunda ele alınmaması gerektiğini belirterek, kadın bakanlığının kurulması önerisinde bulundu.

Vergi Reformu
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye’deki tüm reel sektörün, küresel rekabet ikliminde çok daha avantajlı konuma geleceği, çok detaylı bir vergi reformu süreci başladı” dedi.

Regaip Kandili
Anadolu’da inşa edilen ilk cami olma özelliğini taşıyan Habib-i Neccar Camisi’nde Regaip Kandili dolayısıyla program düzenlendi. Vatandaşlar, Hatay Müftüsünün vaazının ardından namaz kıldı, okunan mevlit ve ilahileri dinledi. Vatandaşlara, cami çıkışında lokum dağıtıldı.

Emine Erdoğan’dan
‘Korucu Aile’ çağrısı
Emine Erdoğan, “2002 yılında koruyucu aile yanındaki çocuklarımızın sayısı sadece 515 iken, 2019 Şubat ayı itibarıyla 5 bin 360 aile yanında tam 6 bin 556 çocuğumuz bulunmaktadır. Bu çocuklarımız içinde 688’i engellidir” dedi, konunun önemine işaret etti.

İlgi yüksek oldu
“Mavi Vatan 2019 Tatbikatı”nda yer aldıktan sonra Hatay’ın İskenderun ilçesinde ziyarete açılan iki gemiye, vatandaşlar ilgi gösterdi.

Kadınlardan çağrı
Kadınlar için…
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı’nın BM’de düzenlediği panelde, Suriye’de hapishanelerindeki kadın ve çocukların derhal ve ön koşulsuz serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

7 ayın zirvesinde
Merkez Bankası toplam rezervleri, geçen hafta 100 milyar 65 milyon dolarla son 7 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Toplam rezervler, bir haftalık dönemde 394 milyon dolar arttı.

“Kayıt altına” alınıyor
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Kamuoyunda bavul ticareti olarak bilinen, yolcu beraberinde ve lojistik firmalarınca taşınan malları kapsayan ihracatı kayıt altına alıyoruz” dedi.

Çevre projelerine
Bakanlık desteği
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Çevre ve toprağın korunmasını amaçlayan 92 projeye toplam 11 milyon lira destek sağlanacak” dedi.

Almanlar 1. Sırada
TÜRSAB, ITB Fuarı’nda, Almanya Turizm Pazar Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, Alman pazarı açısından rekor yıl olarak kabul edilen 2015’te Türkiye’ye gelen Alman ziyaretçiler ortalama 10,2 geceleme gerçekleştirirken, 2018’de bu rakam ortalama 12,5 gecelemeyle son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Açılışlar azaldı
Yılın ilk iki ayında iş yeri açılışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2 azaldığına dikkati çeken, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Geçen yılın ilk 2 ayında 50 bin 817 iş yeri açılırken, bu yılın ilk 2 ayında iş yeri açılışları 2 bin 160 azalarak 48 bin 657 oldu’ dedi.

Önemli veri
11 Mart Pazartesi: 10:00/GSYH (yıllık)/4. Çeyrek/Beklenti: – % 2.5/Önceki: + % 1.6

Kadın çiftçilerin
Eğitimi de önemli
“Günde 16-17 saat çalışan kadın çiftçilerimiz, tarımımızın belkemiğidir” diyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Kadın çiftçilerimizi eğitmeden, verimliliği sağlayamayız. Bu düşünceyle ülke çapında ‘Kadın Çiftçi Eğitimi’ programını sürdürüyoruz.”

8 Mart karnesi
8 Mart Dünya Kadınlar Günü geride kalırken, verilere göre, son 8 senede yaklaşık 2 bin kadın öldürüldü. 2017’de ise 409 kadın cinayeti işlendi. ‘Yemeğe salça koyduğu’ için öldürülen kadın bile var. Öldürülen her iki kadından birinin katili kocası ya da erkek arkadaşı.

Vatandaşın Dolar’ı
Merkez Bankası verilerine göre, bireylerin elindeki döviz cinsi mevduat ve fonları, 103,56 milyar dolar ile tarihi zirveye yaklaştı.

1 milyonerimiz var
Süper Loto’da 6 bilen 1 kişi, 1 milyon 965 bin 740 lira ikramiyenin sahibi oldu. Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; 5 bilen 69 kişi 6 bin 451 lira, 4 bilen 2 bin 916 kişi 166 lira, 3 bilen 56 bin 476 kişi 14 lira 40’ar kuruş ikramiye almaya hak kazandı.

Verilen mesaj net:
‘Cinsiyet Eşitliği’
TÜSİAD’dan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yapılan açıklamada, 21. yüzyılda güçlü bir Türkiye için toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak gerektiği belirtildi.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ